Punonjësit e huaj në Shqipëri, turqit mbajnë vendin e parë, kinezët të dytin

Pjesa më e madhe e punonjësve me shtetësi të huaj të punësuar në Shqipëri janë shtetas turq.

Të dhënat zyrtare të Shërbimit Kombëtar të Punësimit, tregojnë se turqit zënë plot 32 për qind të totalit.

Ndërsa edhe punonjësit me shtetësi kineze, zënë një pjesë të konsiderueshme, duke u renditur në vendin e dytë me 11 për qind.

Në vend janë të punësuar edhe shtetas maqedonas dhe amerikanë respektivisht me 4 për qind të totalit, ndërsa punonjësit austriake regjistrohen në nivelin më të ulët 0 për qind.

Shërbimi Kombëtar i Punësimit ka regjistruar në kategorinë “të tjerë” 30 për qind të punonjësve të huaj, duke mbledhur kështu disa shtetësi bashkë, si italianë, holandezë, grekë, francezë, rumunë, portugezë, kosovarë etj.

Rreth 3122 shtetas të huaj punojnë në Shqipëri, ku 1705 janë të pajisur me leje pune dhe pjesa tjetër me vërtetim deklarimi për punësim.

Shifrat zyrtare të Shërbimit Kombëtar të Punësimit i referohen vitit 2017, ndërsa vijon të jetë i njëjti trend edhe për këtë vit.

Ndërtimi qëndron në vendin e parë sa i përket sektorit që punëson më shumë të huaj, me 27 për qind, dhe në vendin e dytë qëndron kategoria “aktivitete shërbimesh dhe të tjera”, ndërsa sektorët e tjetër zënë një përqindje shumë më të ulët.

REMOTE_ADDR:[]

12 komente në “Punonjësit e huaj në Shqipëri, turqit mbajnë vendin e parë, kinezët të dytin”

 1. Shqiperia e paster says:

  Anadollaket te khehen ke sulltani

  1. Flm says:

   1 miljon Shqiptar “zhvatin” Greqin dhe dergojne Eurot ne Shqypni, dhe 1 miljon Turq dhe Turk-Arnaut “zhvatin” Shqiperin dhe dergojn Eurot ne Turqi.
   ####
   Dhe ne fund te dites mallkojn Greqin dhe bekojn Turqin ….. Cmendi Arnautash.

   1. Aldo says:

    @Flm. Po pse more zgjebaruk greqie karahasohen greket me turqit.Nje fjale e urte angleze thote: Nese ngren nje gure dhe nuk do te gjesh nje akrep. Aty patjeter do te gjesh nje grek.

    1. Flm says:

     E sigurt per nje Turk-Arnaut, qe prete poshte gurit te eresohet qe te te vjedh shtepine.
     ####
     Apo jo….

 2. Eagles says:

  Per shqipetaret ska pune Vetem lokale dhe loto sporti

 3. Daja says:

  Jane tè zote shume i Kane hyre punes si turku sumes e mjera shqipri ne dor kujt ka rene

 4. Dibra says:

  Ku ka perfunduar toka e gjergj kastriotit turp tju vije qe jepni kete lajm

  1. Cimi says:

   Gjergji ska pas ndonjehere toke qe kur tradhtoje shqiptaret dhe u bashkua napoletanet. Sepse edhe ate pic toke qe trashegonte ja fali Alfonsit vetem qe ta mbronte nga shqiptaret te cilet kane qene besnike dhe pjese e perandorise.

 5. Kol says:

  O dibra qish ke bo po cka me thone donikat jane ne semafor ne itali kurse gjergjat skiftera

 6. Pellazgos says:

  Zoti Aldo,po te kishe pak yru nuk do urreje Greqine qe vetem Ajo quhet e Lashte,kur shtete te Evropes ishin banuar nga tribes qe skishin as kulture,as Theatro,as Lojera Olumpike,as Dhimokratia,as Mathimatiqi,aa Arithmitiqi.
  Thjesht Varvaros qe keshtu kane mbetur akoma,me koloni,luftra,me shkaterrime,me pocaqi qe nga martesa gaysh dhe degjenerim komplet.
  Me duket se ke gen turk se ndryshe nuk shpjegohet kur historia “shqopetare” e paraqet Turqine vandale,shkaterruese te identitetit tone Epirote.

 7. Zeni says:

  Kol po’ ti po’ i lanl bythen turqve

 8. Iliria says:

  Cim ca toke fali skendrrbeu o idiote skenderbeu morì toka ne Napoli o njeri PA shkolle te qifsha perandorine osmane mie turk muti

Lini një Përgjigje te Flm Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *