Shifrat që rrëzojnë opozitën: Si u ‘përgjak’ Shkodra kur ministër i Punëve të Brendshme ishte… Lulzim Basha

“Partia Demokratike garanton qytetarët se që ditën e parë në pushtet do të nisë shtypjen dhe çmontimin e krimit të organizuar, ne do të realizojmë shkëputjen e politikës nga krimi dhe do të çojme prapa hekurave të burgut këdo që cënon sigurinë e qytetarëve shqiptarë”

Kështu e përshkruan PD situatën në Shkodër, pas vrasjeve të ndodhura të ditëve të fundit.

Por sentenca e kësaj deklarate bie poshtë nga shifrat e bëra publike ne Policia e Shtetit.

Pas zgjedhjeve të vitit 2009 në të cilat Lulzim Basha u zgjodh deputet i Elbasanit, ai u emërua si Ministër i Brendshëm në qeverinë e re Berisha.

Puna e Bashës në krye të punëve të brendshme rezultoi me humbje të madhe të besimit të qytetarëve te Policia e Shtetit, ndërsa lufta ndaj krimit e bandave ishte ne nivele të ulëta.

Në grafikun e bërë publik vihet re se në vitet 2008-2010-2012, kohë kur kreu i opozitës drejtonte Ministrinë e Brendshme, shifrat e vrasjeve ishin në nivele alarmante dhe strukturat e shtetit ishin krejtësisht inkompetente për të garantuar jetën e qytetarëve.

Konkretisht: Qarku Shkodër, të cilin Basha e ka bërë pjesë të propagandës së tij, ka përjetuar gjatë qeverisjes së demokratëve vitet më të përgjakura në historinë e saj.

Në vitet 2008, 2010 e 2012, Shkodra regjistroi numrin më të madh të vrasjeve të ndodhura.

GRAFIKU 1

GRAFIKU 2

Në qarkun e Shkodrës, për periudhën 2014-2018 janë regjistruar 41 vrasje me dashje ose26 vrasje më pak se në 2009-2013.

REMOTE_ADDR:[]

6 komente në “Shifrat që rrëzojnë opozitën: Si u ‘përgjak’ Shkodra kur ministër i Punëve të Brendshme ishte… Lulzim Basha”

 1. Zigur Qarri says:

  Nuk ka pasur ne histori nje qeveri kaq te inkriminuar,se sa qeveria Rama.Nuk ka pasur ne histori,nje qeveri te lidhur
  direkt me kriminelat dhe bandat e droges,se sa qeveria Rama.Armando Prenga,Tom Doshi,Termet Peçi,Mark Frroku,
  Arben Ndoka,Artur Bushi,Elvis Rroshi,Saimir Tahiri,Fidel Ylli,Paulin Ndreu, Luan Harusha,Fatmir Xhafaj,Taulant Balla,
  Engjell Agaçi,Denar Biba,Edi Rama,Erion Veliaj,Jurgis Çyrbja…Zbulohet ku dhe nga kush është përgatitur skenari për
  ndarjen e Kosovës.Opsioni i ndarjes është përgatitur në Tiranë dhe Beograd nga Vuçiq dhe Edi Rama, ndërsa është
  mbështetur nga Hashim Thaçi.Enver Bytyçi.Edhe marrveshja per kufirin detar me Greqine,qe nuk eshte bere kurre
  transparent nga qeveria Rama,eshte gjithashtu ne disfavor te Shqiperise.

  1. banali says:

   O Zigur mavria, sado te lehesh ti, shifrat nuk i ndryshon dot pavaresisht se per ju 7×7 bejne 42. Edhe bytha ka filluar e na qesh me ju. U katandiset keq o morr pidhi.

  2. Komentuesi says:

   Na rrofshe bythen o Zigur Qarri.Eh more i zi,te paska lene truri fare.Ketu po flitet me shifra reale per vrasjet faktike,ti shkon te Elvis Roshi qe nuk ka vrar njeri.Ti akuzon Ramen,por nuk thua cilin ka vrare Rama,kur per Berishen dhe Bashen dihet njerzit qe jane vrare.Eh more dite zi,nuk di se ç’te thuash dhe ja fut kot.Fol sa te duash ti kundra Rames,mbroje Berishen,madje ata qe ka vrare Berisha faturoja Rames,por populli i gjer nuk ka per te qene kurre me ty,dhe do ta vere festen qe te takon, ne koken tende boshe.

 2. Milan says:

  Pd duhet shkrire jane ata mafiozet e krimibelet e vendit,shum po e zgjasni po talleni me njerzit e ndershem

 3. Albani says:

  Kush zagar I ben keto analiza me grafike.
  Lulit I dhame kepucet qe te benin zagaret qe e pergjaken me keq shtet.

 4. hysa says:

  Sa mire i di ziguri keto probleme, po do te ishte mire te na thoshte burimin e informacionit qe ta shfytezonim edhe ne te tjeret te paditurit.

Lini një Përgjigje te hysa Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *