Reforma në drejtësi, me qytetarët dhe për qytetarët: Shpejt do japin llogari politikanët dhe zyrtarët e korruptuar

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Nuk ka dilemë se reforma në drejtësi përbën reformën më të rëndësishme të dekadës së fundit dhe një prej reformave më të rëndësishme të tranzicionit në Shqipëri.

Objekt i saj nuk janë vetëm organet e drejtësisë dhe sistemi i shtetit të së drejtës, por edhe indirekt, niveli i mirëqeverisjes dhe i standardeve të demokracisë funksionale në Shqipëri.

Mangësitë, kritikat, diferenca midis pritshmërive dhe rezultateve mund të kenë vlerën e tyre por thelbi, reforma dhe jetësimi i saj, janë e mbeten zhvillimi më pozitiv në Shqipërinë e sotme dhe për Shqipërinë e nesërme.

Instituti i Studimeve Politike (ISP) po monitoron reformën, në fazat e saj aktuale dhe sidomos, po ndihmon në njohjen e saj më të madhe publike, në stafet universitare dhe studentët e drejtësisë, shkencave politike dhe të komunikimit.

Qëllimi, – ata të jenë të mirë-informuar, të interesuar dhe indirekt edhe kontribuues në ecjen e gjatë e komplekse drejt një sistemi të ri të drejtësisë, të shtetit të së drejtës dhe të demokracisë funksionale në Shqipëri

Materiali është realizuar nga stafi i Institutit të Studimeve Politike në kuadër të projektit “Reforma në drejtësi: me qytetarët dhe për qytetarët.

Nga ligjet tek jetësimi praktik. Informim, lobim dhe monitorim” Mbështetur nga programi i ligjit, OSFA.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]
        
        Loading...
        

3 komente në “Reforma në drejtësi, me qytetarët dhe për qytetarët: Shpejt do japin llogari politikanët dhe zyrtarët e korruptuar”

 1. sapa says:

  Kush e tha kete Llalla?

 2. VETTINGU FILLON NE SHTATOR - VITIN PERCAKTOJENI VETE says:

  I pershendes te gjithe lexuesit me melodine e bukur “Kthehu ne Shtator”.
  Sepse pikerisht ne Shtator do te filloje Vettingu ndaj Glases sone Politike.

 3. Kalec Dega says:

  E forte kjo, sdo kete vrime ku te futen:
  Edvin Rama
  Ilir Meta
  Sal Bisha
  Lulu Basha
  Gramoli
  Erjoni
  Tualeti
  Lali Eri
  Edscobari
  Vellai i Xhafajt
  Monika
  Etjetj

Lini një Përgjigje te VETTINGU FILLON NE SHTATOR - VITIN PERCAKTOJENI VETE Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *