Mediat maqedonase: Rama i premton Zaevit port në Durrës

Shqipëria do t’i japë Maqedonisë mundësinë për një port në Durrës, të cilin do ta shfrytëzojnë kompanitë maqedonase për shkëmbim tregtar, ndërsa në të do të valëvitet edhe flamuri i Maqedonisë.

Sipas kryeministrit të Maqedonisë Zoran Zaev, i cili citohet nga mediat maqedonase, këtë ia ka premtuar homologu, Edi Rama.

Deklarata e Zaev është bërë gjatë një aktiviteti të organizuar ditën e djeshme në Odën Ekonomike të Maqedonisë. Para sipërmarrësve maqedonas Zaev foli edhe për përfitimet e Maqedonisë nga marrëveshja me Greqinë dhe integrimin euro-atlantik.

Kryeministri i Maqedonisë tha se pas atij në Durrës, ata synojnë që të hapin edhe një port në Bullgari.

“Ja për shembull, me kryeministrin e Shqipërisë kemi të garantuar se do të na japin një port në Durrës ku do të valëvitet flamuri maqedonas.

Kjo do të ndikojë në përmirësimin e kushteve dhe shërbimeve që portet ofrojnë për kompanitë e Maqedonisë.

Një tjetër çështje është që të lidhemi me Bullgarinë, përmes Detit të Zi dhe besoj se kjo do të ndikojë shumë në konkurrencën e çmimeve, ofrimin e kushteve më të mira për shfrytëzimin e porteve”, deklaroi Zaev.

Zaev tha se përfitues më të mëdhenj nga marrëveshja me Greqinë dhe ajo me Bullgarinë do të jenë sipërmarrësit dhe qytetarët.

REMOTE_ADDR:[]

8 komente në “Mediat maqedonase: Rama i premton Zaevit port në Durrës”

 1. Loran says:

  Rama ti premtoj vetes no nje kar se durrsi sesht i veti por i Shqiptarve

  1. Mo says:

   Dhe kosoves i than qe do keni portin e vet por deri tani nuk pame gje..

 2. rt says:

  MEANETEN bej çte doj kokrra qefit , me teritoret dhe vlerat komtare ,mos luaj se nuk te perkasin vetem ty si ke personale.

 3. fantoma says:

  Zoti Zaev, mos ji dhe kaq optimist, për “fjalën e dhënë” nga shqipot…

  1. mirel says:

   Pse te mos jete?
   Ramuti i dha nje det te tere Greqise, 12 milje detare plot. I dha varrezat greke Vorio Epirit dhe po luan me zonat e “zgjeruara” minoritare ne Shqiperi.
   Nga te mos i japi dhe nje cep porti ne Durres?
   Ramuti po punon per shitjen e Shqiperiae ne menyre sistematike, po kjo nuk i shqeteson shqiptaret.
   Do bejne militantin si vemje qe jane.
   Shqiperia shitet, PiSat shesin pordhe.

 4. Kalec Dega says:

  Pse jo? Serbia, Kosovo dhe Maqedonia kane leje nga pronar Ramut i, pse jo?
  Greqine nuk e permenda se ajo mjaft det me nafte perfiton, me leje nga pronar Ramut i, gjithashtu.

 5. Peza says:

  E ben Rama kete se ketu opozita nuk merret me krimet reale ekonomike e juridike te qeverise Rama,por sajon “babalizma” idiote!
  Rama prishi stadiumin me te madh e me te mire ne vend, vetem per interesar e tij dhe per t’i hequr emrin e Qemal Stafes,por askush nuk reagoi!
  Pse nuk u prisht stadiumi Dinamo,nje karakatine me dhe por u prish me i miri?
  Ku eshte ketu interesi ekonomik dhe sportiv?
  Rsma cdo gje e ben me koken e vet,pa pyetur njeri,por opozita hesht!
  Se ne PS nuk ka burra qe t’i tregojne vendin Rames!

 6. Arjan says:

  Rahmuti ka ik per lesh,mos ke harru ndonje shtet tjeter pa port ,kerko rahmut kerko .Sec na u duke ti por dole me mut Se Sala.

Lini një Përgjigje te fantoma Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *