FOTOT/ “Bar do hamë dhe dorën s’do e shtrijmë”, ja punët më skllavëruese në komunizëm që përktheheshin në “dashuri” për Enverin

Në komunizëm për të blerë bukë sallam ose mish të grirë, duhet të merrje një tip kuponi që quhej tollon. Dhe kjo bëhet fjalë për qytetin pasi fshati e gëzonte këtë “privilegj” veç me raste festash.

Ky ishte shpërblimi për punët e rëndomta që bëheshin në atë kohë. Edhe pse punohej shumë, pagesat dhe shërbimet ishin tepër të ulëta dhe aspak justifikuese.

Më poshtë do të mund të gjeni disa prej fotografive nga ai sistem.

Edhe pse ndokush mund të ketë nostalgji (dhe kjo është normale), fotografitë tregojnë një realitet mjaft të zymtë.  (TemA)

48 komente në “FOTOT/ “Bar do hamë dhe dorën s’do e shtrijmë”, ja punët më skllavëruese në komunizëm që përktheheshin në “dashuri” për Enverin”

 1. prop kol says:

  Propagande antikomuniste ne kohen e koleres!!!?????

  1. ELIOT says:

   Ha ha ha bolsheviket ;;;; Enveri per vete i merrte pulat dhe derrat me kamiona ;Ndersa populli asgje te hante ;;;mutin e vet ;;; Enveri ishte kelysh kurve ;;Per vete me benza dhe populli me bicikletat ;;;;;Bar do te hajm ik or Enver pederasi s ekurre ske honger bar ti me rracebn tende ;; Populli fshatart hanin bare ;;; ;Enveri tallt bythen me disa Coban qe i pruri ne Tirone ;;; Por tani te rijte e shikojne si eshte jeta ;;Enveri thonte beni si them une dhe mos beni si bej une ;;;; I pa ndonje femijet e hitlerit ne herkurudha ;;; I pa njeri ne autobuzat si salce te shtrydhur ;;; i pa njeri nga keto cobane komunIsta me bidona vajgui Nexhmijen apo kelyshet e bushtres Nexhmijes ;;;;;kush i ka pare te me thote ;;se une jetova ne es te TIRONE dhe kurre si pashe ndonjehre ;;Nje zgjebs so Enveri mos te vije me pr Shqiptaret ;; Komunizm eshte shurra muti i deokracise ;;merci HEJ FSHATARE TE TRASHE KY ISHTE REALITETI.. DONI APO NUK DON JU ..JA CFARE I BERI ENVERI SHQIPTAREVE ….DEBILA HAPINI SYTE KENI LINUR BUDALLENJ PO MOS VDISNI KOQE …POR KJO ESHTE NE DOREN TUAJ ..

   1. Edkari says:

    ne kendej nga Durresi mendonim e vepronim ndryshe.
    Nuk pirdhnim fare per Enverin e shoket e tij te Partise e
    idealit.Do thoni ju se dhe ne Durres ka patur ,po ka patur
    por ishin ardhacaket e Partise si familja e Spartak Brahos
    e shume plehra te tjera qe na spiunonin e mundoheshin
    te hiqeshin si qytetare.
    Sa per dijeni erdhen ne Durres maskarenj nga e gjithe
    Shqiperia por ama vendin e nderit te maskarait e mbanin
    skraparllinjte e leberit e mutit.
    Donte te na vinte dhe Merua,u mundua nepermjet politikes
    por asnje durrsak nuk e votoj dhe ky bajge mund ta shoh
    Durresin vetem me dylbite e Ali Pashe Hajdutit.

   2. Xxxx says:

    PO O SHOKU ELIOT,,,,,ERDHI SALIU DHE I HAPI SYTE RINISE,,,,I MESOJ SI MBIDHET HASHASHI, SÌ DRIDHET PASTAJ PIHET,,,PASTAJ U THA QE KY MIELLI NIK BEHET PETULLA POR THITHET NGA HUNDET SE TE BEN MIRE PER SHENDETIN DHE TRUTE,,,,,I MESOJ SE NE EVROPE, EVROPIANET GRATE I MBAJNE PER TÈ GATUAR RRITUR FEMIJET DHE TE PUNOJNE NATEN SI PROSTITUTA,,,MUNDESISHT KUR TE JEPET MUNDESISHT MERJA MOTREN APO TE FEJUAREN SHOKUT APO KOMSHIUT DHE SHITE NE EVROPE PER CA EURO,,,,, DEMOKRADHIA,,,I MESOJ QE NE NJERIN XHEP CELULARIN DHE NE TJETRIN PISTOLETEN,,,,DIPLLOMAT MUND TI BLINI ME SHUMICE DHE PAKICE TEK TREGU I KRIISTALIT,,,,E SA SHUM GJERA TE TJERA TE MIRA QE KA MESUAR RINIA JONE,,,,QE XHAXHI ENVERI NUK JA U MESOJ,,,,IK E ELIT BO SHURREN,,,DRIDH NAI CIGARE HASHISH TE KALOSH KOHEN E TRUDHOSESH TRUTE,,,,,

    1. ELIOT says:

     IK GOMAR KE HARRUAR KRYESOREN ..E BERISHA E BERI SHKOLLEN I MESOI VJEDHJET PISELLIQET ME ENVERIN .SE RRINTE GJITHE DITEN ME FAMILJEN E DIKATORIT ..PO QENKA LOQE ..NJE GJE KAQ TE THJESHTE SE PASKE PARE KUPTUAR ../// KE NEVOJE PER SYZE ..OSE JE I STIVI WONDER …. MERCI CJAP .. BERISHA RAMA BASHA META JANE STUDENTE E PARTISE COPI MUTI …MESO MIRE GJERAT SE CFARE MBOLLI ENVERI PO RECOLTON POPULLI SOT …DHE CDO GJE QE TREGOVA JANE REALITETI SPIUN QE TE HOQI TRUNIN HITLERI I BALLKANIT …

 2. Se kush shkruajti se komentuesit jane budallenj ne pergjithesi,por se dine...dakortesoj! says:

  Nga ky sallami ” i ngrire” po kini mundesi te na gjeni pak,nja nje milon ton pershembull.
  Leket ne dore dhe çmimi i blerjesh me shumice;
  20€/ kg ( njezet euro per kilogram).
  A kini mundesi?
  Pune skllaveruse per vendin tend?!
  Vetem ne shqiperi egziston kjo thenje.
  Gjermanet pershembul,punonin dy ore ne dite FALAS per rimbekembjen e vendit te tyre.
  Skllever dhe gjermanet?!
  Ja na nxirrni ndonje ose vetem nje artikull te shkruar ne gazetat gjermane ku gazetaret te shajne popullin e tyre si skllav sepse punuan per memedheun?
  Ndaj ju gazetaret jeni nder njerzit me te urryer ne bote,sepse shpifni,kerkoni te perhapi perçarje dhe te talleni.
  Nejse, siç duket keshtu e ka ky vend,te shajme prejardhesit dite per dite.Mbase eshte edhe ndanje mallkim!?

 3. petriti says:

  More gazetar qelbesire, po perse sot cfare punesh ka bujqesia, apo pune zyre, se gruri e misri behen neper zyrat e tua. Perse i ngaterron gjerat. Ti vetem gazetar nuk mund te jesh. Puna more qelbesire eshte nder dhe nuk behet per udheheqesit por per te ushqyer veten e familjen. Po perse more pleh pune roberuese eshte puna e gjeometrit, metalurgut, punetorit te ndertimit e ku di una se cfare. Perse ngaterroni punen me politiken, e aq me teper me regjimin e enver hoxhes apo kujdo tjeter. Po te mos punoje njeri pune te renda, kudo ne bote, e ti me cfare do jetosh more debil?

  1. Ky gazetari eshte nga ata te azilit qe do laje pjatat qe nuk quhet pune skllaveruse.

  2. Komentuesi says:

   Shkruani sa te doni dhe sa te mundeni e te nxini figuren e Enver Hoxhes,por nuk e nxini dot, se ai beri per kete popull e kete vend sa, asnje ne historine e popullit shqiptar nuk i ka bere.Ka ca njerez te keq,pakulture e shume injornt qe mund ti krahasosh me gomarin,qe flasin e flasin keq per Enverin,sepse ata jane me shpirt te liq,dhe ligesia e tyre nuk ka fund.Ai do ngelet ne shekuj legjendar,sa do qe sot jane ngritur grupe pune,qe punojn apostafat per te share Enver Hoxhen dhe socializmin.Jeta e popullit ne ate kohe ishte e lumtur,e sigurt,sepse ai hapi shkollat ne çdo cep te shqiperise,u hapi syt dhe u dha drite.Ju armiqet e tij,vazhdoni,flisni keq,se me ate pune merni parate.

 4. IVONI says:

  .. eshte propaganda borgjezo -revizioniste , qe kerkon te injoroje punen vetmohuese ne nje shoqeri te barazise sociale ..!..

 5. Sot po i shkelim parimet,po i lutemi edhe bangladeshit te na ndimoj,dhe bar nuk po gjejme te hame se e grumbulluan kapitalistet hajdut si saliu iliri e rama.
  Edhe barin po na e japiin me racion sidomos neve qe nuk kemi asnje meter toke..
  Nuk te kene bllokmenet e rinj se e privatizuan per vete.
  Une doja te kullisja te vila e saliut ne lalez dhe nuk me la roja.

 6. faro says:

  Atehere:
  Sharjet e panderprera per kapitalizmin, u shnderrua ne dashuri per te.
  Sot:
  Sharjet per komunizmin, per se behen kaq te shpeshta?

 7. Don Kishoti says:

  Z. Gazetar ke bere autogol me ato foto qe ke bere. po tregon punen qe behej per te ngritur fabrika, uzina dhe vepra industriale, qe ju me saliun i prishet ne “demokraci “

 8. Vullnetari says:

  Pa shiko nje cike punen vullnetare sot e kesaj dite ne vendet e tjera!
  Po ushtrine a nuk e kane shume vende ne baza vullnetare kur ushtaret mund te vriten ne Afganistan, Siri apo gjekte?
  Vullnetarizmi nuk eshte skllaveri kur punon per vendin tend.
  Madje te edukon me atdhedashuri dhe me frymen e bashkepunimit. Keto te dyja na mungojne ne sot. Jemi bere uqer te njeri-tjetrit, pale vendit po i veme “flaken”! Mbase duhet filluar edukimi me pune vullnetare perseri. Shume vende e bejne…

 9. IVONI says:

  .. vazhdoni te shani te djeshmen e ndritur , pasi do siguroni te ardhura te majme , te cilat do tu gryejne zemren ..!njerezit e ndereshem duan pune , qetesi, sigurim te nevojave jetike ..! Paraja e tepert eshte per “shpirt zinjte “qe kane ne dore “timonin “, qe kane per te perfunduar ne gremine ..! lavdi thjeshtesise , pastertise , sinqeritetit , dashurise , solidaritetit , lavdi njerzillekut ..! per rinine urroj ” me mire me ty dhe fukara , se sa pa ty dhe i pasur ‘..!

 10. komentatori nga cadra e gjyqit per portalin e zenit says:

  ai pate?me lopata dheshata duke mbledhur bar per babin dhe mamin e ketij gazetari.kuptohet edhe per vehte.a te kripsha mendjen o kerric gomari.ti nuk do behesh asnjehere gazetar,as intelektual.vec nje bythelepires.zoti mero,lere ate kohe nuk e analizoni dot me kete fryme barngrenesih.i ul vlerat gazetes tema.megjithate bej si te te leverdise,ne demokraci jemi,ku e drejta e shtremberimit,fallsifikimit,e interpretimit jashte kontekstitte kohes,etj te ketij allepi eshte virtyt.

 11. Shkodra says:

  Na cave bythen o Mero me ket abtikomunizmin tend bastard. Yyt sikter palaco

 12. KOMUNIZMI says:

  LAVDI P.P.SH qe nxori ne drite dhe nga SHPELLA POPULLIN SHQIPETAR QE SOT JANE BERE MOSMIRNJOHES DHE KAFSHE

 13. arditi nga kosova says:

  ne koll senter do te nxerrim syte dhe do te mashtrojme
  rrofte kollsenteri

 14. arditi nga kosova says:

  ne koll senter do te nxerrim syte dhe do te mashtrojme
  rrofte kollsenteri
  …….

 15. Jimi says:

  Shkerdhat gazetar, qe me keqdashje vendos tituj poshterus siper fotove qe tregojne nje realitet krejt ndryshe nga cfare ai pretendon!?

 16. IPANJOHURI says:

  KETO FOTOT ME PRIFTIN dhe disa te tjera jane MBAS 1991, TE PAKTEN TE KINI CIPE E TURP MOS MASHTRONI KAQ HAPUR

 17. Gani Rroqi says:

  I koqe gazetari. U pastrua Shqiperia nga ferrat dhe u ndertua. Me dhune posi, se vetem ashtu mund te behej me nje popull te trasheguar nga mesjeta!!
  Mbas 10 vitesh ne pushtet te kuqte hapen Teatrin e Operas dhe Baletit o te shpelafte kalera!!

 18. Gaetano says:

  Ke te drejte vec per dicka, bare do hame dhe topave si ty do mundohemi te ja u fshehim bishtin
  Dikur shqiperia ndihej si nene, nena shfaqej atdhe, dhe me nje ekonomi te dobet thonim ne mbremje, oh nene dua buke… e vertete. Po tashme vajtojme duke thene, oh buke me mungon fjala nene ne kuptimin me te dhimbsur te fjales
  Gjithsesi me pak mund dhe djerse ti o gazetar mund te perfitosh azilin e 46 te gazetareve qe quheni sot. Sepse dje???? Ka qene nje shkolle me emrin luigj gurakuqi ne Tirane ku sigurisht as aty sdo kualifikoheshe te arrije, Po te kopshti zoologjik te garantoi do kishe sukses ne shikueshmeri

 19. Olimpia says:

  A e ka pare gazetari injorant filmin .italian riso amaro… se si punonin grate e veriut italian ne orizore dhe si paguheshin..?
  Kapitalizmi nuk eshte vetem ne Europe dhe Ameriken Veriore .Keto shtete perbejne pakicen…shko ne Afrike,Ameriken Latine ,pjesen me te madhe te Azise dhe te kuptosh kapitalizmin real ku shumica derrmuese e njerezve bejne jete te mjeruar .Krahaso Kinen me Indine,Kuben me vendet rrotull saj.Mireqenia e perendimit eshte ngritur mbi bazen e shfrytezimit te kolonive apo sot vendeve postkoloniale .10 personat me te pasur ne bote zoterojne sa 3 miliarde njerez.Per fat sot nepermjet intenertit gjen informacion te sakte.Sikur edhe 1.5 milione shqiptare qe kane marre emigrimin te ishin ne Shqiperi si do te ishte gjendja ..do te ishte zhdukur Shqiperia .Megjithate Mero i boton keto komente mashtruese per te shitur gazeten edhe atyre qe u pelqejne lajme te tilla.

 20. Pune skllaveruese po bejne sot rrugeve te botes shqiptaret o gazetar qelbesire.Po ju nuk keni Atdhe jeni dyndje barbare.Te punosh per vendin tend ,e per me teper te punosh per ndertimin e veprave publike ,tregon personalitet edhe humanizem te larte .O pjelle shpellash e stepash sllavo turkane.Po ku e konceptono dot ju te jetuarit ne social edhe komunitet.Ju vrisni pas ferrash edhe dini vetem te intrigoni e te spiunoni.Ju shiteni per pes aspra tek kushdo.

 21. Drikar Shkari says:

  Nuk zhduken kollaj morrat e kuq, or jo. Vetem qe tashti s’kane c’bejne me dhe shkumbaviten nga inati. Ju dhjefsha komunizmin me gjithe Enver Mutin.

 22. Usa says:

  Sot pine bar miu te ikin nga skamja qe i solli dhimokracia.
  Atehere ishin te zymta pamjet, tani qe jan plot ngjyra, ka droge, vrasje, kurveri, sise e plot te tjera qe zymtia e asaj kohe nuk i ofroi kurre per opsione per te shperlare truri.
  Qe jeni bole, kjo dihet, por qe po vendosni foto te asaj kohe cdo dite, kete e beni per klikim-fitimet, sepse njerzit klikojne mbi keto foto te kujtojne jeten e tyre dhe ta krahasijne me rrumpallen e sotme.

 23. Nik says:

  Me ngadalè sepse kuptohet leht se èsht njè provokacion por qè mund tè merret dhe si sondazh.Nè kohèn e dullès thuhej se bar do tè hamè por dorèn nuk e shtrijm,sa borxhe ka populli shqiptar sot?Nuk lamè shtet pa kèrkuar borxh por sidomos shteteve mè obskurantiste dhe idiote si Katari,Arabia Saudite,Turqia ,falè ndihmave tè kètyre plehrave kemi mbuluar shqipèrin kosovèn ,maqedonin vetèm ndèrtim xhamish dhe si rezultat kemi sinjalet e para tè propagandès islamiste dhe terroriste sidomos nga kavaja ,durrèsi,tirana,elbasan,librazhd,kukèsi,burreli,dibra, çfar emri ti vendosim propagandès sè pèshtir arabo-turko-katar??Tre behare rresht shkoj njè mikja ime shqiptare (prej kosove) nè kosovè dhe herèn e fundit u kthye me dy shami nè kokè,e pyeta ,ju jeni nè moshè tè re pèrse je mbuluar kèshtu apo tè kryejtèn lavazhin e trurit hoxhèt e kosovès,jooo u pèrgjigj,e atèhere pèrse e pyeta sèrisht,nuk ishte nè gjèndje tè arsyetonte dy shamitè nè kokès e vet,falè injorancès sè shtetit tonè propaganda e fèlliqur arabo turke pèrparon .

  Erdhi koha tè hamè dhe barè sepse Dulla kishte tè drejtè,tani po kthehemi nè vegjetal sepse mishi dhe produktet e tij janè armiku numèr njè pèr njeriun,ndihmuesi numèr njè pèr kancer èshtè mishi.
  Pa punè vullnetare sotè shumè vepra nuk do ti trashègonim,nga hekurudhat,taracat e agrumeve nga vlora nè borsh,hidrocentrale,ndihma nè vjeljen e misrit çdo shtator.Vèllait tim nè punèn vullnetare nè hekurudhè i dhanè dy sulmues ndèrsa unè tallesha me tè.
  Natyrisht se demokracia pèr momentin mbetet sistemi mè i mir nè botè por kèta tè ashtuquajtur politikanè e kuptuan ndryshe duke vjedhur gjithçka publike e transformuan nè pronè private , filluan me detin,nèntokèn.malet,fabrikat,uzinat,ushtrinè e materialet ushtarake.
  Puna vullnetare edukon njerèzit ndèrsa politika largpamèse jep direktiva hap horizonte tè reja pèr punè,novacion, shkollè, turizèm etj,e kemi njè politikè aktualejo.

  1. Xhixhi says:

   Mos i ishte mbushur koka me morra dhe i vinte zorr te tregonte se s’ka mundesi tjeter.

 24. Realisti says:

  Nga 43 foto, vetem 6 ,tregojn pune. Te tjerat, tjerje leshi e tjer.

 25. Ivan i madh says:

  Gazetari i Temes ose vete M. Bazia spo ndahet se mashtruari me keto foto dhe vendosur sipas tij tituj bombastike sy ku me lart. Dhe thurur lavde manarkise dhe satrapit Zog mbi shtetin dhe qeverisien e tij. Që te jete manarkist nje laluc kete smund ta besojme se ata qe ne kohen e satrapit Zog shtepite me kallama i kishin e te lyera me bajge buallice e ne ane tjeter hajvanet ose buallicat që riteshin shume ne myzeqe. Pse nuk jep foto te manarkise dhe te shekojme se si ka jetuar gjyshi jot ne ate kohe me që se nuk i gjen valle jepi keto te kesaj bordello demokraci ku fshatari ne Myzeqe e Shqiperi leronte te mbrehur nje mushke e nje gomar. Vertet atehere punoheshe ne grup per tharjen e kengetare dhe ngritjen e hekurudhave po tani punohet per mbjelljen e hashashit si ne Lazarat e gjetke. Sado që te japesh artikuj e foto ti Baze prape asaj kohe nuk ja zbe meritat se ajo kohe te arsimoi falas po parate që u arsimove e u ushqeve ne universitetet ti paguan ata që sot ti i percemon e i uren. Po si ju e shume te tjere që na cajne tajaren duke share e bertitur kundra atij sistemi megjithese dhe ai kishte te meta e gabimet e tij si cdo sistem sado i perparuar që mund te jete.

 26. Ivan i madh says:

  Gazetari i Temes ose vete M. Bazia spo ndahet se mashtruari me keto foto dhe vendosur sipas tij tituj bombastike sy ku me lart. Dhe thurur lavde manarkise dhe satrapit Zog mbi shtetin dhe qeverisien e tij. Që te jete manarkist nje laluc kete smund ta besojme se ata qe ne kohen e satrapit Zog shtepite me kallama i kishin e te lyera me bajge buallice e ne ane tjeter hajvanet ose buallicat që riteshin shume ne myzeqe. Pse nuk jep foto te manarkise dhe te shekojme se si ka jetuar gjyshi jot ne ate kohe me që se nuk i gjen valle jepi keto te kesaj bordello demokraci ku fshatari ne Myzeqe e Shqiperi leronte te mbrehur nje mushke e nje gomar. Vertet atehere punoheshe ne grup per tharjen e kenetave dhe ngritjen e hekurudhave po tani punohet per mbjelljen e hashashit si ne Lazarat e gjetke. Sado që te japesh artikuj e foto ti Baze prape asaj kohe nuk ja zbe meritat se ajo kohe te arsimoi falas po parate që u arsimove e u ushqeve ne universitetet ti paguan ata që sot ti i percemon e i uren. Po si ju e shume te tjere që na cajne tajaren duke share e bertitur kundra atij sistemi megjithese dhe ai kishte te meta e gabimet e tij si cdo sistem sado i perparuar që mund te jete.

 27. Samuel Johnson says:

  Sami Fresheri ka thene : LIRIA eshte thelbi i shpirtit dhe i mendjes, aty ku s’ka liri mendja dhe shpirti thahen si bima pa uje .
  E ne ate kohe liria mungonte. E habitshme si ka dhe sot kaq Enveriste. Me sa duket nga mungesa lirise ju eshte thare shpirti dhe mendja

  1. Arjani says:

   Po jo more idiot se nuk na eshte thare as shpirti e as mendja. Por sot abuzohet aq shume me kete te famshmen liri, dhe njerezit e hane nga para e nga prapa duke zhdukur cdo norme morale e njerezore. Me 44 PK qe mori pushtetin e nxorri me dhune kete vend nga feudalizmi i prapambetur dhe per 45 vjet u be ky vend qe u be. Por ashttu si cdo fenomen shoqeror, dhe qenie njerezore qe kane ciklin e tyre te linjdes, zhvillimit, rritjes, staniacionit dhe te dekompozimit apo te vdekjes, dhe ai sistem qe Shqiperia perjetoi kishte ciklin e vet. Ne vitet 90 ne vend qe te ruheshin impiantet industriale e te transformoheshin ashtu si beri tere lindja, ca ndyresira na premruan cekun e bardhe e nuk mbeti me ndermarje pa u djegur, ullishta pa u shkaterruar, kanalizime pa u varrosur. Jam dakord qe nga ai sistem ata qe ishin ne pushtet dhe Salinjte qe trasheguan pushtetin pas tyre duhet te kishin shume pasion e dashuri per vendin qe ne te mos perjetojme tranzicione pa fund. Po ketu vajten punet corap, e ti na tregon per shpirtin e thare..Ike ore pirdhu..

 28. komentatori nga cadra e gjyqit per portalin e zenit says:

  te shkoka shume emri:-dreq kar i shkare.

  1. Drikar Shkari says:

   Ik bej shurren se po te plas prostata.

 29. Shaba says:

  O Tema!! Po ce keni kte gazetar idiot!? E keni nxjer te tallin bythen njerzit? Nqs esht keshtu ja keni aritur qellimit. Behuni serioz se po e menderosni fare! Se c’lidhje ka tolloni sallamit apo mishit me fotot ai gazetari e di. Me pun vullnetare u be gjermania kjo qe esht sot.

 30. Emigranti says:

  Ti more gazetar Idiot nuk e di se car punesh bejne Shqiptaret ne Amerike.S humica pastrojne halet dhe punojne neper fabrika. kryesisht ato plastiket. Krahesoj punet. Ne hqiperi ishte parrulla puna eshte nder ndersa ne Amerike thuhet Puno n q se do qe te rrosh

 31. alphade says:

  Shko ne nje N/Y te Amerikes dhe po te kerkosh neper skutat e ketij qyteti gjigand
  do te besh fotografi qe do te llahtarison boten , ku te hane te gjalle 40 milion mij-
  te. Ne te gjithe boten LUKS marramendes dhe po ashtu VARFERI marramendes !
  Ne cdo vend te botes ka burgje dhe tela me gjemba. Nga goja e artistit Bujar As-
  qeriu degjova dje se ne Shqiperine e ” amshuar” , ” dhimokratike” jane ndertar
  nga rregjimi aktual 28 vjecar ,24 burgje dhe asnje Teater,per bese, dhe ne vazhdoj-
  te mallkojme te kaluaren ,28 vjet me pare. Me mire eshte te ndezesh nje qiri se sa
  te vazhdosh te mallkosh erresiren e se kaluares.
  Por pushtetaret e sotem,pozite -opozite per te mbuluar “gjirizet e pafund te ujrave
  te zeza te korrupsionit, te hajdutesise,te mafias e terrorizmit e varferise qe ka mbuluar
  vendin” ,kane sajuar alibine duke mallkuar te kaluaren qe ka 28 vjet qe ka vdekur pa
  thonjez per te mbuluar te tashmen e zymte te kombit shqiotar. Nuk e shikoni ,ju o
  shqiotare se si po qeveriset vendi keto vite ? Te gjithe jane ngritur ne lufte kunder te
  gjitheve. Praktikisht ne Shqiperi sundon mafia e eger e Sali Vicidolit, dy qeveri paralele:
  Njera “de jure”, tjetra “de fakte” ,ne hije ,qeveri ne hije, mafia berishiane- meta…..!
  Ky eshte realiteti i sotem shqiptar: Anarki,destabilizim, mafia,terrorizmi ne veprim…!
  Ndersa demokracia eshte vetem nje iluzion.,.!!!!!!

 32. punuam me deshir pa imponim says:

  Edhe un kam qen 3 her nga nje muaj ne aksion vullnetar ne hekurudh esht e vetmja gje qe nuk jam pishman dhe qe dhe sot them qe kam ber gjen e duhur , ne at koh vlersoheshin njerzit qe punonin per vendin , kam punuar per vendin tim per zhvillimin e vendit tim , por ne at koh qe vlersohej njeriu kur bente diçka per vendin ,dhe njeqind her do te shkoja nese do ishte nevoja , por jo sot , ku sharlatan e halabak te tallin se ben diçka per vendin , sot ja u kam qir kurven ju gazetarve dhe atyre kurvave qe tallen me punen ton ne at koh , vetem halabaktet tallen me mundin e nje populli qe diten e ben nat per te rregulluar te ardhmen ,kta zaberhanet ordineret rrugaçet alabaktet dhe te persekutumit e shkaterruan pa meshir çfar bem ne , dalin dhe dobiça qe nuk din nga lidhet gomari dhe te tallin ,te xhveshin me dhun nga dashuria per vendin , kte gje ben ky gazetar shkerdhat dhe antishqiptaret dhe ca debila qe i ndjekin nga pas, ne e deshem vendin pranaj punuam pa para vullnetar ju pushta qe e urreni lereni ne meshir te fatit rrac shkerdhat.

 33. yes_man says:

  ku I ke kaq zymet mor koqe gazetar??? a ke materiale nga Evropa e asaj periudhe?? Po nga vendet e rajonit? ecni mer bole shkoni punoni….

 34. florence says:

  po si skeni turp more qelbesira, po kur shqiperia doli nga lufta e dyte boterore fjala shina treni ishte fjal e huaj, fjala shkolle ishte fjale e huaj, fjala rruge ishte fjale e huaj, fjala drite ishte fjale e huaj, fjala kombinat ishte fjale e huaj, fjala mireqenie ishte fjale e huaj, fjala universitet ishte fjale e huaj, fjala spital ishte fjale e huaj, fjala familje ishte fjale e huaj, fjala miremengjes ishte fjale e huaj, fjala kulture ishte fjale e huaj, fjala art ishte fjale e huaj, fjala muzeum ishte fjale e huaj, per 45 vjet enver hoxha i dha atij vendi qe doli nga sketerra: shkollim, universitet, spitale, rruge, shina treni qe edhe sot perdorin akoma shinat e enverit, pune per te gjithe, familje, qyteterim, ndricim ne vendet ku. kandili ishte parajse, edhe mos te permend 1.000.000 gjeravte tjera, po sot ku jemi qe ne 25 vjet keta bastarde kan sjell krim, prostitucion, droge, papunesi, cnjerezim ne sistem pune, skllaverim per 100 mij lek te vjetra ne muaj, vrasje therje dhe urrejtje neermjet njerezve thjesht sepse 20 mij leke te vjetra me teper bejne diferencen, lypje borxhe dhe perulje per 2000 lek te vjetra per nje kafe ose nje skedine, pushime me lek borxh, vrasje ne rruge per 2 gram drog borxh, eleminim fizk njerezish thjesht per konkurenc biznesi, qeveritar politikan qe kan bere miliarda edhe mbulojne miliardat e tyre duke permendur enver hoxhen si diktator qe vidhte popullin, politikan qeveritar qe bejn pazare djathtas majtas duke u kamur ne leke edhe duke e lene popullin me 150 mij lek te vketra pencion, RROFT ENVER HOXHA, sepse ky sistem qe jeton sot shqiperia eshte kulmi dhe cmenduria me e tmerrshme e te gjithe historise se shqiperise, jemi ne anen me te gabuar te historise tone, eshte per te qare por…….. juburoj te gjitheve te zgjoheni edhe te kuptoni kush kemi qene cfar na beri enveri edhe cfar na bene keta zagaret mbas viteve 90.

 35. Pellazgos says:

  Shqiperia e diktatures komuniste,ishte nje burg i madh dhe lufta e kllasave te permbysura qe donin te jetonin te lire,te shikonin boten,te kishin te njejtat te drejta me te privilegjuarit qe kujtonin se Shqiperia eshte e tyre ishte nje nga aresyet qe populli hante buke misri,gdhihej neper rradhet e mishit,dilte me rroba te grisura nga rradha e prerjes se biletave te filmave.
  Po kujt ti thuash dioteve,ignoranteve,pocaqive qe moren malet zbathur neper Greqi dhe perseri shpirtin katran,asnje mirenjohje.

 36. bujari says:

  Dua te di, keta gazetaret a e kane jetuar ate kohe qe tregojne per vuajtjet e populli gjate regjimit komunist?Une them se keta ose e bejne per prpagande,ose nuk e kane jtuar ate kohe. Eshte e vertete qe ne 10 vjetet e fundit u veshtiresua jetesa e popullit por kjo erdhi si rezultat i luftes per pembysjen e sistemit socialist nga ana e borgjezise.Per permbysjen e sistemit, imperializmi perdori fillimisht mjetet me ane te perdorimit te forces. Kur nuk e arrite kete, filloje lufa propagandistike dhe ekonomike (kete e kane deklaruar vete se jane harxhuar miljarda dollare per permbysjen e sitemit). Permbysja e sistemin nuk arrihet brenda viti por duhet shume kohe. Keshtu p.sh. B.S. ju deshe 30 vjte ndersa tek ne 10 vjet per arritjen e ketije qellimi (tufezimi,arrezimi parapergtitja e intelektualeve dhe kuadrove per keto ndryshime etj.) duke koruptuar udheheqesit e ketyre shteteve dhe per pasoje uljn e nivelit te jeteses (radhet e gjata, tollonat etj.) Pra, me fjale te tjera, ta nxishe fare ate kohe eshte fare e pa drejte. Po a e dine keta gazetare se vendi yne ishte mesiete (analfabet ) si ne drejtim te menyres se jeteses ashtu dhe te zhvillimit te vendit(nuk po i radhise se dihen).Ato pune vullnetare te medha,qe nje pjese gazetareve apo opinionistve i quajne pune skllaveruese, ben qe ky vend te nryshoje kretesisht si; ne menyren e jeteses, ne shendetesi falas, arsim falas. eletrifikm te gjithe vendit, bujqesi moderne, industri(te leht e te rende), art, kulture, sport etj. Ne keto 28 vjete ‘demokraci’ cfar kemi arritur? Ska nevoe ti permend se cdo njeri me mend ne koke i ka prekur dhe i di.

 37. moderni says:

  artikull shum i dobet, as nuk mund te quhet artikull, turp per gazetarin dhe per gazeten, cfare varferie mendimesh cfare pabuksie shpirterore.

 38. shum bukur says:

  SA parrull e bukur dhe domethense ; BAR DO TE HAM DHE DOREN NUK JA SHTRIM AS KUJT ; kjo esht parrull per patriotet e vertet per SHQIPTARET e vertet qe vendin e tyre e duan me zemer jo me rreklama fallco , kjo parrull urrehet nga antishqiptaret tradhtaret dhe kolaboracionistet , se kjo seri plerash vendin e shohin si mjet xhvatje fitimi grabitje dhe bisnesi per perfitim personal , esht parrull qe tmerron ata qe nuk duan atdhe , nuk behet fjal per njerez qe shesin grat dhe familjen per para , esht per burra me dinjitet e karakter te fort dhe patriot .

Lini një Përgjigje te Gani Rroqi Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *