Vettingu nis me shtatorin, cili është prokurori që do përballet i pari me KPK

Pas pushimeve të gushtit, procesi i rivlerësimit të gjyqtarëve dhe prokurorëve do të rinisë në shtator. Kështu, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka njoftuar se më datën gjashtë shtator, përballë KPK-së do të jetë prokurori i Apelit të Durrësit, Bujar Hoti.

Ky i fundit është kandidat për Këshillin e Lartë të Prokurorisë dhe është në listën e parë prioritare. Ndërkohë, nga 57 subjekte që janë në listën e parë prioritare, gjashtë kanë mbetur pa kaluar në filtrat e vetingut. 

Procesi i rivlerësimit ka përfunduar për kandidatët për Këshillin e Lartë të Gjyqësorit, ndërsa kanë mbetur ende pa përfunduar rivlerësimit për kandidatët e Këshillit të Lartë të Prokurorisë.

Këto pritet të përfundojnë brenda 15-ditëshit të parë të shtatorit. Përveç prokurorit Hoti, kanë mbetur ende për të kaluar në veting edhe prokurorët: Ramadan Troci, Shpëtim Kurti dhe Besnik Cani.

Ndërsa nuk kanë kaluar ende edhe gjyqtari Kastriot Selita, anëtar i KED dhe Marsida Xhaferllari, Inspektore e Lartë e Drejtësisë. Ajo që është vënë re muajt e fundit, është apelimet që u janë bërë disa vendimeve për rikonfirmimin në detyrë të disa subjekteve, qoftë gjyqtarë dhe prokurorë.

Kështu, Komisioneri Publik ka apeluar me iniciativën e tij vendimin për rikonfirmimin në detyrë të katër gjyqtarëve dhe një prokurori, ndërsa është rekomanduar nga ONM-ja që të apelojë vendimet për rikonfirmimin në detyrë të katër subjekteve të tjera.

Kështu, janë apeluar vendimet për: Edmond Islamajn e Gjykatës së Lartë, Bashkim Dedjan e Gjykatës Kushtetuese, Alma Bratin e Gjykatës së Tiranës, Antoneta Sevdarin e Prokurorisë së Tiranës dhe Astrit Faqollin e Gjykatës së Tiranës.

Nga ana tjetër, ONM ka kërkuar apelimin e vendimeve për rikonfirmimin e Xhezair Zaganjorit të Gjykatës së Lartë, Gentjan Medjan e Gjykatës Administrative, Artur Malajn e Gjykatës Administrative të Apelit dhe Gentian Osmanin e Prokurorisë së Krimeve të Rënda.

REMOTE_ADDR:[]

3 komente në “Vettingu nis me shtatorin, cili është prokurori që do përballet i pari me KPK”

 1. Kalec Dega says:

  Bravo Vetingu dhe Shtatori ska vend ku te futet tani,bravo!

  Nonji lajm per Zaganjorin apo at Astritin gjykates? Ureabilitun apo u harrun?

 2. resmiu says:

  Kur po fillon vetingu për Ilir e Monika kryemadhi e meta. Këta janë kryesorët dhe mbështetësit e prokurorëve dhe gjyqëtarëve të korruptuar.

 3. naim dimashi says:

  Duket qartw s vazhdon lista selektive. Kane kaluar vetingun disa kryehajdute e keryekriminele, e kane mbetur ca te tjere se nuk u merren ne konsiderate te ardhurat e siguruara me mund ne fshat. A nuk eshte budallallek t’i kerkosh nje prokurori te kete mandat per nje vic te shitur ne fshat,dhe nga ana tjeter te mbyllesh syte para shtate apartamenteve apo milardat e nje prokurori tjeter. Keshtu vazhdoni se e keni mire,talluni me popullin. Edhe ju do ta shihni vetingun tuaj tani ne zgjedhjet qe po vijne, se sa vota do te merrni. oll na genjyet,boll na mashtruet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *