Suedezët, të habitur me ndryshimet e Shqipërisë dhe “çmimet që nuk shihen asgjëkundi në Mesdhe”

Shqipëria është një prej destinacioneve më të pëlqyera këtë vit.

Një vend me një transformim shumë të shpejt që ka kaluar nga rreth 50 vite diktaturë, në një kaos që e përfshiu në vitet 90’ deri në destinacionin fantastik, shumë të lirë të Mesdheut, shkruan e përditshmja suedeze “Expressen.se” në një reportazh ku zbulon Shqipërinë.

“Harta tregon një rrugë që gjarpëron nëpër male dhe që duhen orë për të ikur nga Tirana në jug.

Por, harta është 5-6 vite e vjetër dhe rruga që gjarpëron nëpër male tani është bërë një autostradë moderne me tunele mes maleve.

Shqipëria po ecën shumë mirë. Qytetet po rriten dhe kjo është diçka e shkëlqyer.

Turistët po fillojnë të bëhen gjithnjë e më të shumtë dhe ka shumë hotele, kafene dhe restorante të reja.

Të qëndruarit në kafe është një stil jetese për shumë shqitarë.

Më parë dominonte kafeja turke, sot është kafeja ekspres italiane.

Madje, në restorantet përgjatë bregdetit ndihet influenca italiane, ku ka më shumë pica, rizoto dhe makarona al dente se sa menu klasike ballkanike.

Si dhe një shumëllojshmëri me produkte deti me çmime që nuk shihen asgjëkundi në Mesdhe prej dekadash”, shkruan gazeta suedeze.

REMOTE_ADDR:[]

24 komente në “Suedezët, të habitur me ndryshimet e Shqipërisë dhe “çmimet që nuk shihen asgjëkundi në Mesdhe””

 1. Dulla says:

  Suedezet jane koqe kanari

  1. H says:

   Suedezët duhet të ngrihen në revolucion ( nën drejtimin e bërishës ) që të ulen çmimet në suedi .

   1. Hoxh Armandi says:

    Miq suedez…duhet te vini cik me vone se ne po ndertojme nje mega xhami me parate e recepit megjithese ai ka nja 3 muaj qe e ka ekonomine cop cop, parate per xhami ne turkoshqiperi i gjen. Hajdeni te xhamia e re qe te festojme bashke bajrom dhe ramazon. Se dhe ju suedeze, afer asaj dite jeni ku do festoni festat e arabeve ne stokholm.

  2. Alessio says:

   Me koqe me dukesh ti qe shprehesh ne kete forme se suedezet. Niveli i perceptimit te gjetave nga ana juaj eshte 0. Me vjen keq qe keto mediet online ju japin hapesire cfardo llapaqeni qe vetem hunda se len me kullote.

 2. Aldo says:

  Ne po ikim nga Shqiperia. Suedezet le ta mbajne nese iu pelqen.

 3. Roberto says:

  Eshte normal qe cmimet per te huajt jane komode me rrogat qe marin.Tregetaret shqiptare jane shume abuzues persa i perket cmimeve por nese do isha une ne vend te tyre do mbaja nje cmim te pelqueshem per te gjithe.Sa me shume xhiro aq me shume fitim ka. Per momentin keshtu mendoj por ndoshta ne te ardhmen me permiresimin e shume gjerave qe duhen permiresuar ndoshta dhe cmimi mund te ndryshoje por jo i larte pasi mund te shkosh ne nje Bar,Restorant,Hotel nje here dhe i largohesh prej cmimit te larte.Ky eshte mendimi im.Me cmimet,sherbimin,permiresimin e kushteve te pushuesve perfitimi i te gjithve do jete shume i kenaqshem.Mos u beni te pangopur se dhe mos mendoni se ja futem ketij apo atij.Neser nuk ju shkel me njeri aty.Mbani cmime te mire per fitime te mira.

 4. Zenel says:

  Mire suedezet po cuditen per cmimet e gjithcka tjeter te kesaj Shqiperie nga e cila vetem po largohen e po largohen bijte e sasj. Kujt iia tregoni te tilla brockulla te paturpshme. Po c’thone shqiptaret shume prej tre cileve, banore te rajoneve rurale as nuk e kane pare nje here detin. E kane pare vetem ne televizor. Ndaj si nuk u vjern turp kur flisni me sulerlatigva te tilla idioteske. Me cfare cmimesh po mbijetojne shqiptaret qe jane ende ketu ? Mesuesi bie fjala, jeton me 45 mije lek ne muaj. Me kaq para dhe me cmimet e kesaj shqiperia qw nw mmenyren me qesharake po cudit dynjane, kjo page nuk i del as per te mbajtur femijet me buken thate e me pak gjize e presh. Vetem bejeni pak llogarine si u del kjo Shqipwri qw po cudit dybnjane dhe ju e perserisni ne menyren me groteske. Ndodh keshtu, sepse kesaj Shqiperie i kanew mbetur ketu vetem bij plagprishes, pa asnje moral e krejt idiote. Ketu kane mbetur vetem idiotet.

 5. Daja says:

  Lare name me kte propagand cmimet nuk Jane aspak te lira

 6. Mero bajga says:

  Mire suedezet Po po quditet dhe mero baze me zhvillimin e shqiperise. Me sukseset e pakrahasushme me rregjimin antipopullor socialist.
  Sidimos Jane quditur te gjithe ish_ qobanet e dhive see mero,meta,berisha,peka, muq nano dhe plot te tjere

 7. viktor says:

  (Oooooooo sa mire qene shqiptare o hejjjjjjj ,ohejjjjjjjjj,,,,,)Ahhhh medet per ne

 8. Nik says:

  Njèher vetèm njèher tè dègjoja ose lexoja nga komentuesit mè nè fundè shqipèria po bèhet.Po harruat se si ishte shqipèria?Harruat se èshtè viti i parè ku gazeta pothuajse nga e gjith bota pèrjashto amerikèn latine kanè pèrshkruar nè mènyrè tè pèrsosur vendin tonè shqipèrin dhe faktikisht jam befasuar dhe mè bèhet zemra mal kur lexoj mir pèr shqipen tonè.Pèrse kaq vrer dhe helm ndaj turizmit kur po krijon konkurencèn me Salenton?Edhe mua nuk mè pèlqente berisha sepse krijoj pèrçarje jug-veri,gèrdeci,1998 ta grusht shteti,4 shqiptar tè vrar nè 21 janar,remzi hoxha, ndèrsa ne qeshnim si idiot se saliu nontonte nè dhèrmi. Sot èshtè rama qè ka vizionin e vet pèr shtetin, nuk ka vrar asnjè njeri por po kèrkon tè ndèrtoj nga themelet sepse mè pèrpara shteti nuk ka ekzistuar.Mè falni se unè shikoj baret plotè mos ndoshta me piramidat berishiane njerèzit u infektuan nga virusi i pèrqindjeve dhe ende nuk e kanè marr veten,e para tè pèrveshin mèngèt sepse unè nuk kam parè nè botè pronar restoranti ose bari qè punèson njerèz dhe vetè qèndroj si gjeli nè majèn e plehut,na mungon kultura e punès,kur dalim jasht kryejm çdo lloj pune kurse nè shqipèri po zèn mykè nè karriget bareve e tallavrave .Kètè vitè u rregulluan mazhoranca e rrugève nè vendet turistike dhe besoj se tani ka mbetur sistemi i plehrave dhe ujrave tè zeza qè shteti besoj se i ka planifikuar nè tè kundèrt opozita tè ngrihet dhe tè paraqes programin ose kèshilat e veta,kjo èsht demokracia .

  1. Derty says:

   O Nik!
   Per Shqiperine duhet te flasin me pare shqiptaret pastaj te huajt!
   Te huajt mrekullohen nga natyra,por kjo nuk eshte merite e qeverise!
   Te huajt habiten me cmimet e ulura se vete te ardhurat i kane 20-30 here me te larta se shqiptaret!
   Cmimet jane te ulura se shqiptaret kane te varfer e jo se jemi me humane apo me te pasur!
   Boll me kete propagande te neveriteshme,se keshtu bente edhe Berisha ne kohen e piramidave mashtruese dhe pasoi djegia e Shqiperise ne 97-ten!
   Edi Rama ka folur me shume per turistet se sa per shqiptaret!
   Mallkuar qofte ky mashtrues!

 9. Nasi says:

  Artikull i paguar nga MAFIA SHQIPTARE E TURIZMIT.
  Silazh bajat për lexuesit suedezë, se nga shqiptarët nuk ka njeri që t’i hajë këto broçkulla.
  Jo më larg, por dje u ktheva nga Shqipëria. Shko në Himarë të hash dy vezë të skuqura 10 mijë lekë (8 euro)
  E po kështu çmimet e hotelit, ndërkohë që shumë pak, për të mos thënë aspak shërbim, të ofrohet si turist.
  Të nesërmen që vajta mbusha telefonin me 5000 lekë të vjetër, si fillim. Për çudinë time, të nesërmen, megjithëse kisha bërë vetëm dy telefonata të shkurtëra, dëgjova zërin informues se minutazhi kish mbaruar. I nevrikosur shkova atje ku e mbusha telefonin. Vajza që shërbente, pasi pyeti qendrën, më tha se oferta që kisha paguar dje, ishte mbyllur. Atëhere më kthe lekët, i thashë. Ti nuk mund të më shesësh një palë këpucë, modeli i të cilëve është mbaruar.
  Bëra shumë zhurmë në prani edhe të njerëzve që prisnin duke u thënë: NJERËZ, HAPNI SYTË! KINI TË BËNI ME BANDITË QË JU VJEDHIN NË MES TË DITËS!
  Me dy fjalë: VEND QË TË RRJEP!
  Sa herë që shkoj, në fund pendohem që shkova.

 10. sapa says:

  Edhe produktet shijojne ne shqiperi.Dhe nje aresye eshte edhe ikja e dritave qe i ben produktet me te shijshme.Pa folur per djathin me niseshte,rakine me plasmas,kafen me buke te djegur,etj etj.

 11. Dash says:

  Mos shko me o nasi…..

 12. Pajdhany Me čibuk says:

  Ha ha….

  Jan paret e drogs shit rrugve t suedis nga shqiptart qe ngrejn restorante hotele..

 13. PA emer says:

  Edhe ne Shqiptaret te habitur shume jemi mo . Apo s’pjerth njeri si jemi ne ????

 14. emigranti says:

  Artikull i paguar nga MAFIA SHQIPTARE E TURIZMIT.
  Silazh bajat për lexuesit suedezë, se nga shqiptarët nuk ka njeri që t’i hajë këto broçkulla.
  Jo më larg, por dje u ktheva nga Shqipëria. Shko në Himarë të hash dy vezë të skuqura 10 mijë lekë (8 euro)
  E po kështu çmimet e hotelit, ndërkohë që shumë pak, për të mos thënë aspak shërbim, të ofrohet si turist.
  Të nesërmen që vajta mbusha telefonin me 5000 lekë të vjetër, si fillim. Për çudinë time, të nesërmen, megjithëse kisha bërë vetëm dy telefonata të shkurtëra, dëgjova zërin informues se minutazhi kish mbaruar. I nevrikosur shkova atje ku e mbusha telefonin. Vajza që shërbente, pasi pyeti qendrën, më tha se oferta që kisha paguar dje, ishte mbyllur. Atëhere më kthe lekët, i thashë. Ti nuk mund të më shesësh një palë këpucë, modeli i të cilëve është mbaruar.
  Bëra shumë zhurmë në prani edhe të njerëzve që prisnin duke u thënë: NJERËZ, HAPNI SYTË! KINI TË BËNI ME BANDITË QË JU VJEDHIN NË MES TË DITËS!
  Me dy fjalë: VEND QË TË RRJEP!
  Sa herë që shkoj, në fund pendohem që shkova.

 15. 666 says:

  Habiten suedezet me cmimet?
  Keshtu thote edhe Rama se filani e fisteku kane thene qe Tirana eshte bere qytet modern e pallavra te tjera!
  Vetem shqiptaret nuk pyet Rama,se ketu nuk ke ku ankohesh per padrejtesi se te tregojne vetem gjykaten!
  Ti i thua kryeministrit Rama se Bashkia e Tiranes po vjedh qytetaret,ai ne vend qe te shqetesohet duke caktuar struktura te posacme per informime me te sakta,pervjigjet se kjo nuk varet nga qeveria dhe me kaq e mbyll muhabetin ky fare kryeministri!
  Dhe ju na thoni se jane habitur suedezet!.
  Kur shkon mik tek tjetri ti shikon vetem hipokrizine e mikpritesve se nuk e di cfare sherri kane bere midis tyre.
  Suedezeve me xhepat plot u kane bere pershtypje vetem cmimet,natyra ,por te tjerat jane ketu skandaloze!
  Ne se shteti kerkon te dije te verteten per turizmin le te pyese ata mijra shqiptare qe mbushin resortet fantastike te Turqise,Greqise,etj cdo vit duke shpenzuar miliona euro ne vend qe t’i shpenzojne ketu!
  Si qenka lire ketu kur ne Greqi pushova familjarisht 10 dite ne resort me 4 yje per vetem 500 euro gjithsejt per person pa futur doren ne xhep per asgje ?
  Ndersa ministri adoleleshent i Turizmit kenaqet se organizoi 500 te rinj qe t’u buzeqeshnin turisteve qe te vinin prap ketu!
  Pse per zgerdheshje vijne ketu turistet?
  Shtet karagjoz qe nuk di nga lidhet gomari!

 16. Cobo says:

  Se nga I gjen keta artikuj vetem Mero e di. Aktualisht jam ne bregdet dhe ketu pislleku eshte plot, shezllonet nuk lene meter rere zbuluar, leshteriket si pastron njeri, godinat ngjitur, hapsira te gjelberta Jo. Dhe nuk pyeten shqiptaret po gjendet nonje artikull i huaj per te mbush mendjen e atyre qe jetojme ketu. Interesant kjo shije suedezve, ndoshta u pelqejne plehrat dhe era e fekaleve qe si ndeshin ne vendin e vet.

 17. lalai says:

  Artikull mashtrues për clikime vetëm!!!
  Suedezët janë aq “budallenj”sa vet shteti i tyre!!
  Suedezët kanë agjencitë e tyre të organizuara në Turqi,Greqi,Itali…S9anj…Franc…etj
  Dhe këto agjenci nuk e kanë në liste fare ballkanin përvec deri diku Kroacinë.

 18. Tersi I Pojanit says:

  Nuk behemi ne jo suedezet te vijne, po edhe ufot.

 19. Tersi I Pojanit says:

  Do kene pare kullen Eiffel ne Korce,qe jane habitur kaq shume,se keta ne Suedi dhe burgjet I Kane me
  4-5 stars.

 20. ME EMER says:

  .. edhe rrogat jane te”larta” ne shqiperi , pasi ato shkruhen me parane e vjeter , pamvaresisht se ndryshimi eshte bere mbi 50 vjet me pare ..!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *