FOTOT e rralla nga internimi: Ja si jetuan mijëra shqiptarë që provuan persekutimin e diktaturës gjakatare

Jeta në internim, ku mijera shqiptarë provuan persekutimin e diktaturës më të egër do të dukej si një legjendë,  nëse do të kishim vetëm rrëfimet e të mbijetuarve. Reliket e ruajtura nga ajo kohë janë shumë të vyera dhe sidomos fotografitë. Përmes tyre mund të shohim çaste që janë fiksuar nga aparati fotografik në dhjetra kampe internimesh përgjatë gjithë viteve të regjimit komunist.

Por si mund ti japim emër çdo personazhi të shfaqur në këto foto?

Kujto.al në bashkëpunim me ju nis sot publikimin e albumeve me foto nga jeta në internim, duke ju ftuar të kontribuoni me foto, por edhe të identifikoni këdo që njihni në foto.

Kësisoj rrëfimeve do tu shtohen edhe dëshmitë e dorës së parë siç janë faktet që shfaqen në këto fotografi përmes personazheve, objekteve, rrugëve apo peisazheve nga kampet e internimeve.

E nisim rubrikën me albumin fotografik nga jeta në internim e çiftit  Klora dhe Fatos Merlika:

22 komente në “FOTOT e rralla nga internimi: Ja si jetuan mijëra shqiptarë që provuan persekutimin e diktaturës gjakatare”

 1. titi says:

  Ne keto foto pashe te gjithe fytyra te qeshura te lumtura te pakten keto shpreheshin ne fytyrat e tyre dhe pse ishin ne internim, te gjithe ishin te shendetshem.

 2. Juristi says:

  Ne keto foto nuk shikohet aspak vuajtje. Perkundrazi. Apo keni ngataruar albumin!!!. Keshtu I kem fototi edhe ne qe nuk kemi qene ne internim.

 3. Ushtar i Panjohur says:

  Edhe pse nuk arrita ta jetoj kete regjim te ”gjakosur” qe thoni ju gaz-etare e medias, prinderit e mi e pershkruajn si nje regjim te persosu, nuk mungonte arsimi, shendetesia, etika kulturore, shpirti i paster nga ateizmi, humanizmi, etj etj. Tju rikujtoj se pluralizmi edhe MUTOGRACIA e kohes se tashme, ku une si nje 30 vjecar nuk guxoj te krijoj familje ne kete ambient wc-je, qe disa rrugaxhinj student te pa arsimuar si edhe e gjithe fara e keqe veriore e rezuan regjimin TUAJ te ”gjakosur”. Tashme qe nuk guxoj te krijoj familje ne kete ambient midis prostituatsh, drogaxhinjeve, sahanlepirseve partiak, fashiste, balliste, nacionaliste, me nje shoqeri qe vuan nga psikomania pornografike, duke shitur nenen e tyre per bixhozin e lotos te lagjes, ku arsimi i moralit i femijve ndertohet/realizohet neper xhami, kisha, teqe. Tashme ska mbetur as gje ne kete ambient, qe disa e kosiderojne shtet, degjimi i lutjeve tona per fitimin e llotarise per largime masivishte. Ky regjimi juaj na ka mare peng nga mos alternativa qe vete kan krijuar politikanet.Nga parimi ”rroft Enveri” le te therasim te gjithe bashk lakuriq na shpirti edhe te raskapitur nga morali RROFT BE-ja, RROFT USA, RROFT NATO, RROFT DEGRADIMI I SHQIPERISE QE NA LA BASTARD. MALLKUAR QOFSHIM PERKOHESISHT!

 4. Jimi says:

  Nga fotot e ekspozuara asgje nuk deshmon se kemi te bejme me njerez qe jane ne zgrip te jetes! Nese vertet autori me keto foto kerkon te evokoj nje moment nga jeta e mundimshme e nje grupi te “deklasuarish” atehere une qe nuk kam qen i “deklasuar” po te postoj shum foto te atyre viteve dhe per cudi keto foto po ti krahasosh me ato qe ti ekspozon nuk kan ndonje ndryshim! Ato foto qe shohim te ekspozuara, as me shum e as me pak, na japin pasqyren e jetes ne ato vite nga njerezit e zakonshem! Te mos harrojme ato foto jan shkrepur ne vitin 50 dhe ne zona te sapodala nga lufta!

 5. lapardhaja says:

  Cfare ka ketu per t’u cuditur? Ata jane me te veshur mire se pjesa tjeter e popullsise. Pastaj, paraardhesi i ketyre Merlikave , qe ju iu qani hallin kaq shume, pra Mustafa Merlika kur ishte kryeminister ne qeverine pro pushtuese, pati cuar ne boten tjeter me qindra shqiptare qe luftonin pushtuesin. Mustafa Merlika ishte nje kriminel i regjur lufte me kriteret e cilitdo shtet perendimor. Prandaj, ua kuptojme hallin juve qe postoni keto fotografi por nuk e rruajme fare per ata qe kane vuajtur per shkak te paraardhesve te tyre kriminele. Kaq per sot.

  1. WOW says:

   Degjo ti lapardhaja, akoma nuk e ke mesuar?
   Vrasjet e Merlikas dhe te ballisteve ishin vrasje qe i sherbenin demokracise e kombit, ndersa ato te kamunistave ishin vrasje te paligjshme, vrasje diktature.
   Rrnoft Merlika, rrnoft mbreti zogj, rrnoft balli i Butkes, rrnoft … ha ha ha ha
   Sa popull budalla paska qen shqipoja, brez pas brezi eshte drejtuar nga pjesa me bastarde e tij, Rrnoft demokracia e Ramizit e Saliut, e Nanos dhe e Ilir Metes, e Lul hajdutit dhe e Fatmir Mediut, rrnoft demokracia e Shkerdhenit e Argjites dhe e Lirise, Rrnofte demokrazia e Edi Rames, Braçes, e gjithe qenefave PS-LSI-PD, rrnofte Nard Ndoka … ha ha ha

   1. B says:

    Eh mor shok, sikur te mendonin te gjithe si mendon ti per partite do ishte mire, por ketu pjeses me te madhe ju kane hedhur trute e gomarit keta politikanet, varja, spo na del as llotoja se ky vend, per aq sa mendoj une, nuk behet kurre. Njeriun e keq vec varri e ndreq.

 6. Igli says:

  Ata qe shajne sistemin e kaluar po ti vini re mire jane gjithe te pandershmit e sotem.Se ta kesh jetuar dhe te flasesh keq per ate sistem do te thote qe te mungon sinqeriteti.

 7. tomsojeri says:

  Ore gazetar a e pat vidion e Edi Rames ne shtepin e gati per shembje te familjes ku jetonin njerez e jo kafsh ??? Kjo ,tani mba 30 vjetesh “demokraci” !!!! Po cizmet e Munikes dhe shalet e Grides ne parlament a i shifni ??? Po veturat 100 mijEuro te deputeteve e politikaneve te kollarisur a i shifni ??? Po luksin e pasurit e gjyqtareve qe slan varfanjak pa rjepur a nuk i shifni??? Po ato cka thot me lart 30 vjecari ushtari panjohur a i lexoni ??
  Titulli qe i keni ven ktij shkrimi esht aq banal para ktij realiteti qe po jetojn sot shqiptaret, sa ato figura njerzish te internuar te bejn te ndjesh turp para tyre ! Cpo doni te na tregoni ?? Ato foto tregojn ate realitet te kohes kur Shqiperia feudale po ndertohej ,kur analfabetizmi , injoranca, eresira e semundjet grinin femij e te ritur ! Pa shikoni me vemendje ; te veshur perpara traktoreve ,e qereve qe luftojn per te ndertuar shqiperin qe shkateroi e degjeneroi sot kjo band e re politikanesh ! Kjo band e re qe krijoi klasen e re te krimit, qe ju ben karshillek ter shqiptareve qe moren ruget e skllaverimit e fotografohen ne dyert e makinave aq te lakmuara ! “Rroft demokracia”!!!

 8. Germicoku says:

  E ku eshte ekeqja e ketyre fotove ? Me shendet bucko . Me veshje per mbrekulli . Ne pune jane ! Fytyra te qeshura . Dasma e gostira ? Po kjo eshte jeta? Vetem se nuk degjohet te thone : RROFTE PPSH !

 9. Keta te internuarit jetuan njesoj si fshataret e zones ku ata shkuan.
  Fshataret punonin gjithe diten dhe nuk ju lejohej te shkonin per te jetuar ne qytet,dhe keta nuk quhen te internuar por quhen fshatar.
  Kurse keta qe i sollen nga qyteti(disa perkohesisht) se ben gabime na quhen te persekutuar dhe duhet te kene status te vecante bga fshatari i zones qe ishte denuar me ligjj te jetonte pergjthon ne fshat.
  Ku ishte ndryshimi i fshatarti te cermes me te internuarin,mis te themi se te internuarir i jepte shtepi shteti.
  Ndersa sot nuk te internojne por te heqin nga puna(ose nuk ka pune)dhe ngordh si qene rrugeve ose do behesh hajdute ose kriminele.
  Krahasoni fotot e ketyre merlikeve me lypsaret ose me ata qe jetojne ne mjerim.
  Nje nder nga ato familje e pat dje ku shkoi edi rama.

 10. blerta says:

  Keto foto nuk tregojne asgje sepse keshtu ka qene e gjith fshatarsia, bile tregojne mirqenie, makina, traktore, njerez te veshur sipas kohes qe jetojne, dasma gezime etj etj. Sot shikon ne fsharta qe toka punohet me krah osee parmende duke e terhequr me gomare.

 11. Fieraku nga Ferrasi says:

  Edhe une jam lind e rrit ne interrnim
  Po’ edhe vendasit aty ishin AQ te rreckosur sa ska me
  Kur shkonim me Pune te gjithe pantallona te arrnuara
  Po’ ti ushtari i panjohur
  A paske dashte ti shofesh nen dhe te interrnuarit?
  Te paska rrezu sistemin verioret sistemi YT ishte rrezu e maru e rrezuan vete komunistet se veriorst ishin andej neper pyje.Prandaj kemi ket dhjerokraci
  Po’ ti qeke i trashe o cun
  Paske mbet edhe PA Martu
  Po’ gjeje nji si babà YT ne turrnin e trete.

 12. ME EMER says:

  shkoni pirdhuni ..!

 13. petriti says:

  More gazetar, po nuk ju vjen turp per fjalet qe thoni. Po si more me traktor kane shkuar ne internim shqiptaret? Asnjera nga fotot nuk i perket internimit. Te gjitha jane foto normale te kohes. Nqs internimi paska qene keshtu sic paraqitet ne foto, atehere ne qe nuk ishim te internuar paskemi qene me keq se ata. Si nuk e vrisni fare mendjen dhe na nxirrni ne media budallalleqe,

 14. Moisi Golemi says:

  Keta paskan dale te gjithe te qeshur e te gezuar, me fytyrat plot shendet. Cfare internimi po thokeni?! Po qe paskan aparat fotografik me vete 😲😲 Ne kohen tone duhet te lusnim fotografin te vinte te na bente ndonje fotografi, kurse ketyre ua paskan lejuar ta mbajne e ta shkrepin kur te donin. Kush eshte i persekutuari ketu??

 15. London says:

  Klyshet e kuq komentues nuk e dini kur ngordhi komunizmi ishim shteti me I varfer I planetit

  1. S.Krasniqi says:

   Po tani…të oasur jemi?

 16. Alb says:

  Klyshet e kuq kur ngordhi komunizmi ishim vendi me I varfer I planetit

 17. komentatori nga cadra e gjyqit per portalin e zenit says:

  per njerin qe vrasjet e merlikes i di si demokratike.sa jane prej tyre vrasje me vendim gjyqi dhe per cfare faji?vrasjet e diktatorit ishin vrasje me vendim gjyqi dhe per faje te renda,te vertetuara.kjo foto nr2,ku grate e merlikeve dilnin piknik jane ne kohe te zogjit,or taj.shoqeroini me foto te njerezve te thjeshte te po asaj kohe ,te mesojme dicka.foto nr1,njerez qe ne fillim te viteve pas clirimit, apo ne vitet 50 ,punonin ne sektorin e ndertimit,apo bonifikimit(ne objekte themelesh ne plinta uras dhe tominah.ne ndertim nuk punohet me kostum,me glshta me manikyr.thirrini mendjes.

 18. Mashtrusit says:

  Kelyshet e internimit han mut kot ,por zaten nese doni ta dini nese e meritonin internimin llumi i shoqeris shqiptate qe ishin ne internim ne at koh ,degjoini dhe lexoini sot sa plera felliqdira te pa edukum jan ,me paret e njerezve te ndershem ter diten pin raki e bejn qef kur kerkush nuk i thot puna mbar,kta kan qen llumi asaj kohe , sot dhe shajn si shkerdhata ,por kur shteti bie ne dor te rrugaçve ordiner ske çpret vari ķ,,,,t ,kush te ket munci te largohet nga ai vend te mbushur me pushta e shkerdhata ,lini te persekurumit llumin e kti populli dhe politikanet shkerdhata qe vjedhin mashtrojn dhe si len kusur kti vendi . Lerini te vjedhin e mashtrojn njeri tjetrin dhe ikni nga syt kembet.se ai vend nuk ndertohet nga llumi atij populli kurr.

 19. Babale says:

  Nuk ju duket internim per nje pjese goxha te madhe te popullsise, ligji famekeq i qoftlargut 24/.. ne vitin 1992 ? Mire komunistet fitimtare te luftes, zbatuan nje ligj per internim debimet, qe i shkonte per shtat sistemit monopartiak, po qoftlargu ne fund te shekullit te 20 ku e qemtoi kete ligj? Megjithese une kot pyes, pasi pergjigjja eshte enjohur ! Qoftlargu si nje komunist i devotshem 24 karatsh, i kalitur ne shkollen e partise dhe te jetes,i kishte gati formulat per zgjidhjen e situatave!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *