Greqia nderon emigrantin hero shqiptar, që iu shpëtoi jetën dhjetëra grekëve duke vënë në rrezik jetën e tij dhe të familjes

Nga Robert Goro

Një emigranti shqiptar në Greqi do t’i jepet nënshtetësia greke në shenjë nderimi për kontributin e tij gjatë zjarrit në Atikën Lindore më 23-24 korrik.

Ai është Agim Cufe nga Levani i Fierit, që jeton në Mati, zonën që u thuajse u shkatërrua nga zjarri, dhe ku humbën jetën 98 njerëz.

Edhe pse nga zjarri rrezikonte gjithë familja e tij dhe banesa iu dogj krejtësisht, Agimi, me një skaf, shpëtoi dhjetra jetë njerëzish, siç thuhet dhe në njoftimin e Ministrisë së Brendshme greke, ku shtohet se të njëjtin akt bënë edhe dy emigrantët egjiptinë.

Edhe ata do të marrin nënshtetësinë greke.

Ministria e Brendshme bën të ditur se dekreti për dhënien e nënshtetësisë Honoros Causa tre emigrantëve që jetojnë prej vitesh në Greqi, është hartuar nga ministri dhe do t’i dërgohet për firmë presidentit të republikës, siç parashikon procedura.(Ora News)

REMOTE_ADDR:[]

23 komente në “Greqia nderon emigrantin hero shqiptar, që iu shpëtoi jetën dhjetëra grekëve duke vënë në rrezik jetën e tij dhe të familjes”

 1. tfgs1 says:

  OXI re gamoto,enas tourkos na ginei ……..elinas!
  kacurrelit ti futet nje hu ne bithe e te cohet pertej Kakavias………..

  1. SS says:

   Une i kisha lene te digjeshin si minj kanalesh dhe kur lexon kete komentit tend bindem edhe me teper per kete gje

   1. Flm says:

    O TGF file mu, mos na e prish muhabetin me keto malaqies qe shkruan.
    ####
    Superioriteti i nje Kombi dhe i nje shoqerie si Hellada, nuk shikon dhe nuk duhet te shikoj hickla por te jete vizionare. Akti heroik i ketyre njerezve duhet te vleresohet sic u vleresua.
    ####
    Bravo Greqis, keta emigrant jane fiks njerzit qe i duhen nje shoqerie Humanitare dhe Demokrate si Greqia.
    ####
    Aθανατη Ελλας …. qe na nderon dhe na jep lavdi.

  2. Lee lee says:

   O bole boll se na bere rezil ti je psikopat shkenca con duart lart ne rastin tende.Si underbytha si ti nje mut jeni .

  3. moni says:

   I zoti e shet tellalli s’e jep i thone kesaj pune. Greqia e nderon, por nje shqiptar gjakprishur qe i thote vetes ‘grek’ behet me grek se greket dhe nuk eshte dakord.
   Por keshtu ka qene perhere ne Greqi, antishqiptaret me te medhenj jane arvanitasit, ose tipa himariote Pirro Dhima qe per 20 vjet i tha vetes grek e shkuar grekut, sa u be dhe deputet dhe ne fund i beri mutin Greqise dhe per nje moment nuk u ndje dhe aq grek sa ne vitet ’90.
   Atdheu juaj i vertete eshte paraja pak rendesi ka se kush ua jep. Edhe kineze e afgane beheni ju po t’ju japin para

  4. undefined says:

   Lee lee e mori motra provimin mo…

   1. Lee lee says:

    Ja ashtu me brek neper kembe.Ti mire o i lave dhembet sivjet

  5. Muli says:

   Per egjyptjanet se pate problem se ata jane grrekq te vjeter si puna jote..tu shtu rraca.. cdo jete e shpetuar eshte gja e madhe te lumte Cufe je hero

  6. Toku says:

   Tani t’ju varin dhe nga nje kryq ne qafe dhe behen grek prej tamami

  7. ILYRIA says:

   Po per vellezerit egjyptian cte bejne o Komandar ?
   Jepu urdher jevgjiterve te tu ……..degjo, degjo , ketu ku jetoj une kemi shume jevgjiter nga anet e tua…degjon …shume.
   Nje dite e pyeta njerin , njerin nga 150.000 a 200.000 jevgjiter qe kane lene Gre – Qirjen…….po ju i thashe – cne ketej me gjithe ate shtet te fuqishem….i permenda “Topat” dhe “Mortajat” qe kane blere nga Amerika e Europa……..aha me tha……eshte shume keq , skemi as pune , as prespektive ……….degjo a lugat i thashe…….fukaralleku kudo njesoj eshte….ja para gati 30-vitesh shqipetaret ju zune deren , tani ju jau keni zene ketyre….po ju jeni pak si derdimene – i thashe – se vetem kamarjere banakjere e guzhinjere punoni……a po mos naten ndizni ate Llampen e kuqe te Dhoma gjumit…..nuk kuptonte qyqari as keshtu e as ashtu vetem ELENI-KAQIRJE….qe thua ti – Ta-Fus-Gaforren-shkerdhata N^1 , keshtu puna me jevgjitet e tu …….fukaralleku i solli ne dhe te huaj dhe ata qe i shpetojne jeten atyre qe jane ne rrezik atje ne AZINE e LARGET (se turqit keni komshij ) pra ai shqipetar qe edhe ate fukaralleku e coj atje…… duhet respektuar.
   Askush nuk duhet ti shes mend njeri – tjetrit……….Shqiperia per te qare hallin dhe Greqia per te qare hallin , bile po te ishte se Gjermania do ju kerkonte borxhet duhet ti jepnit tre-cerekun e gjithe territorit te vendit…….prandaj futi i tas me caciki ene ik e boj shurren ke lumi i fshatit….

  8. Ptuuuu,,,, says:

   SHIKO SE KY KA SHPETUAR DHE QETESUAR DHE MOTREN TENDE,DHE GRUAN TENDE NGA HORMONET ,,,,,PEDERAST MUTI,,,,

 2. Kozmo says:

  BRAVO , KETO SHQIPETAR BEJNE KRENAR GJITHE KOMBIN .
  KETO KANE QENE SHQIPETARET ,PARA 100 VITEVE . DIKUR SA TE DEGJONIN EMRIN SHQIPETAR , TE RESPEKTONIN NGA OPINIONI I MIRE QE KISHIN ATA ,PER KARAKTERIN E FORTE , NJEREZ MIQSOR DHE SHUME KORREKT . ME ARDHJEN E ENVER HOXHES , U POSHTERSUA KY POPULL NGA TE GJITHA ANET . ME ARDHJEN E BERISHES U BENE KRKMINEL DHE HAJDUT TE GJITHE . SOT TE VJEN TURP TE PREZANTOHESH NE EUROP SI SHQIPETAR .

  1. Xxxx says:

   MOS O KOZI SE NA MALLENGJEVE,,,,,PO KUR NE SHQIPARET KESHTU O KOZI,,,PO LEXOJE MIRE HISTORINE O KOZI,,,,NE KESHTU KEMI SHKUAR GJITHMONE,,,QE NGA HAMZAI I SKENDERBEUT,,, NGA ALI PASHA,ETJ,,,E KEMI PASUR GJITHMONE BRENDA KRIMBIN E TRADHETISE,,,,I VETMI QE BERI SHTET ISHTE ENVER HOXHA,,,

 3. Arnauti says:

  Nuk duhet ti shpetonte fisqirat neo grek, sepse jane jevgj dhe produkt perdhunimesh, dhe komb bastard pa histori.

  Gabim beri

 4. Astriti says:

  Uaaaa cfare nderimi!!! I paskan dhene pashaporten greke!!!
  Ty te lumte vella per vprimin e kryer, duke shpetur jete njerezish! Nderi me i larte eshte mirenjohja ndaj teje e personave qe ke shpetuar dhe e te gjithe atyre qe te brohorasin per kete!

 5. Zorro says:

  Te dy keta komentuesit e mesiperm meritojne te digjen ne krematorium se jane kanibale e jo njerez!

 6. Skifteri says:

  Bravo te qofte Agim per aktin njerezor qe ke bere! Kta qe thonje ti lije te digjeshin dhe bejne si antigreket me te medhenj jam i sigurte i kane rene bythes forte ne greqi dhe tani qe jane plakur dhe sja u prefero me njeri verren e konsumuar e nxjerin inatin ne kete menyre

  1. Lee lee says:

   E madhe per zotin 😊😊.Sja vlejn me comentet

 7. Gregori.uk says:

  Nuk kane rendesi komentet pa nivel me siper. Por ky shqipar ka bere nje gjest fisnik si perfaqesues i ajkes se popullit shqiptar. Do uroja me gjithe zemer qe te gjithe shqiptaret te ishin si ky. Eshte nga rastet kur njeri mendon o sa mir me ken shqiptar.

 8. K A Z A N I S O C I A L I S T says:

  He me te lumte, per te huajt lejne koken Shqiptaret, japin jeten dhe u rikthejne jeten te tjerve. Ndersa ne Shqiperi i pari mendon shteti: Akoma nuk ke vdekur? se skam me i dhene pension. Kurse njeriu thjeshte thote: c’me duhet mua? le te vdesi.

  Ketu (ne atdhue nena Shqiperi) sikur ka rene Satanai dhe i ka kthyer njerzit ne qenje pa shpirt

  Vetem jashte behen njerez Shqiptaret. Ketu ben karriere me llumin e pisllikut dhe parate i harxhon po jashte per pordh. Hajde merre vesh Albanosin.

 9. Pellazgos says:

  Agimi eshte emer Greke dhe vjen nga Avgi,ashtu si Dhimokratia quhet nga turkoallvanosat demokraci pa kuptim,sic eshte hije me sxia,apo presh nga praso,etj,etj,etj,etj.
  Ashtu sic i thone glua camet nga glosa.
  Ketu ka qene Epir sipas Marin Barletit dhe Prijesi i Epirit Jeorgios Kastriotis Epirote,ju pse kini frike te nderoni paret tuaj ne qofte se e konsideroni veten pasardhes te Kastriotit qe mohoni Vorio Epirin?
  Kjo do te thote qe ju me identitet Islamike arabe i kini ndryshuar te gjitha Topo nimet e Skenderbeut nga Kostandinopol ne Stamboll,Agios Saranda ne Sarande apo Santa Quaranta,Moskopolin e djegur nfa turkoallvanosi Sali Butka e quani Voskopoje etj.
  Ju jini armiq te ketij kombi Epirote qe me shekuj te tere Periodho Helenike kini degjeneruar kete komb te Lashre Ilyro Epirote.

  1. undefined says:

   Agimi….Agimeos…nga Dorishtja more tutkun qe kuptimin e ka vetem ne shqip si Hylloes ne Yll si dhe shume fjale te tjera te Dorishtes ketij fisi qe zbriti nga Malet Veriore te Ilirise more kakzoz i Anastas buces

Lini një Përgjigje te Kozmo Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *