FOTOT: “Familjet katolike shqiptare në Shkup”

Me rastin e 2-vjetorit të shenjtërimit të Gonxhe Bojaxhiut – Shën Tereza, Muzeu Historik Kombëtar në bashkëpunim me Institutin e Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të shqiptarëve – Shkup organizuan promovimin e librit “Familjet katolike shqiptare në Shkup” të autorëve: Skënder Asani, Albert Ramaj dhe Natasha Didenko, si edhe ekspozitën “Jeta përmes kujtimeve”.

Në promovimin e librit drejtori i Muzeut Historik Kombëtar, Dr. Dorian Koçi, u shpreh se: “Është kënaqësi e veçantë për ne, që në prag të përurimit të ekspozitës “Jeta përmes kujtimeve” dhe të promovimit të librit “Familjet katolike shqiptare në Shkup” të autorëve: Skënder Asani, Albert Ramaj dhe Natasha Didenko.

Nëpërmjet botimit të librit “Familjet katolike shqiptare në Shkup” autorët e librit, duke përdorur fakte dhe burime të vërteta historike, synojnë të pasqyrojnë historinë e familjeve katolike shqiptare të Shkupit, të cilat gjithnjë e më tepër po mbulohen nga pluhuri i harresës.

Historia e familjeve të shquara qytetare të Shkupit anjëherë nuk mund të tjetërsohet, asnjëherë nuk mund të asimilohet, sepse me kalimin e viteve do të lindin pinjollë të tjerë të shquar, të cilët do ta ngrenë edhe më lart emrin e fisit.

Pikërisht ky është edhe misioni historik që ka ndërmarrë Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Shkup. Të kultivojë traditat e bukura të trashëgimisë sonë kulturore jo vetëm tek shqiptarët që jetojnë në Shkup, por edhe më gjerë. U urojmë autorëve të librit “Familjet katolike shqiptare në Shkup” Skënder Asanit, Albert Ramajt dhe Natasha Didenkos urime dhe mirëutakofshim në aktivitete të tjera të kësaj natyre”.

“Muzeu Historik Kombëtar, si institucion i kujtesës kombëtare dhe përçues vlerave të trashëgimisë kulturore në rajon e më gjerë ka organizuar veprimtari të shumta për nder të Shën Terezës, duke vënë në dukje vlerat humane dhe mesazhet që ajo i  ka dhënë njerëzimit.

Ekspozitat që kemi organizuar çdo vit në muajin shtator janë pritur me interes të veçantë nga vizitorët vendas dhe ata të huaj. Por edhe këndi i Shën Terezës në katin e dytë të Muzeut Historik Kombëtar, me objekte dhe sende personale të shenjtores me origjinë shqiptare paraqet një interes të veçantë”, përfundoi drejtori Koçi në hapjen e ekspozitës “Jeta përmes kujtimeve”.

Promovimin e librit “Familjet katolike shqiptare në Shkup” dhe ekspozitën “Jeta përmes kujtimeve” e përshëndeti edhe drejtori i Institutit të Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të shqiptarëve në Shkup, Dr. Skënder Asani, i cila tha se: “Ju falenderoj për prezencën tuaj. Shënjtorja Shën Tereza është personaliteti që i ka kaluar të gjitha kufinjtë e vetmohimit duke i shërbyer të tjerëve. Ajo mund të quhet “Nëna e dashurisë”.

E filluam këtë aktivitet në New York, pastaj në Prishtinë dhe stacioni i fundit i misionit tone është Muzeu Historik Kombëtar, që përkon me 2-vjetorin e shenjtërimit të Saj. Si autor i librit deklaroj se me botimin kemi bërë shumë pak, Nënë Tereza nuk mund të bëhej nënë biologjike por u bë nënë historike e gjithë botës. Ne sot mundemi që të jemi bijtë e saj.

Jam tejet i gëzuar që vij në Muzeun Historik Kombëtar por edhe si drejtor edhe si studiues, sepse Muzeu Historik Kombëtar përmbledh gjithë trashëgiminë tonë kulturore”.

Ekspozita “Jeta përmes kujtimeve” flet për familjet katolike në Shkup, të cilat përmbajnë fotografi, fakte e dokumenta. Gjithashtu, ekspozohen edhe objektet e Shën Terezës, pjesë e fondit të Muzeut Historik Kombëtar, si Krishti i kryqëzua, ruzaria e Nënë Terezës, një peshqir, një mësallë, pjata, gota e ujit, luga, piruni dhe thika që ka përdorur Nënë Tereza gjatë qëndrimit në shtëpinë e Z. Tonin Shpati etj.

Në këtë ekspozitë një kënd i veçantë ju dedikua punimeve mbi figurën e Shën Terezës të nxënësve të shkollave 9-vjeçare të Tiranës, të cilët kanë marr pjesë në projektin e Muzeut Historik Kombëtar “Vizatoj historinë”.

17 komente në “FOTOT: “Familjet katolike shqiptare në Shkup””

 1. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane identiteti i Turqise ne Shqiperi , Evrope e me gjere..........'' says:

  c’pune ka ”hasoni” i sulltan muratit ne nje ceremoni kristiane aq me teper kur flitet per te Madhen Tereza!!??
  nxirreni plehren turke me shkelma…………..

  1. undefined says:

   Quhet….Asani…Asanin i gjen edhe ne Dalmaci tek katoliket e atjeshem me rrenje shqiptare more koke-m….pse shkruan more analfabet i Anastas buces kur nuk ja ke iden more injorant ptuuuuu pjelle e poshter

   1. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane identiteti i Turqise ne Shqiperi , Evrope e me gjere..........'' says:

    o beqir,mire Ason-i na qenka ”katolik”[sipas teje] po edepsezi turk quhet edhe ”Iskander”[prototip turk] kshq bie pretendimi yt mor qafir sulltani…………………….ik tani lyj sumen me graso se po t’pret muftia m’xhami!

   2. undefined says:

    Po mbaheni ju leshqent per ortodoks me mbiemra turko-mysliman si Karaxhaferr-is Karaoglus Sulltanidis apo harron jevgjiti mou shko laj ndonje Hale andej se per ate pune je

   3. somalezi KATOLIK says:

    Ore palle carri ku i gjete katoliket ne Skopje ti more qafir islamisti ??!!!!! Nuk ke nivelin e QI as sa te Verr llapes more qofte !!!!! Ptuh jazek te qofte se na turperove more qafir dylberi.

    1. Pedro i Ri says:

     Skopjanet jane hellene te sllavizuar

     1. Keshtu si ty dhe si keto dy tarallaket fetare me lart qe jeni hellene te shqiptarizuar hahahahshaha kokrrat e ……

 2. Samiu says:

  Por i ati i nene Terezes , Nikolla Bojaxhiu ka qene Ortodoks…

  1. Hoxh Armandi says:

   Sakte.Madre Tereza ishte orthodhokse Nikolas Bojatzis emer grek,pastaj nuk ka katolike ne republiken e Skopjes

 3. zaim zajmi says:

  ASANI, HASANI, ASHANI, ASHANIN

  Hasani, elizion fonetik Ashani, Ashanin, tjetërsimi i s – shqipe në Sh; Skupi – Shkupi, Skodra – Shkodra, Astiba – Shtipi
  Më habit ky Asani historian, që nuk di se H (arabe) ia kanë përpi ofiqarët sllavë kur kanë regjistruar lindjen e tij.
  Shiptarell, pa dinjitet e sedër kombëtare…

 4. zaim zajmi says:

  Shiptarellat – përkthimi anglisht in SKOPJE.
  Qenie të mjera me komplekse të pashërueshme do na avancuakan kulturën shqiptare!!!

 5. Ilmi Veliu says:

  Skender Asani eshte turk i Bitpazarit por. Prifti i kiKryeprifti i Kishes katolike ne Shkup eshte maqedonas edhepse te maqedonet nuk ka asnje katolik. Skenderi ne emer te katolikeve te Shkupit merr ndihma finansiare te medha nga Kisha katolike Shqiptare ne SHBA

  1. Pellasgos says:

   Kryeprifti i kishes katolike eshte grek ordhodhokes kruse kryepeshkopi i kishes orthodhokse eshte turk por kisha katolike shqiptare ne Amerike nuk e di

 6. Tiku says:

  Ishte thjesht nje agjente e Vatikanit ne Indi. Aty ku ngriti gjoja nje shoqate per njerzit ne nevoje dhe rrembeu miliona te ardhura dollare ndihma nga njerzit qe nga e mbare bota jepnin kontributin e tyre nga ardhurat e tyre. Dhe parate zhdukeshin pa lene gjurme duke fryre xhepat e prifterijve ne Vatikan.

 7. n.thati says:

  O Zajmi po ti cfar mbiemri ke o injorant,o gjysemanalfabet qe mbahesh per akamikZoti na ruajte nga te ditshmit si puna jote.Asan eshte me drejte te shkruhet ,se Hasan,me h arabe si thua ti.Te katoliket shqiptar nuk shkruhet Jozef por Zef….Sa per patriotizmin e Asnit dihet.Kane mbete vetem Asanat ne Maqedoni qe flasin dhe mendojne shqipe ,te tjeret qe moti e kane harruar….

  1. zaim zajmi says:

   I THATI në TRU!

   Pse ke telashe me gjuhën shqipe, gjegjësisht me logjikën?

 8. SS says:

  Si mysliman si ortodokss jane i njejti m…orjentale nga mentaliteti turko-arab shikoj vendet myslimano-ortoddokse te prapambetur sa nuk behet vende komuniste diktatoriale me borxhe grindavece e sherrxhinj tipik mentalitet pic derrash

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *