Sulmet e mëdha po afrohen, Erdogan i friksohet një masakre në Siri

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka paralajmëruar se sulmi me bomba dhe raketa në provincën e Idlib në Siri, e cila është kështjella e fundit e rebelëve mund të shkaktojë një “masakër”.

Zoti na ruajt, një masakër serioze mund të bëhet nëse ka një shi raketash atje“, tha Erdogan pas një vizite zyrtare në shtetin e Azisë Qendrore të Kirgistanit, njoftoi të mërkurën Hürriyet Daily News.

Komentet e tij erdhën pasi trupat siriane u mblodhën pranë rajonit perëndimor të Idlibit për një sulm të madh që ka ngritur frikën e një katastrofe humanitare në një shkallë që ende nuk është parë në konfliktin shtatëvjeçar.

Të martën, i dërguari i posaçëm i OKB për Sirinë, Staffan de Mistura, tha se paniku ishte duke u përhapur në mesin e 3 milion qytetarëve të provincës Idlib, pasi ai sugjeroi që qeveria e Asadit dhe aleatët e saj kishin vendosur 10 shtatorin si një datë për një bombardim të plotë duke sulmuar forcat rebele.

Damasku dhe mbështetësi kryesor i saj, Moska, janë zotuar të çrrënjosin grupet xhihadiste që dominojnë provincën Idlib.

Të martën, Rusia, një aleat i regjimit të presidentit Bashar al-Assad, rifilloi sulmet ndaj Idlibit pas një pauze 22-ditore.

Turqia, e cila mbështet disa nga rebelët, ka zhvilluar disa raunde bisedimesh me Rusinë që synojnë shmangien e një sulmi ndaj Idlibit, si dhe me Uashingtonin.

Bashkëpunimi ynë me Rusinë tani është shumë i rëndësishëm“, tha ai. “Shtetet e Bashkuara dërgojnë topin në cep të Rusisë dhe Rusia në cep të SHBA.”

Erdogan shtoi se një proces “shumë i pamëshirshëm” po shpaloset në Idlib, duke paralajmëruar për rrezikun që luftimet e rënda do të shkaktonin një fluks të refugjatëve.

Ai tha: “3.5 milion njerëz jetojnë atje. Zoti na ruajt, ku ata njerëz do të ikin në rast të një fatkeqësie“.

Idlib është një nga zonat “de-escalation” të krijuara si rezultat i bisedimeve të Rusisë, Turqisë dhe Iranit vitin e kaluar pasi Damasku rifitoi kontrollin e më shumë të vendit.

Erdogan, si dhe presidentët e Iranit dhe Rusisë, do të takohen të premten në Teheran për një samit që pritet të përqëndrohet në Idlib.

Donald Trump ka paralajmëruar Assadin, Iranin dhe Rusinë që të mos “sulmojnë pa u lodhur” në provincën Idlib të mbajtura nga rebelët, duke thënë se qindra mijëra njerëz mund të vriteshin.(TemA TV)

REMOTE_ADDR:[]

4 komente në “Sulmet e mëdha po afrohen, Erdogan i friksohet një masakre në Siri”

 1. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane identiteti i Turqise ne Shqiperi , Evrope e me gjere..........'' says:

  birazeri i ”zhak sumqirit” i friksohet shtetit te pamohueshem kurd e jo masakrave……………

  1. Hahahahaha says:

   Kurdet kane njohuri nga Shtetformimi sa c’kishit ju vellezerit e tyre me 1830

   1. adi says:

    Epo t’i japim mend ne shqiptarer per shtetformin qofte dhe grekut apo kurdit eshte qesharake … kemi 106 vite dhe jemi me keq se afrika qendrore … Kosova ne 11 me zi akoma

 2. theatrical says:

  o kurdët e anastasit,
  -Ne lufte per çeshtjen e Kurdistanit te jeni gati-
  GJITHMONE GATI
  hahahahahaha…..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *