“Blu Panorama”, kompania më legene në botë, që tallet me shqiptarët

Nga Klodian Tomorri

Kush eshte kompania me legene ne bote?

Blu Panorama.

Pse eshte legene?

1- Sepse e ka emrin low cost, por bileten per Milano ta shet 350 euro.

2- Sepse ta shtyn fluturimin 16 ore pa lajmeruar.

3- Sepse nuk i behet vone fare se ne 5 mije njerezit qe ka lene rrugeve sot ne Rinas ka te semure, te paralizuar apo te tjere qe kane patur halle apo pune qe nuk i shtyjne dot.

Tani, ne kushte normale kete pune e zgjidh tregu.

Por kur ti ble nje produkt apo sherbim qe nuk te dorezohet sipas kushteve te rena dakord ne kontrate (bilete) atehere ky quhet mashtrim.

Kjo eshte arsyeja se pse ka shtet qe forcon zbatimin e kontratave dhe ne rast moszbatimi te kontratave vendos penalitete te pala qe e shkel ate.

Si e bene shteti kete?

Permes rregullatorit.

Ketu ka asimetri informacioni (Kur dikush ble nje bilete nga BP ai nuk e di qe kompania do e mashtroje, kurse BP-ja e di mire qe po e mashtron).

Cfare ben rregullatori ne kete rast?

I bie kokes kompanise dhe kompeson palen e demtuar.

Ja keshtu funksionon shteti normal. Kaq e thjeshte eshte.

REMOTE_ADDR:[]

29 komente në ““Blu Panorama”, kompania më legene në botë, që tallet me shqiptarët”

 1. Gopisti rrok noci says:

  Pronaret drejtuesit e saj kane edhe mamin, motrat, grate te q…….ira!

  1. ''....askush nuk urrehet me shume se ai qe thote perhere te verteten''[PLATO] says:

   Rama,thjesht di se c”meze”[sunitet] ka ne pjate,prandaj perdor ”ziken” ……………

 2. Niku says:

  Per ke “shtet” e ke fjalen?! Per ate qe bente te njejten gje kur “kontrollonte” ALBANIAN Airlines e me vone Belleair… Absolutusht “shteti” eshte sjelle njesoj dhe ne ate kohe, qe do te thote nuk ka ekzistuar. Kete e them me fakte personale jo me te degjuar.. Me Albanian kemi humbur 8 vete (5 te hyaj) biletat pa arritur te fluturojme. Edhe pse nuk lashe institucion te “shtetit” pa ju drejtuar e bere denoncime ne organet perkatese rezultati ishte po ai qe eshte sot.. Pra mos u habisni qe nuk ka ndryshuar asgje… Ky eshte “rregullatori” jone…

 3. Kalec Dega says:

  Pse mendoni Panorama Blue apo Jeshile tall by then me Shqiperine , fajin kerkojeni te legenat qeveritare qe vete udhetojne me Charter.

 4. H says:

  Popull e shtet legen- compania legene.

 5. Haha says:

  Por ne Shqiperi shteti eshte PPP me hajdutin dhe nuk mund t’ia fuse vetes!

 6. Perjetesisht ballkanas says:

  Blue panorama= belle air…same shit
  Prisni kur ti fusin nje te falimentuar pa rimbursuar biletat

 7. On says:

  Kirsten Keri, edi rama fajtore kur nuk ka shtet na grine nga leken nuk guxojme te kemi hall e te marim avionin tmerr

 8. rroku says:

  Nuk eshte BLU PANORAMA por eshte qeveria qe mbylli nje plere si BELL ARI dhe vuri nje qelbesire si kjo, o shtet i degjeneruar pse tallesh me popullin.

 9. Politikane kurva says:

  Blu panorama +Pordha Rama = 2 aksioner. Prandaj nuk ka byth shteti te vere rregulla.

 10. eni says:

  Nuk ndodh vetem ne Shqiperi. Jane klientet ata qe duhet ta hedhin ne gjyq kompanine per thyerje te marrveshjes ( ne shume raste vonesat jane parashikuar ne bilete me shkrim shume te imte qe ne zgjedhim te mos e lexojme). Greyhound eshte nje kompani autobuzash ketu ne Amerike. Nuk numerohen rastet kur kemi pritur me ore te tera pertej orarit te caktuar ne bilete. Ne disa raste e kane kanceluar fare udhetimin, bile edhe me justifikime banale si p.sh “shoferin e zuri gjumi”. Ne te gjitha rastet ata jane te mbuluar ligjerisht.

 11. rexha 10 says:

  MOSE SHANI SHUME O NJERZE ,ME KETE KOMPANI RAMUSHI DO HYJE NE EUROPE.
  RROFTE RAMUSH ,QE TREGUN E MBUSHI.

 12. l’agente Boris Karpiçkov says:

  Shqiptaret, pupull injorant qe nuk arrin kurre te mesoje nga gabimet e tij !
  Akoma su mesuat me faktin qe pas ketyre lloj kompanish ( BLu Panoleshi e Belle Airleshi &co ) gjithmone fshihen interesat e politikaneve shqiptare !
  A e keni pyetur ndonjehere vehten qe pse keto gjera nuk ndodhin me kompanite e njohura perendimore qe vijne ne Rinas ?
  A e keni pyetur vehten pse kompanite e verteta “lowcost” mbahen larg Rinasit ?

  Nxirrni koken nga bytha dhe llogjikoni o albaneze te lodhur

 13. Moralisti says:

  O EDI RAMA BOLL LUAJTE ME FATIN E MBRAPSHTE TE SHQIPTAREVE QE I MASHTRON NGA MENGJESI NE DARKE DUKE U TREGUAR PRRALLA NE AEROPORTE E AVIONE QE DO TU ULIN ÇMIMIN E BILETAVE. PO KE BYTH DISIPLINO FILLIMISHT KETA QELBESIIRAT QE TALLEN ME UDHETARET DHE TREGOJE VETEN QE NUK JE MASHTRUESI POLITIK I RRADHES. E THEM KETE PER TU BERE I BESUESHEM PER TRUPESHQIT E TJERE SE UNE BESOJ QE JE SUPERMASHTRUES DHE BEN VEÇ PROPAGANDE. MJERE NE PER TY DHE DELENXHINJTE E TJERE QE NA QEVERISIN.HIDH VALLE PANORAME ETJ. SE JU KA ARDH KOHA.

 14. legena jan politikanet SHQIPTAR qe na ben gazin e botes. says:

  EPO ATA E DIN QE TEK NE KTA 27 VJET QE NUK EGZISTON SHTETI , se para vitit 90t linjat ishin korrekt me minuta ,nuk behej fjal per tallje bythe ,sa serioz esht shteti aq jan dhe kompanit e fluturimit , jemi popull jetim na ka vdek nona dhe baba ,me jetimin tallin bythen.LEGEN ESHT SHTETI SHQIPTAR mos e kerkoni te keqen gjetiu .ka 30 vjet na drejtojn ordineret .

 15. Nipi-uk says:

  Te dashur bashkatdhetare me vjen shume keq qe politikanet tone tallin prapanicen me keto 30 vjete ne si popull pavarsisht se jetojme ne Europe kemi linjat ajrore me te shtrenjeta ne bote. Speshhere me duket veta si injornt qe vij ne Shqiperi dhe u jap leket hajdutave por ce done se jemi te lidhur me familjen dhe nuk kemi menyre tjeter per te ardhur.

 16. haloefect says:

  Entet rregullatoore ne Shqiperi jane katastrofike. Te vetmet qe duhet te mbrojne intersat e konsumatoreve jane keto ente: 1) AMF kundrejt Bankave,SHoqerive te Sigurimit, Fondeve te Investimeve , Fondeve te KUrsimeve dhe BUrses inekzistente .
  2)Autoriteti I Telekomunikacionit kundrejt shoqerive telefonike fikse apo mobile.
  3)Autoriteti i Aviacionit Civil kundrejt Shoqerive te Fluturimit.
  4)Autoriteti i Karburanteve kundrejt Cmimit te naftes ,gazit benzines(edhe cilesise njekohesisht).

  Tani me thoni ju se cili nga keta e ben detyren dhe e ka bere historikisht me pare . Asnje !
  Po ti permend me emra drejtuesit dhe anetaret e tyre(historikisht) jane njerez thellesisht politike qe zgjidhen nga parlamenti gjasme si “Autoritete te pavarura”,por qe mbrojne vetem sferat e tye te influences.
  Edhe legjislacioni i dale nga parlamenti i gjithe ketyre viteve eshte ne favor te ketyre Shoqerive dhe jo i ekulibruar ne interesa.
  Klienti (ne populli pra)nenshkruan kontratat me bankat, me sigurimet kontrata te ashtequajtura “adezive”(formular) te orfruara nga keto shoqeri pa te drejte negocimi .I keni pare sa diskrimnuese jane kushtet e kredise? Sigurisht vendos tregu pro ka limite tavan dysheme. Ti behesh rob i bankes dhe grabitesh ekstremisht ,shihni barret siguruese per kredite. Po transfertat qe ju marrin si askund te ne Bote?
  Prandaj ne kete rast hyn ne loje Auteriteti perkates q e kontrolllon kontratat ne kushte ekuilibri dhe vendos te drejta dhe detyrime te balancuara.
  Ne kushtet e nje legjislacioni te drejte dhe te barabarate kontraktor. Nuk kam kohe te shkruaj por mjafton te shoqsh ndryshimet e fundit te ligjit mbi sigurimet ku demet qe i ndodhin te siguruarit ndahen ne perqindje dhe ne shuma fikse e fare te uleta. Psh humbe gishitn e madh te dores ke humbur 0,002 per qind te aftesise punuese dhe shperblimi eshte fiks pa mare parasysh :moshen ,profesionin karrieren , personat ne ngarkim.
  Nje pianist psh humbet totalisht aftesine profesionale dhe humbja per te eshte katastrofike ,por jo legjislacioni jone plehre i miratuar nga parlamenti i te gjitha kraheve , dhe mos respektimi edhe ketyre kontratave te vaketa e ve poziten e njerezve (praktikisht te popullit )ne kushte ekstreme disfavorizuese
  . Kesaj i thone OLIGOPOL , dhe “STATE CPTURE’ ,kapje e shtetit ku”ne menyre ligjore”, por banditeske.
  Populli sundohet paguan por s’ka te drejta te balancuara,
  Karakteristike per vende te botes se trete dhe pa instiitucione si me siper.
  Bile edhe Shoqatate konsumatoreve jane inekzistente.
  Gjykatat jane te influencuara direkt po nga parlament,sepse Gjykata Kushtetuese, eshte ajo qe duhet ta shfuqizonte si anti kushtetuese keto ligje, Gjykata e Larte mund te nxirrte precedente te detyrueshem qe nuk i nxjerr ,(me perjashtim te nje rasti q eu sfumua menjehere nga nje ligj ku banditet e te tera kraheve u bene bashke).
  Gjykatat e Fakteve dhe te Apeleve nuk bejne asnje gje sepse jo vetem ligjin e ke kunder por edhe duan para.
  Edhe nje fakt (per gjykateseit ,zyrtaret e larte qe kane pune me ta ) ,Shoqerite e Sigurimit psh ,kane privilegjhe te pareklamuara te tilla si :sigurime falas te shendetit, sigurime me cmime te automjeteve .
  Bankat,per ta japin kredi preferenciale me interesa favoriziese,si te pastrehe (i pate kohet e fundit ku milioneret e parlamentit qene pajisur me kredi si te pastrehe,po ashtu edhe gjykatesit qe i nxorri vetingu etj) ..
  Pra edhe rrekete e vockla jane zene. Ne Bullgari nje siguracion per jashte dhe brenda eshte 50 euro dhe funksionon demshperblimi
  Ky eshte realiteti o njerez nuk ju ka mbetur gje tjeter vecse te nenshtroheni ose te ngriheni te organizuar (perfshire dhe mua qe shkruaj ketu). Eshte nje sundim i pacipe i olgarkeve politko-ekonomike.
  Prandaj pushetet nderrohen, por gjerat e tilla asnjehere nuk zgjidhen .
  Jane ndare zonat e influences .
  Ndergjegjesohuni para se te beheni militante fanatike partish ! Kockat q e hidhen jane per te mbyllur gojen .
  Shteti totalisht eshte i shpartalluar ,sigurisht ka edhe me keq edhe 1997,por mos jetoni me iluzionin e Europes sepse jemi shume larg.Nuk i afrohemi as Maqedonise qe cmimine grurit e ka te listuar ne burse dhe nuk ngrihet kot me kot cmimi i bukes.
  Respekte per te gjithe qe do ta lexojne kete koment !

  1. Ppp says:

   Haloefect komenti me i sakte dhe objektiv i gazetes tema perfshire te gjithe shkrimet.
   Beji copy paste ne cdo artijull se eshte i vlefshem per cdo artikull.

   Ps: meqe ra fjala nickname i goditur per situaten dhe sh liber i bukur.

 17. cr7 says:

  I nderuar artikull shkrues,
  Konstatimi juaj per vonesat dhe keqtrajtimi i udhetareve eshte me se i drejte. Titulli Komoani legene duhet kontrolluar kur preket emri i nje biznesi. Per dijwnine tuaj kjo kompani ka nje reputacion te mire ne Itali, dhe per ironine tone te ne Shqiptareve ajo ka mare nje titull para 2 muajsh ne Itali si kompania me performancen me te mire ne respektimin e orareve. Te jeni i sigurte per kte. Por ktu qendron pikerisht dhe problemi? Pse ne Shqiperi?????… Duhet ta gjejme zgjidhjen ne rradhe te pare nga pergjegjesia e administrates tone dmth Autoritetit te Aviacionit Civil Shqiptar. Kjo administrate ka te punesuar vetem per trajtimin e vonesave 3 punonjes me page minimale 1 miljon leke te vjetra ( mbas taksave) dhe ben shown e rradhes se mendon qe kshu vepron sot kjo force ne pushtet. Pra tallin te ndejturat si me eproret ashtu dhe me ” fakiret udhetare” shqiprRe dhe te huaj qe perdorin Blue Panoramen. Ku qendron kritika ndaj Autorutetit te Aviacionit Civil?.Brenda me pak se 1 vit ne pune te Drejtorit Ekzekutiv Zotit Krislen Kërrrri jane bere vetem Tendera me vlere 700.000 Euro!!!!.. Dhe per çfare? Asgje ne lidhje me punen kryesore te Aviacionit Civil… Ky investin dhe te tjera dhe te tjera ben qe te katandiset kho situate deri ne kte deregje.
  Pyesni dhe do vertetohet sa kam thene .
  Derisa nuk behet analuze e shkaqeve mos prisni permiresim por keqesim. Une vetem sa e hap kte debat.

 18. Pasagjeri says:

  Nje sukses tjeter i Rilindjes. Te rjepe shqiptaret.Bravo Rama.

 19. Nik says:

  Vetèm avionat?Shteti èshtè i kapur nga tenderat sepse janè vet ata qè vendosin se kujt do ti japin kontratèn pa transparenc dhe marrin nèn dorè % qindjen e lekève.Blu Panorama nèqse i keni vènè re hostes qè trajtojn me njè far menefregizmi shqiptarèt.Po skandali nè portin e durrèsit ditè mè par kur nè foto duket njè puntor trageti me senjaletikèn e rrugès kèrcènonte shqiptarèt qè prisnin prej orèsh nè port?
  Mafia vazhdon po ashtu dhe nè portin e vlorès qysh prej kohès sè berishès dhe sotè me ramèn, dy tragete qè shikosh tè vjen tè vjellèsh shkojnè dhe vijnè simbas qejfit ,çmimi i biletave qè ngrihet gjithmon.Ti personalisht pret tragetin ai vjen shkarkon dhe tè le me gisht nè gojè ,pyet drejtorin e portit pèrse iku trageti pa na marrè ndèrsa ai tè shikon drejt nè sy (si buf kènete)pa u pèrgjigjur.Rama nuk mundet ti shikoj tè gjitha tenderat e avionève,tragetave,hidrocentralève,e shum e shumè tendera qè njè zot e di sa miljona qarkullojn nè xhiro,leku tè bèn tè humbèsh ekuilibrin ,kemi rastin e nanos,berishès,ramès,bashès etj etj etj.Prandaj kèta legena nuk dèshirojn tè hyjn nè europè sepse janè korruptuar komplet nga e majta e djathta por vetèm me njè diferenc ,berisha vrau dhe gjakosi vendin ndèrsa kèta mendojn vetèm tè vjedhin nè heshtje por propagandojn se punojn pèr popullin e leshit.

 20. Petrit vlora says:

  Kam merak te kjo aviacioni civil eshte ajo drejtoresha pa dipllome qe rilindja e ka bere drejtoreshe se burri vet eshte ambasador.
  Kto jane administrata me diplloma fallco ise pa diplloma si eda luto apo eda gazheli.
  Sa specialiste me mastera ka dhe me diplloma jashte e rri drejtoreshe kjo e paaftr eda gazheli luto pa dipllome.
  He mo drejtor se je i shkolluar tamam per vete.??pse e mban?apo partia??ti je me master e shkolle jashte ne angli vete.

 21. Eda Luto (Pa Diplome) says:

  Autoriteti i Aviacionit Civil hesht, e e heshtje vdes. Krislen Karri ne vend te shprehi vullnetin e tij juridik edhe administrativ ne rolin e drejtuesit te rregullatorit te ketij sherbimi shkon e ben tender 200 milione leke per sigurimin shendetesor te administrates se tij se do i zeri ramatizma nga te ndenjurat ne karrige.
  Ska faj Z.Karri se me nje keshilltar juridik hajdut stilolapsash, nje keshilltar mediatik qe bredh nga nje parti ne tjetren edhe nje drejtoresh aeroportesh (me) pa diplome, ska faj i shkreti

 22. mikojani says:

  Blue Panorama,eshte kompania me e mire ne Europe.Nuk e ka fajin kompania,fajin e ka ky popull leshi,qe gjithmone i hy preshi,dhe prape kthehwt tek persheshi.Ky popull ka ra ne usta,i q…..n nenen,dhe ky popull i thote te lumte baba,hajde te fshij k……qet,se ta jane bere pise.Keshtu do vuajm,kurre nuk na vine ment,shkoni mbas berihajt se k…qet e Balukt do hani!

 23. Peshkaguri says:

  Pyesni pak stuardesat shqiptare qè punonin me air lines,bel air, dhe mè pas punojn me blu panorama ku ka raste racizmi
  ndaj shqiptarève dmth na konsiderojn islamist terrorist dhe mè e keqja èshtè se shprehen njè ose dy femra qè komandojn jane nga roma me ide regresiste por jetojne punojn dhe marrin rrogen nga leket tona ,stuardesat e tjera jane te sjellshme dhe edukuara. Blu Panorama eshte ne gjendje te kontrolloj situaten ne aviona dhe pergatitjen e personelit te kualifikuar ng ana kulturore dhe njohjen e historis se populllit shqiptar dhe respektin ndaj ketij kombi.

 24. Tiku says:

  Vete e kemi fajin pse duhet te udhetojme nga rinasi nga ky fuckin aeroport le ta bojkotojne gjithe shqiptaret kete fuckin kompani dhe te ku ne pith te semes do vene.Por nuk ke cfare ti besh kur nuk e ruan njeri per kete popull.Mire te na behet e kemi vete ne dore kete pune ndryshe nuk rregullohet.

 25. Jak Boston says:

  Po cfare prisni ju ore te marre, kur shefi i njezet perqindeshit te bashkise se Tiranes u be shefi i gjithckaje ne Shqiperi.
  E votuat se ju tregonte barcaleta tani mbajeni me shendet se i dhate ne tepsi portofolin tuaj ose me mire me thene i dhate timonin e jetes tuaj per keto vite nje njeriu pa patente, nje supermashtruesi dhe fodulli qe tani qe i ka te gjitha fijet ne dore juve ju numuron per miza.
  Rrini rrini pa levizur se hurin ne b….ythe pak e keni.

 26. Roberto says:

  Me sa di une BellAir eshte prone e Lulezim Bashes.Nuk dua ta politizoj fare por keshtu e di.Ndoshta jam i gabuar.

 27. Nik says:

  Dje ishte lajm i fresket ku ministri per turizmin ne Kenia i ka propozuar a Ryanair dhe Easy Jet te marrin pjes ne fluturimet ndaj kenias sepse llogariten 1 miljon turist ne vit si dhe fitimi eshte mbi 1 miliard dollar per ekonomin e kenias,por talebanet tane nuk i leshojn turqit leht gjer sa te bijem preh e bombave terroriste siç ka ndodhur shpesh ne turqi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *