Racizmi i emigrantit Lubonja dhe gëzimi i racistit Salvini

Nga Mero Baze

Shqipëria ka pranuar 20 emigrantë nga Eritrea që tentuan të hyjnë në ujrat italiane dhe reaksioni ndaj vendimit të qeverisë është i fortë nga opozita shqiptare dhe kritikët e pajtuar kundër saj.

Sulmi nuk ka të bëjë me ndonjë prirje të qeverisë për të marrë emigrantë të huaj, dhe as me ndonjë politikë raciste të opozitës sonë. Biles në krye të kësaj fushate është Fatos Lubonja, i cili ka gjithë jetën që anti-racizmin e ka moto të tij, por me sa duket të qenit anti-Ramë ja ka vrarë dhe këtë moto të jetës.

Vendimi është një akt simbolik, që dëshmon gatishmërinë e Shqipërisë për të qenë bashkëvuajtëse në problemin e emigrantëve që mësyjnë Europën, dhe nuk ka ndonjë domethënie më shumë se kaq.

Problemi që kanë kritikët e qeverisë “Rama” me emigrantët që po mësyjnë Europën, është se ata janë të shqetësuar mos fiton pikë qeveria shqiptare, dhe jo se çfarë fitojnë 20 emigrantë nga ky gjest.

Rasti i parë i frikshëm i shpërthimit të racizmit ishte kur u përfol se Shqipëria mund të ndërtonte një kamp emigrantësh sirianë apo nga vendet e tjera të ikur nga lufta.

Racizmi i shpërthyer ishte i papranueshëm. Një vend që e ka shumicën e qytetarëve të vet emigrantë, dukej se përmes gojës së opozitës ishte një komb i zgjedhur nga zoti, gjaku i të cilit, nuk mund të përzihej me askënd. Një histeri e turpshme, raciste, vetëm nga frika se mos Shqipëria vërtet i merrte ata emigrantë dhe qeveria shqiptare fiton pikë në Europë.

Tani rasti është i kundërt. Marrja e 20 emigrantëve është simbolike dhe përgëzimët ekstreme nga Italia reflektojnë frustrimin që Italia ka me Francën dhe vendet e tjera të Europës, lidhur me kuotat e pranimit të emigrantëve. Italia thjesht e ka plotësuar atë kuotë dhe tejkalimi i saj ndryshonte fatin e qeverisë dhe seriozitetin e rregullave të përbashkëta.

Egërsia me të cilën opozita apo kritikët personalë të Edi Ramës ju vërsulën për këtë akt, ka të bëjë thjesht me qeverinë, dhe jo me emigrantët.

Ky lloj i racistëve politikë shqiptarë është dhe më i keq se ata europianë. Racistët europianë dhe politikat anti-emgrantë atje, janë të konsoliduara dhe janë platforma elektorale.

Racistët tanë, nuk e kanë platformë, e kanë hall. Ata janë kundër emigrantëve vetëm se mos shpëtojnë qeverinë. Nuk është se kanë gjë me ta, se shumica si Lubonja për shembull, janë vetë emigrantë.

Dhe të urresh emigrantët për hallin tënd dhe jo për bindjet e tua, është shumë më cinike, shumë meskine, më barbare dhe më e ligë se sa të jesh një anti-emigrant i formuar politikisht dhe ta kesh atë dimension racist, si pjesë e profilit tënd politik.

Racizmi i emigrantit Lubonja për 20 të ardhur nga Eritreja që po rehatohen në Tiranë, dhe gëzimi i racistit Salvini, që ata i pranoi Shqipëria, është një ironi e fatit për kohën që jetojmë, e cila tregon se verbëria politike tejkalon çdo identitet racist.

Anti-emigrantët shqiptarë janë racistë më të ligj, pasi janë gati t’i mbysin ata në det, apo në luftërat civile, jo se kanë gjë me ta, por se mos ardhja e tyre i bën mire dikujt tjetër. Janë më shumë se racistë. Janë vrasës me pagesë për llogari të racistëve.

REMOTE_ADDR:[]

50 komente në “Racizmi i emigrantit Lubonja dhe gëzimi i racistit Salvini”

 1. Albi_I says:

  Besoj ti Mero e di qe ky lloj transferimi eshte i paligjshem me rregullat e BE-se dhe tregon dhe njehere qe me shume se ligji dhe rregullat deshira e Rames eshte te bej pazarin e rradhes?! Jo, kuptohet qe nuk e di. Nuk ke se si. Kaq di e kaq ben.

  1. Nemezi says:

   Ahaha. Pse more gjithe ata shqiptare mbi anije ne 1991 apo qe shtireshin si kosovare ne 1999 e me pas ishin ne perputhje me rregulkat e BE-se? Hajde koqe, hajde

  2. NjeQytetarOptimist says:

   Albi, cfare form rregulli egzistoka per te drejtat e njeriut?!?! Kur rregullat e BE-se parimore nen egzistencen e situates vdis ose jeto, duhet te veshtrosh e thuash: Se thyej dot ligjin kur tjetri eshte nen nevoje per jeten e tij o te saj?!?! Cfare pazari o gjithollog na paska kurdisur Rama, si te integrohemi?!?!

  3. Skypion says:

   Loja e turpshme e Rames me emigrantet afrikane ka shkaktuar nje indinjate dhe neveri te skajshme tek shume shqiptare. Sepse, nuk kemi te bejme aspakt me qellime bamiresie e blla blla blla te tilla te vjelshme, por me nje nga ato marifetet e tija bajate per te terhequr vemendje mbi veten si kampion i humanizmit dhe, ne te njejten kohe, per ta larguar ate nga zullumet e tija. Kryesorja eshte kjo e fundit.
   Eshte pikerisht kjo arrsyeja, se pse ky gjest ka ngjallur kaq shume neveri dhe peshtirosje tek shqiptaret, por edhe nenqeshje percmuese tek nderkombetaret, qe e kuptojne shume mire lojen e provincialit te korruptuar shqiptar.
   Indinjate dhe neveri, ne cdo aspekt qe ta shohesh.
   Ne nje kohe kur shume vende europiane po kercenojne Shqiperine per rikthim te regjimit te vizave, per shkak te emigranteve azilkerkues shqiptare, te cileve u eshte bere jeta ferr ne Shqiperi per shkak te pamundesise se jeteses normale, Kryeministri i Shqiperise, u ben karshillek atyre, duke propozuar te strehoje emigrante nga Afrika, te cilet kane ikur nga vendet e tyre, po per ato arsye qe azilkerkuesit shqiptar kane ikur , dhe po ikin, nga Shqiperia … !!!
   Arsyeja se pse Kryeministri i korruptuar shqiptar e ka bere kete gje, e thashe edhe dje, eshte kjo: Ceshtjet e nxehta, perveluese, djegese fare, te krimit dhe korrupsionit, ku eshte e implikuar dhe Qeveria shqiptare nepermjet ministrave te saj, qe po hetohen dhe ndiqen nga drejtesia italiane.
   Kjo eshte arsyeja kryesore. Te tjerat, sado te nenkuptohen nga mercenaret mediatike te Rames, jane te dores se dyte.
   Rama ua ka friken politikaneve populiste, kesisoji te paparasikueshem, qe kane ardhur ne pushtet ne Itali. Nese me paraardhesit e tyre e kishte gjetur gjuhen, ne nje menyre a tjeter – kujtojme deklaratat e neveritshme te oficereve te larte te Guradia di Finanzia, te cilet padyshim i benin nen ndikimin e politikes, per gjoja eleminimin e mbjelljes dhe kultivimit te hashashit ne Shqiperi, e te tjera te ngjashme – me keta populistet e zuri nje frike e madhe.
   Mesa duket po perpiqet ta gjeje edhe me keta gjuhen. Propozimi per t’ua “lehtesuar” barren e emigranteve, eshte pikerisht nje perpjekje e tille. Nese nuk ben gje me kete, mund ta rrise numrin e emigranteve,nga 20 ne 200 ne 2000… por , kjo pastaj varet nga “dashamiresia” e politikaneve populiste italiane, ndaj “bujarise” se papritur shqiptare.
   Gjithsesi, Edi Rama, eshte gati te ofroje shume me shume.
   Kjo, sic e thame, eshte arsyeja kryesore dhe e vetme. Te tjerat, madje edhe ato qe paraqiten nga kritiket e Rames, sic ajo qe ka te beje me manine per protagonizem te tij etj etj gjera kesodore, jane te dores se dyte a te trete qe nuk kane rendesi. Madje keto, tinezisht , ushqehen nga vete mediat e Rames.
   Kur behen pislleqe te ketyre permasave, mendohen edhe justifikimet dhe daljeparat ndaj kritikave dhe sulmeve te kundershtareve. Ne kete rast, Rama dhe mercenaret e tij, e kane menduar te thjeshte: racizmin…!
   Spekulohet me racizmin, si nje menyre per te hequr vemendjen nga arsyet e verteta. Dhe, me te vertete, te gjitha mediat e qeverise, kane si lejtmotiv ne shkrimet e ketyre dy diteve, racizmin e Opozites dhe te opozitareve te ketij pushteti ne pergjithesi.
   E kane ne maje te gjuhes. E kane patur te gatshme. Kundershtia e pare qe do te vinte nga ky gjest hipokrit , do te sulmohej si Racizem…
   Dhe, keshtu po ndodh. Pikerisht.
   Te perfshire nga euforia se kane siguruar nje mbrojtje te forte pas fjales Racizem, mercenaret mediatike te Rames, arrijne deri atje sa te thone budallalleqe te tipit “Fatos Lubonja eshte racist” ….
   Fatos Lubonja eshte racist, po aq sa zoti Baze, bie fjala, eshte gazetar i ndershem i pakorruptuar!

   1. Romak says:

    I paske thene ato qe desha te shkruaj une.
    Rama paska bere nje gjest simbolik dhe paska korrur brohoritjet e Evropes shkruan bolja Baze.Dmth Evropa paska pasur hall te madh per simbolikat e Rames dhe jo zgjidhjen e problemt qe e ka pllakosur.

   2. Nick says:

    Qeke lodh shume per te mos thene asgje…!

  4. fiqo says:

   sa qef do kisha qe ata emigrantet tja fusnin ktij meros ne shtepi qe tja kupnin gruan dhe ca i ka pragu i deres (sic kan bere me gjith europen jevgjit e afrikes)

  5. Grigor says:

   Uuuu, Albi. O trim me fletë. Merre shtruar mor djale.
   Që Edi Rama ben levizje te tilla politike per te fituar pike dhe aleate ne Europe, kjo dihet dhe eshte fakt. Si, e qysh, e tek, Rama i ben keto kevizje, gje e cila tregon se ka keshilltare te zotë, se nuk me duket qe i pjell nga koka e tij. Por kjo nuk ka rendesi.
   Problemi qendron se si u pergjigjet opozita ketyre levizjeve politike te Rames.
   Ne vend qe t’ju zbertheje moralin, te nxjerre ne drite prapaskenat, dhe qellimin e vërtetë te Rames, opozita tregon se ka keshilltare idiotë, pergjigjet me diletantizem, proteston pa e ditur se per çfare, dhe ben gabime trashanike duke e paraqitur veten raciste dhe kunder emigranteve.
   Ky ishte morali i shkrimit te Mero Bazes. Dhe ketu nuk ka rendesi se kush eshte Edi Rama. Ai mund të jetë maskarai me i madh ne bote. Por, opozita nepermjet disa idioteve si Lubonja e paraqet Ramen si politikanin shqipetar me te mire te te gjitha koherave, pa e kuptuar se po i ben nder. Tani, si thua? A nuk i ka rene llotaria Rames me kete opozite idiote? Që ka fat, ka fat.

  6. Nick says:

   Rregulli i BE-se te prishi pune ty …????

 2. SHQIPE-FREE says:

  Mero:respekt per Shkrimin..por une “Pshatari” RACIST, do te Replikoja me JU Mero,jo per Vendimin Sa Modest ,aq edhe “Qesharake” te Solidarizimit te Qeverise Shqipetare, kur bente Krahasime te Shqipetareve me Eritreannet gje qe eshte SKANDALAZE, kur munde te Gjeshe Terma sa te duash ne Gjuhen Shqipe..por jo kaq nen-nivel..(Majmun-Pemesh)..
  1-Italise i ka Ardhur ne Maje te “Hundes”, akoma edhe Gjermanise,si dhe Frances…dhe ..ect…se ka nje Numer Shtetesh QE JANE NE “SENSIN” E Fjales “Raciste”..dhe a e di pse:
  A-Keta qe na Zbarkojne ne Brigjet e Europes si ne Itali apo Gjetke,Pranojme SE KANE ARDHUR PER NJE JETE TE MIRE, por Problemi eshte se Kjo “Jete e Mire” nuk Dhurohet nga Vendasit Taksapagues, qe Eritreanet apö Kenianet TE NA SHULLEHEN NE DIELL, dhe Falnderojne “Allahun” qe i Ndihmoj te Arrijne Paradisin e te Qenit ne Europe..
  B-Ketu qendron edhe Problemi MADHORE, keto Lloj Kulturash Afro-Arabiko-Aziatike DUHEN DEKADA TE TERA Te Integrohen ne Europe, dhe me e keqja eshte se “Perpjekjet” e tyre jane ne Minimum per tu Integruar:Te mesojne Gjuhen dhe te ecin me Kulturen Europjane..p.sh Italjane..apo Gjermane..ASHTU sikurese Vine ne Europe me “Tumane dhe Shami” ne koke ashtu Mbeten…
  C-Nuk munde te Thuash per Shqipetaret:EMIGRANTE, sepse ATA(NE) Jemi Integruar, dhe nuk gjen ne Eurpope Shqipetare TE mBULOJ KOKEN ME FEREXHE akoma edhe Myslxmane Qofte ..vetem RASTE TE RRALLA, por kjo nuk do te thote qe nuk eshte e Integruar..
  Pra Rracat qe Vijne ne Europe:PRESIN TI USHQEJNE TE TJERET ME THENE SHKURT, ky eshte Problemi Kryesore, dhe ketu Fillon edhe “Kontradita”.te punoj une dhe te ushqej nje Afrikane, apo Arabe; QE DUKE sHFRYTEZUAR sISTEMIN sOCJALE Na bene edhe PORDHE me Makina te Shtrenjta, ..dhe Florijje neper Qafe..DHE UNE “BUDALLI” Paguaj Tatimet per keta????????????????????PO DERI KUR???
  Prandaj dhe nuk i merre Askush..dhe i lene TE “SHULLEHEN” NE ANIJE…kete e them me Keqrdhje..NUK PAME ZEZAKE-AFRIKANE NE Gjermani te Punoj..munde te themi 0002%:::lol

 3. Ne 90 ten u ngritem kunder nje sistemi qe na kishte mbyllur brenda dhe shanim enverin,por vitet kaluan dhe po kuptojme qe enveri kishte shume te drejte sidomos per ata qe kishte denuar si puna e fatos lubonjes dhe ca colaboracionist qe sot (si atehere)kane mare flamurin e antishqiptarizmit.
  Enveri paska qene shume i madh per kete plehren qe e kalbi ne burg dhe sot ky perfiton nga rrumpalla qe nuk ka ligje dhe cliron gjithe mllefin e shpirtit te keq.
  Dhe e cuditeshme eshte se bejne racistin te gjithe ata qe jane emigrante dhe na nxehen kur nj fare mehmet elezi apo dikush tjeter i ka cilsuar si jashteqitje e kombit.
  Ky emigranti fatos nuk eshte i afte per pune atje ku ka shkuar dhe vjen te vjedh ndonje lek si emigrant luli,ketu ne vendin e qylhanes.

 4. vaso says:

  Mos i fryni gjerat z, Baze.Ka thjesht nje reagim qytetar brenda llogjikes.Nuk guxojme te bejme kritike se na quani te paguar dhe te egersuarShqiperia po zbrazet,ju doni ta mbushni me afrikane.Do ishte mire te leni menjane preferencat partiake dhe te veshtroni realitetin nga kendveshtrimi qytetari te thjeshte.

  1. Ti duhet te jesh emigrant dhe ankohesh se Shqiperia po zbrazet.
   Hajde ketu dhe mos patriotin me duar shqiponje.
   Ai qe rri ne vendin e tij ka te drejten te bej patriotin dhe ju qe ja bet mutin.
   Ne rast se nuk te pelqen levizja e lire qe na predikon udheheqsi i madh komunist sali atehere mbyllni kufirin si enveri si trumpi si orbani.

 5. pinoku pa hunde says:

  Mero ti per arsye klikimesh boton cdo idiotesi te Lubonjes por nqs do ishe i sinqerte me veten nuk duhet te shfrytezosh njerezit me semundje mendore.Lubonja ka pesuar krize te thelle mendore ne burgjet e Enverit dhe kjo nuk eshte sekret. Ai eshte nje njeri qe duhet ndihmuar e jo shfrytezuar.

 6. Bledi says:

  Doli edhe Lubonja i pajtuar nga opozita. Sic dolen edhe ata te paguarit tek Washington Post apo The Economist. Eshte shtuar shume numri i te pajtuarve apo paguarve nga rradhet e opozites. Por sa para paskan pasur… Kerkojne me doemos te sulmojne qeverine dhe arritjet e saj. Jane thjesht armiku i klasave. Sikur gjithe bota te dale kunder qeverise, fajin e ka bota sepse Rama dhe papagajte e tij neper portale punon dhe mendon vetem per popullin, por ja kane me inat bota. Ashtu si dikur ati i tij shpirteror. Eh mor Mero. Sado te mundohesh t’ja mbash lart imazhin eshte e kote, atij i ka filluar kurba renese. Edhe ti personalisht duke e kuptuar qe ai spo ben ndonje gje te hajrit per ate vend, nuk del te flasesh per ndonje arritje te qeverise, por te sulmosh opoziten me metoden , kur nuk je larte vete, mundohu te ulesh kundershtarin. Eh sa poshte ka rene ai vend. Nuk ke folur nje here te vetme per fenomenin emigrues te Shqiptareve. Pse largohen nga vendi. Edhe kanabisin e shmang. Keto jane plage, jo llomotitjet kunder opozites.

 7. Nikolini says:

  Kjo eshte shume e vertete dhe bravo Mero per analizen qe ben pasi shqiptaret duhet te dijne te verteten e gjerave.
  Bejne mire keta halabaket e opozites e Lubonja bashke te ta qe shfaqen hapur. Keta po u a tregojne hapur qytetareve se cfar monstrash jane. Harrojne vagabondet se sot gjenden rreth 1 miliuon shqiptare ne tere Boten, kryesisht ne Europe qe kane rregulluar jetesen e tyre dhe po mbajne edhe familjet e tyre ne Shqiperi.
  Turp per kete rrace rracistesh pa rrace.

 8. Komentuesi says:

  Shume mire ka bere qeveria e jone dhe Edi Rama qe ka pranuar 20 emigrant,te cilet kane ikur nga vendi i tyre nga jeta ne rrezik e tyre.Mendoni per njerzit tan shqipetar sa keq do ishte nqs Greqia dhe Italia te mos i pranonte ne vendin e tyre.Fal veprimit te tyre human,punojne dhe jetojne me te gjitha te drejtat ne vendet fqinje.Prandaj qeveria duhet ikurajuar dhe jo ta shajme e te nxierim lloje e lloje shpifjesh,sharje e justifikime per ta baltosur qeverine.Vendi yne mori 20 vete se aq e ka mundesine,e cila eshte vleresuar nga Italia.

  1. keli says:

   ishalla po ti fusin ty ne shpi. halabak

 9. Behar Hajri says:

  Jam lexues i rregullt i gazetes tema – ju flm per informimin e publikut.. Kam bere ca komente dhe ide per ca probleme por nuk po me publikohen ! Ju flm

 10. FIX316 says:

  Per veprimin e Rames qe mori 20 emigrante,per te cilet Italia nuk i pranonte,eshte mire te pyeten nenat shamizeza te Vlores,e jo nje njeri i semure si Lubonja,dhe as nje parti,qofte kjo edhe P.D-ja.

 11. Eagle says:

  Rracista jeni ju qe dona te na beni genocid dule na sjelle majmune te zinj qe Evropa nuk i pranon.Boll vuajtem dhe po vuajme ne Evrope dhe te ndare cope cope o spiun grek me emrin Mero. Ti je i paguar nga Sorrosi. Le ri marrin Vendet arabe apo izraeli qe po i zbon te gjithe Afrikanet

 12. Toni says:

  O liku po se pate problem coji motren tende

 13. Sit back and relaks■●▪ says:

  Ore qe ka pazar ne kete mes as qe diskutohet e mos fol brockulla. Qe ky eshte vetem fillimi edhe kete mos e diskuto. Qe ketu luan paraja edhe kete mos e diskuto. Shpenzimet per te mbajtur afrikanet ne shqiperi jane ku e ku me te uleta per BE sesa ti strehoje ne itali, diferenca ku shkon lind pyetja? Ne cilen marreveshje dhe cilen baze ligjore bazohet qeveria qe merr persiper te strehoje keta refugjate, afrikane, arab apo aziatik pak rendesi ka. Hapja e dyerve refugjateve eshte simbolika e ketij veprimi dhe kete e kupton edhe bufi. Qeveria do ti japi azil dhe nenshtetesi afrikaneve nderkohe qe nuk i jep nenshtetsi shqiptareve te kosoves. Po kur mbas nje viti te behen 20 mije ca do thuash Mero, akoma simbolike do jete?! Cili eshte kuadri ligjor aktual mbi azilin, refugjatet dhe nenshtetesine ne shqiperi? E kupton qe afrikanet do i kthejne velat nga plazhi i dhermiut e plazhet e tjera ne jug. Si do i ndalosh ti, me motorrat e ujit apo me gomonet e skafistave? Pse nuk i mori greqia po doli ky palloshi jone vullnetar? Pse nuk i mori gjermania, hollanda, danimarka, suedia, austria, zvicera, franca, polonia, hungaria po dolem ne bythegrisurit qe ska brekushe te na i mbaje pordhet se i kemi vrima vrima. Fundja palloshi i gjate u votua te fuste ne burg saliun me shoke per krimet qe kane kryer jo ta mbushi shqiperine me fakira si ne, u votua te ulte numrin e fukarenjve jo te ndanim fukarallekun me fukarenj nga bota. Kur ske ne vije shtepine tende nuk ke luksin te mendosh per shtepine e botes. Dhe palloshi i gjate i di mire keto prandaj them qe kjo levizje eshte per te fituar simpatine e krereve te huaj packa se shumica e popullit jane kunder. Palloshi se rruan shume per opinionin e brendshem se fundja kur ka pasur rendesi vota e popullit, nga kutia kane dale gjithmone ata qe ka dashur politika e momentit. Ata fakire jane nisur per ne BE se te ishte per shqiperi e kishin kthyer timonin vete per ne durres apo sarande. Ti marresh me dhune e ti sjellesh ne shqiperi eshte si ti internosh me guantanamo, taksirati atyre 20 fatzinjve qe do vijne ketu. Po nje gje te mire e ka, skafisteve tani ju doli pune e re, ikin me avion ne libi e kthehen me anije plot me afrikane ne shqiperi.

 14. Ragipi says:

  More ky Lubonja a e din vertet se e thot me mendje te shendosh keto kritikat e kohes se fundit apo veq po ia fut kot dhe quditem se si mjetet e informimit i jepin hapsire atij kur me analizat e tija ia fut kot pra pse ti ipet hapesire keti analisti te paguar dhe te lumte ty Mero me analizat e thella we po ti lexojsh qysh ma te hershmet nuk ke qen i varun nga politika por ke qen asnjenes te lumte

 15. Nora says:

  Salvini raciste e ka gabim eshte realist zoti mero Jane 6milion emigrante ne itali qe punojne me rregulla nuk ka vend me per te tjeter apo te rine neper stacione treni ura dhe neper parqe qe eshte plot ne itali me klandestin hec che Bo nje vizit ne itali dhe dhe shife reaiitetin me su mos fol nga 😋

 16. REZI says:

  Shumë faleminderit për shkrimin. Ne që jemi emigrantë vetë dhe që shtetet e ndryshme na hapën dyert, është turp që paragjykojmë një vendim të drejtë të qeverisë shqiptare.
  Shqipëria pranoi 20 dhe Irlanda pranoi 20, kjo sipas mediave suedeze.
  Pa mendoni se Suedia mori mbi 70 mijë fëmijë pa prindër në vitin 2015(pa llogaritur të tjerët që ishin më shumë se 200 mijë).
  Të jesh humanist nuk do të thotë se e bën për tu dukur.
  Po mirë mo njerëz, edhe ju opozitarë, edhe ky Lubonja që vetëm kritikon, si ju erdhi juve kur ish ministrja italiane tha hidhini në det shqiptarët dhe ndodhi tragjedia e Otrantos?
  Po ne që jemi në vënde të ndryshme, po kur ne zbarkuam në Itali a s’ishte dhe ky emigrim? Racizmi s’ka brirë dhe partitë naziste kanë në radhët e tyre edhe të huaj, që mendojnë se janë ndryshe nga të tjerët. Por po morën pushtetin nazistët e dinë ata c’vënd u japin këtyre racistëve me prejardhje të huaj. Ky nuk është reagim qytetar por reagim racist. E dini pse? Se s’kemi opozitë konstruktive por vetëm qe¨do pushtet për të shpëtuar nga vjedhjet që ka bërë. Me këto që shkruani dhe me c’pamë në videon e Jalës, nazizmi e fashizmi po ulet këmbëkryq në Shqipëri me bekimin e PD dhe LSI-së. Dhe shumë të “punësuarve” vetëm në FB.

  1. Fredi FR says:

   Kput mor qafen bajge. Prandaj e kane kthyer Suedine ne lindje te mesme me perdhunime dhe venje zjarri. Rri mor legen aty,e mos na trego rracizmin.

 17. Lulka says:

  Vaso ….ato africanet qe thoni ju qe po zevendesojne emigrantet Jane njerez si ne, shpresoj te mos jesh emigrant se dhe ne kur morem rruget keshtu flisnin disa si puna jua per ne . T’ju vi turp njerezve si puna Juaj dhe e pesofshi me keq se ata njerez qe kane nevoje per nje jete me te mire.

  1. Fredi FR says:

   Si puna e sateme mbase po jo si puna e shqiptareve o funderrine

 18. Pandi Korçë says:

  Perspektiva- ky është fillimi.
  Tokat janë djerrë, fshatrat po boshatisen me shpejtësi marramendëse si në zona të nxehta lufte.Edhe ato të rinj që kanë krijuar jetën e tyre jashtë Shqipërisë bëjnë përpjekje për bashkim familjar.
  Emigrantët që do vine, do punojnë tokat e lira me sistemin turk të %,derisa ti blejnë ato dhe të vijnë familjet e tyre në Shqipëri siç po shkojmë në në Europë.
  Qeveria don Shqipërinë pa shqiptare.
  Të ardhurit e rinj dalëngadalë do simpatizohen nga vendasit si njerëz të thjeshtë, kokulur, punëtorë dhe familjare (të gjith kështu i duam komshinjte).Të ardhurit punojnë, ne rrijme, hajmë, pijmë dhe majmemi.
  Nuk do na duken aq të zi sa ç’jane.Do fillojnë krushqite dhe martesat.
  Pasardhësit do jenë më shtatlartë, fizikisht me te forte dhe prap jo aq te zinj sa i shohim.
  Jakov Mile të studimi “Raca shqiptare” dhe Anton Benussi me babe italian që ka botuar studimin brilant mbi grupet e gjakut ne Shqiperi ne parathenien e tij me sa me kujtohet thote -“I kushtohet nenave dhe motrave shqiptare qe ne rrebeshet e kohrave diten te ruajne te paster gjakun arberor” do të habiteshin me evolucionin që ka arritur Shqipëria e lirë dhe e pavarur.
  Gjykohen vetë.

 19. Hajdarmozi says:

  Mero me duket se nuk ke kuptuar gje hiç nga gjithe kjo mesele.
  Ramen e luajten italianet si nje kitare spanjolle.
  Kjo puna 20 etiopianeve eshte Pak me e thelle, eshte taktike e paster e asaj qe quhet “damage control”. She nuk ishte vetem nje target. Opinioni u sulmua nga dy lajme te rendesishme nje skandali i puneve publike dhe dy skandali i prifterinjve perverse qe Papa ishte ne dieni. Dhe gjeten Athleta Christin e Shqiperine qe e kandisen me nje bluze Juventus e ku i dihet ca tjeter, ndonje dosje tip Habilaj.

 20. Liri says:

  Bravo. Pikat mbi I.

 21. Illyria-Shqiperia says:

  Na meruat! Bejme kritika Rames, na thoni jemi me Lulin e Liken, jemi kunder emigranteve afrikane e arabe, per arsye, qe edhe ti Mero e di, na thoni jemi rraciste, jemi kunder kisha e xhamive, kur ata behen nga Dora e huaj, na thoni jemi fashiste. Ore po a po jetojme ne demokraci? A kemi te drejte fjale? A jemi ne shqipot, qe duhet te zgjedhim si te jetojme e me ke?! Apo duhet te zgjedhin ju e Edi per ne. Po edhe Amerika zgjodhi Amerika First, pse ne nuk duhet te zgjedhim Shqiperia e shqipetaret first?! Na cate koken Mero me gjithe ato humanizmat hipokrite tuaja. Veprimi I Km eshte amatoresk dhe dilitante, e jo diplomacy e holle. Pike!

 22. joel shkodra says:

  Thuhet ne fillim: “kritiket e pajtuar kunder saj(qeverise)”. Po ata qe i dalin per zot qeverise a jane “te pajtuar”? Perse duhet qe nje gazetar te shpjegoje arsyet pse qeveria e ndermori kete hap (apo hapa te tjere)? Perse duhet qe gjithnje nje gazete apo gazetar t’i dale zot qeverise dhe te na servire se çdo gje qe ben qeveria e ben mire, ndersa çdo gje qe thote opozita e thote keq?

 23. Iliri nga Gjermania says:

  Nuk e kuptoj me keta Plerat Zoti Baze.
  Keta qe thone po zbraset Shqiperia.
  Keta jane Plerat e Berishes qe i ka Kontaminuar ai.
  Ka edhe nga ata qe se kane marre veten akma nga ana Psiqike me Komunizmin dhe e kujtojne akoma.
  Ata Plerat e Berishes qe thone se po zbraset Shqiperia, po shtetet e tjera qe jane me mire se ne Ekonomikisht jane zbrasur me kohe dhe jane mbushur me kohe me Afrikane dhe Arabe.
  Po çfare ti besh, çdo shtet ka nga keto lloj Plerash dhe te semure Psiqik qe duan te rrine vetem me fisin e vet dhe ata qe i bezdisin duan ti Vrasin.
  Keta jane ata Plerat qe duhet ti mbyllim dhe ti Izolojme se jan te demshem per bashkeqytetaret dhe per Europen e perbashket.
  Bravo Zoti Baze.

 24. Daja says:

  Bravo mero mbusheni vendin me parazit me njerez qe nuk duan te punojne qe duan tè rrine ne hotele me taksat e shqiptareve kur ne shqipri shteti nuk jep asistence njerezve qe Kane nevoje bravo mero

 25. Mero bajga says:

  Kur nje coban dhish ka gazete dhe I jep ment te mencurve. E frikshme.
  Ngrihen kembet e pista I bien kokes

 26. babo says:

  Shikoni ç’mut popull i ndyrë që jemi…! Rimë bërtasim e çirremi për njëzet fatkeqë që vijnë të shpëtojnë kokën, ndërsa vetë hamë e lëpijmë si hyzmeqarë dyerve të botës dhe për muxhahedinët iranianë që solli këmbëkryq amerikani dhe bëjnë kokkrën e qejfit, nuk pipëtin njeri…(???!!!) Popull langaraq e pa shtyllë kurrizore … !

  1. Illyria-Shqiperia says:

   Babi, e di ti se nuk shprehemi? Meros kerkoja pse nuk shprehet, Jo ne. Ne na sollen ne fillim 250, kaq na thane. Po u bene 3000. Po pas ketyre 20 sa do vijne? Prandaj flasim se ketij qypit si besohet me. Ska kellqe!!!

 27. Lora says:

  Kisha respekt si gazetar po’ edhe ky e hoqi masken hipokrit ky nuk e di Ca’ do te thote integrim krahaso shqiptaret me bythzite ne kemi jevgjit tone sì shembull qe enveri i fuste neper pallate dhe ato diigjnin dyert dhe dritaret per tu ngrofur keshtu Jane dhe kto bythzite nuk integrohen kurre

 28. Virusi says:

  Mero e ka dredhur tere jeten dhe si plas fare per 20 te zinj, por mban anen e qeverise. Me qe eshte humanitare e I degjohet llafi pse si merre keta afrikanet ne fshatin e vet, e me kete rast ben dhe nje permirsim rrace.

 29. vons says:

  Nuk e ke kuptuar situaten Mero. Refugjatet duan te shkojne ne BE, jo te vijne ne Shqiperi. Edhe shqiptaret, po ti dergonin ne Afrike, kur ata donin te shkonin ne Itali, nuk do te kishte kuptim. Pra, qeveria thjeshte po ben politike, dhe kete po, e ke shprehur qarte, se kerkon te duket mire para BE. Por pse te marrim ne njerez qe nuk duan te vijne ketu te ne?

 30. Rezi says:

  Mero ngele llazore! S’kisha ndermend te shkruaja, por mqs na perdorin edhe emrat tani duhet te prononcohemi……

 31. joel shkodra says:

  Nga ana ligjore, meqe Shqiperia nuk eshte akoma ne Europen e Bashkuar, del se keta 20 afrikane qe i sjellin ne Shqiperi i kane nxjerre jashte nga Europa. Njelloj sikur t’i kene kthyer ne Afrike.

 32. John says:

  Nje here thua se kritiket nuk jane kunder emigranteve, dhe pastaj ne fund e ndryshon mendimin tend te pare dhe thua se ata duan ti vrasin emigrantet. Na bere per te qeshur me kete logjike. O njera o tjetra. S’ka hem keshtu, hem ashtu! A e kane me qeverine apo me emigrantet?

 33. Kokoshi_G says:

  Pa mbajtur asnje ane. Supozojme se shqiptaret do vazhdojne te largohen, afrikanet dhe lindja e means do filloje te vije. C’te keqe ka nqs behen 5% e popullsise, 10%, 20%, 50%, 70%? Kemi te drejte ne te vendosim kush duhet te hyje ne Shqiperi dhe kush jo? Kemi te drejte te vendosim ne vendin tone me ke duam te rrojme apo jo? Nqs jo, kush vendos? A mund te kete Shqiperi pa shqiptare? Ne pergjigjet e sinqerta qe do jepni do nxirrni dhe konkluzionin nqs duhet te vije Afrika dhe Lindja e Mesme ketu ose jo!

 34. Lola says:

  Salvini racist se po’ i jep pension prinderve te shqiptareve qe jetojne ne veri te italise o shkerdhat gazetar

 35. Genc says:

  Z.Baze.Ke bere nje shkrim te goditur.Po cedo se Lubonja kerkon ta pyesin ate per cdo gje qe behet ne Shqipri dhe vete ai paguhet per te folur,pra e ka edhe menyre jetese shkrimet e tij.
  I ke rene pikes ne konkluzionet e tua.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *