“Ridefinimi i kufijve Kosovë-Serbi”, partitë opozitare gati rezolutën kundër Thaçit

Përpara 7 shtatorit, kur është caktuar të vazhdojë dialogu Kosovë-Serbi, partitë opozitare në Kosovë kanë ndërmend të paraqesin një rezolutë në Kuvendin e Kosovës, e cila nuk do ta lejonte Thaçin të diskutonte temën e kufijve.

Ndërkohë, Lëvizja Vetëvendosje bën të ditur se nëse format institucionale nuk e ndalin presidentin të debatojë për korrigjim të kufijve, atëherë përpjekjet do t’i vazhdojnë me protesta në rrugë shkruan tch.

Ideja e kreut të shtetit kosovar nuk po gjen përkrahje nga spektri politik, madje disa e konsiderojnë të rrezikshme për vendin, sepse sipas politikanëve atje, Kosova në këtë mënyrë do të humbiste Veriun.

Mësohet se lidhur me këtë çështje, LDK-ja ka marrë mbështetjen e Vetëvendosjes dhe PSD për seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës, para datës 7 shtator e këtu do të propozohet për miratim rezoluta me vetëm një pikë, ku konfirmohet se territori i Kosovës është një dhe i pa ndashëm dhe se askush nuk ka mandat të negociojë për të.

REMOTE_ADDR:[]

5 komente në ““Ridefinimi i kufijve Kosovë-Serbi”, partitë opozitare gati rezolutën kundër Thaçit”

 1. SHQIPE-FREE says:

  Shkurt:THaci dhe Vucic HANE NJE MUTE..Keshtu themi ne Shqipetaret qe mos “Qofshim”…sa per “Kosvarin” Thaci lete haje ate qe thame..lol

  1. Mos says:

   Po vari kart Thacit po fshataret engleze te Meros pse shkruajne “ridefinì” dhe jo ripercaktim or rishikim, pra ka shume fjale te qarta shqipe. Ju shkershevte pragun gjithe Shqiperia o plehrat Albfganistanez.

 2. Dardani says:

  VRITENI THACIN SAPO TE KTHEHET NE KOSOVE ,,,SEPSE KY TRADHTAR DHE GJARPER PO SHET TREPCEN TEK SERBET,,,,,KJO MINIERE ESHTE ME E RENDESISHMJA NE EUROPE ,,,,,TREPCA NUK JEPET KURRE ME C’FAREDO CMIMI./////HARAM I QOFTE KUSH E BERI PRESIDENT KETE GJARPER —TRADHTAR,////

 3. Dardani says:

  SHITE o hashim thaci te gjithe kosoven ,jepja serbise ,,,dhe kosomutet coi te gjithe ne anadoll ose ne irak ,,vend plehrash dhe muterish ,,,,c’ju duhet shteti juve mor qelbesira te europes,,,,,,bari delesh,,,,koke-trashe,,,,hunj,,,,ju shkerdhefshin turqit ne tajare.////??????/

 4. Olimpia says:

  Kete rezolute duhet ta futni ne kushtetute si nen me vehte.Ashtu sic ishte ne kushtetuten e Shqiperise te vitit 1977.Askush nuk ka te drejte te diskutoje per teresine teritoriale te vendit apo te.shpalle kapitullim perballe kujdo fuqie te huaj .Kjo menyre i ben shtetasit te pergjegjeshem perpara atdheut dhe askush nuk ka te drejte te diskutoje hapsiren toksore alo detare te vendit.

Lini një Përgjigje te SHQIPE-FREE Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *