Papa Françesku takon 8 të rinjtë e abuzuar seksualisht nga klerikët, falje para mijëra njerëzve: Mbetën të tmerruar nga kujtime të dhimbshme

Papa Françesku në turneun e tij në Irlandë, ka kërkuar falje për skandalin dhe tradhtinë e ndjerë nga viktimat e shfrytëzimit seksual prej abuzimeve të klerikëve katolikë.

Ai ka kërkuar ndjesë para dhjetëra mijëra njerëzve, për skandalin me abuzimet seksuale të priftërinjve katolikë dhe është takuar me 8 të abuzuar.

Askush prej nesh nuk mund të mos lëkundet nga historitë e të rinjve që vuajtën abuzimin, u grabitën nga pafajësia e tyre dhe  mbetën të tmerruar nga kujtime të dhimbshme. Kjo plagë e hapur na sfidon që të jemi të fortë dhe të vendosur në gjetjen e të vërtetës dhe drejtësisë. Unë  kërkoj faljen e Zotit për këto mëkate, për skandalin dhe tradhtinë e shumë personave në familjen e Perëndisë”, tha Papa Françesku. (TemA)

 

REMOTE_ADDR:[]

3 komente në “Papa Françesku takon 8 të rinjtë e abuzuar seksualisht nga klerikët, falje para mijëra njerëzve: Mbetën të tmerruar nga kujtime të dhimbshme”

  1. Pedro i ri says:

    Prifterinjte duhet te martohen .

  2. ME EMER says:

    PSE NUK I VARNI ORE PAPE ?! MOS I KENI SHOKE?!

  3. Hublina says:

    Ky palaco,maskara guxon e tallet me qindramijera viktima te abuzuar seksualisht,se nuk po them ato miliona viktima nder shekuj qe ka fature te vet kisha romake katolike,nderkohe qe eshte mbrojtesi i vendosun i pedofilit Julio Grassi,i denuar me 15 vite burg nga drejtesia argjentinase,madje ky maskara ka financuar edhe per mbrojtjen juridike te J.Grassi.Ptuuuuh perbindesha te felliqur,ju edhe i gjithe sorollopi qe e mbron dhe e ndjek kete religjon kriminal.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *