Fatos Lubonja: Vijën e kuqe opozita duhet ta tregojë në praktikë. Duhet aksion radikal

Fatos Lubonja dha mendimin e tij lidhur me sezonin e ri politik në rubrikën “Opinion”, në studion e lajmeve në News24.

Sipas Lubonjës, kjo qeveri ndalet vetëm me radikalizëm, kur vjen puna për çështje si ajo e Teatrit.

“Me kapjen e institucioneve dhe banda mbrapa”, Lubonja thotë se veprimet radikale si varianti “Kukësi” janë e vetmja zgjidhje kundrejt vendimeve të Ramës.

“Hipoteza më optimiste do të ishte që Ruçi ka kuptuar që rilindasit kanë shkuar shumë larg në paturpësinë për të shkelur ligjet, që dëmton kështu të gjithë mazhorancën dhe kërkon me aq sa ka në fuqi, të frenojë.

Por nga ana tjetër mund të shohim demagogjinë e zakonshme kur qeveria bën thirrje për dialog, duke i thënë opozitës se je e mirëpritur. Janë dy versione. I dyti është më i besueshëm se i pari.

Kemi shumë çështje me rëndësi, por mos harrojmë krimin e përhapur në të gjithë vendin,” tha Lubonja.

Si e parashikoni vijimësinë, opozita ka thënë se nëse shkeljet vija e kuqe do të ketë revolta popullore?

Kjo mazhorancë me një kryeministër si Edi Rama ka treguar se nuk gjen rrugë tjetër për të ndryshuar mendim, përveç presionet si varianti Kukësi apo presion i fortë nga ndërkombëtarët.

Tani ka kapur institucionet, ka dhe bandat mbrapa.

Problemi është sa i ka opozita këto deklarata serioze.

Duhet aksion radikal nga opozita. Legjitimitetin opozita e fiton nga zullumet e qeverisë.

Është problem i madh se vendi nuk nxjerr forca të shëndosha

Miratimi i ligjit të Teatrit ka sjellë debate dhe opozita ka thënë se  do ketë dhe kaos?

Mekanizimi është ta lësh në minorancë qeverinë, dhe t’i marrësh deputetët që nuk ndajnë më mendimin për këtë lloj qeverisjeje.

Deri tani duket se deputetët janë të kapur.

Megjithatë situatat ndryshojnë, duket se ka shenja pakënaqësie në rritje në çdo gjë, Rama duket që ka futur ujë, edhe në kuptimin ndërkombëtar.

Nuk e di për ato që thotë Kryemadhi, që ka deputet që janë kundër qeverisjes, por dihet se po vazhdoj kjo rrugë, do vij dita që Ramës do i ikin deputetë nga treni.

A do jetë ligji i Teatrit nisja për këtë gjë?

Teatri është një pretekst, por kriza është më e thellë. Mos të harrojmë se jemi në një krizë dhe ekonomike.

REMOTE_ADDR:[]

13 komente në “Fatos Lubonja: Vijën e kuqe opozita duhet ta tregojë në praktikë. Duhet aksion radikal”

 1. italiano says:

  Lubonja e un handicap scemo e un imbecile tutto e di piu quando va a carcere per un periodo molto lungo prende un colpo pesante

 2. Franci says:

  Ky eshte antishqiptari me i madh ne historine e Shqiperise Thone qe ky qorri eshte dhe shume shpirt zi.

 3. M A R K O says:

  Ketij kopertonit Lubonje, i ka fut gomardarja uje….. fatkeqesi e madhe per mendjepjerdhurin

 4. vang says:

  Ore ti ” filozof ”.PO HALLI ESHTE SI MUND TI PERGJIGJEMI PYETJES ::PO PLATONI CFARE ESHTE ATHERE PO QE SE ESHTE LUBONJA FILOSOF ?/?????? .Keshtu pra, ti Z. LUBONJA ato thirrje per aksion rradikal nuk ka nevoje ti besh se kot nuk jane zgjedhjet.Le ti fitojne keto te parat mbas disa muajve dhe prap te tjerat ,parlamentaret.Ti zoteri do shkaterrime e vrasje? Ti mund ti duash por nuk ka nevoje te besh thirrje te tilla.Je i lire te shkosh ne prokurori dhe te ngreshe cfare padi te duash me fakte.Ato keshillat e tua per rradikalizem ti beje ne kohen e komunizmit po te ta mbante .

 5. Just me says:

  Thjesht i eshte mbushur mendja qe eshte i zgjuar dhe ka opinion per cdo gje.

 6. Spinoza says:

  Te gjithe putanat si ky jane me Putinin

 7. Te fiku says:

  Race muti. Qenje qe jetojne duke u ushqyer me vrerin e tyre si Nexhmija. Vetem se nuk skjarohet se kush i paguan per te destabilizuar vendin dhe pse lihen per te kerkuar gjithe kohen revolta dhe dhune.

 8. ShabA says:

  Ik ti ore lamash! Mos na ha mune shume

 9. Jimi says:

  Aksion rradikal, qe ti te vesh ne pith te sat’ eme!

 10. I PERSEKUTUARI says:

  VETE E KE FAJIN MOR LEGEN SE KUR ISHTE atehere per te zhdukur keta komuniste te ndyre ne 1990,,,silleshe me biciklete ne boulevard,,,ne vend qe te merrje kallashin dhe t’ja derdhje trute ne rruge kush te futi Brenda,,,dhe keshtu dhe te gjithe te persekutuarit ,,,,mbaji tani komunistet,,,,///

 11. ALBAN DEGA says:

  CFARE ORET POLICÍA DHE ARTA MARKU !?

  From: Alban Dega
  Date: February 20,2017 at 8:25:04 AM EDTm

  SALI LUL BERISHA+ … NE HAGE!

  Thirrjet per dhune e guerilje jane akte
  terrori

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Pasi u zgerlaq edhe nga Opinion i Klanit te Klanit te Vicidolit , dje dhe sot, lideri de jure i SHQUP-it, Lulezim Basha hoqi edhe maskat e fundit te demokracise se rreme e te degjeneruar prej ” bandes se gangstereve” te Sali Berishes, Fatmir Mediut, Flamur Noke Stanishicit…. dhe korporates se Krimit.
  Dje ai deklaroi hapur e pa maska se krejt protestat dhe potera e Korporates se krimit te organizuar te Sali Berishes nuk jane zgjedhjet e lira por parandalimi i 7 ligjeve te Vetingut dhe rrenimi i Reformes ne Drejtesi.
  Sot qehajai i Berishes ne krye te PD-se se Berishes shkoi edhe me tej.
  Me nje gjuhe qe te kujton me teper thirrjet e Fidel Kastros dhe Chegevares, ISIS-it e Eskobarit ai Iu drejtua “Xhuponeve te zinj ” falangave te murrme ala neonaziste, skuadroneve te vdekjes dhe njesiteve guerile me thirrjet per dhune e terror te hapur kunder nje qeverie dhe institucioneve te zgjedhura ne menyre demokratike!
  Ngrihuni ne kryengritje per permbysjen me dhune te rendit kushtetues te Republikes se Shqiperise eshte thelbi i kushtrimit te Bashes!
  ” Shpojuni gomat e makinave!
  ThyjunI xhamat e dritaret…
  Qelloni me grushta…
  Nxirrini jashte….
  … lufte do te kene!
  Adelante camaradas ! Perpara shoke lufte!
  Eshte thirrje e hapur per guerilje e terror e telallit te Sali Berishes dhe Bandes se tij te Gangstereve!
  Kryekriminelet me te medhenj te Shqiperise Sali Berisha, Lulezim Basha, Fatmir Medihoxha, Flamur Noke UDBa na bejne engjellin e antikrimit.
  Asnje i burgosur per krime te renda dhe i denuar me ndeshkimin maksimal , ate per jete, nuk ka kryer krime aq te renda sa secili prej cetnikeve dhe terroristeve te siperpermendur.
  Krime qe shkojne deri ne terror shteteror sic ishin ato te 28 majit 1996, katrahura me mbi 10 mije viktima e 97-es, nxjerrja ne prite dhe vrasja e Azem Hajdarit, grushti fadhisto- cetnik i shtetit i 14 shtatorit 1998, Gerdeci me qindra viktima, marreveshja Atdheshitese e Otrantos, ekzekutimi pa vendim gjykate e antikushtetues i Sali Bashes i 4 protestuesve te 21 janarit 2011 pikerisht aty ku kercet tallavaja e vallja e vdekjes se mercenareve te tyre!
  Asnje hajdut e bande kusaresh se denuar per vjedhje ne permasa te medha vec e vec e se bashku nuk kane vjedhur e plackitur sa cka vjedhur Banda familjare e politike e Berishajve vetem me Piramidat e Autostraden e Kombit.
  Po milionat e ” sypeshkaqenit” te Berishes dhe Fatmir Mediut ne Gerdec, interkoneksioni energjitik ne Kosoven i Shkerdhenit, tokat e helmuara te Argita Fazlicit e Lulezim Bashicit ne Durres !?
  Po CEZ- i Sali Kadafit dhe Shkelzen Milices!
  Mbi 3 miliarde euro u jane vjedhur ose tjetersuar shqiptareve dhe Shqiperise vetem gjate viteve 2008 – 2013 nga kjo Mafia e Kusarise, Vrastarise dhe Korrupsionit , MKVK, te Sali Berishes.
  E kryebanditet Berisha, Basha… dhe ish ministrat e Brendshem te Republikes se Lazaratit, Lulezim Basha, Bujar Nishani, Flamur Noka kane goje e fytyre bashke me krye… kryebanditin Sali Berisha te na permendin Eskobara e deri edhe mbledhje Keshilli te Sigurise Kombetare per nje cironke te narkotrafikut.
  A e dini si e justifikoi dhe motivoi kete mbledhje Presidenti sakat nga trute e me shume nga shpirti katran i SHQUP-it po ashtu vjedhur nga banda e Berishes!?
  ” Per aresye se Balili dhe narkotrafiku perbejne rrezikshmeri shoqerore” ! Hajde President K… ari hajde me keshilltare koqe kandari.
  Rrezikshmeria shoqerore eshte ceshtje policesh lagjesh, prokuroresh te shkalles se pare!
  Keshilli i Sigurise Kombetare mblidhet vetem per ceshtje qe rrezikojne Sigurine Kombetare dhe ne mbledhje te jashtezakonshme ne gjendje lufte, si kjo qe shpalli sot kryebanditi e kryekrimineli Lulezim Basha.
  Cfare pret kryeprokuhori i Shqiperise Adriatik Palla e banda e tij e horave te Drejtesise !?
  Merret ne pordhet e intrigat e Bandes se Gangstereve te Berishes dhe me gjurme gishtash ne vend qe te urdheroje arrestimin ne flagrance te Lulezim Bashes dhe krejt bandes se Berishes qe fshihen pas tij per
  1- Cenim dhe rrezikim te rendit kushtetues dhe Sigurise kombetare per llogari e ne sherbim te RIA- a ruse, DIA-se serbe dhe agjenturave armike.
  2- Thirrje te hapura publike per dhune e terror kunder qeverise dhe institucioneve te zgjedhura ne menyre demokratike me mbi 1 milione vota.
  3….
  Te arrestohet ne flagrance Sali Berisha e Lulezim Basha per krimet e renda te tij te se kaluares dhe ato te sotme!
  Sot ai sterderdhi jo kupen, por cisternen e krimeve pa fund te tij kunder shqiptareve e Shqiperise !
  Lulezim + ne pranga!
  Sali Berisha … Fatos Lubonja ekzekutori politik i babait te vet e krejt krye banditet e tyre ne Hage !
  Sot ! Neser eshte kurre!
  Pse nuk zbaton ligjin kunder krimeve ne flagrance te ketyre vrasesve seriale !?

 12. K A Z A N I S O C I A L I S T says:

  Kujt i thua o Fatos, PD asht parti e leshit, parti e llafeve dhe parti e matrapazlliqeve me PS, PS+PD = Nje surrat M**i qe nuk i ke as per aksion dhe as per vertetesi.

  Ato shashka qe hedh PD jane valvula per te mbajtur ne kontroll njerzit. PD ka bere aq para ne opozite fal PS sa gjithe Shqiperia nuk i ka bere ne 100 vjet.

  Parti sharlatanesh kjo PD Fatos, mos i mbaj ison por shaji dhe degjeneroi se bashku me PS me mire , se ti ju vjen hakut ku*ave bashke me idhujt e tyre qe presin nga nje kocke ta lepijne.

 13. Mrekullia says:

  lubonja (me te vogel),me plot gojen mund te te them se: para viteve 90 ke qene nie pleher. Sot je nje mut e nje jashqitje.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *