Mediat zvicerane: Deklarata e Shaqirit ishte e trashë, ne nuk jemi “malokë nacionalistë dhe njerëz të vegjël, si ju

“Blick.ch”

Federata Zvicerane e Futbollit, më në fund shkon në ofensivë. Trajneri Petkovic dhe të gjithë lojtarët u përballën me mediat. Ishte një lëvizje e mirë, që ekipi të “kyçet” në Ligën e Kombeve dhe të demonstrojë frymën e grupit.

Granit Xhaka, Xherdan Shaqiri dhe Stephan Lichtsteiner pranojnë gabimin në rastin e festimit me “shqiponjë” dhe kërkojnë falje.

Të paktën, Lichtsteiner dhe Xhaka patën sukses në kërkimin e faljes, që e bënë kryesisht pa gabime.

Shaqiri pengohet në gabime njëri pas tjetrit.

Duket krejtësisht e panevojshme, që në mesin e fjalëve me të cilat ai kërkoi falje, shikon terma të tillë si “loja në male”.

Ai derdhi përsëri karburantin e budallëqeve në zjarr. Po, zoti Shaqiri, ne jemi një vend malor.

Por jo, zoti Shaqiri, jo të gjithë ata që jetojnë në male, janë nacionalistë të vegjël si ju, të pashpresë, të vjetëruar dhe të verbuar!

Por, me shpjegimet e djeshme, të paktën është krijuar baza për të shikuar përpara dhe për t’i dhënë fund temës së lodhshme.

Traineri Vladimir Petkoviç mbetet kryesisht kokëfortë.

Ai pohon se Granit Xhaka do ta udhëheqë kombëtaren zvicerane si kapiten në mungesë të Stephan Lichtsteiner.

Ai tregon se nuk e njohu dimensionin e krizës së identitetit të ekipit të tij.

Të injorosh Yann Sommer për shërbimet e tij dhe të gradosh Xhakën në këtë hierarki do të thotë se përfaqëson diçka, që është e pakuptueshme.

Veçanërisht nga vera e këtij viti, kur nevojitet të zhvillohet shumë më tepër energji integruese në këtë ekip heterogjen.

https://www.blick.ch/sport/fussball/nati/das-meint-blick-shaqiris-aussage-war-dumm-id8811351.html

REMOTE_ADDR:[]

32 komente në “Mediat zvicerane: Deklarata e Shaqirit ishte e trashë, ne nuk jemi “malokë nacionalistë dhe njerëz të vegjël, si ju”

 1. Dhia e eger says:

  Keta maloret e zvicres edhe dhi e eger edhe bishtin perpjete! Edhe skane lontar dhe te cajne bythe! Gjeni pra 20 lichtsainer dhe sommer dhe mos fusni asnje te huaj korkra e racisteve! Na mbyten budallenjte sa ne amerike sa ne angli. E deri tek keta debilat e blick

  1. ti je muslimon,ti je zhuls shkretetire,si i tille eshte normale te jesh rrot [email protected] uakbar! says:

   eshte fakt tashme se suniti e tregoi fytyren[ose me sakt pafytyresine] e ij arabe…………………

   1. Hoxh Armandi says:

    Pse nuk e coni shalqirin te luaje me vellezerit e vet turkarabe? Zvicra i merr nga rruga, i ushqen, i ben njeri..turkosovari prape mendjen te idiotesite e ka.

  2. ben says:

   Po pse,
   duhet ta shkruajne zviceranet qe ky shaqiri eshte debil dhe I trashe ????
   Nuk mjafton fotografia e tij?????
   Edhe 1 gje tjeter per gjithe debilet qe jeta ju fillon dhe mbaron te lloto e lagjes
   Nese nuk eshte shaqiri dhe nese kombetarja e zviceres humb ndonje ndeshje , ju hap palla zviceraneve apo ju ulet rroga dhe te ardhurat?????
   O te pjerdhur nga trute e kokes.

   1. Baton KITA - Gostivari says:

    BEN, o BEN me emër të huazuar!

    Mba mend golin e Shaqirit kundër Serbisë dhe sa e sa gola të tjera.
    Vetëm një gjeni në një pjesë të sekondës ka aftësi të kuptojë KURTHIN OFSIDE që i përgaditën, por ky, gjeniu, luajti rolin e të vonuarit
    dhe me një vrapim rrufe u nis nga porta dhe pasoi lëvizja sërish gjeniale dhe GGOOOOLLL kundër armiqve që e kërcënonin nga tribuna me
    kasaphanë, a lá MLADIC.
    Ti je dele dhe nuk ke sens për të kuptuar gjenialitetin e XHEVAHIR GJERDAN SHAQIRIT.

  3. Mo says:

   Nje fjale e urte thot: kur s‘e do nenen e do njerken. Ta kishin perfaqesuar shqiperine apo kosoven, qemoti do ishin harruar nga shtypi zvicrran.Lekcion per gjeneratat e reja qe po behen lojtar te klasit te pare ne zvicerr

 2. Kaonia says:

  U di bytha shume zvicerianeve se jane njerez pa komb, ligjin e bene nje pakice shume shume e pasur qe ska lidhje fare as me asnje nga kantonet… Hero kombetar kane vilhelm mollen qe ne te vertet s ka egzistuar fare dhe na bejne moral per nje shqiponje .Harrojne se cna kane bere te gjithe bashke ne shqiptareve,na kane vrare e na kane quajtur majmune.Flasin ata qe as hitleri si preku .Flasin ata qe sduan te kete shtete te pastra etnikisht sepse ashtu ju intereson.Flasin ata qe kane ne dore gjithe leket e zullumeve te botes.

 3. vang says:

  Nuk ju pelqeu ”ndjesa” e Shaqirit sepse ajo permbante ne te vertete esencen e gjithe kesaje kotesie dhe e fyen qe nuk di mire gjuhen dhe ben gabime, Shaqiri u shpreh se” perse friksoheni ju qe jetonine male pse ai ben shqionjen me duar”?.Juve ju dha rasi ta fyeni Shaqirin ,Xhaken dhe gjithe shqiptaret si te mjere.te vegjel,te pa shprese ,te vjeteruar”—Ska cte beje shqiptari se Zvicera na qenka me e” madhe” se Shqiperia,me e pasur se shume vende sepse atje pastrohen shume para te mbreterve arabe e egjyptiane te vjedhura popullit te tyre;Atje ,ne Zvicer pra sipas nje gazetari zviceran,pastrohen parate e shume trafikanteve te medhenj droge;se Zvicera eshte nje shtet i korruptuar;Se atje vec sahateve,nuk prodhohet asgje.Keto qe po shkruaj jame e sigurt qe nuk do ti lexojne maloket zvicerane sepse u mjaftojne ato qe shkruajne gazetaret e ryre.

 4. Atdheu says:

  Kujt i drejtohen zvicerianet me fjalen “raciste’ kane mbi 2 muaj qe diskutojne per nje shqiponje. Nqs ne jemi nacionaliste jemi ndoshta sepse ashtu na kane detyruar kushtet e mbijeteses. Por ju mor dembelat e botes perse ju shqeteson kaq shume nje shqiponje. Thjesht nje gezim ishte. E meritoni me plot kuptimun e fjales, fjalen RACISTA.

 5. Igli says:

  Zvicra jeton me parate e kriminelave dhe hajduteve kryetare shtetesh qe ua vjedhin popujve te tyre.

 6. Timi says:

  Po të isha Shaqiri do i pshurrja kombëtaren zvicerane menjëherë. Ti gjejnë ata lojtarët bio nëse kanë ndonjë. Racistë muti.

 7. K. M. Tusi says:

  Shoqeria zvicerane qenka semure rende!
  Semundjen ja u zbuloi Shaqiri, por ai nuk eshte doktor qe t’ua sheroje.

 8. tironsi says:

  po ju muter pse tregohi rracist me rracistet

 9. tironsi says:

  po ju muter pse tregohi rracist me rracistet ??!!

 10. tironsi says:

  po ju muter pse tregohi rracist me rracistet ??!!!!!

 11. tironsi says:

  po ju muter pse tregohi rracist me rracistet ??!!!!!
  po dhe ky mut pse nuk luan me shqiperine nuk e konceptoj dot!!!

 12. tironsi says:

  po ju muter pse tregohi rracist me rracistet ??!!!!!
  po dhe ky mut pse nuk luan me shqiperine nuk e konceptoj dot!!!

 13. tironsi says:

  po ju muter pse tregohi rracist me rracistet ??!!!!!
  po dhe ky mut pse nuk luan me shqiperine nuk e konceptoj dot!!!

 14. tironsi2 says:

  po ju muter pse tregohi rracist me rracistet ??!!!!!
  po dhe ky mut pse nuk luan me shqiperine nuk e konceptoj dot!!!

 15. tironsi3 says:

  po ju muter pse tregohi rracist me rracistet ??!!!!!
  po dhe ky mut pse nuk luan me shqiperine nuk e konceptoj dot!!!

 16. Qerosi says:

  Blick eshte nje gazete qe kerkon skandale dhe I sajon.

 17. Nuk keni faj ju o pic derra maloke te Zvicres por por e kane fajin vete ato shqiptare qe derdhin djersen per moter q…si puna juaj europian kurva qe qyrraviten midis Putinit e Trump si shkerdhata

 18. Laku says:

  Shaqo bregu leri pordhet.Vrapo mbas topit se tru per gjera te tilla nuk ke ti.

  1. Laku says:

   Mbylle halen ti jevgjit i Janulles se nuk je ti nga ato “gonxhe” te gjykosh te tjeret nga ana intelentit kokrra e [email protected] [email protected]

 19. Nik says:

  Pèrse tè kèrkoj falje ,pèr bangat dhe lekèt e vjedhura dhe kasafortat e mbushura me gjak dhe djersèn e tè varfèrve?Japin leksione pèr çfar,pèr njè shqipe?Pèrse ambasada me nder shqiptare dhe ajo kosovare nuk potestojn me forcè ndaj malokève zviceranè,ku èshtè kjo diplomacia jonè kur kètu shqiptarèt po luftojn nèn presionin e kètyre morrave zviceranè qè detyronin emigrantèt italianè tè fshihnin gjeneralitetin e fèmijève tè tyre duke i fshehur dhe ndonjèher edhe i mohonin
  etj raste qè zvicera tè kèrkoj falje gjith jetèn nuk mjafton.
  Tè isha nè vendin e Shaqirit”Njè Vafancullo gjithè malokève rracist”pa kèrkuar kurrè falje.Mblidh gazetarèt dhe jep njè deklarim ,me libèr shtèpie nèqoftèse tè provokojn her tjetèr,merr shèmb nga Ibrahimoviç si i trajton gazetarèt.

 20. drumba says:

  si do te dukej nese nje kamerunas luan me kombetaren shqiptare
  dhe nuk ben shqiponjen por ben luanin ???!!!

 21. drumba says:

  si do te dukej nese nje kamerunas luan me kombetaren shqiptare
  dhe nuk ben shqiponjen por ben luanin ???!!!!!!

 22. Latif BORA says:

  jo se kam ndonje simpati te vecante per gjestin e shqiponjes ne fushe,biles me duket me i denje gjesti jashte fushe dhe jo i bere ashtu kot si kryqezim i pakuptim duarsh .por si produkt i nje identiteti te konfiguruar shqiptar ku bejne pjese edhe tipare te tjera si, humanizmi, toleranca dashuria, kultura , respekti per tjetrin edhe per ambientin, altruizmi ….dhe plot tipare te tjera qe e plotesojne figuren e nje shqiptari MODEL, e pastaj shqiponja qofte edhe me duar eshte nje bekim i kesaj sjelljeje patriotike, POR AMA, kur mbi kete gjest thurren lloj e sterlloj shpifjesh intrigash aludimesh , fyerjesh te stisuar apo me gjase provokimesh nacionaliste me ngjan se vertet eshte me e madhe urrejtja qe kane per shqiperine sesa perpjkja per te terhequr vemendje ndaj gjesteve qe gjoja s kane te bejne me sportin, dhe pikerisht ne kete rast sedra e gjithkujt qe ka gjak shqiptari ndjehet e lenduar prandaj sipas meje .BRAVO e madhe gjith atyre qe ne emer te identitetit tone kombetar e bejne shqiponjen dhe ne ferr te digjen gjithe plehrat qe iu nxihet shikimi dhe logjika nga dy duar qe bashkohen, rrofte shqiperia

 23. Shekspiri lujt nga fiqiri says:

  Zvicerrant nuk jan komb.
  Jan nje bashkim mafjoz me kushtetut.
  Hajde behemi bashk dhe pastrojm paret e gjith dynjos.
  Dhe u be zvicrra.
  Esht si bicim kurve qe pallohet gjithanej,bukuroshe,dhe gjith mashkullimi e don.
  Sepse shfryjn bolet.
  A nuk ishte merlin monro e preferumja e mafjozve dhe ppolitikanve te ameriks,gjer edhe presidenti,?
  Merlin Monroja ishte kurv e bukur qe knaqte mashkujt me ze dhe fuqi.
  Edhe Zvicer Monroja,esht shtet kurv i bukur,ku shfryhen gjith pislliqet monetare te t gjith njerzve t fuqishem t globit.
  Merlin monroja shplante koqet e mashkullimit
  Zvicer Monroja shplan paret e pista t njerzimit.
  Prandaj zvicra kuterbon nga era e pist nen rrogoz,sado te parfumohet e te lyhet me krem e livando karakurvash te lashta.
  E shifni sesi kuterboi pernjiher vetem nga krahet e nje shpendi ne fluturim?
  Sepse lopa bajgache zvicerrane e ka frik shqiponjen e lir mbi alpe.
  Lopa bajgshurr don kthinat e errta te katoit pa drita me lagshtir si bodrumet mafjoze te pista te bankave te errta zvicerrane plot pare me er dhe flori e diamante gjaku t pafajshmish.
  Ka ardh koha qe amerika,si me i forti i lagjes,me dhun ti bej vettingun paurive zvicerrane dhe ta nxjerr para drejtsis shtetin mafjoz kriminel zviceran dhe zvicerranet si popull mafjoz.
  Nese se ben sot amerika kte gje do ta bej neser i forti i rradhes,kina apo india a rusia n horizont.
  Duke fitu pikavarazh n bot sepse bota pret drejtsi.

  Si jan bo t pasur zvicerrant.
  Si osht pasuru shteti zvicerran.
  Kjo esht ceshtja.

 24. Ilir says:

  Or qorra a e dini se serbet ashtu si ausriaket dheruset, bile edhe polaket e kane shqipo jen me dy koka. Po pse mor merhuma ju cmend shqiponja shqiptare. Ju komentues a e dini pse? E jona eshte e zeze ne fluturim pra e eger kurse shqiponjat e tyre jane td buta. Jane shqiponja kafazi

 25. arban shmili says:

  Redaksi e nderuar!

  Si përgjigje akuzave nga ana e një segmenti ultraantishqiponjë, antishqiptare, ribotoni shkrimin tim në lidhje me këtë histeri antishqiptare.
  Teksti është botuar (lexuesit na shkruajnë) në lidhje me artikullin.- “Shqiptarët e zvicrës janë penduar…”
  Mediat ultraantishqiptare, jomirënjohëse për vlerat dhe kontributin e Granitit e të Gjerdanit dhënë futbollit zvicëran.
  Ata (mediat antishqiptare zvicërane përmes futbollistëve tanë), nuk merren me shkakun – provokimet e tifozerisë serbe në Rusi me thirrjet “Shqiptarët në kasaphanë” shoqëruar me mijëra fanelle të veshura me portretin e djalit të Hitlerit – Mladic, por i pengon suksesi shqiptar për afirmimin e futbollit të Zvicrës.

  Një ribotim si përgjigje. Me mirënjohje, Arban Shmili

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *