Ish-ministri grek: Europa rrezikon të kthehet te fashizmi i viteve ‘30

Ish-ministri grek i Financave, Yanis Varufakis, e sheh me shqetësim rritjen e ekstremit të djathtë në Europë.

Në një intervistë për Euronews, Varufakis shprehet se partitë nacionaliste të ekstremit të djathtë rrezikojnë ta kthejnë Europën në fashizmin e viteve ’30.

“Ne do të “zgjidhim nga zinxhirët” forca politike demoniake që do të rikrijojnë një variant postmodern të viteve ’30, me nacionalistët dhe ekstremistët e djathtë që po ngrihen në SHBA dhe Europë. Kjo është ajo që po ndodh tani”, është shprehur ai.

I pyetur nëse Europa ka arritur tashmë në një stad të tillë, ai u përgjigj: “Abolutisht po”.

REMOTE_ADDR:[]

5 komente në “Ish-ministri grek: Europa rrezikon të kthehet te fashizmi i viteve ‘30”

 1. F says:

  Kurse e majta merret me gjinite e banjove dhe te drejtat per tu shprehur se si qihesh ne dhomen tende

 2. undefined says:

  Pikerisht kriza juaj financiare si dhe ndihmat marremendese qe u shpenzuar per te vene ne vije deshtimet e juaja vite me rradhe me nje volum 500 miliar borxh jane nje nga faktoret e ngritjes se Levizjeve populiste ne Europe o kurd i Athines ju keni qene…jeni …dhe do te jeni ….gjithmon nje problem per Europen dhe nuk ka si te jete ndryshe me nje Shtet te ndertuar ne borxhe….Mite…e perralla interesash….

  1. Klimax says:

   “Lehman Brothers” te kujton ndonje gje? Por, me sa duket, truri yt nuk e ka kapacitetin e njohjes e jo me te kujteses! E pra, 10 vjet me pare nisi pikerisht ajo qe tronditi SHBA-ne e me pas boten, kriza financiare me “Lehman Brothers” qe “fundoset” ne thellesi te oqeanit dhe se bashku me te edhe endrrat e miliona amerikaneve ………… Dhe sot lufta tregtare, shpenzimet marramendese per armatimet, tkurrja e lirise se shtypit, ringjallja jo vetem ne politike, por edhe ne pushtet e udheheqesve totalitar neper shume vende te botes, levizjet separatisto-nacionaliste, etj, etj tregojne se njerezimin (me dashje apo pa dashje) po e drejtojne drejt ngjarjeve historike te viteve 1930 dhe Luftes III Boterore!
   Dhe ti mikroskopik na flet per 500 miliard borxhe, mite e perralla ………….!!!!!!!!!!!

 3. Shaqo says:

  Ka plotesisht te drejte.

 4. Besi says:

  Ky eshte marksist leninist idiot grek

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *