FOTOT: Inaugurohet përfundimi i një ndër rrugëve më të bukura në vend

Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë Damian Gjiknuri bashkë me Drejtorin e Autoritetit Rrugor Shqiptar Afrim Qendro inauguruan përfundimin e punimeve në aksin 16.5 kilometra që lidh Linin me Pogradecin. Vepra infrastrukturore prej vitesh ishte e zvarritur ndërsa vjeshtën e kaluar u bë e mundur zgjidhja e problemit të financimit e më tej përfundimi i aksit.

“Rrugë e kategorisë C1 me të gjitha elementët e sigurisë rrugore, elementët dekorativë, ndriçim dhe një trotuar që është një projekt goxha i veçantëpr shkak të liqenit si një pasuri që ne e kemi. Trotuari fillon në Lin dhe përfundon në Pogradec. Është një rrugë që i ka të gjitha parametrat e plotë dhe me një cilësi shumë të mirë punimesh, me nënkalime këmbësorësh dhe me të gjithë elemenët e sigurisë rrugore”, sqaroi drejtori i ARRSH-së Afrim Qendro.

Ministri Gjiknuri vuri theksin tek transformimi që i ka sjellë zonës ky aks rrugor i shoqëruar edhe me ndërhyrjen për pastrimin e vijës së liqenit nga ndërtimet pa leje.

“Po të kthejmë kokën përpara pak vitesh, kjo pamje e liqenit, pra mbi 16 kilometra ka qenë totalisht tjetër. Një rrugë e ngushtë, e shkatërruar dhe një liqen tërësisht i zënë nga ndërtimet pa leje. Sot që flasim kemi një breg të liqenit tërësisht të transformuar, një nga veprat më të bukura. Kushdo që do të vijë në Pogradec, një qytet që ka shumë atraksione turistike do të shohë një nga rrugët më të bukura të realizuara në vendin tonë. Ky do të jetë standardi i qeverisë shqiptare për të gjitha rrugët e reja dhe kantieret që ne po hapim dhe që do ti përfundojmë në këto 3-4 vitet e ardhshme të qeverisjes sonë”, nënvizoi ministri Gjiknuri.

Gjiknuri dhe Qendro, më pas inspektuan edhe punimet që po vazhdojnë në një tjetër vepër infrastrukturore, tunelin panoramik në hyrje të qytetit të Pogradecit. Ky segment do të ketë një gjatësi prej 1 kilometër dhe ajo çka e bën të veçantë është gjysëm tuneli që krijon mundësinë e një pamjeje piktoreske përgjatë rrugës. Në këtë pikë projekt kanë përfunduar segmented rrugore ndërmjet gjysëm-tuneleve si dhe 85% e punimeve ndërtuese të strukturave.

38 komente në “FOTOT: Inaugurohet përfundimi i një ndër rrugëve më të bukura në vend”

 1. LORA says:

  Bukur.
  Qofte me bereqet te shtuar.

  1. KUJTIM PUSHKA says:

   Bravo
   E vetmja qeveri qe po ben per popullin
   Basha Berisha Like FLOLIRI MONA Jane KUNDRA ketyre Rugeve
   Kur te vin ne pushtet do I shkateroin
   CDO gje te filloi nga e para

  2. Turisti says:

   ju kangel edhe hekurudha qe e beme me pune vullnetare kur ishim te rinje !!!
   bejeni edhe hekurrudhen .

   1. Roberto says:

    Ne ate hekurudhe ke ecur jo vetem ti por te gjithe. Pse ka gje te keqe se eshte bere me pune vullnetare?? Vertet kishte varferi por njerzit ishin te paster dhe jo te ndyre sic jane tani qe pergojojne gjera qe u ngriten me mund e djerse dhe u shkaterruan kur erdhi e “bukura”demokraci qe shkaterroi c’do gje qe i doli perpara. Ti nese je i zoti shko mbill ndonje peme se ndoshta te qartesohet mendimi dhe do komentosh ndryshe pastaj.

   2. Komentuesi says:

    Bravo shume e bukur kjo rruge.Te pullcasin Berisha,Basha e bandat e deputeteve te pd-ke dhe te Leshelis se Monka mutit.

 2. Albi_I says:

  5 vjet per 16km. Jemi mire!

  1. shqiptari i ilirise says:

   Është një nga ato rrugët që fillonte Saliu pa asnjë kacidhe me paratë e firmave dhe i linte rrugëve,prandaj vazhdoi 5 vjet.Se baca Sali nuk kish hapur vetëm këtë,por dhjetra si kjo.
   Kujt ti jepje dum më parë?

  2. Flamur says:

   Nuk thonë gjë për katrahurën ekologjike që bëri firma ndërtuese duke hedhur inertet në liqen. Përpara edhe bëhej plazh atje….tani bënë rrugën e nuk ka mbikalime a nënkalime për njerëzit. Rruga të fut në Pogradec e të duhet 1 orë të dalësh që andej. Këta omebtuewit i vënë fajin Saliut edhe pse ka 5 vjet që është Rama në krye. Sa vite duan këta për 10km rrugë?

   1. ABC says:

    Flamur, nuk e di se sa here te ka rene rruga nga Pogradeci por ajo rruge ka min 15 vjet qe po ndertohet. Planet i jane ndryshuar c’do 2 vjet. Njer e merte bashkia persiper dhe pas 2 vitesh e merte ministria e infaras persiper. Sa here qe ndryshoheshe dora ndryshoheshe edhe plani sa here ndryshoheshe plani ndryshoheshe edhe buxheti. Leket i mernin si bashkia edhe ministria c’do 2 vjet por rezultati mbeteshe prap i njejte,nje rruge katundi mund te them. Pra kjo pune ka mbi 15 vjet qe ndodhe dhe ne kete ka gisht qeveria e Nanos qe e nisi dhe e Berishes qe e vazhdoi dhe i mbeti kesaj te fundit ta bitise.

  3. Ok says:

   PO THUAJ NJE FJAL TE MIR O ALBI,,,,SE KETU NUK JE ME EMER TE VERTET,,,DHE NUK TE NJEH PARTIA,,,,E BARDHA ESHTE E BARDHE ,DHE E ZEZA ESHTE E ZEZE,,,ZGJOHU ALBI ZGJOHU,,,,

   1. Albani says:

    Ok,leri lloqet dhe gjej sa vajti fatura.
    Me kete ritem o budallenj nuk I afrohemi Evropes,por I largohemi gjithnje e me shume injorante qe nuk keni pa bot me sy.
    Per sa kohe beme ne Pogradec-Lin,Greku beri Janine-Rio 250 km,dhe cfare autostrade,autostrade qe kjo e Lin-Leshit ngjan si rruge qerreje perpara saj bic.

    1. Ok says:

     A ALBAN,,,,SA PER BOTE,KAM 30 VJET QE JETOJ NE EVROPE,,,,POR JO SI AJO EVROPA KU JETON TI QE QUHET GREQI,,,,UN SHIKOJ DIFERENCEN MA ATA QE NA QEVERISEN DERI DJE,,,,KY I GJATI NUK KA SHKOPIN MAGJIK,,,QE TJU KTHEJ 25 VITET E HUMBURA TE SALI RRUMPALLES,,,,GUR GUR BEHET KALAJA,,,KURSE SALIU I VINTE GURET DITEN, DHE I HIQTE NATEN,,,DHE KALAJA SU BE KURRE,,,

    2. Mul Noka dhe Paloka says:

     Po mire more shkerdhate, qe e dikerke se sa km bëri greku. Po ti sa pune ke bere be kete Shqipëri perveç se e ke vjedhur?
     Greku e ben, sepse nuk ka nje shkerdhate si puna jote, dhe nje gjykates ne Strasburg si Ledio Qenbirqeni Bianku. Oh, see harrova. Po greket nuk kane as ate që do ja harroje historia emrin, Sali Katunar Berishen, liderin tend historik.

   2. albi says:

    ok,nuk po zgjohem dot,se sapo qiva ne bythe damianin.mund te beje pune te mire ai llum me ate fytyre si bythe turtulli?

  4. Nedi says:

   8 vjet , se eshte filluar ne kohen e PD

 3. xhemal says:

  rruga e bukur,shpresojme te mbahet mire ,po hekurudha ………………nje shemtire ,,,,,,,,,,,,,,,,

 4. Ylli says:

  Perfundoi rruga ,por ska perfunduar tuneli …..dhe jane po keta qe shanin gersheret e Saliut.
  Kur te mbaroj tuneli do ta inagurojne prap.
  Fiks si Saliu….qe dikur e shanin.

 5. Bogonica says:

  Ne vite 60 anes rruges nacionale Vlora- Rrogozhine,por dhe ne fshatrat rrotull saj, shikoje shtepi private me pjergulla hardhie ne oborret e tyre.Te bente pershtypje se ne cdo avlli,pervec shtyllave te drurit per mbajtjen ne kembe te hardhise,shikoje edhe kolona beton(nga ato qe kishin vreshtat shterore),por shpesh, edhe shtylla hekuri,qe nuk ishin asgje tjeter por thjesht shina dekovili.Pyeta nje dite nje banor te vjeter te ketyre aneve:Po shtyllat e dekovilit nga i kane gjetur?Ka qene nje hekurudhe qe e ka ndertuar allustriaku qe lidhte Veriun deri ne Vlore.e ndertuar ne kohen e luftes se e pare botrore,por qe fshatert e ketyre aneve e prishen dhe me shinat i perdoren per pjergulla me hardhie(!)
  Po te shikosh keto fotot e sotme ne rrugen Lin-Pogradec anas saj dallohet nje hekurudhe e braktisur(Nuk e di ne i kane vjedhur shinat edhe aty )mendja te shkon tek shprehja:”Na ishte njehere nje Hekurudhe”Hekurudhat u shpiken per te ulur kostot e prodhimeve ne transport
  per prospjeritetin e qytetareve ne teresi.Ku jane sot?

 6. aferim gjikurimi says:

  O Aferim o Gjikurim, edhe pse 10 vjet rruge, prap ne themi bravo ju qofte
  A dini o zotrinj qe shyqyr zotit kete vit kishim turizem te mbare? Po mirmbajeni kte ndricimin e autostrades se nuk ka me turp kur percjellim ne aeroport turistet dhe shofim vetem erresire. U be gjith ai rrethrrotullim i madh ne hyrje te vlores, po nje ndricim ne mes nuk mundet me montu…?? A keni.arkitekt , inxhinier?? Se kuptoj me ca punoni ? U asfaltu nje pjese e segmentit lushnje-fier, po kush injorant u ka montuar sensoret fosforeshent 1m nga toka , a i keni idene sa duhet lartesia qe ta kapi drita e makines ? O aferim , lexo per rruget para se ti marresh ne dorezim, dil ne terren o aferim o gjikurim, behuni me te pergjegjshem

 7. Veterani says:

  Po korsia e biçikletave ku është ??

  1. Oooooloooo,,,,,KORSIA PER BICIKLETEN,,,,,SHUM O SHOKU PO KERKON,,,,U BE NAMI SE U PRISHEN NDERTIMET PA LEJE KUR U ZGJERUA RRUGA PER TROTUAR,,,,,,,NE QOFTE SE DO DHE CORSI BICIKLETE,,DO BEHEN KURBAN DHE CA NDERTIMET PA LEJE,,,,KUSH I DEGJON PASTAJ,,,,NDOSHTA DHE TI VETE,,,KUR U PRISHEN NDERTESAT E PA LEJE,,,,EEEEEEEE,,,,JEMI POPULL I CUDITSHEM NE,,,,,,O SHOKU VETERAN,,,,

 8. arban shmili says:

  MREKULLI, e gëzofshim udhën!
  Ishte si ishte. Rrugë për lakmi. Vetëm të mirëmbahet si e sa duhet. Mirëmbajtja është pjesë e kulturës sonë si shfrytëzues të kësaj të mire.

 9. zyko says:

  Pse nuk jepni ndonje foto te fundit te rruges ne hyrjen ne Pogradec, aty ku eshte bunkeri, ka perfunduar apo jo?
  Ka 3 vjet qe po zvarritet dhe pse genjeni kur thoni “e perfunduar”?
  U be zakon ky tani, edhe me bulevardin e ri te Tiranes qe e inaugurojne kur eshte bere vetem ne 300 m…?!!!

 10. rroku says:

  Ky ALBI_I i ka syte ne b*the, ku ka rruge qe te kete filluar e ta kete mbaruar Sali hajduti, cila eshte….. a ka mbaruar rruga Tirane Gjirokaster, po ajo Tirane Shoder qe te mos flasim per vjedhjen e shekullit rruga e kombit etj etj qe e la vendin me borxhe skandaloze duke i lene te gjitha pa mbaruar dhe firmat pa paguar. Kur do vi dita qe ta shohim pas hekurave kete kriminel qe hyri ne politike me nje pardesy te bardhe dhe sot eshte miljarder, familje kriminale me femije te degjeneruar.

 11. Liri says:

  Urime. Ajo qe kryhet te jete e sakte. Mjaft me rrumpalle. Kritikeve u them ne doni me shume rruge paguani taksat dhe mos punoni ne te zeze. Shqiperia do behet me mire.

 12. duno says:

  LORA LORA LORA LORA
  Hapi kembet beja fora
  Te qifte Edi e Dmiani
  Kina dhe Afganistani

  1. Xxxx says:

   PASTAJ DHE LIBRIN E SHPIS TATE,,,LORA ESHT MASHKULL,,,,,O SUNIT ,,,,,

  2. ´ says:

   perse ?
   qeka LORA si motra jote
   qi pallon gjith UshtriA QENVE e ti vet e kurr s’e ngope ?

 13. lexuesi says:

  Edhe kjo rrugë (pa tunelin) do të gjejë fatin e të tjerave me këta shoferë të paaftë, që nuk ndjekin rregullat që paguan për t’i ‘mesuar’… Me sa pashë ne një nga fotot ishte nje makine që ka parkuar keq…
  Më kujton digën e Liqenit artificial që u bë e ribë dhe çdo mëngjes shikon dengje me fara të ngrëna gjatë mbasditës/mbrëmjes… Në fillim edukoni njerëzit pastaj bëni investimet se na qeshin bota!!!

 14. Qytetar says:

  Nuk ka perfunduar ndricimi,tyneli dhe nenkalimet osé mbikalimet.
  Lokalet mbi rruge, e pamundur te dalin njerzit ne liqen ,per shkak te trafikut !
  Bregu i liqenit i pastruar nga ndertimet illegale,por jo nga ferrat !

 15. Salmona says:

  O burra ,ta rrezojme qeverine nje ore e me pare,sepse po na i mbush vendin me gjera te tilla, dhe pastaj nuk kemi cfare ti bejme!

 16. rexha 10 says:

  MOS E SHANI KALIN ,PARA SE TE KALOSH LUMIN , SE SJELLE TERSELLIK ,POR MBASI TA KALONI LUMIN .SICE E KEMI ZAKON NE SHQIPTARET.
  UROJME QE TE JETE ME STANDARTE TE RREGULLTA. DUHET TE GEZOHEMI ME QEVERINE QE KEMI,KUR BENE GJERAT E MIRA.

 17. sapa says:

  Eshte interesante te shikosh se si disa rruge qe u bene ne pese vjet qeverisje i ben disa shqiptare te besojne se u be shteti.Akoma me bukur qe keto rruge jane vjedhur nga Saliu dhe paguhen nga taksapaguesit shqiptare.Pa harruar miljonat e Lulit qe mori shperblim nga kjo qeveri bastarde per shtepine e ndertuar ilegalisht ne det.Vetem ne shqiperi ndodh kjo qe parate e rruges u vodhen hajdutet nuk u ndeshkuan perkundrazi mbajne parate e vjedhura dhe populli paguan demet e hajduteve te pandeshkuar.Shtet nuk ka ne shqiperi jo se jo por eshte qindra vjet larg!

 18. fansi says:

  Afersia mes rruges,,,hekurudhes,, dhe korsise te bicikletes ,,eshte e frikshme,,,,,kriminale,dhe qe rrezikon jetet e njerezve,,,,kush e ka bere kete project eshte nje gomar me brire..//

 19. Alban Dega says:

  NJE RRUGE E DENJE PER SHQIPERINE
  QE DUAM !

 20. Vaso says:

  Shume e bukur, bravo qeveria ,une jam nga myzeqeja , kam kaluar nje here nga Pogradeci prane liqenit me tren, vend i bukur, ta gezoni rrugen pogradecare !

 21. Triangolo says:

  rrug e bukur per te soditur liqenin dhe si gjithmon pa perfunduar plotesisht shkon ministri i radhes dhe hapet yythesh sikur i ka mar leket per ndertimin borxh dhe do i laj vet me terezi vetem qe te mar votat qeveria per 4 vjet te tjera. gjiknuri duhej ta priste shiritin kur te mbaronte e gjith rruga se ka nderprerje 500 metrat e fundit ku po behet nje veper arti. pse pret shirita per pun te paperfunduara . pun shqiptaresh pa pik shije. su vjen turp nga komshinjt apo nga evropianet qe vizitojn shqiperi. na vjen turp ne si individ kur ftojm ndonje te huaj ktu.nuk krahasohen gjerat me si ishin me pare por pershtaten me kohen. gjsesi po e filluan me rregullimin e drejtesise se kalbur do shohim drit ne fundin e tunelit dhe pas saj besoj se te gjith shiritat do priten ne perfundim total te çdo vepre

 22. Ulvi Şehay says:

  Kjo rruge eshte nje model dhe tregon se kur ka vullnet çdo gje behet. Eshte,ndoshta,i vetmi raste qe duhet ti leme politizimet. Ta gezojme te gjithe se bashku kete veper te mrekullueshme!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *