Amazon i bashkohet klubit 1 trilion dollarësh duke ndjekur Apple

Amazon  të martën iu bashkua Apple duke u bërë kompania e dytë e listuar sipas “Wall Street”, në listën e kompanive amerikane duke vlerën 1 trilion dollarë, pasi çmimi i aksioneve u dyfishua gjatë një viti ku pati një rritje me shpejtësi në shitjet me pakicë.

Amazon arriti vlerën vetëm pak javë pasi këtë rekord për herë të parë në histori e arriti kompania Apple.

Të martën, një rritje në çmimin e aksioneve të Amazon, e cila është e listuar në bursën e Nasdaq në SHBA, e bëri atë të kalonte mbi limitin e pakapshëm deri pak javë më parë të një trilion dollarëve.

Arritja e kësaj vlere shënon edhe kapitullin e fundit në historinë e mahnitshme të rritjes së kësaj kompanie, të themeluar nga biznesmeni Jeff Bezos në Seattle të Uashingtonit në vitin 1994.

Nëse fitimet e aksioneve të shitësit në internet mbajnë këtë ritëm, do të ishte një çështje kohe kur vlerësimi i tregut të aksioneve të Amazon do të eklipsonte atë të Apple-it që krijoi iPhone, i cili arriti në $ 1 trilionë më 2 gusht.

Apple iu desh pothuajse 38 vjet si një kompani publike për të arritur biletën miliard dollarë, ndërsa Amazon i duhej 21 vjet. Ndërkohë që iPhone dhe pajisjet e tjera të Apple mbeten të njohura dhe të ardhurat e tyre po rriten, ajo nuk po ecën me rritjen e shitjeve të Amazon.

Amazon ka impresionuar investitorët duke diversifikuar në pothuajse çdo cep të industrisë së shitjes me pakicë, duke ndryshuar se si konsumatorët blejnë produkte dhe duke vënë presion të madh në shumë dyqane.

Bezos u bë njeriu i dytë më i pasur në botë përgjatë kësaj historie suksesi, me një pasuri të përllogaritur në mbi 167 miliardë dollarë këtë të martë, sipas revistës prestigjioze “Forbes”.

Amazon u kuotua për herë të parë në bursë me një vlerë prej 18 dollarë për aksion në vitin 1997, ndërkohë që këtë të martë, aksionet kanë kapur vlerën e 2.050 dollarëve secili, gjë që e rrit vlerën e kompanisë në mbi një trilion dollarë.

Amazon ka qenë në një konkurrencë të ashpër me Apple për arritjen e këtij rekordi historik prej muajsh, por humbi garën kur tregjet financiare u përgjigjën në mënyrë më favorizuese ndaj rezultateve financiare të Apple të muajit të kaluar.

Të dyja kompanitë kanë tashmë një vlerë tregu prej mbi një të tretën e ekonomisë së Mbretërisë së Bashkuar, apo e thënë ndryshe më të madhe sesa ekonomitë e Turqisë dhe Zvicrës.

Ndërsa kompania energjitike PetroChina u citua si kompania e parë e që kap shifrën 1 trilion dollarë në botë pas flotacionit të saj të vitit 2007, por vlerësimi konsiderohet i pasigurt, sepse vetëm 2% e kompanisë u lirua për tregtinë publike.

Ndërmarrja kombëtare e naftës Saudi Aramco e Arabisë Saudite pritej të arrinte një vlerësim prej 2 trilion dollarë nëpërmjet listës së bursës, por shteti i Gjirit të pasur me naftë thuhet se ka vënë planin në pritje, pasi është tërhequr nga plani.

Analistët presin që të ardhurat e Apple të hidhen 14.9 për qind në vitin e saj fiskal që mbaron në shtator, sipas të dhënave të Thomson Reuters, një rritje të fuqishme por ende shumë larg rritjes së pritur të Amazon prej 32 për qind për 2018.(TemA TV)

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *