“Ridefinimi i kufijve Kosovë-Serbi”, partitë opozitare gati rezolutën kundër Thaçit

Përpara 7 shtatorit, kur është caktuar të vazhdojë dialogu Kosovë-Serbi, partitë opozitare në Kosovë kanë ndërmend të paraqesin një rezolutë në Kuvendin e Kosovës, e cila nuk do ta lejonte Thaçin të diskutonte temën e kufijve.

Ndërkohë, Lëvizja Vetëvendosje bën të ditur se nëse format institucionale nuk e ndalin presidentin të debatojë për korrigjim të kufijve, atëherë përpjekjet do t’i vazhdojnë me protesta në rrugë shkruan tch.

Ideja e kreut të shtetit kosovar nuk po gjen përkrahje nga spektri politik, madje disa e konsiderojnë të rrezikshme për vendin, sepse sipas politikanëve atje, Kosova në këtë mënyrë do të humbiste Veriun.

Mësohet se lidhur me këtë çështje, LDK-ja ka marrë mbështetjen e Vetëvendosjes dhe PSD për seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës, para datës 7 shtator e këtu do të propozohet për miratim rezoluta me vetëm një pikë, ku konfirmohet se territori i Kosovës është një dhe i pa ndashëm dhe se askush nuk ka mandat të negociojë për të.

REMOTE_ADDR:[]

5 komente në ““Ridefinimi i kufijve Kosovë-Serbi”, partitë opozitare gati rezolutën kundër Thaçit”

 1. SHQIPE-FREE says:

  Shkurt:THaci dhe Vucic HANE NJE MUTE..Keshtu themi ne Shqipetaret qe mos “Qofshim”…sa per “Kosvarin” Thaci lete haje ate qe thame..lol

  1. Mos says:

   Po vari kart Thacit po fshataret engleze te Meros pse shkruajne “ridefinì” dhe jo ripercaktim or rishikim, pra ka shume fjale te qarta shqipe. Ju shkershevte pragun gjithe Shqiperia o plehrat Albfganistanez.

 2. Dardani says:

  VRITENI THACIN SAPO TE KTHEHET NE KOSOVE ,,,SEPSE KY TRADHTAR DHE GJARPER PO SHET TREPCEN TEK SERBET,,,,,KJO MINIERE ESHTE ME E RENDESISHMJA NE EUROPE ,,,,,TREPCA NUK JEPET KURRE ME C’FAREDO CMIMI./////HARAM I QOFTE KUSH E BERI PRESIDENT KETE GJARPER —TRADHTAR,////

 3. Dardani says:

  SHITE o hashim thaci te gjithe kosoven ,jepja serbise ,,,dhe kosomutet coi te gjithe ne anadoll ose ne irak ,,vend plehrash dhe muterish ,,,,c’ju duhet shteti juve mor qelbesira te europes,,,,,,bari delesh,,,,koke-trashe,,,,hunj,,,,ju shkerdhefshin turqit ne tajare.////??????/

 4. Olimpia says:

  Kete rezolute duhet ta futni ne kushtetute si nen me vehte.Ashtu sic ishte ne kushtetuten e Shqiperise te vitit 1977.Askush nuk ka te drejte te diskutoje per teresine teritoriale te vendit apo te.shpalle kapitullim perballe kujdo fuqie te huaj .Kjo menyre i ben shtetasit te pergjegjeshem perpara atdheut dhe askush nuk ka te drejte te diskutoje hapsiren toksore alo detare te vendit.

Lini një Përgjigje te Olimpia Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *