56-vjeçarja vdes në spital, familja akuzon mjekët e Durrësit: S’e preknin se ishte bërë pis, ja si na sorollatën dhe nuk afroheshin deri sa vdiq

Mjekët e spitalit të Durresit janë vënë sërish në shënjestren e denoncimit për neglizhence. Këtë radhë janë mjekët e urgjencës të cilët janë akuzuar nga një qytetar që pretendon se bluzat e bardha nuk kanë kryer misionin e tyre dhe për pasojë motra e tij ka ndërruar jetë në duart e tyre.

Albert Dedej thotë se motra e tij 56- vjecare kishte shkuar në urgjencë pasi kishte kaperdirë një sasi medikentesh dhe për tre orë me radhe nuk është vizituar nga mjekët. Sipas tij, bluzat e bardha nuk u angazhuan aspak në këtë rest pasi motra e tij ishte bërë pis teksa ishte rrëzuar në një kanal në zonën e Porto Romanos.

Krahas denoncimit publik, Dedej thotë se do bëj denoncim edhe ne policinë e Durresit me qëllim që kjo e fundit të nisi hetimet për rastin në fjale. Sipas tij ngjarja ka ndodhur tre ditë më pare në Urgjencen e spitalit të Durresit.

Jashte kamerave, mjeket deklarojnë se rasti është trajtuar me përkushtim maksimal por për fatin e keq pacientja ka ndërruar jetë. Mjekësia ligjore po punon për të mësuar shkakun e vërtetë të vdekjes së 56-vjeçares, e cila sipas të afërmve është paraqitur e helmatisur nga medikamentet që kishte gëlltitur.

Denoncimi i Albert Dedej

Albert Dedej: Rreth 1 orë kam qëndruar në urgjencë dhe motrës time nuk i është dhënë asnjë shërbim. Kur unë mbërrij në spital atëherë i vihet serumi. Asnjë mjek nuk afroheshe, sepse ajo kishte rënë në një kanal dhe ishte bërë pis. Plaka i luteshe mjekëve ma shpëtoni gocën.

I shkoja mjekëve dhe i thosha hajde verini serumin.

Nuk i gjejmë dot nervin më thoshin. 

Një mjek më thotë merreni dhe çojeni në shtëpi se nuk kemi çfarë ti bëjmë.

Kërkoj mjekun e parë, ai më dërgon në një zyrë.

Mjeku me telefon në dorë më thotë: çfarë do?

I them që motrën e kam në gjendje të rëndë.

-Nuk jam unë po shko te dhoma tjetër se është filan mjek.

Shkoj prap te X mjek, ai më thotë se e ka doktor Luti. I thashë ku ndodhet doktor Luti?

-Ka ik për një emergjencë jashtë.

 Unë pyes për doktor Lutin dhe më thanë që është jashtë. Shkoj e gjej, dhe i them që kam motrën ajo që është helmuar.

Ai më tha që -nuk është helmuar.

Në kohën që Dr. Luti vjen, më thotë që -mamaja jote më tha që e ka në kokë.

Në kohën që ai shkon ta shikojë më thotë që -këtë nuk e shpëton as zoti.

I thashë unë nuk e kam çuar tek zoti, e kam cuar në spital. Te zoti do shkojë kur t’i vijë ora.

Bëjnë një ndërhyrje të gjithë mjeket, unë i thashë që ky mjeku më tha që merreni cojeni në shtëpi.

Dr. Luti më tha që nuk ka ky urdhër që ta cosh në shtëpi, urdhërat i jap unë.

I thashë po ti nuk ishe. Nuk shkoi 5 min  motra ime vdiq.

REMOTE_ADDR:[]

3 komente në “56-vjeçarja vdes në spital, familja akuzon mjekët e Durrësit: S’e preknin se ishte bërë pis, ja si na sorollatën dhe nuk afroheshin deri sa vdiq”

 1. ariu says:

  Keta jane kafshet qe kan ngelur ne spitalet tona, dhe nuk dine te thone as nje fjale te mire e jo me te shpetojne jeten.

 2. Sal demokrati says:

  E ku ka me t poshter sesa shqiptaret more!
  Cfatdo qoft.doktorr(sal doktorri shkatrroj dynjon) mjek (kerko lek per t smurin)a profesor(lek per dipllom),puntor (hajdut)a katnar,(vrases).,mashkull(bythqi) femen(kurv).,cfardo lloj robi qoft,nese esht shqiptar esht i keq.
  Edhe ata shqiptar qe s kan le ala t kqinj jan.
  Merr tjetri n telefon urgjencen per rast urgjent …tjeyri lengon n shtrat t vdekjes ata i thon a do pagush pare qe t vijm..
  Ka ardh koha qe t thuhet botnisht se shqiptart jan kombi me i lig n histori.
  Politikant nderkombtar duhet t mblidhen per t marr masa ndaj ligsis shqiptare.
  Ne bruksel krahas problemeve te ashtuquajtur “brexit”apo “refugjatet” duhet fut termi i ri “shqiptarqiq” qe ne inglish shkon “albanianfucker”.
  Pasketaj nje plan masash duhet marr si bicim plani marshall i famshem pas luftes dyt.
  Tash duhet ndermarr plani “shqipfucker.
  Ky plan do ket kto pika:
  1 identifikimi dhe skedimi policor i gjith shqiptarve,mrena e jasht shqipnije.
  2 kapja dhe futja e tyre ne kampe izolimi.mund te rihapen ato te hitlerit.
  3 zhdukja masive e shqiptarve nga faqja e dheut.
  Pasketaj nji paqe e mirsi do bjer mbi glob.s do key me drog kurva krime pislliqe shkerdhnime ….
  Bota esht e mir pa shqiptare.kjo fo jet parrulla e s ardhmes

 3. Keshtu ka ardh koha says:

  Normal bashk me sistemin iku dhe humanizmi ,doktoret sot jan pa meshir nuk kan me ndinj humanizmi qe kur ne mes hyri paraja ne mjeksi,ky esht kapitalizmi shqiptar ku nuk te kap ligji te besh çte doj bytha ,se ne kohen e xhaxhit e mbante hopa mjeku kte jo te mos i afrohej se ishte ber pis , se perfundonte ter jeten ne spaç doktori , sot nuk e rru shteti per robin dhe ikin njerzit per lesh.Te prehet ne paqe kjo grua e mjer dhe ngushellime familjes , ky esht kapitalizmi kush esht fukara e pis esht i destinuar te vdes.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *