FOTOT: Turistët norvegjezë “fiksohen” pas parkut Kombëtar Divjakë-Karavasta, ja disa pamje spektakolare nga kjo bukuri shqiptare

Divjaka mbetet në qëndër të vizitave turistike përsa i përket turizmit natyror dhe atij të vëzhgimit. Kjo për arsyen se si po menaxhohet ky Park Kombëtar.

Ka rreth 5 vjet që Parku Kombëtar i Divjakës ka tërhequr vëmendjen e vizitorëve vendas por kryesisht të atyre që vijnë nga Europa por dhe më larg saj. Kjo për shkak të kujdesit dhe menaxhimit profesional të këtij parku.

Fantazia, profesionalizmi dhe investimet në drejtimin e duhur, kanë bërë që Parku Kombëtar i Divjakës  të vizitohet në çdo ditë të vitit. Kur flasim për Florën dhe Faunën e veçantë të kësaj zone duhet të flasim edhe për kujdesin që është treguar nga banorët vendas për ta ruajtur atë, por edhe për kujdesin që vazhdon të tregojë Administrata e Zonave të Mbrojtura që menaxhon këtë park.

Ardian Koçi si drejtor i kësaj administrate ka meritën kryesore në mënyrën si kujdeset për këtë mrekulli natyrore por edhe se si menaxhon stafin e specialistëve të natyrës.

Ruajtja e pyllit me halor nga dëmtuesit apo zjarret në periudhën e nxehtë, pastrimi i tij nga drurët e vjetër apo shkurret parazite, hapja e shtigjeve të reja për vizitorët e natyrës, kujdesi për faunën e egër që rritet në këtë mjedis të ngrohtë si dhe prezantimi në mediat vendase dhe ato të huaja, kanë bërë që turistët të shuajnë kuriozitetin e tyre duke zbritur edhe nga Norvegjia polare.

Po ti hedhësh një sy librit të përshtypjeve në Shtëpinë e Pritjes së Vizitorëve në hyrje të parkut, do të lexosh impresione nga më të bukurat dhe mbreslënëse.

Tani jemi në pragvjeshte dhe fillon përgatitja për shkartisjen e shpendëve shtegtar, atyre që vijnë nga vendet e ftohta të veriut dhe atyre që ikin prej këtu drejt vëndeve më të ngrohta të jugut.

Do të shtohen Patat e Egra ,Rosat, Flamingot e plot gjallesa të tjera nordike. Por, si pararojë të tyre, ditën e djeshme, në Parkun e Divjakës mbërriti një grup i madh vizitorësh nga Norvegjia. Ata u njohën me pyllin e dendur me pisha si dhe me speciet e shumta të fluturakëve ujorë që gëlojnë në lagunat e shumta që mbushin këtë hapsirë bregdetare.

Një kuriozitet të veçantë paraqet “Ishulli i Pelikanit” dhe mënyra se si vizitohet ky ishull ku mbarështohet specia e rrallë e Pelikanit Kaçurrel.

Grupi i turistëve nordikë, pas vizitës dhe përshtypjeve që lanë në Librin e Mbresave në Qendrën e Vizitorëve dhe pas një dreke me peshk e ngjala të freskëta të lagunës, u largua nga Divjaka për në veriun e largët,ndërsa prej andej përgatiten të udhëtojnë drejt lagunave tona të ngrohta, zogjtë migrator të veriut, për t’i shpëtuar të ftohtit të acartë të atyre vendeve. Divjaka tashmë është çdo ditë e vizitueshme…

10 komente në “FOTOT: Turistët norvegjezë “fiksohen” pas parkut Kombëtar Divjakë-Karavasta, ja disa pamje spektakolare nga kjo bukuri shqiptare”

 1. Pellazgos says:

  Turistet Norvegjez,perpara se te “fiksohen” per parkun Divjake Karavasta duhet te mesojne qe pse Ilyret apo Pellazget e quanin Karavo -Stasi d.m.th stacion varkash dhe turkoallbanians e quajne Karavastas!
  Popull pa Identitet qe te gjitha Topo Onomat ose “shqip” Toponimet e Ilyreve i kane ndruar te pabeset si Epidamnos ne Durrazzo,nga Agios Saranda ne Sarande apo Santa Quaranta,nga Moskopolis ne Voskopoje,nga Kostandino-polis qytet per nder te “shqipetarit” Kostandine ne Kostandinopoje,Argjiro-Kastron qe Ilyret e quanin Kastron e Argjirose ne Gjirokaster nga turkoallvanosat e pabese.

  1. ilir detari says:

   play dirty thonin dikur anglezet per maskarenjte tashti me shpesh thone play greek..keshtu qe pellazgos shko play greek qe domethene go and fuck yuor self bastard

  2. labi says:

   ti Vorjo arqidhje she koloqith thuaji atit papudhit qe ka qef nga mbrapa janullates pedofil i degjeneruar ka shum k** ne kravasta mbase i pelqen

  3. Call of Duty says:

   Keto qe thua ti, jane si te thuash Afrerdita eshte toponim Grek, por ka nje problem. Aferdita nuk ka ndonje kuptim specifik qe ka lidhje me bukurine e perendeshes ne Greqisht. Tani nqs je SHqipetar, mendohe c’fare kuptimi ka Aferdita ne SHqip? Ti bir i Persianeve qe maskohesh me emrin Pellazgos, duhet ta dish qe fustanella nuk eshte toponim Grek gjithashtu, por Greket e kane kostum kombetar. Hmmmm, jeni vertet Greke, apo? Te duket cudi, qe deri ne gjirin e Artes popullsia eshte e bardhe me sy blu, dhe me poshte me te zinj se Persianet?! Boll lexove pallavra Greke, qe edhe vete ata nuk i besojne, se behesh gazi i botes.

  4. Pellazgu says:

   Po nuk qellove aty ti o pellazgos tua sqaroje norvegjezeve origjinen e toponimit te Karavastas ta shihje ti sa do u plaste penisi (qe vjen nga fjala peos). Ose fjala shqip “kar” vjen nga fjala “karavo”. Po ik o pelazgos e mos na caj “arhidit”.

  5. FUKARAJI ashtu mbetet FUKARA ( ne shpirt ) says:

   Hajvan – os ,
   a e shikon sa te shkolluar te kemi bere ne SHQIPETARET ty more dit-shkurter/ ajo shkolle qe e mbrojten me shume sakrifica duke e paguar edhe me jeten e tyre rilindasit shqipetare , se ata te tute e quajten “gjuhe e mallkuar “…… pa shiko – je edukuar , artikulon sakte shqipen , drejteshkrim i persosur…..po c`ne a Derr – Zi te duhet te perzihesh ne nje artikull ku Tema eshte komplet dicka tjeter……RIKUJTESE….Norvegjezet interesohen per Lagunen / Parkun Kombetar etc……Pse e ben pershesh a Derr -ZI………akoma se ke kuptuar se ne Shqipot jemi shume krenare per ate qe jemi Shqipo…….edhe sikur te gjithe bythzinjte – arabo – turq , te cilet i thone vetes Helen te vine e te thone ato qe shkruajte zot – rrotaxhile , prape-se prape ne e dime qe ju , — si sot , si para 100-vitesh me ” König Otto ” , si para qindra vitesh keni shtrire perhere Doren ndaj Europes , pra nga ku fillon Jugu i Shqiperise ( aty fillon Europa ) e deri ne Nord Pol ku mbaron Kontinenti Europian.
   Historine e keni treguar ne menyren me djallezore . Keni genjyer dhe cdo gje e keni transfomuar historikisht, sic jua ka dashur interesi…….e njejta sjellje edhe sot mbas qindra vitesh maskarade ….skishit buke te hanit e une Europjani me taksat e mija duhet te paguaj ty , qe Shteti Grek te paguan per te qene grek kopil ( sic edhe je , kjo s`do as men as kalem )……..
   TUNG

 2. Deti says:

  Sa te kane paguare pere te bere kete artikull mose genjeni njerzit me keto brrockulla

 3. BERATI says:

  Gjynah.Kane ikur pa u njohur me mishkonjat

 4. selim rroshi says:

  Ja dhe vula injorances paskan ven shezlonge ne ate vend tejet natyror. Logjika barbare e te berit leke me dhune.

 5. Pellazgos says:

  Ti thuash Hamzait,Sulejmanit,Idrizit,Hasanit,Qemalit qe Kombi eshte i Shenjte dhe lufta per Te eshte Nder,Dygnitet Respetto nuk e kupton.
  Dhe per kete kane faj Greket qe nuk ju “penguan” te quheshit turq,te luftonit per te,te mohoni krimet,vrasjet,pengjet e tyre.
  Ndryshe nuk shpjegohet degjenerimi i Identitetit ne emer te nje Feje te nje pushtuesi.
  Me ironikja eshte se 1100 vjet Perandori Greke te Bizantit ne Ballkan nuk ka lidhje me ju se kini ardhur nga Kina dhe nuk ishit ketu.

Lini një Përgjigje te Pellazgu Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *