Mosmarrëveshjet mes fqinjëve, Arabia Saudite mund të gërmojë një kanal për ta kthyer Katarin në një ishull

Një zyrtar saudit nënvizoi të premten se mbretëria po ecën përpara me një plan për të gërmuar një kanal që do ta kthente gadishullin fqinj të Katarit në një ishull, në mes të një grindje diplomatike midis kombeve të Gjirit.

Unë jam duke pritur me padurim për detaje mbi zbatimin e projektit të ishullit Salwa, një projekt i madh historik që do të ndryshojë gjeografinë e rajonit,” tha Saud al-Qahtani, një këshilltar i lartë i princit të kurorës Mohammed bin Salman në Twitter.

Plani, i cili do ta ndante fizikisht gadishullin e Katarit nga kontinenti saudit, është pika më e fundit e konfliktit në një mosmarrëveshje të gjatë 14-mujore midis dy shteteve.

Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreini dhe Egjipti kanë ndërprerë marrëdhëniet diplomatike dhe tregtare me Katarin në qershor 2017, duke e akuzuar atë për mbështetjen e terrorizmit dhe duke qenë shumë pranë Iranit, ndërkohë që zyrtarët në Doha i mohojnë akuzat.

Në muajin prill, uebsajti i lajmeve pro-qeveritare Sabq njoftoi se qeveria ka në plan të ndërtojë një kanal 60 km të gjatë dhe 200 metra të gjerë që shtrihet përgjatë kufirit me Arabinë Saudite me Katarin.

Një pjesë e kanalit, që do të kushtonte deri në 2.8 miliardë rijal (750 milionë dollarë), do të rezervohej për një impiant bërthamor, deklarohej në atë kohë.

Pesë kompani të paidentifikuara që u specializuan në kanalet e gërmimit ishin ftuar të konkurronin për projektin dhe fituesi do të shpallet në shtator, njoftoi gazeta Makkah në qershor.

Autoritetet saudite nuk iu përgjigjën kërkesave për komente dhe nuk kishte reagim të menjëhershëm mbi planin nga Katari.

Pas shpërthimit të mosmarrëveshjes vitin e kaluar, Katari një vend i vogël gadishullor gjeti kufirin e vetëm të saj të mbyllur, linja ajrore e saj shtetërore nuk lejon përdorimin e hapësirës ajrore të fqinjëve dhe banorëve të Katarit të dëbuar nga vendet bojkotuese.

Përpjekjet e ndërmjetësimit të udhëhequr nga Kuvajti dhe SHBA, që kanë bazën e saj më të madhe ajrore në Lindjen e Mesme në Katar, nuk kanë arritur të zgjidhin mosmarrëveshjen.(TemA TV)

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *