Delirantët që shfaqen si gazetarë dhe e vërteta e 45 prej tyre, që kanë kërkuar azil politik

Pas sulmit të shtëpisë së prindërve të Klodiana Lalës, në media kanë shpërthyer një sërë denoncimesh nga gazetarë dhe delirantë që vetëquhen gazetarë, të cilët thonë se duan të ikin nga Shqipëria, pasi ndihen të kërcënuar.

Ka dhe nga ata që thonë se duan të ikin, se këtu nuk jetohet.

Një prej tyre, që në media e paraqesin si gazetar, Erion Kristo, ka thënë se do të iki nga Shqipëria, pasi i ka rënë djali nga lisharësja dhe këtu s’ka siguri.

“Dua të hipi fëmijët në avion dhe t’i çoj në botën e lirë me biletë një-drejtimshe”, thotë ai.

Dje ndërkohë, VOA raportoi se 45 gazetarë kanë kërkuar azil politik, për shkak të kërcënimeve në punë.

Në fakt, nuk është edhe aq e vërtetë.

Kreu i Unionit të Gazetarëve, Aleksandër Çipa, thotë për TemA, se shumica prej tyre kanë kërkuar azil social, pra duan një jetë më të mrië në vende të ndryshme, jo se janë kërcënuar.

Nga këto raste, vetëm 12 gazetarë kanë kërkuar azil politik për shkak të kërcënimeve në punë.

Sqarimi i plotë i Unionit të Gazetarëve

Saktesim per disa prej mediave qe fallsifikojne dhe keqservirin disa te dhena te publikuara ne intervisten e kryetarit te UGSH-se, gazetarit Aleksander Çipa

Tirane me 5 shtator 2018

Ne Intervisten per “Zerin e Amerikes”, kryetari i Unionit te Gazetareve Shqiptare , zoti Aleksander Çipa, deklaron me zerin e tij per 12 kerkesa per azil ne shtete te ndryshme te BE dhe per 34 gazetare dhe punonjes mediash qe emigrojne dhe jane ne procedurat per marrje shtetesie tjeter.

Nuk e kuptojme se kush e ndryshon shifren dhe e keqinterpreton ate?!!! UGSH eshte organizata qe ka pergjegjesine per çdo te dhene qe publikon dhe mban te dhena periodike per situaten dhe gjendjen e komunitetit te gazetareve ne vend.

Keqinterpretimet dhe ndryshimi i statistikave qe nuk perkojne me ato zyrtaret dhe aq me teper me te dhena te publikuara me zerin e perfaqesuesve te organizates sone, jane ne mos dashakeqesi, interpretime per interesa politike apo qellime te tjera qe s’kane te bejne aspak me UGSH.

Organizata jone vazhdon te mbetet nje strukture aktive dhe ne kurajo te perhershme per mbrojtjen e anetareve te saj dhe te komunitetit te gazetareve ne pergjithesi.

Zyra e shtypit
Unioni i Gazetareve Shqiptare(TemA)

REMOTE_ADDR:[]

9 komente në “Delirantët që shfaqen si gazetarë dhe e vërteta e 45 prej tyre, që kanë kërkuar azil politik”

 1. ilir hoxha says:

  e vertete. shumica e tyre jane edhe pa dipllome, dhe jane futur si “gazetare” ose nga interesi dhe shfrytezimi seksual kjo vlen per femrat, ose nga idiotesia e disa djemve qe duan patjeter te quhen “gazetaruce”{ dhe nuk dine te shkruajne as emrin ne leter. deri ketu u katandis gazetaria jone ne 30 vitet e fundit, hajde malok dhe behu gazetar

 2. Dreri says:

  Po cfare gazetaresh jane keta kur shumica marrin vetem honorare dhe nuk u kane paguar sigurimet shoqerore e shendetesore?
  Bile shume prej tyre as ua japin rrogat cfo muaj!
  Gazetar si shume nga keta kam qene edhe une,pensionist ne dy prej gazetave kryesore te asaj kohe,pa dipllome gazetari,por nga halli i gazetes se nuk kishte njeri nga ai rreth me morren mua dhe keshtu quhesha gazetar nga te gjithe bashkeqytetaret!
  Keshtu edhe keta sot!
  Vete ky Cipa ka thene se shumices se gazetareve nuk u derdhen siguracionet dhe u
  vonohen rrogat me muaj ndersa tani qenkan kercenuar!
  Cfare gjeme paskan bere keta lapangjoze gazetare,me shume se se kane bere Mero Baze, Artan Hoxha etj dhe nuk kane kerkuar azil politik?
  Plehra te gjithe!

 3. USA says:

  NE PIDH TE ROBEVE LE TE SHKOJ ERJONI KUSH E RRUAN PER ATE FYTYR MAJMINI NJE VEMJE NJE RRACE MUTE

 4. Mos na iken saliu organizatori i ketyre.
  Mos na ikin antishqiptaret bushati zheji preshi e co.
  Sa per kete erion lisharsin kete llapaqenin ky e ka siguruar nje femi gomar ne amerike po do edhe kete tjetrin ta nisi diku qe mos ti bjere nga stoli,se keta jane edhe bythe medhenj si elefanta.
  Ky vend eshte per te qeshur dhe per te qare.
  Na i nxirni edhe emrat e ketyre gazetareve te saliut apo perben sekret shteteror dhe nuk i pranon cnn dhe bbc

 5. serveti says:

  ZONJA DHE ZOTERINJ GAZETARE , LEXONI VETVEHTEN DHE PERCAKTONI KU JENI PROFESIONALISHT……..
  BENI BILANCIN E TIRAZHIT TE SHTYPIT NGA 1990 E DERI TANI , SHIFRA TE FRIKESHME……
  DISTANCOHUNI NGA GAZETARET MEDIOKER , YLLI RAKIPI , RAKIPLLARI , BLENDI FEVZIU , ARJAN CANI ,SHKULLAKU , FRANGAJ ,B. BLUSHI ED HILA ETJ ETJ ETJ……
  MOS I THURRNI SHUME LAVDI KLODIANA LALES , AJO E NDROI EMRIN KOHET E FUNDIT , U REGJISTRUA ME EMRIN KLODBABALE , LALBASHISTE…
  PAMVARESISHT SE NE CILEN KOHE E KRYEN AKTIVITETIN E TYRE , POR NUK KEMI PARE AKOMA NJEGAZETAR APO GAZETARE TE RANGUT , GAMBETA , JUPE , GALLCO , ETJ ETJ….
  SHEMBULLI ME I DOBET DHE ME NEGATIVI I GAZETARISE ESHTE DHE DO TE NGELET NIKOLL LESI. COC U DUK NE FILLIM , POR SHITI B……..PER PESE ASPRA TE POLITIKA , E CILA KUSUR NUK I LA , JA VURI HUNE SA DHE SI DESH VETE NIKU……..

 6. asi says:

  Po te ikte Qim Peka do e besoja qe s’ka garanci.

 7. satani says:

  A e shikoni, pra, qe krisma nuk ka patur? Edhe nese ka patur, ato kane qene shume larg. Jemi ne kohe lufte.

 8. Neziri says:

  Ne. Halet. . te. gomareve te venue.

 9. tonia says:

  Kjo eshte nje fushate e organizuar nga PD per te krijuar pershtypjen jashte Shqiperise,nga “burime te pavarur”, se ketu mungon lirija e shtypit dhe se jeta e “gazetareve” eshte e “rrezikuar”E,natyrisht,fajin e ka qeveria.Nuk I ha njeri keto mbrockulla.Mund te behen te besueshme nese banda e Saliut do te vrase ndonje gazetar,duke ia faturuar kete qeverise,prandaj edhe “azil kerkuesit”ta mbajne parasysh se ndonjeri prej tyre mund te jete ne shenjester per kete version,krejt te mundeshem.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *