Feston golin me shqiponjë; Kosovarja e kombëtares suedeze rrezikon penalizimin

Simboli ynë kombëtarë i shqiponjës dykrenare i imituar shpesh nga personazhet publik de jo vetëm, vazhdon të jetë një problem në ambientet sportive.

Pas ngjarjeve të kampionatit botëror, për mënyrën e festimit të Xhakës e Shaqirit me gjestin e shqiponjës me duar në fitoren kundër Serbisë, një tjetër gjest i ngjashëm ka bërë jehonë në botën e futbollit, këtë herë në eliminatore e kampionatit botëror për femra.

Kosovare Asllani është një futbolliste me orgjinë shqiptare që luan për përfaqësuesen e Suedisë. Asllani shënoi golin e 3-të në fitoren 3-0 përball Ukrainës që luajti Suedia mbrëmjen e djeshme dhe ka zgjedhur këtë mënyrë festimi.

Gjesti ka bërë jo pak zhrumë edhe në mediat vendase në Suedi megjithatë në një deklaratë të saj Kosovare Asllani sqaron.

“Gjesti është një shenjë falenderimi dhe respekti për Kosovën, vendi nga kam unë origjinën. Kjo nuk ka asnjë lidhje me politikën, unë doja gjithashtu të përshëndesja nipin tim nëpërmjet atij gjesti, diçka krejtësisht spontane, jo e planifikuar. E përsëris edhe një herë që nuk ka lidhje me politikën, madje më habit fakti që mediat e konsiderojnë dicka politike”, u shpreh Kosovare Asllani.

Ndërkohë më pas Kosovaren e pyesin nëse i trembet faktit që mund të gjobitet, ndërkohë ajo i përgjigjet duke qeshur: “Le ta mbajnë rrogën time, pa problem”.

REMOTE_ADDR:[]

12 komente në “Feston golin me shqiponjë; Kosovarja e kombëtares suedeze rrezikon penalizimin”

 1. ''....askush nuk urrehet me shume se ai qe thote perhere te verteten''[PLATO] says:

  te deportohet ne Kosovo,madje pa i kursyer dhe nje hu[me gunga] ne bithe
  symboli kristiano bizant shqiptar eshte nje perdhosje kur demostrohet nga pasardhesit e sulltan Muratit…………

  1. ELIOT says:

   TE SHKERDHEJME TY ME SULLTA MURATIN TAT TE QELBET ARAB I PESET ..SHEKO NE TURQI TETE DE BITE …JEMI KRENARE ME TY ASLLANI ….

 2. Flm says:

  A ka njeri qe te besoj qe “Shqiponja” eshte mesazh teresisht politik ????, lindi bashke me shovinizmin Arnaut.
  Eshte fatkeqesi qe ky “simbol i shenjt” i Shqipetareve dhe i shume kombeve te tjera, u pervetesua nga sho inistet Arnaut, duke e njollosur me Shovinizem, provokime, mllef dhe Urejtje per fqinjet.
  Bota na ka mesuar me shume se njofim edhe Ne veten tone …. hipokrizit Turk-Arnaute i njef mire Bota.

  1. Rrofte Timonieri, lali Eri dhe Anastas pederi... says:

   Krahasoni tani kete bjonde kosovare (mbetje turqish) sipas shurrtoreve te Janulles me siper, me femrat gerrke me vetullat e bashkuara dhe kembet plot lesh.

 3. Edi Montreal says:

  Ti komentusi i mesiperm: Shqiponja ,eshte simboli yne ,ashtu si dhe i pjeses me te madhe te kombeve Perendimore. Ti turk,ti monster e stepave…
  Sa per zonjushen,gabim, ne doi te bej shqiponjen , dyert e Kosoves i ka hapur( me shume me pak leke dhe fame) , nuk ka pse u vjedh gezimin suedezeve.

 4. Arti says:

  O të qifsha nënën ty dhe Meros bashkë që të le
  ty të hash mut sa të duash!!!!!!!

 5. shkodrani1 says:

  simboli i motres tande asht ai i hunit, por ti e ha edhe per vete ky asht problemi
  hajde motren ku ta kesh

 6. Lennard says:

  O Komentues Ndyresire..Ha dhe buke Shqiptare Rrugac sllavo-grek

 7. qqqqq says:

  Per ty …… ASKUSH!
  pe te dergoj me shume mall CARRIN e shqiptareve per ta perdorur FAMILJARISHT!!!!!!

 8. ME EMER says:

  .. D.M. TH. KJO ESHTE BOTA E QYTETERRUAR ..?! EUROPA E QYTETERUAR ..?! I FTOJ “ZEMER ARTET “E EUROPES DHE TE BOTES QE SIMBOLIN SHQIPTAR TA IMITOJNE TE GJITHE NE MENYRE DEMOSTRATIVE , NE RAST SE NDAJ KESAJ VAJZE DO TE MERRET NDONJE LLOJ MASE ..!

 9. ELIOT says:

  KJO NA BEN ME NDER …. QE DO TE THOTE KUDO QE TE JEMI NE SHQIPTARET KURRE SE HARRONJE VENDIN TONE ILLIRINE/// SHQIPERINE POR TURQIT SERBIT JANE KELYSHA KURVASH QE E HAPI GOJEN … PRANDAJ TURQ PISA SHKONI NE STAMBOLL ME ARABET TUAJ DHEJ TJITHJANI DIKTATORIT ER DOGAN DEBILE TE SHEKULLIT TE 13 KETO TURQ NE ZEMREN E SHQIPERISE NA KANE BERE QE TE MOS ECIM PERPARA …. KETO JANE SI ARABET NE ZEMREN E PARISIT JANE TURPI JANE BOTES … SHOVONIZMI ARNAUY ..MORE MOTER QIRE …. SHOVINIZMI SHQIPTAR ESHTE NDER … JETOJ PREJ VITESH NE FRANCE DHE JAM I NDERUAR QE TE PARET E MJ JANE SKENDERNEU JANE ILLIRET … JAM KRENARE DHE I TREGOI DISA COBANEVE FRANCEZE ME KRENARI … FRANCEZET JANE KRENARE ME ORIGINIE E TYRE TE GOULLOISE LA GOLE … DHE NE JEMI KRENARE… POR JU TURQIT ..E KENI ORIGINEN NGA ARABIA PRANDAJ SKENI FIERTE …BANDE DE PEDES ..

 10. Kabashi says:

  Federatat e Futbollit të Kosovës dhe Shqipërisë dhe jo vetëm federatat do të duhej të reagojnë e tregojnë botës se gëzimi me simbolin e flamurit shqiptar, flamurit ndër më të vjetrit në botë, që nuk i ka bë asnjë të keqe askujt, luftoi vetëm kur ju deshtë të mbrohej, nuk është provokim, por simbol gezimi, dashurie e krenarie, qëndrese e lirie për shqiptarët

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *