Historia pak e panjohur e vëllait te vetëm të Ahmet Zogut

Në histori njihen gjerësisht vetëm motrat e Ahmet Zogut.

Por, ai ka pasur edhe një vëlla nga ana e babait.

Quhej Xhelal Zogu dhe ishte vëllai i madh i Ahmetit.

Xhelali ka qenë tre herë deputet në vitet 1924 deri në 1928.

E la politikën pas shpalljes së Monarkisë në vitin 1928 dhe në kuadër të reformës agrare që bëri vëllai i tij, dhuroi vullnetarisht një sipërfaqe të madhe të pronave që zotëronte.

Konsiderohej si njeri shumë bujar e zemërmirë, sidomos te të varfërit, ndoshta edhe për vetë faktin se ka pasur një jetë familjare plot me tragjedi.

U martua 4 herë dhe jeta familjare e tij u shënua nga tragjedi (vdekja e disa fëmijëve dhe e njëres bashkëshorte).

Pavarësisht se ishte fëmija i madh, në vitin 1911, pas vdekjes së babait, roli i beut apo guvernatorit të Matit i kaloi vëllait të vogël 16 vjeçar, Ahmet.

Pas pushtimit Italian në 1939, ai emigroi bashkë me Familjen Mbretërore.

Në vitin 1944 u nda nga jeta.

REMOTE_ADDR:[]

7 komente në “Historia pak e panjohur e vëllait te vetëm të Ahmet Zogut”

 1. Alban says:

  Xhelal bej Zogolli (1881-1944) ka qene i biri i Xhemal Pashe Zogollit dhe Meleqe Zogollit. Xhelal Zogu dhe Ahmet Zog ishin vellezer me nje baba por me dy nena. Pyeteni te birin e Xhelal Beut qe eshte akoma gjalle, Skender Zogun, se e bija e kujt ishte Meleqja?!

  1. vaso says:

   Ku ta gjejme SKENDERIN tani?Na e thuaj ti se na plase.

 2. Patriot Mekembenetok says:

  Sa keq apo sa mire qe shoku enver nuk pati vella. Mund te kishte ngrene ndonje plumb si agjent e shkuar poli-agjentit.

 3. marku says:

  Xhelal i vellai,Xhelal i jati ?

 4. Fatjon says:

  O Alban e bija e kujt ishte Meleqja se Skender Zogun nuk kemi si ta pyesim.

 5. ''....nese gervish sadopak nje muslimon shqipfoles,do te zbulosh ''arabin'' qe ai fsheh mes veti.......! says:

  pune xhelalesh,varu kkkkkkkk…….

 6. e verteta says:

  MELEQE HANEMI ISHTE KUSHERIRA E PARE E TIJ, AFERSISHT ME TE NJEJTEN MOSHE DHE VDIQ GJATE LINDJES.. ME DUKET SE RRIDHTE NGA ALLTUNET E KAVAJES QE ISHIN PASARDHES TE HASAN PASHES, DHENDERIT TE SULLTAN AHMETIT. RRETH SHEK TE XVI

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *