Shqiptarët e Zvicrës “pendohen” për festën me “shqiponjën”, Xhaka: Do të isha budalla nëse do ta bëja përsëri

Granit Xhaka dhe Gjerdan Shaqiri u bënë protagonistë të padiskutueshëm në kampionatin botëror “Rusi 2018”, pasi arritën t’i shënojnë Serbisë dhe festuan me simbolin e shqiponjës dykrenare, të shoqëruar edhe nga kapiteni helvet, Stephan Lichtsteiner.

FIFA hapi një hetim për atë rast dhe në fund u mjaftua me një dënim me gjobë për dy shqiptarët dhe mbrojtësin e Arsenalit, ndërsa në Zvicër shpërthyen polemikat, nëse duhej bërë ai lloj festimi apo jo.

Gjithsesi sot vetë protagonistët kanë premtuar se nuk do të festojnë më me shqiponjë, ndërsa theksuan se kërkojnë ndjesë, nëse kanë shqetësuar ndokënd me atë gjest, ndonëse ky nuk ishte aspak qëllimi i tyre.

Deklaratat futbollistët me origjinë shqiptare i bënë gjatë një konference për shtyp të mbajtur në grumbullimin e kombëtares zvicerane, ku morën pjesë trajneri Petkoviç, drejtuesi i Federatës dhe të gjithë lojtarët e grumbulluar.

“Do të isha budalla nëse do ta bëja përsëri. Nuk do të ndodhë më”, deklaroi Xhaka në konferencë, ndërsa Shaqiri kërkoi ndjesë me nota ironie në fjalët e tij, duke thënë: Sigurisht që kërkoj falje, nëse njerëzit ndjehen të sulmuar, duke parë ndeshjen nëpër male.

REMOTE_ADDR:[]

14 komente në “Shqiptarët e Zvicrës “pendohen” për festën me “shqiponjën”, Xhaka: Do të isha budalla nëse do ta bëja përsëri”

 1. xx says:

  MOS na merzisni si teper me keto komente,Para 2-3 ditesh pashe nje tjeter futbollist qe beri te njejtin gjest,shqiptaren ne Suedi,dhe me e cuditshmja pame ne kampionatin e atletikes ne garen e vrapimit qe pershendeten me shqiponje.I duhet bere nje kerkese fed.bot.qe kete ta konsideroje si nje gjest sportiv dhe aspak politik.Eshte vetem nje shqiponje e flamurit kombetar.

  1. Flm says:

   Nje pergjigje e merituar per majmunat Arnaut, …. ju dhjefsha shkabat dhe shovinizmat ore idjota.
   ####
   Pergjigjen e morret original nga vet Xhacka dhe Shaqiri.
   ####
   Ishte ajo pergjigje qe ju kam dhen une prej kohesh … ja qe u vertetua drejtesia e logjikes sime dhe e injorances tuaj. Nxireni si agjent te UDB- dhe te EYP-it tani Shaqon dhe Granon.

  2. Flm says:

   Ju mesoj mire Bota se c’fare majmuna shovinist dhe provokator jeni … prandaj mos beni viktimen.
   ####
   Me kete deklarat u bene “nul” te gjitha histerizmat tuaja shoviniste, qe nga ndeshja ne Beograd deri tek Botrori i Rusis.

   1. SS says:

    Cfare shovinizmi eshte shqiponja more idiot lindur more kokrra e caracit more bajge qe me shkruan dhe shqip edhe zvicerianet kurva jane po kaq bastard si puna jote bythe-lepires te interesave te me te “forteve” kursi ti je nje bythe-lepires i pagese 300 nje m…jeni LLUM

   2. zaim zajmi says:

    TI krueshovenisti i qelbur FLM!

    Ti je Greqër, ose SHULE kokëkënetë shoveniste. Ju keni një logjikë të ndrydhur dhe i shihni fenomenet sipas qejfit tuaj gjenocidal.
    Nëse flasim për shovenizëm, të rikujtojmë TREGISHTORË e SREBRENICËS e srebrenicave (kronologjikisht) kroate, boshnjake, shqiptare në Dardani….

 2. Shqiptar says:

  Hahahahahahahahah. U bene pishman qe jne Shiptare.

 3. Daja says:

  Po’ pse duhet te pendohen shqiponja nuk eshte kryqi i hitlerit

  1. Flm says:

   Ja dhe Dajo “lengu” ….. , debil i pa shprese, hajde “dru me pre” qe ka kjo Shqypni.

 4. arban shmili says:

  VETËDESTRUKTIM!
  Më vije keq për të dy lojtarët shqiptarë. Ata,sidomos Xhaka, nuk janë të vetëdishëm se cka pohojnë dhe vetëfajësohen, të ndikuar nga mediat e rrethi ultrashovenist.
  Futbollistët bëjnë kryq, futbollistët i drejtojnë duart nga perëndia, futbollistët përshëndesin me gjestikulacione të ndryshme, me metafora të ndryshme gjestikulative. Të supozojmë se unë jam ATEIST dhe duheshka për qejfin tim dikush të mos komunikojë gëzimin ose stimulimin sportiv përmes kryqit etj
  Disa futbollistë të kombëtares serbe, manifestojnë provokimin e tyre në lojërat me ne, ose kundër lojtarëve shqiptarë me TREGISHTORIN e tyre.
  Me këtë tregishtorë janë bërë masakra, gjenocid, krime antinjerëzore dhe institucionet, në këtë rast të futbollit (FIFA. UEFA) nuk cajnë kokën…Nga fundi i kampionatit të fytbollit isha në vizitë në DARDANI. Jo në pak shtëpi pashë duke valvitur flamurin e ZVICRËS dhe m´u bë qejfi.
  Autoritetet zvicërane antishqiponjë, ose disa media zvicërane, gjithashtu antishqiponjë me siguri kanë qenë në dijeni për valvitjen e flamurit të Zvicrës në ambientet shqiptare. Nuk presim, as që pritëm, elozhe për këtë solidaritet e manifestim gëzimi shqiptar për suksesin e kombëtares zvicërane, por thërrasim arsyen e të shpjegojmë se këtu nuk bëhet fjalë për përjashtime të një gëzimi, por për një MANIFESTIM me ndjenja të PËRZIERA pozitive.

  Xhaka e Perla Shaqiri nuk duhej të ishin vetëshkatërrues me deklaratat e tyre. Trepikëshi u arkëtua në llogarinë e suksesit historik futbollistik të Zvicrës dhe neve shqiptarëve na patën e do na kenë BASHKËNGAZËLLUES.

  Kanë kaluar javë e muaj dhe histeria e ultristëve zvicëranë, histeria antishqiponjë është e barazvlershme, në sytë e mi, me histerinë antishqiponjë, antishqiptare të shovenistëve serbë.

  Institucionet e futbollit zvicëran, mediat zvicërane duhet të merreshin me FIFA-n dhe tifozerinë shoveniste serbe, me mijëra fanellat me portretin e nazistit Mladic dhe me provokacionin tejmase që pësuan dy perlat tona futbollistike në ato caste drame.

  Edhe pse gjithë kjo zhurmë, ata na dhuruan caste të papëshkruara gëzimi!

 5. undefined says:

  Po na tregon @Flm ne shqiptareve ….shovinizmin ….dhe kush nje plere provokuese nje analfabet qe ka veshur nje pale xhinse ne ate Fshat qe quhet Greqi ne ate HALE shovinistes e kriminelesh dhe kujton se u be i “zgjute” nje deshtak bithe-shitur nje pjelle e poshter mercenare ik moj kurve futu andej nga ke dale se vetem ne ate brime ke “vlere” ti

 6. K A Z A N I S O C I A L I S T says:

  Shqiptari shkrete, eshte bere pishman qe ka lere Shqiptar qe diten e pare. S’ka faj, vec kur iken jasht shtetit e kupton c’ferr ke lene prapa.

  Nje njeri qe jeton brenda Matrix dhe shpirtin e ka ne Shqiperi nuk eshte ne rregull menderisht.

 7. gezimi says:

  Këtyre po tju dhimsej Kosova do luanin për Kosovën dhe jo për Zvicrën.Shqiponjat që bëjnë me duar janë pordhë me rigon.Patriote mbi të gjitha është paraja dhe jo Kosova.

 8. JA KAQ says:

  Me vin vertet keq qe doli ajo qe mendoja qe ne fillim:
  te gjith keta rropqira qe nga Xhaka Shalqiri me shoke e deri te Dua (loqe) Lipa e Rita (sorra) Ora e kan ber thjesht per perfitime vetjake dhe su rruhet fare per MEMEDHEUN, kur vin momenti qe u cenohen interesat e tyre personale direkt e kthejne pllaken.

  Mëmëdhe quhetë toka
  ku më ka rënurë koka,
  ku kam dashur mëm’e atë,
  ku më njeh dhe gur’ i thatë
  ku kam pasurë shtëpinë,
  ku kam njohur perëndinë,
  stërgjyshët ku kanë qënë
  dhe varret q’i kanë vënë,
  ku jam rritur me thërrime
  ku kam folur gjuhën time,
  ku kam fis e ku kam farë,
  ku kam qeshur, ku kam qarë,
  ku rroj me gas e me shpres,
  ku kam dëshirë të vdes.

  1. zaim zajmi says:

   JA KAQ, mos duheshka fitimin e vet të ta falë ty e ti ta quash “nacionalist”!
   Krenaria milionëshe shqiptare – GRANIT, XHEVAHIR GJERDANI

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *