Rigjykimi i Izet Haxhisë pritet të nisë javën e ardhshme, ja 8 dëshmitarët dhe 3 provat që rrezikojnë pozitat e Berishës

Këtë fillimjave gjyqtarët rikthehen në punë.

Një nga dosjet që pritet më shumë interes, është ajo e Azem Hajdarit, për të cilën ka një kërkesë nga Izet Haxhia, për t’u rihapur.

Vendimi për hapjen apo jo të kësaj dosje, do të merret nga Gjykata e Apelit në Tiranë.

Në rast se dosja do të rihapet, për Sali Berishën do të ishte një problem i madh, pasi ka 8 dëshmitarë dhe disa prova të forta, që mund ta fundosin atë.

Një ndër ta është Zenel Neza, ish-truproja i Azem Hajdarit, i cili u qëllua gjatë atentatit.

Ai ishte prezent kur ndodhi sulmi dhe është personazhi kryesor që ka parë në sy vrasësit.

Madje Zenel Neza është personi i parë i cili pati kontakt me Berishën dhe ky i fundit i pëshpëriti në vesh kur ishte në spital.

Emër tjetër është Marjan Gryka.

Edhe ky i fundit ka qenë truproja i Hajdarit.

Në disa intervista ai ka akuzuar si vrasës të Hajdarit, ish-kryeministrin Berisha.

Emra të tjera që kanë qenë në të njëjtën linjë janë Jaho Mulosmani dhe vëllezërit e Izet Haxhisë, Ismet Haxhia, Isamedin Haxhia, të dënuar si autorë të ngjarjes.

Ata e kanë mohuar krimin dhe po ashtu kanë akuzuar Berishën.

Grupit i bashkohet Fatos Klosi, ish-kreu i SHISH, që po ashtu pretendon se Berisha ka gisht në ngjarje.

Një tjetër emër është Ylli Rakipi, gazetari i cili ka qenë prezent në rrëfimin që Zenel Neza ka dhënë para Berishës në spital.

Rakipi e ka regjistruar bisedën, por nuk dihet se ku ajo ka përfunduar.

Tjetër emër është Astrit Muldaka.

Ai është dëshmitar i penduar i ngjarjes, pasi akuzohet se ka qenë pjesë e atentatit dhe ka qenë ai që ka siguruar makinën me të cilën lëvizën atentatorët.

Ndërkohë, janë dhe 3 prova të reja që mund të ndryshojnë situatën, shkruan Sot.

I pari është ditari i Perikli Tetës.

Asnjëherë nuk është përdorur në gjykatë ajo se çfarë thuhet aty.

Së dyti janë tabulatet telefonike të personave rreth ngjarjes.

Haxhia pretendon se falë këtyre tabulateve është shumë e thjeshtë të vërtetohet me kë ka folur Hajdari dhe Berisha.

Prova e tretë është regjistrimi i bisedës me diktofon i gazetarit Ylli Rakipi në momentin që i shkuan së bashku me Sali Berishën të plagosurit rëndë Zenel Neza, në Spitalin Ushtarak në Tiranë.(TemA)

REMOTE_ADDR:[]

23 komente në “Rigjykimi i Izet Haxhisë pritet të nisë javën e ardhshme, ja 8 dëshmitarët dhe 3 provat që rrezikojnë pozitat e Berishës”

  1. #Gopisti i NSHRAK-ut says:


   Ta marrin vesh i madh ei vogël
   ta nigjojn shkinat, e tan Serbia
   le t’bin tupana, sharkia, lodër
   Fest’ të madhe ka Shqyptaria!

 1. Petrit says:

  Vazhhdo shoku Mero ti bjesh ne te njejten vrime
  Z. Sali Berisha eshte nje lexhende e gjalle.
  E ndersa ju morrat e kuq e kelysh te komunistëve vazhdoni te shihni enderra me sy hapur duke shpresuar te Izet Haxhia i cili ka vite qe pjerdh neper intervista i inskenuara

  1. Rosvelt says:

   Dikur Saliu tend i kuq ishte kelysh i Enverit, sepse edhe ai keshtu thoshte, “Enveri eshte legjende”. Nuk e di se ku i shikon ti kelyshat e kuq, por nje gje eshte e sigurt, qe ti je nje kelysh i Saliut te kuq … si xhaxhi i kuq

  2. Shkodrani i persekutuar says:

   Ti Petrit 100 % je këlysh komunisti tamam si Berisha. Boll më komunistat edhe tash pas 25 viteve Klyshi I Tamis Alis po i vjen fundi.

 2. KUJTIM PUSHKA says:

  Sali QENI dhe Basha duhen gjykuar

 3. tarasi 2 says:

  e o Sali,te erdhi ngordhia ande nga sta merte mendja ,nga ciraket tend, ajde per ajer dhe e terheqesh kemben zvare e me te tjere mbas teje , se burgu eshte i rri, gjyna mos e inaguroni ju te paret, ta gezoni per jet Recin

 4. Thanasi qe ta plasi says:

  Do ti rruani bythen siç ia keni rruar deri tani. O ju jeni te mbaruar. Se nuk ka plot gjera te tjera per Berishen si Gerdeci, marreveshja e detit apo 21 janari por po prisni Izetin qe tju nxjerri ne drite. O po ju jeni nje tufe pederastesh nga ata qe te hane mutin. Keta jeni ju

 5. ts says:

  “lexhend” te vrim e sateme or morr i zi shpellash ! Kelysh i hajnis ,krimit e tradhtis ,legjenda me e zez e gjith kohrave te historis antishqiptare ! Jan plehra e qorra si ty, qe gjithmon i bashkohen ksaj “lexhende” shqipfolse, qe din vetem te shkaterrojn te ardhmen e Kombit ! Kte beri edhe Izeti dikur, por ju desh te shihte e te provonte helmin vdekjeprures te gjarperit te madh e deshmia e tij, esht nje dritez ne ate erresir krimi e tradhtie qe mbolli “legjenda” yte or kelysh i erresires ! Izeti nuk pjerdh ,por mori guximin te xhvesh lekuren e ktij gjarperi te madh qe te shohim cfar ka fshehur nden te, gjat ruges se madhe te krimit e tradhetis qe akoma vazhdon te hec !

 6. vaso says:

  Po kerkuam te vejme drejtesi me plehra si IZETI, na marrte muti shalet.Por,DOKTORIT i vini anes.

 7. Fadil says:

  Me Berishen nuk di nga tja nisesh.Ka kaq shume bema Birishi sa nuk i kane as gjysma e politikaneve te evropes.Berisha eshte nje miniere misterioze per tu eksploruar.

 8. Diu says:

  Si legjente e gjalle qe eshte per ju koqet e salivarit le te shkoje te perballet ne gjykata si burri burrit,ne qoftese eshte burre.

 9. rroku says:

  E shikoni o njerz cdo te thote MALOKERI, ky rshte Sali Berisha qe shkateroi ne radhe te pare Tropojanet dhe gjith Shqiperine…… Mbaheni o Tropojane hiqni bustin e Bajram Currit dhe vendosni Salihin qe ju vrau e sakatoi me keq se Enveri. Ky do te jete TURPI I KOMBIT se e drejta vonon por nuk harron.

 10. Petrit says:

  Njerezit analfabet qe paguhen nga paçavurja tema kur nuk kane asnje argument per te dhene te vetmen menyre komunikimi qe kane fillojne te shajne e te ofendojne.
  Por s’ka gje.
  Ju paguheni per kete pune.
  Vazhdoni te hani barin e helmuar qe iu hedh sh. Mero dhe rilindja.
  Sa per mua?
  Kam 25 vjet ne Itali dhe e kam siguruar jeten me djerse pa iu lepire askujt.
  È megjithate vazhdoj ta them me te madhe se Prof. Dr Sali Berisha eshte njeriu me i madh i kombit shqipëtar ne 500 vitet e fundit.
  Sali Berisha eshte nje lexhende e gjalle.
  Doni apo s’ doni ju kelyshet e komunistëve kjo eshte e verteta

  1. Trimi says:

   Armiku nr 1 kombit shqiptar eshte sali berisiç.ky agjent i UDB e shushunje e popullit te tij.ky vrases i djemve te tropojes,ky trafikant e tradhetar i bukes se vet.ti rroje zeni qe eshte gjys burr e gjys gru qe merr hormone ti rriten qimet.a degjon o petrit

 11. Trimi says:

  Armiku nr 1 kombit shqiptar eshte sali berisiç.ky agjent i UDB e shushunje e popullit te tij.ky vrases i djemve te tropojes,ky trafikant e tradhetar i bukes se vet.ti rroje zeni qe eshte gjys burr e gjys gru qe merr hormone ti rriten qimet.a degjon o petrit

 12. ts says:

  Dmth qe 1997 ten nuk e jetove ne Shqiperi ! Edhe un or kallauz qe ne 90 ten nuk jetoj ne Shqiperi e as kem henger barin “e helmuar ” te Meros por ti paske gelltitur lugen e corbes se prishur or ” nxenesi “i zellshem i profesorit “frankenshtajn”qe e coi Shqiperin 50 vjet mbrapa e po kerkon ta mbaj akoma ! Qe ju vodhi parat qe ti paske shpetuar o jenicer “anikomunist” besnik e adhurus i komunistit perbindesh ! Vazhdo pellit me te madhe per “lexhenden” tende ,vrasese, vjedhese dhe shkateruse te shtetit shqiptar ,pasojat e te cilit akoma po i vuajn bashkatdhetaret e tu ! Duhet te jesh “qingj pires” akoma qe sdi te dallosh klyshet e komunisteve nga vrasesit komunist si “lexhenda” yte ! Te pellasesh me te madhe per prof. katastrofen e ta quash njeriun e madh te 500 vjecarit te fundit ,tregon se je i vdekur apo i “droguar” qe humbas kohen e te pergjigjem ! E gezofsh “lexhenden” ………

  1. Petrit says:

   Ajo qe un arrij te kuptoj eshte qe ti i dashur ts nuk ke kuptuar asgje nga ato qe un kam thene.
   Une nuk kam e kam ngrene ate çorben e prishur qe ti mendon.
   Nuk kam pasur kurre ne jeten time asnje perfitim nga politika.
   Eshte thjeshtë bindje e imja personale dhe nuk kerkoj qe ti imponohem askujt.
   Si nje pasardhes i nje familjeje te persekutuar nga sistemi kriminal komunist urrej deri ne shfarosje komunistet.
   Adhuroj pafundesisht te madhin Sali Berisha.
   Kjo eshte e gjitha.
   Te tjerat jane fjale boshe.
   Ju vazhdoni te komentoni sepse paguheni per kete pune.
   Por lerini sharjet e ofendimet
   Ruani dinjitetin tuaj

 13. Don says:

  Beni reforma sa te doni. Drejtesia ka qene, eshte dhe do te jete nen pushtetin politik dhe ate te parase. Te drejte ka gjithmone ai qe ka para. Shikoni drejtesine ne shqiperi. Nuk e merr dot as si deshmitar as ne pyetje nje krye kriminel qe kufomat e vrare nga dora e tij gjakatare jane bere sa nje mal ne dite me diell. Sali Berisha do e shtyje me sa te munde deri sa te vdese dhe kjo drejtesi e pabythe nuk do te mund ta therrase as per te deshmuar. Me kete lloj morali shteti, pushteti dhe drejtesie rraca shqiptare do te tretet ne kohe deri sa te zhduket. Ne librat e historise do te shkruhet se na ishte dikur nje popull qe pas pushtimit osman nuk mundi te formoje dot shtetin dhe identitetin e tij sepse dominuan me shumice spiunet dhe tradhetaret qe punuan kunder shtetit dhe vendit te vet.

 14. Petrit says:

  Secili nga ne ka te gjithe te drejten e zotit te besoje dhe te shprehë ate qe don.
  Por mos harroni qe nuk duhet te ofendoni askend.
  Bindja politike dhe skuadra e futbollit nuk mund te ndryshohen.
  Ju komentues analfabet mos shkoni pas Meros.
  Sepse sh. Mero eshte mesuar ti lepihet pushtetit te radhes.
  Sh. Mero e ka humbur dinjitetin si njeri.
  Po juve çfare ju ngeli?????
  Sot ndoshta merrni nje cope rroge sa per te share e ofenduar neper komente !!!!
  Po neser çfare do beni ?????
  Sepse neser kur nuk i duheni me sh. Mero nuk do ju njohe.
  Ruani dinjitetin tuaj e mos u beni vegel e kerkujt.
  Kjo eshte nje keshillë miqsore.
  Sa per mua :
  Nuk jam as morr i zi e as morr i kuq.
  Jam nje njeri qe jetoj me djersë e me koken lart.
  E comunque jam nje anti komunist i pandreqshem

  1. Don says:

   Zoteri pse shqetesohesh ti? Ku e ke hallin ? Nga menyra si gjykon si shprehesh me dukesh si Shkelzen Berisha. Ne Tema na pelqen dhe na perfaqeson. Ti cfare do ketu ? Kjo nuk eshte gazeta jote, megjithate te ka lene hapesire dhe ty te shkruash falas. Po te ishte se Tema paguante njerez komenti yt nuk do te cfaqej kurre ne kete gazete sepse do konsiderohej ze kundra. Tema nuk eshte gazete e Saliut dhe as e Rames keshtu qe ju mund te shkoni gjekundi tjeter dhe te shprehni merakun tuaj. Duhet te dish nje gje. Nuk te ndjek njeri ne se nuk bind me argumenta te drejta. Njerezit mund te vijne pas per 5 leke per nje kohe te shkurter por pastaj te largohen si dreqi nga temjani. Shiko PD ku eshte katandisur edhe pse paraja ka qene mekanizmi i organizimit politik, mediatik dhe elektoral te saj. Paraja more shkelzen nuk mund te triumfoje pergjithmone perpara drejtesise. Shiko Saliun psh. Ate po e braktisin edhe ata qe ai i emeroj me doren e vet. E po njerezit nuk jane qorra. E vetmja kauze e Saliut dhe PD ishte vidh dhe shkaterro. Tani ti Saliu dhe gjithe soji juaj do ti villni nga burgu i Recit te gjitha krimet dhe vjedhjet tuaja.

 15. Rmo Vito says:

  KETO DHE QINDRA FAKTE TE TJERA PER KRIME TE RENDA NE CDO ASPEKT TE JETES NE SHQIPERI NGA BERISHA E BANDAT E TIJ SHTYJN BERISHEN TE DESTABILIZOJ VENDIN ME QELLIM TE SPOSTOHET VEMENDJA PREJJ TIJ TE EDI RAMA. KA SHUM MUNDESI QE AI TE ORGANIZOJ VRASJE NE PROTESTA NGA BESNIK TE TIJ NE POLICI. RAMIZ ALIA (ARKITEKTI DHE ZBATUSI I PERMBYSJES DIKTATURES) KA PARALAJMERUAR DISA HER. KUJDES NGA BERISHA SE AI SAJON TRUBULLIRA TE MEDHA KUR KA VEHTEN NE RREZIK.

 16. Ed tironci says:

  Me 200 petrita/komunista lule….IK O PETRIT AMAN…MOS E MBRO MOSTREN…KETA QE JANE SOT NE FUQI SJANE ME TE MIRE…POR AI SALA YT…ESHTE…HAKMARES…MALOK..MEGALOMAN…INJORANT…I PAFYTYRE…KANUNI I LEK DUKAGJINIT ESHTE BERE POSACERISHT PER TE…SHKATERROI TOKEN KU LINDI….TROPOJEN PO DHE SHQIPERINE….FANTOMAS I POLITIKES SHQIPTARE!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *