Fillon epoka ‘Enrique’, sa shumë emra për të kthyer Spanjën dinjitoze

Epoka e Spanjës së Luis Enrique fillon të premten kur ai do të publikoj listën e tij të parë të skuadrës dhe ai ka thënë tashmë se do të ketë surpriza.

Në prezantimin e tij ai zbuloi se kishte 70 lojtarë që ai po shikonte dhe se do të kishte ndryshime nga skuadra që shkoi në Kampionatin Botëror në Rusi. Ka shumë emra si: Canales, Pau, Suso, Castillejo, Sarabia, Oyarzabal, Navas, Escudero, Roque Mesa, Monreal, Azpilicueta, Pedro, Javi Martinez, Fabian, Gaya, Munir…

Pas largimeve të Silva, Iniesta dhe Pique, kjo do të thotë që Spanja do të ketë një pamje të re.

Portierët – Ky ishte një repart që zhgënjeu gjatë Kupës së Botës, pasi David De Gea nuk arriti të tregojë nivelin që ai rregullisht bën për Manchester United. Logjikisht ai do të jetë numri një i cili ende do të vijë me Kepa dhe Reina ka të ngjarë të jetë në garë me Pau dhe Asenjo që kanë mundësinë e tyre.

Mbrojtja – Sergi Roberto është i sigurt që do të jetë në ekip, pasi ai ishte i rregullt për Luis Enrique në Barcelonë. Odriozola është dëmtuar dhe Carvajal do të luftojë me Roberto për një vend. Në të majtë, Marcos Alonso ka një shans të mirë për të ardhur me Jordi Alba që nuk kishte një marrëdhënie të mirë me trajnerin në Barcelonë. Dëmtimi i Escudero do të thotë se ai është hedhur poshtë. Në qendër gjysma e partneritetit që ka qenë në ekip që nga Afrika e Jugut është thyer pas largimit të Pique. Ramos duket të jetë një iniciativë e dukshme edhe nëse Luis Enrique nuk e ka thënë atë, por kandidatët e tjerë janë Nacho dhe Bartra.

Qendra e mesfushës – Kjo është zona ku Spanja është më e mirë e mbuluar dhe shfaqjet e Rodri do të thotë se ai është një kandidat i mirë për të ardhur dhe mund të jetë zëvendësuesi i Busquet. Të tjerë si Saul ka të ngjarë të kenë më shumë rëndësi në ekip nga tani e tutje. Parejo mund të hyjë në skuadër, si dhe Trigueros dhe Canales.

Sulmuesit – Gerard Moreno ka treguar për Villarreal se ai është i gatshëm të shkojë në ekipin kombëtar. Mariano dhe Morata janë alternativa për të konkurruar me Costa, Rodrigo dhe Aspas.

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *