Uashingtoni kundër blerjes nga Turqia të sistemit raketor rus

Sekretari amerikan i Mbrojtjes James Mattis tha të martën se Shtetet e Bashkuara janë të shqetësuara rreth blerjes nga Turqia të një sistemi rus për mbrojtjen nga raketat që nuk mund të integrohet në NATO.

Shtetet e Bashkuara tashmë e kanë paralajmëruar Turqinë se do të jetë objekt sanksionesh dhe se blerja prej saj e avionëve luftarakë nga firma amerikane Lockheed Martin rrezikohet, nëse Ankaraja nuk heq dorë nga planet për sistemin rus.

“Është e qartë, se duke sjellë Turqia një sistem rus anti-ajror dhe anti-raketë në një vend të NATO-s, ne nuk mund ta integrojmë këtë vend në NATO.

Po, kjo na shqetëson dhe ne nuk e rekomandojmë këtë,” u tha zoti Mattis gazetarëve.

REMOTE_ADDR:[]

2 komente në “Uashingtoni kundër blerjes nga Turqia të sistemit raketor rus”

 1. USA citizen says:

  Pirdh o Mattis pirdh. Lidhni te marrin ne zyren ovale te tjerat rregullohen.

  1. Baca says:

   Ke te drejte i nderuar zoteri, ai nuk eshte vetem i marri por edhe spiuni i Putinit ne Washington!
   I madhi dhe i paharrueshmi John Mccain e pat parashikuar rrollin e koklakres ne Shtepine e Bardhe.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *