Luftë? Turqia dërgon përforcime ushtarake në kufirin me Sirinë

Turqia ka dërguar përforcime ushtarake në kufirin me Sirinë për t’u përdorur në provincën veriperëndimore të Idlibit, kundër së cilës ka një kërcënim gjithnjë në rritje për një ofensivë të madhe nga regjimi sirian, i mbështetur nga Rusia dhe Irani.

Të paktën tetë kamionë që transportonin tanket tip ”M60” dhe artileri, arritën gjatë natës midis të hënës dhe të martës në Elbeyli, zonë në krahinën kufitare të Kilisit.

Ata më vonë do të transferohen nga trupat turke të pranishëm në Idlib në 12 pika vëzhgimi

”Objektivi turk është të kontrollojë lëvizjet e mundshme të refugjatëve drejt kufijve të vendit tonë”, theksuan burime ushtarake për gazetën ”Hurriyet”.

REMOTE_ADDR:[]

3 komente në “Luftë? Turqia dërgon përforcime ushtarake në kufirin me Sirinë”

  1. jon says:

    Duket se fati i rreth 80 mije terrorristeve eshte vendosur. Te gjithe do shfarose. S’do u japin as mundesi te carmatosen si u dhane mundesi ne provinca te tjera. Ne lufte te jepet vetem nje chans. Chansi i 2 dihet se kush eshte. Rusia ne kete rrast e ka marre seriozisht ket punen e “terrorristeve te mire” qe USA perpiqet ti mbroje me c’do kusht. Provokimet se gjoja Asadi do perdore arme kimike, s’pine me uje. Eshte dicaka pothuaj fantasike te jetojme ate periudhe te historise ku USA i kane mbetur vetem kercenime dhe brenda ne USA po kalbet ne degjenerim. USA eshte Babilonia moderrne.

  2. Usa says:

    Il or idiot turkoarab

  3. Usa says:

    Do ti hajne mutin idiote turkoarab

Lini një Përgjigje te Usa Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *