Ndahet nga jetë në moshën 90-vjeçari hetuesi i tmerrshëm i Sigurimit të Shtetit, që kishte torturuar dhjetra persona. Mes tyre dhe At Zef Pllumin

Ish-hetuesi Shyqyri Çoku, raportohet se ka ndërruar jetë në moshën 90-vjeçare.

Çoku është i njohur për hetimin dhe torturimin e 92 të dënuarve politik në veri të vendit, dhe veçanërisht për torturimin e At Zef Pllumit.

Kush është Shyqyri Çoku

Shyqyri Çoku ka hetuar dhe torturuar 92 të dënuar, kryesisht politikë.

Çoku, i cili e ka mbyllur karrierën e tij si oficer i lartë i Sigurimit në vitin 1990, ka qenë hetues në çështje të rëndësishme, kryesisht në Veri të vendit, me përfaqësues të lartë të kishës katolike.

Ndër më të spikaturit mbeten At Zef Pllumi, por edhe imzot Ernest Çoba, Ipeshkëv i dioqezës së Shkodrës, apo meshtarin Marin Shkurti dhe vëllain e tij, Ndrekë Shkurti, po ashtu edhe Dom Lec Sahatçinë.

Ata që kanë vuajtur nga torturat e Çokut dhe proceset e improvizuara politike të tij, tregojnë se ai ishte një njeri që donte të përmbushte misionin e luftës ndaj klerit, duke përpiluar deklarata dhe fakte të paqena në dosjet e tyre”, shkruan Panorama.

At Zef Pllumi e përmend Shyqyri Çokun në librin e tij “Rrno vetëm për me tregue”, i botuar në Tiranë në vitin 2001 nga shtëpia botuese Hylli i Dritës.

Hetuesi Çoku ka përdorur deklarimet e At Zef Pllumit rreth fjalimeve të Enver Hoxhës për ekzistencën e lirisë së fesë dhe besimit në Shqipëri, si akuza për t’i ngritur atij një proces tërësisht politik kundër regjimit komunist e për ta dënuar me 25 vjet burg.

Torturat dhe përndjekjet e Shyqyri Çokut i ka provuar edhe publicisti dhe historiani Sami Repishti.

REMOTE_ADDR:[]

71 komente në “Ndahet nga jetë në moshën 90-vjeçari hetuesi i tmerrshëm i Sigurimit të Shtetit, që kishte torturuar dhjetra persona. Mes tyre dhe At Zef Pllumin”

 1. Gimi says:

  Bravo z. Coku per sherbimin e shkelqyer ndaj popullit. Ja u ke bere mire te gjithe bishave reaksionare qe bashkepunuan me nazi-fashistet! U prefsh ne paqe!

  1. VFLP says:

   U prehsh ne paqe z.Coku! Te falenderojme nga zemra per punen atdhetare dhe profesionale kunder funderrinave antishqiptare dhe tradhetareve te Atdheut!
   LAVDI!

 2. Selim Murtaja says:

  Vafte ne ferr qeni i mutit.Nje hale me pak.

  1. Grigor says:

   Ore, Po ndonje hoxhe ka torturuar ky Shyqyriu, apo vetëm me prifterinjte e ka patur problemin? A thua ta ketë perdhunuar prifti i fshatit kur ka qene i vogel?
   Apo te gjithë hoxhallaret u bene komuniste?
   Apo nga që Enveri e kishte mbiemrin Hoxha, keta sigurimsat kishin frikë?
   U bene shumë pyetje. Opo lere fare.
   Fakti eshte qe ky Shyqyriu jetoi dhe vdiq pa dhënë llogari per krimet e tij.
   Keta pordhacët e shoqates se te persekutuarve nuk e ngriten asnjehere zerin, por mbeten me syte nga Saliu. Dhe jam shumë i sigurte që Saliu nuk kishte bythe te merrej me kete Çokun, sepse ky ja dinte dosjen dhe horrlleqet.
   Por perseri keta koqet (perjashto disa burra si Daut Gumeni dhe Hysen Shoshori) i shkojne nga mbrapa Saliut paturpesisht, që nuk denoi qofte edhe nje sigurims per krime. Futi ne burg Sule Bushatin, që vetëm komunist nuk mund ta quaje, se ishte njeriu me liberal që kam njohur ne kohen e Enverit.
   Por kjo e ka nje shpjegim. Të persekutuarit e vërtetë nuk kane shoqate. Ndersa shoqaten e kane krijuar hajdutet ordinere. Edhe ne krye sot, disa hajduter ordinere kane.

 3. ME EMER says:

  i pa vdekeshem kujtimi i tij ..! poshte funderinat e kombit ..!

  1. Edi says:

   ME EMER! ✊✊👌👌👍👍

 4. katarakti says:

  Ne ferr i shkofte shpirti. Qe te vuaje si ata qe i ka bere te vuajne.

 5. Dan says:

  No problem, he will have to answer before GOD at last….

 6. Kalifornian says:

  Ngordhi??!!! Ooo sa mire. Hajt paste kemben e mbare

  1. opa opa says:

   90 vjec! Ja u shkerdheu te gjitheve ate racen tuaj te ndyre dhe pastaj iku i kenaqur 😀

 7. h says:

  I keqja dhe krimi, e ka adresën tek zemra e shqiptarit.
  Dje edhe sot. Shkoftë aty ku e meriton.

 8. deda says:

  U prefsh ne paqe zoti SHYQYRI COKU , respekte per punen e pa lodhur qe ke ber ne sherbim te atdheut , RRESPEKTE u prefsh ne paqe.

  1. Arbeni says:

   Deda, edhe une kam rrespekt per shkerllatacionin tand. ke paftyresine deri ne kete pike sa ke respekt per kriminelet.

   1. Tanguli says:

    Kriminel je ti dhe raca jote e dhjere!

 9. tjetri says:

  Fatkeqesi e rende te vdesi nga zoti ky monster. ky rast tregon se ne te rruajm tr..apin, edhe pse na torturon, poshtron, dhunon, degjeneron, sakaton, on on on …. dhe tjetri vdes nga zoti 90 vjeç????

 10. deda says:

  U prefsh ne paqe zoti SHYQYRI COKU , respekte per punen e pa lodhur qe ke ber ne sherbim te atdheut , RRESPEKTE u prefsh ne paqe.asnjeri nuk ka denuar kot te gjith kan qen antishqiptar qe luftonin kunder interesit komtar, zoti COKU ka ber detyren qe i takonte ishte profesionist ne fushen e vet.

  1. Albana says:

   Ti deda ose je idiot ose hiqesh si idiot. Ne djall vafsh!

   1. Tanguli says:

    Idioti bertet kapeni idiotin!

  2. Janullkartosi says:

   Ky deda eshte si te gjithe dedet tjere,rracist,pedofil,pederast dhe i peshtire qe vetem me Krijuesin nuk kane pune pasiqe c’do dite po lexojme per pedofilite,pederastizmin e tyre.

 11. albani says:

  Shqyqyri Coku ishte hetues i afte. Nuk i ka ai faj At Zef Pllumbit qe u kap ne Alpe duke u arratisur per ne Serbi. Arratisja ishte krim ndaj atdheut sipas ligjit te kohes. At Zef Pllumbi qe donte shume atdheun nuk duhet ne prerin e Serbise qe sic thone ishte e popullit slllav qe kleri nuk e kishte per zemer, perkundrazi. Dhe e fundit At Zef Pllumbi nuk e akuzon te ndjerin Coku se ka perdorur dhune ndaj tij. Shtremberimi i se vertetave nuk i sherben eshte defrim i meskineve, por nuk i sherben askujt.
  Ngushellim familjes Coku

 12. Edlira says:

  Ne sketerre shkofsh! Mos gjetsh paqe asnjehere!

  1. Ska nevoje says:

   Brravo Edlira
   Urimi ma i bukur qe ai meriton
   U djegt ne ferr

   1. VFLP says:

    Pirdhni pirdhni se liroheni!
    Bravo HETUES, respekt per punen tende patriotike!

 13. Tomorri says:

  Kur lexon komentet e disa kelyshve te kurves sllavo-bolshevike ,te vete nder mend sa perqind e neve shqiptareve jemi kopila > Me fjal te tjera rrac muti; kupotohet jo te gjith por nje perqindje fatkeqesisht e madhe . nuk e kisha besuar qe kane ardh apo si kane ardhur partizanet ruso-sovjetik me nderzyer gra shqiptare . Po te kisha mundesi do te dergoja te gjith kopilat bolshevik ne korene e veriut

  1. alberti says:

   Tomorr mblidhe mendjen! Sllavokomunist del te kete qene at zef pllumbi dhe te gjithe ata qe ia mbathnin nga atdhu per me u strehu ne Beograd, pra ne qendren e sllaveve te jugut. Kelysh kurve i bi te jesh ti dhe jo ata qe vlersojne punen e kryer sipas ligjit. Kete pune ka bere Shqyi si shkodran i vertete.
   U preft ne paqe dhe ngushellime familjes

  2. Hosteni says:

   T’i dergosh ne Korene e Veriut, nuk ke mundesi. Gjeja qe mund te besh, eshte t’u hash mune.

  3. Edi says:

   Tomorri! Bolsheviket te shkerdhejne rracen nga me i madhi e deri te me i vogli o kar. Merri karakurvat e familjes dhe degdisi ne Kore, se i paske Kardash-jane.

 14. tomi says:

  shembull i shkelqyer i zbatuesit te ligjit.Te qofte i lehte dheu i tokes meme.Te kishim disa si ty sot ,qelbesira e veriut sali karxhixh me lukunine e tij do ishin kalbur me kohe.

  1. Mali says:

   I mjeri ti per mendet e tua!

 15. VFLP says:

  U prehte ne paqe. Ngordhshin ata qe bashkepunyan me pushtuesin dhe pinjollwt qe linden prej tyre.

 16. Donat says:

  I hangert shpirti mut aty ku asht. Donat Sheldija

 17. DS says:

  Hetues profesional!! O zot cfare kafshesh! Ata nuk kane pas ndonje ndryshim nga Artan Broci & Co
  Ai kenaqte pervesitetet e Enverit me vite burgu sikur keta te sotmit qe burgun e kane konvertuar me Lek. Gjithmone ne kurriz te popullit te shkrete. Mos mbifte me rrace e ketyre. Te djeshmit e te sotmit rraca me e ndyre.

 18. saw says:

  i vetmi gabim qe ka bere Çoku eshte qe nuk vari ne mes te sheshit Berishen, Meten, Lul bashen, ed ramen.

 19. Fieraku nga Ferrasi says:

  I dhjefte dreqi varrin!
  @ tjetri merimanga e zeze po’ shkon 100
  @ tomi
  I ndizni nje qiri sali komunistit se ju s’ do gjenit vrime ku te futeshit
  Jo ti se ti komenton per copen e bukes.

 20. Mikel says:

  Ka bere detyren si nje patriot i vertete shqiptar kunder klikave fashiste dhe elementeve kriminel.U prehte ne paqe.

 21. Gjeneral Telini says:

  Lavdi organeve ligjzbatuese, te DP. Dhe personat qe punuan me devotshmeri, dhe drejtesi.

 22. Web# says:

  Ngushëllime familjes!
  Nderime dhe respekt për punën që bëri për çlirimin e atdheut nga vargonjtë e llumit mesjetar, moçalit religjoz, bajraktarizmi feudal, kultures klanore te fisit dhe bandave.
  Horrat dolën prapë sheshit, qelbësirat ndërruan pllakë, kermat shqyen çfarë mundën, Shqipëria u kanibalizua dhe shqye, Janullatat, muxhahedinët dhe fashistët me veladon kontrollojnë gjithçka. Gjakmarrja, hajnia, bandat, injoranca, bajraktarët e rinj, mafjozet, shpellaret kanë marre peng vendin, shtetin, drejtësinë, pronat. Shqiptarët kane perfunuar, të vjedhur, të sodomizuar, të shporrur ne nje nga spastrimet etnike me te tmerrshme të historisë, përmes emigracionit që nuk ndalet.
  Historia po tregon se komunistët nuk ishin as me keq se maskarenjtë qe lanë pas dhe as me te këqinj se horrat që erdhën pas.

 23. An says:

  I humbte varri djallit te kuq …

  1. Illyria-Shqiperia says:

   Tmerrohesh kur shikon keto komente. Ne shqipetaret spaskemi as fe as din. Per te vdekurin mor njerez kushdo qofte ai flitet ose mire ose asgje, more kafshe te pashpirt qe as edhe zotin nuk njihni. Nga e keni kete urrejtje? U ka bere gje personalisht?ishit aty ju dhe e pate kush pati te drejte? Ai I ka sherbyer ligjit. Cdo kush qe shkel ligjin duhet te denohet. Ju qe komentoni, duhet te jeni andej nga shba. Provojeni njehere edhe te pepetini kunder ligjit. Ngushellime familjes. E kane fajin keta palobotues, qe per klikime na servirin 28 vjet komunizmin si eger sire. Kur do shikojme perpara?

 24. intelektuali says:

  Ngushullime familjes.

  Ti tomor shkofsh ne halete.
  Kush je ti qe vendos se kush ka te drejte te jetoj ne shqypni e kush jo.

  Je ne demokraci mor buc, ne demokraci. Themi e thoni cfare te duam e cfare te doni.

  Debila. Keni mesuar nja fjale koreja ketu e koreja aty.
  E di se ku Bie koreja buc?
  Perpiqem per vendin tend buv e lere pallavrat e fjalet bisher.

 25. labi says:

  Si ky na duhesh 1 tani te ishte kryeporkuror, Dhe ti leronte grat sales likes she rames ,ti shkulte dhe my me pinca ,

 26. Plaku Xhuxhumaku says:

  King paska qene.
  Jeten e tij e beri. Te rrojme dhe ne te 90 tat.

  Ngushullime familjes!

  Placin keta Pinjoll ballistash.
  Sami repishtit? Mire ja beri. Publicist?
  Me pare ka qene spiun i nazi-fashisteve

  1. opa opa says:

   Ti nuk je Xhuxhuku me siguri 😀 😀 😀

 27. Nacionalist says:

  Me keta monstra qe komentojne, duket qe Falja nuk duhet as te mendohet!
  Monstrat komuniste po demostrojne qe i kane bereme vetdije dhe Deshire!
  Ketu duhen skuadrat e vdekjes, pjella e keqe duhet zhdukur, perndryshe Historia Perseritet!
  Poshte fara e keqe Komuniste!

 28. Edward says:

  Shifja emrin e turkut dhe pastaj eshte e lehte ta kuptosh qe ky ishte kunder Katolikeve.
  When you change your religion and become a Turk you loose your identity and never can go back. His parents told him to destroy the Christian population and he had a mission to accomplish but not now he has to answer this asshole and his family always will be cursed by God

 29. Shkodrani says:

  Shkofsh ne ferr o moster po mos haroni edhe ju o pjella te keqija si ky zoti vonon por nuk haron familja e ketij ka per ti pague krejt si edhe kta kelyshet qe qeverisin tash nga saliu nano ruci meta rama basha veliaj te gjith ne ferr mostrat me shkue bashke me familjet e tyre te ndyra poahte komunizmi rrofte demokracia

 30. kapedani says:

  shpirti ju pervelofte ne ferr.

  kriminelet naziste edhe te arratisur ne Ameriken e Jugut, i gjejne dhe i denojne.

  Ne shqiperi, ky kriminel paska jetuar gjithe keto vite i qete.
  popull pa shtylle kurrizore.

 31. Usa says:

  U prefsh ne ferr bythqir bashke me kurvat komuniste, zoti te denofte dhe 20 vite,,,,

 32. Njutoni says:

  Shkoni dhe shkelni ligjin n amerik,kur ta shifni veten n burgjet e demokracies fuke i bo lavazho Hajdar Zezakut me kok t modh.
  Dhe s do keni as mundsi me ….

 33. Shqiptar says:

  Çfare thoni mo ka bere detyren! A e dini ju qe kushtetuta e ndalonte torturen? Ai ka shkelur ligjet e Kobe’s.

 34. fieri says:

  te jeni te sigurt se ka vuajtur si kelysh kurve ky kelysh komunisti,Zoti i mori shpirtin avash avash qe te vuaj ky qene i ndyre dhe do shkojne tek varri do ti dhjesin sic i kane dhjere enverit

 35. saliu shqupit says:

  U prefsh ne paqe zoti SHYQYRI COKU ,respekte per detyren ndaj atdheut kunder tradhtarve antishqiptarve dhe agjenteve te sherbimeve te huaja , lavdi heronjve te kombit ,nugushellime familjes.

 36. GT says:

  O TOMORR ti nuk ke patur te drejt vote o zorzop do perzije ti bytha jote partizanet qe ta futen koken ne byth ty te te gjith tradhtarve dhe larove te nazifashizmit , thuaj falimderit qe nuk ju hoqen shtetsin se tradhtaret dhe ata qe luftojn kunder liris atdheut nuk duhet te ken atdhe , se nuk emeritojn ate , te prehet ne paqe ZOTI SHYQYRI COKU NGUSHELLIME FALIJES.

 37. DINGO says:

  Patriot dhe Trim .spiunet e vatikanit i shikojme sot se cfare minjsh jane.pedofilet dhe armiqte e Shqiperise.
  i Qofte dheu i bute .Feja eshte kancer .

 38. Maelga says:

  Per te gjithe ju qe uroni qe ai te prehet ne paqe…
  Me vjen keq por ky njeri nuk do te prehet ne paqe. Dashuria e Perendise atij do t’i duket torture. Ky do te jete Ferri i tij. Ferri nuk eshte nje vend fizik me zjarr dhe squfur. Kur ne shkojme prane Perendise dashuria e Perendise te drejteve dhe te penduarve u duket gezim dhe lumturi e perjetshme. Ndersa te ligeve dhe atyre qe nuk e kane pastruar shpirtin e tyre u duket torture.
  Me gjithe ato viktima mbi vete shpirti i te papenduarit nuk do te jete i qete ne jete te jeteve. Aq me teper qe ky ka ngritur dore kunder Perendise.

 39. Titi says:

  Hetues trim ne mbrojtje te ligjit ne fuqi te kohes kur ai punoj ne ate detyre ,Te qofte dheu i lehte per sherbimin ndaj Ligjit

 40. Albflorida says:

  Me vjen keq që edhe ky mostër shkojë në ferr pa dhënë llogari për krimet që ka bërë.
  Fati i buzëqeshi se duhet të kishte vdekur në burg por politikanet shqiptare majtas a djathtas janë bijjtë e komunisteve.

 41. Illyrian says:

  Paska ngordhur…

 42. Genti35 says:

  Ne hale shkofsh o qelbesire. Ke torturuar njerez se kishe pak pozite e ste kthenin dot doren. Qen, te dhjevsha mu ne varr o monster.

 43. tropozha says:

  malokët me dru kuptojnë vetëm. Por me sa duket, ishte pak, duhej edhe me shume dru për shpellaret

 44. Albani says:

  Gjynah qe vdiq dhe nuk e poqen ne hell

 45. BULL-SHIT says:

  Verini nje bajge ne vend te gurit te varrit!

 46. JERONIMI says:

  Keshtu ndodh gjithmone kur pushtetin e marrin ne dore injorantet dhe “sans culotte”t !!!

 47. Shkodrani says:

  Un e di shum mire qe ju tema si gjith gazetat e shtypi ne shqip jeni te kap prej pushtetit komunist edhe i diferenconi komentet por gjithsesi zoti do ju ndeshkoj ku keni gja ma te shtrenjt o plehra komuniste o fara e keqe e shek 20 bashke me ket monster qe ka vdek se ferri e pret ate edhe familjen poshte komunistet nga 1945 e deri me tash 2018 rrofte demokracia kudo ne bote

  1. DINGO says:

   Ik ore malok i dhier kelysh i serbise dhe italise.Aty e kishit Plakun ,por edhe Plak ju kallte tmerrin,Trim dhe ligjzbatues.Maloket nuk i zbut dot raca njerezore se hyjne ne Boten e shtazeve me bisht..vetem vriten dhe shkaterrojne,mire dje qe ja u kishte Fajin Shyqi,po sot kush ja u ka Fajin qe silleni si Barbar dhe vriteni si qente.Katoliket jane psikollogjikisht te mbaruar se i ka perdhunuar Prifti pedofil i vatikanit.Para se te mesojne Arsyen ,mesojne loqen ne bythe.I Qofte dheu i bute ketij Trimi Patriot.

 48. Scodrensis says:

  Instituti i Studimeve të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit ka publikuar në raportin vjetor, në të cilin thuhet se gjatë regjimit
  komunist 34,135 shqiptarë jane burgosur dhe dënuar për arsye politike. Në raportin e dorëzuar në Kuvend, ISKK ka publikuar një sërë statistìkash, për vuajtjet që kanë pësuar shqiptarët gjatë regjimit “hoxhist”.

 49. mik says:

  Kurrkush nuk e can trapin per komentet e bolshevikeve. Te gjith e dime se bolsheviket jane anti-atdhetar, jane krijesa pa atdhe, krijesa pa intelekt e pa kulture qe nuk kane sens qytetarie.
  Per hetuesin ne fjale, disa thone qe i ka sherby Atdheut, por Atdheut nuk i sherbehet me barbarizem . Atdheut i sherben kultura, qytetaria, e jo CV-ja e Shyqyri Cokut.
  Dikush thote jetoi 90 vjet e nuk pati asnji hakmarrje !! Ky asht treguesi ma i mire qe ai torturoi njerzit e dijes, te kultures, te intelektit, ku hakmarrja per to asht barbarizem.
  Jetegjatesia e tij nuk ishte dhurate, por denim prej Zotit. Ai nuk e shijoj jeten, por e vuajti ate, ku ne cdo moment priste ma te keqen.
  Asnji nga viktimat e tij, nuk ka vuajtur ma shume se ai vete.

 50. Leon says:

  Fuck him
  Communist CUNT !!!

 51. GAZETA LESHI says:

  AI PUNEN E TIJ BERI.
  Nuk i kerkoi para ndonjerit qe mos ta teruronte.
  Kriminele ishin te gjithe te pranishmit ne salle qe me brohoritje kerkonin per te akuzuarit ne kor VARJE NE LITAR.
  Kriminele jane prokuroret e sotem qe lirojne nga burgu kriminele ne shkembim te valixheve me para.
  E PRA, KY KETU QE JU PSEUDOINTELEKTUALET E SOTEM E QUANI KRIMINEL NUK KA QENE I TILLE, POR THJESHT NJE NJERI QE ME VETDIJE DHE PERKUSHTIM I SHERBEU SHTETIT, PA FUTUR AS DHE NJE QINDARKE NE XHEPA.

 52. Kunata e nunuse nga salarija says:

  O dingo ku e kishte Bo juridikin ky coku?
  Ky shpirtzi qe paska torturu gjithe ketà njerez
  Ky hale
  o Tomorr o mal i larte
  Ketà nuk Jane as komuniste as bolshevike
  Se komunisteve Jua q .nenen enveri
  200 te paret i hoqi qe ne lufte
  Te tjeret cdo 4 vjet nga nje grup
  Ketà Jane hyzmeqaret e meros
  Qe komentojne per copen e bukes.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *