Fati tragjik i motrave të Ahmet Zogut (detajet nga jeta e tyre, që ndoshta nuk i dini dhe disa foto të rralla)

Mbreti Zog kishte 6 motra, Princeshe Adile, Princeshe Nafije, Princeshe Senije, Princeshe Myzejen, Princeshe Ruhije dhe Princeshe Maxhide.

Referuar faqes zyrtare te Familjes Mbreterore, ato qene te parat ne shoqerine shqiptare qe dolen ne plazh me kostume banje europiane.

Por cilat ishin motrat e Zogut?

-Princeshe Adile (1893-1966) u martua me Emin Bej Agolli-Doshishti dhe paten tre djem ( Salih, Hysein, Sherafedin) dhe dy vajza (Teri, Danush). Ajo iu perkushtua familjes dhe te gjithe bashke jetuan ne Angli. Vitet e fundit te jetes i kaloi ne Paris prane djalit te saj te pamartuar, Salih.

-Princeshe Nafije (1896-1955)u martua me Ceno Bej Kryeziun. Ata paten nje djale, Esatin ose sic njihet ndryshe, Princ Tati. Ceno Bej u vra me 1927 ne Prage ku kryente sherbimin si ambasador. Pas vdekjes se tij, Princesha se bashku me te birin jetuan ne Pallatin Mbreteror prane Mbretit Zog, si edhe ne ekzil ku nuk u ndane nga Familja Mbreterore. Princesha nderroi jete ne Kairo.

-Princeshe Senija (1903-1969) me 1936 u martua me Princ Mehmet Abid te Turqise, djalin e Sulltan Abdulhamid II. Per fat te keq kjo martese nuk rezultoi e lumtur ndaj cifti u divorcua. Ata nuk paten femije. Princesha qendroi prane vellait dhe motrave pjesen tjeter te jetes. Tete vitet e fundit i kaloi ne Kane ku edhe nderroi jete vetem nje jave pas humbjes se motres se saj, Princeshes Myzejen.

-Princeshe Myzejen (1905-1969) gjithashtu nuk u martua kurre. Ajo jetoi gjithe jeten prane Familjes Mbreterore. Tete vitet e fundit i kaloi ne Kane, ne vilen ku jetonte me dy motrat e saj, Senije dhe Maxhide.

-Princeshe Ruhija (1906 -1948) nuk u martua kurre. Ajo qendroi prane te vellait dhe motrave gjate viteve te ekzilit. Nderroi jete ne Kairo pas nje lufte te gjate me kancerin. Fale Mbretit Faruk ajo pati nje ceremoni mortore zyrtare.

-Princeshe Maxhide (1907-1969) pati te njejtin fat me motrat e saj. Ajo gjithashtu nuk u martua. Jetoi me Familjen Mbreterore deri me 1961, me pas me te motrat deri sa mbylli syte ne Kane pas nje kome prej te ciles nuk u zgjua kurre.

Marre me shkurtime nga http://www.oborrimbreterorshqiptar.al/…/Albanian%20Princess…

27 komente në “Fati tragjik i motrave të Ahmet Zogut (detajet nga jeta e tyre, që ndoshta nuk i dini dhe disa foto të rralla)”

 1. Vasiliki says:

  Dhe kujt iu be vone per to ?
  Shkruani ndonje gje te hajrit se nuk i intereson fare popullit se cfare fati paten motrat e Ahmet Zogollit!
  Na intereson fati i femijeve tane, ato jetuan me floririn e vjedhur te Shqiperi zezes dhe popullit fatzi te saj.

  1. Gimi says:

   “Shume jete tragjike!” Kane jetuar ne nje nga qytetet me te bukura dhe me te pasura te Frances. Vendi ku behen festivalet e filmave nderkombetar. Me nje bregdet te mrekullueshem dhe panoramik. “Paskishin qene te mjeruara dhe shume te varfra, te shkretat!” Ku i gjeten parate xhanem!? Apo ja u lane burrat qe ju vdiqen apo qe i ndane? Parate e popullit shqiptar dhe floriri i vjedhur nga i vellaj i fiksoj te tera per gjithe jeten. Me nje jete te mrekullueshme, mes bukurive dhe perralles. Nje cete hajdutesh dhe ndyresirash.

 2. Azio says:

  Aman or Zot.
  Kujt I ka rene fati per te qene princesha.
  Natyrisht motrat e satrapit Zog qe shiti pjese te shqiperise,sikur te ishin pronat e tij.
  Nuk kuptoj Pse I bejne kaq jehone ketyre femrave qe kurre nuk menduar per atdheun e popullin shqiptare deri sa lane eshtrat ne dhe te huaj.Shqiperia e tyre ishte Kana e Frances.
  Cfare edukimi shkollor kane patur keto gra?Askush nuk e thote.Ato kane qene injorante ne kuptimin me e plote te fjales.S’ka arsye qe Shqiperia te krenohet me keto monstra Burgajeti te Matit.

 3. H. I. Storiani says:

  E kujt i plasi?!

 4. Kellira says:

  Fati tragjik?!
  Fati i katunarve qe deshen me u bo aristokrate. As n’Turqi dhe Egjipt nuk gjejshin burre. Imagjino!

  1. . says:

   Po nuk i shikon ça surrati kane? Sikur kane dale nga filmi Transilvania Hotel.

 5. Princi Mehmed Abid i Turqise
  ishte pederast e pallohej me meshkuj .
  Kjo ishte arsyeja e prishjes se Marteses me Senijen ,
  pasi ajo e kapi diten e dasmes ne dhome me nji ushtar duke e palluar .

 6. Bledi says:

  Si burra.
  Normal qe kane vdekur beqare.
  Manalli s do i kete munguar se e kane paguar me flori

 7. Moisi Golemi says:

  Tragjik???!!! Vdekje natyrale paten, nuk i vrau kush. O gazetar idiot!!!

 8. nora says:

  boooo c’a fati tragjik…
  ngushellime Mero!

 9. Vjosa.al says:

  Po pse beheni kaq qesharake, kaq majmune dhe kaq e politizuar, o gazetare. kushdo qofshi, qe kene vene kete titull per kinse fatin tragjik te motrave te Ahmet Zogut.

  Nuk po hyjme as ne figuren e satrapit Ahmet Zogolli dhe as ne barcaletat per motrat e tij dhe per menyren majmunerore te tyre per tu paraqitur ne boten mondane te kohes si princesha.

  Po qendron mor aman e derman fati tragjik i tyre?

  Apo ky fat i tyre quhet tragjik, sepse ato, nga Burgajeti i Matit, me parate e vjedhura nga i vellai i tyre prej huave dhe koncensioneve qe ju morren e ju dhane Italise duke shitur atdheun e tyre, keto princesha fallco dhe te deligjimituara pikerisht nga menyra se si sigurohej salltaneti i tyre, moren xhirot neper bote dhe neper ballot mondane me stolite e diamantet qe kulloni ngjakun e varferise, mjerimit, mizerjes dhe prapambetjes se fukarase dhe bujkroberise ane embane Shqiperise.

  A ju ka mbetur ndopak moral e cipe ne fytyre o gazetare dhe ty vete o zoti Mero, qe paraqisni ne nje nga gazetat kryesore te vendit kete mashtrim te madh, me nje titull te turpshem, te nje faqeje qe pretendon te mbuloje “oborrin mbreteror shqiptar”, oborrit mbreteror me komik dhe hajdut te Evropes, kete pamje te deformuar te portreteve dhe te fateve te atyre parvenuve primitive apo mondane, qe shkelen mbi fatet dhe gjymtyret e vendit, qe kryen vanitetet dhe perversitetet e tyre, duke shitur pjese- pjese ato cika brinje e melci qe i kishin mbetur Shqiperise ne ato vite e ne ato kohera, qe pasi braktisen atdheun e akaparuar dhe te gllaberuar pikerisht nga kreditoret e tyre italiane, vazhduan te jetojne neper Evrope me parate e krimit te tyre.

  Gijotina qe preu kokat e Oborrit Mbreteror ne France ne 1793, nje oborr i vertete mbreteror, nuk do te kishin qene kurre me te legjitimuara se sa po te ishin vendosur tek Sheshi Qendror i Tiranes ne 1939 dhe, athere, mbase-mbase, do te kishit te drejte te qanit sot fatin tragjik te kokave zogolliane mbreterore apo princerore nen tituj bombastike.

 10. Befana says:

  Ku eshte tragjedia e tyre?
  Ca injorante parazite qe vetem qef kane bere.
  Per tu civilizuar duhen 7 breza.sado poza si ne fotot ato linden dhe mbeten injorante per tere jeten e tyre.Fati tragjik i perket popullit te cilin e ropen e vodhen kjo familje tradhetare.

 11. Gjon Leka says:

  Ô zhgaravinëshkrues! Dhe tu Mero, që lejon këto broçkulla! Ku qëndron « fati tragjik » i këtyre princeshave të stisura ! Ato jetuan si parazite më para të vjedhura nëpër vila. Këtë fat urojnë edhe hajnat e sotëm kapso aristokratë. Por, nëse një ditë populli zgjohet, vëra e moût 500…

 12. DINGO says:

  Juve qe Shani te vetmin mbret Shqiptar,duhet ta dini se kur ata ishin Me pallat juve kishit kasolle.
  Ata hodhen themelet e Shtetit tone dhe ndertuan nje administrate per tu patur zili.Ne kohen e tyre Shqiptaret shetitnin neper bote pa viza dhe Mbreti ishte shume me Evropian se plehrat e sotem qe Qeverisin.Mos i shani se jane Historia jone,ata nuk i ben asnje te keqe Shqiperise.Mbreti dhe sistemi i tij ishin nje Gur ne themelin e Shtetit tone,pamvaresisht ngjarjeve Politike.Zogu dhe Enveri jane Themelet e Shqiptarise dhe ishin Patriote JO plehra si keta sot qe qihen ne sume dhe vjedhin kombin.Na tregoni fotot o familjeve tuaja ti krahasojme me ato te mbretit Tone.Bolshevizmi ju ka hyre ne palce.Qe ka vulat,emblemat,ndertesat,cdo gje qe kemi sot si shtet duhet ta dini se i ka bere Ahmet Zogu.Kur Zogu luftonte morrat e Tuqise dhe hordhite e Ballkanit te tjeret ishin neper shtepi.Zogu ishte nje njeri Trim dhe vdiq me flamur ne varr,ishte Patriot dhe modern.As sali qeni as edi psikopati,as ilir hajduti nuk i vijne deri tek bolet.I Vetmi qe i afrohet ishte xhaxhi.

  1. Kellira says:

   Cfare pallati kishte mer trap. Pallatin e pionierve. Shtepine ne Durres ia bon dhurate tregtaret. Pallatin e Brigadave nuk e gezoi se e zuni mallkimi i Mulletve qe iu grabiti token.
   Ket lloj mreti kishte Shqipnia.
   Na trego nji foto te Pallatit ne Burgajet! Kot per kuriozitet.
   Bole!

 13. SALA says:

  NA PLASI TRAPI PEE KETO SHKERDHATAT QE SHKERDHEHESHIN ME VELLAN E VET RRUSPIRA NDERSA ZOGU NJE ZAGAR NJE PLERE

 14. doda says:

  SI ka ardh kjo koh ja q,,,a kurven ,i thuret lavdi shembelltyres me te ulet dhe figures me te turpshme te kti vendi Amet Zogut qe e solli ne fuqi ushtria serbe , kti palaço mbreti te vetshpallur nga katundi burgajetit qe vrau te ter patriotet e kti vendi nga LUIGJ GURAKUQI HASAN PRISHTINA AVNI RUSTEMI BAJRAM CURRI e shu e shum te tjer , qe tradhtoi vendin e kte popull , vodhi thesarin dhe nuk beri asgje te mir , nip i Esat Toptanit tregtarit te trojeve SHQIPTARE dhe tradhtarit me te madh te te gjith kohrave , qe per ate e vran si qen , kurse heronjve e kti vendi qe kan dhen jeten per lirin e trojeve SHQIPTARE kta perbalten dhe perbuzen sikur kan ber ndonje krim se kan luftuar per lirin e atdheut , HAJDE LUFTO PER KET VEN PO DESHE , PERFUNDON SI QEN DHE TE TALLIN TE TER , O SA TURP ME QEN SHQIPTAR u bo me thon.

 15. Alban says:

  I ati I hajdutit, vrasesit dhe tradhtarit te popullit dhe atdheut Ahmet Zogut, Xhemal Pasha Zogolli ka vdekur ne tetor 1904 (shih House of Zogu (Ch. Buyers)
  Me ke I ka bere Sadije Zogolli (Toptani) vit pas viti :
  Myzejenin (1905-1969); Ruhijen (1906-1948) dhe Maxhiden (1907-1969) ?
  Ndoshta me administratorin e shtepise Abdurrahman Salcenin (Lale Krosin e Ahmet bej Zogollit)?

 16. ME EMER says:

  zoterinj komentues , se bashku me mua : gazetat, ose gazetaria sot eshte bisnes , nje bisnes i pa kontrolluar ligjerisht per vertetesine e shkrimeve . funderinat e vendit , kriminelet , zemer zinjte , paguajn per keto shkrime , qe injorrojne te verteten . Vend pa ligje , pa shtet ..!

 17. Komentuesi says:

  Gjynah per ato motrat e Zogut qe nuk qenkan martuar kurre,se kushedi sa endrra kane pare per ate nje çike masur per te bere seks.Kane ikur te perveluara.

 18. perkthyesi says:

  Ketyre u ngjan Monika e Ilirit!

 19. Lili says:

  Kur mendon se per’ njereze’ si keto siper qe vetem njereze nuk mundesh me iu thane nga vulgariteti e perversiteti qe shfaqin,e qe tregon cfare muti kane ne trute e tyre e prej nga vin,vertete i thuash vetit nuk duhet me sakrifikuar asgje per Shqiptarine se eshte i kot mundimi me iu ba njereze

 20. Manalati says:

  Shih sa “bukur” komentojnë përfaqsuesit autentik të njeriut të ri, të moralit të “shëndosh” komunist. Vlera më e çmuar që buron nga shpirti i tyre është urrejtja, një urrejtje e egër, barbare, e verbër, e cila ju ka robëruar shpirt e trup. Edhe pse këto gra kanë vdekur më shumë se gjysëm shekulli më parë, të cilat personalisht ndoshta nuk i kanë bërë keq as mizës, urrejtja e këtyre njerzve për to është e freskët si ujtë e burimit. Dhe burimi dihet kush është. Ështe kapitulli monumental i luftës së klasave në veprën “e ndritur” të shokut Enver. Një kapitull që të mëson se si të urresh përjetsisht pa më të voglën arsye dikë që as e njeh dhe as e ke parë kurrë në jetë. Por thjesht, sepse kështu ka shkruar i biri i Gjylos.

 21. Xitelat says:

  A punuan ndonje dite keto baxhellat qe benin kete jete lluksoze!!! Me cfare hanin e pinin se per te qire si qinte kush keto fshtare!! Jo se thone se nuk vodhi floririn ky moterqiri!! Yyy race e felliqur! Princeshat e leshit! Gjaku blu iMatit! P pika ne byth atyre dhe neve qe merremi me to!

 22. Peço says:

  Ore, mos flisni kësht për motrat e Zogut, se është turp. Jo për gjë, por thonë se njërën e kërkoi për grua shoku Enver dhe nuk ja dhanë. Është për këtë arsye, që kurrë nga goja e shokut të lavdishëm Enver, nuk doli ndonjë fyerje për këto gra. Ndaj them, jo për gjë, por për kujtim të tij, të paktën bëni një të ashtuquajtur moratorium me vehten, ndërpriteni përkohësisht sharjen, se nuk u bë kiameti…

 23. kjo esht arsyeja. says:

  MANALIT ata qe thua ti nuk kan urrejtie per kerken por preken vetem nga genjeshtra dhe mashtrimi nga hiri qe kerkojn ti hedhin syve , Zogistet dhe antishqiptaret ,kta qe ti shan se flasin me urrejtie duan te degjojn vetem te vertetat per te ter ,per Zogun Enverin Saliun luli e Ed ramen kjo esht arsyeja qe irritohen se del nje simpatizant i zogut dhe i perdor lexusit per dele e te pa ditur , kur kta te verteten e din me mir nga artikullshkrusi kush ka qen Amet Zogu Enver Hoxha saliu luli e Rama me ilir meten ,kjo esht arsyeja qe irritohen se i mbajn lexusit per peshq ca adhurus figurinash.

 24. mirel says:

  Aman o Mero, si nuk linde ne 1900 qe ti kishe martuar keto kocet e Zogut. Nje ti, nje kaloshi, nje qafoku..ndonje mund tja kishim lene dhe Takut, sevap do benej.
  Sa per Myzon nuk jam i sigurt se thone qe e donte Zogu per vete.
  Fatkeqesi e madhe posi, iu eshte lodh kurrizi te shkretave nga puna e te papunit.
  Vodhen arin e shqiptareve, dhe kjo eshte fix arsye per te qene fatkeq.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *