Frrok Çupi: Vendi ka nevojë për opozitë marksiste dhe të majtë ekstremiste, duhet revolucion që të shpëtojmë

“Top Talk” ditën e sotme iu referuar zhvillimeve të fundit politike në vend, ku i ftuar ishte Frrok Çupi, i cili befasoi me tezën e propozuar duke u shprehur se Shqipëria ka nevojë për një opozitë marksiste, me rishpërndarje të pasurisë për shpëtimin nga krimi.

PD propozoi ditën e sotme një vetting politik, për këtë analisti u shpreh se më parë se të realizohet një gjë e tillë, duhet të bëhet një vetting i shoqërisë shqiptare, e cila sipas tij është e kriminalizuar.

“Krimi ka filluar me disa skalione dhe ka filluar nga skalioni i fundit. Kjo është fatkeqësia se si luftohet krimi në Shqipëri.

Kjo do të thotë se ka filluar me krime të selektuara, siç është “Xibraka”, siç është Shkodra. Kjo gjë e çon politikën në hetues, në polic dhe kjo nuk është normale.

Që të shkosh te vettingu i politikës ka disa hapa të tjerë.

Në Shqipëri duhet dekriminalizuar shoqëria dhe pa e bërë këtë nuk mund të bësh dekriminalizimin e politikës”, tha analisti.

Sa i përket rrethanave politike në vend dhe alternativave, Frrok Çupi shprehet se janë krijuar rrethanat që askush prej këtyre alternativave të mos fitojë më dhe do të jetë nevoja për një opozitë marksiste.

“Kam frikë se këtu do të jetë nevoja për lindjen e një opozite marksiste, e cila është e vetmja mënyrë për t’u bërë e besueshme te populli dhe e vetmja mënyrë për të shkuar drejt thelbit të dekriminalizimit.

Thelbi i dekriminalizimit tani në Shqipëri është shpërndarja e pasurisë dhe duhet të kemi një rishpërndarje të saj.

Opozita marksiste duhet të jetë një e majtë ekstreme, por e përmbajtur në pjesën e përgjakjes, nuk është leniniste, nuk është staliniste.

Dhe shenjat në Shqipëri janë dhënë tashmë”, shprehet Frrok Çupi.

REMOTE_ADDR:[]

14 komente në “Frrok Çupi: Vendi ka nevojë për opozitë marksiste dhe të majtë ekstremiste, duhet revolucion që të shpëtojmë”

 1. cupivic says:

  Mero nuk po le kelysh serbi e rusi pa ju publikuar idiotesite ne gazete.

  1. Hosteni says:

   I ha palla Meros. Klikimet vella, klikimet….ato sjellin buke. Pastaj edhe ca furca Rames dhe Veliajt, nuk bejne keq.

  2. Vëzhguesi says:

   Doni ta merni vesh sa i djathtë është Skypion? Ja shikoni, as që ka për të komentuar kundër idesë së Çupit për një 8 Nëntor të dytë. Po hidhen në sulm kontigjentet serete të Ramiz Alisë dhe Nexhmije Hoxhës, ose më sakt, po vihen në lëvizje anë e kënd vëndit “qytetarët dixhital” te Sali Berishës. Kushtrimin e dha Çupi!

  3. Doktor Rrumpalla says:

   Kete Frrokun me koke me cepa e paska zene semundja e lopes se cmedur. Ky vazhdoka te studioka Stalinin dhe Leninin. Ne thame ky po shkruante romanca me lope ky na hodhi shashken! Dhe sigurisht prandaj i paskan rrjedhur trute nga goja me jargavitje komuniste. Ky dhe punedhenesi i tij dobici serb i Vicidolit nuk e paskan harruar baba Verin. Yxhym per fitorje te reja ore tru thare. Pese qeliza nervore i paskan mbetur ketij funderrines. Njera nga ato qe mban pushken ne nje dore, njera qe ti bjere me dore, dhe tjetra qe ta haje pas bythe. Sigurisht njera per te bere shurren dhe tjetra qe te haje mut. Merre pushken nese mendon se duhet revolucion. Se asnje nuk te vjen nga mbrapa. Atehere do ta shikosh te semes kur te hash noji plum bytheve.

 2. Mos o Frok says:

  Mire e ka ky maloku qe ka ngel pa leke
  Shembuj jane te revolucioneve te tilla ësht ai i Sirise, Libise etj
  Filloje malok se armet dhe leket i ka gati Vuçiçi.

 3. ceni boston says:

  Jo ore ?! Seriozish te ke ? Dhe te veme Berishen perseri apo Lulezime karagjozen!Ha ha ha…keta jane pjerdhur fare nga mente e kokes, i kujtojne shqiptaret per budallenj si 20 apo 30 vjet para! Po ikni o krunde, shurosuni ne ndonje lulishte e futini ndonje domino se ju mjafton qe zbritet nga malet ne kryeqytet!

 4. ME EMER says:

  .. KJO OPOZITE “MARKSISTE ” POR JO LENINISTE APO STALINISTE , DO TE THOTE TE DALIN NE KRYE ISH KOMUNISTET QE TRADHETUAN LENININ APO STALININ . PRA SALIU ME SHOKE ..! MJAFT OR TE PA CIPE , QE NA NXITE JETEN..!

 5. Peço says:

  Përse nuk e arrestojnë këtë mut spiuni të sigurimit për të tilla deklarata? 75 vjet kanë fëlliqsirat komuniste që nuk lanë gjë pa i bërë jetës së këtij populli me eksperimentet e tyre çnjerëzore, bytha e këtij spiuni sërb, antiperëndimori të tërbuar, kërkon të filloj përsëri gjithçka nga e para. E di pse ndodhin gjithë këto të këqia në këtë vënd, o Frrok qëni? Sepse demokracinë e kanë marrë në dorë për ta ndërtuar falangat më të errta të regjimit barbar komunist, spiunët e gjirizeve komuniste si puna jote. Ku dini ju mutër se ç’është nderi dhe shërbimi dinjitoz ndaj popullit. Pse aq kollaj qënka në këtë botë të jesh njeri i ndershëm? Do ndërtojnë demokracinë bajga si puna jote dhe ustai yt shpirtëror nga shkëmbinjtë e Tropojës, i cili për busull në veprimtarinë e tij ka ligjet mesjetare të Lekë Dukagjinit…

 6. te fala sales says:

  ka nevoje dhe per brisqe mos haro temaresh dhe shkumbe o frok babalja

 7. Dash Pacja says:

  Po cpret akoma!? Jepi sat bije nje kallash dhe; Para demokrat! Liri-Demokraci. urrrrrrraaaaaaa

 8. Alboz934 says:

  Nga na ke humb se na mori shume malli o Frrok mendje ka…i . Je i vyer i duhesh shume njerezve te soitaleve te vlores elbasanit shkodres .

 9. kasem gahinji says:

  cok frrupi therret:-proletare te te gjithe vendeve bashkohuni

 10. emigranti says:

  C’eshte ky idiot komunist qe thote se para se me u be dekriminalizimi I politikes duhet te dekriminalizohet shoqeria ( populli ), kur dihet qe perfitues ne keta 27 vjet kane qene politikanet dhe humbes, pra ai qe e ka pesuar nga maskaralleqet e politikes ka qene populli I thjeshte.
  Nje zgjidhje mund te ishte vetingu real I politikes nen presionin perendimor ( pothuajse utopi pasi te huajve I leverdis me mire disa politikane te korruptuar qe ti komandojne me kollaj ne favor te axhendave te shteteve te tyre ) .
  Zgjidhje tjeter do te ishte vendosja e nje klike ushtarake qe do konfiskonte pronat e vena ne menyre te paligjshme, kryesisht te politikaneve qendrore e lokale dhe arrestimin e tyre.
  Edhe kjo zgjidhje ka pak mundesi, nisur nga niveli dhe prejardhja e ” gjeneraleve ” tane.
  Zgjidhje me e mire do te ishte dalja e nje force te re politike te palidhur me politiken e djeshme dhe te sotme, te paster dhe idealiste dhe te mbeshtetur fuqimisht nga populli.
  Perndryshe ndryshimi do te jete shume I ngadalshem dhe do te kryhet mbas dekadash nga njeri prej grupeve rivale, nipa te politikaneve aktuale.
  Shpresoj qe vala e asaj qe ndodhi ne Europe zgjedhjet e fundit( Itali, Greqi, etj. ) te vije sa me shpejt ne Shqiperi.
  Dhe nuk behet fjale per kesisoj vetingu ku dalin te paster edhe hajdutet qe ne ndryshim nga koleget e mbetur ne klase, dine te fshehin dhe ti servilosen politikaneve dhe “miqve te huaj”, por per konfiskime ndeshkim te kujtdo te korruptuar, perfshi politikanet, gjyqtaret e mediat perfshi edhe ” opinionistet ” e tyre qe bejne shplarjen e truve te popullit.

 11. Albana says:

  Qelbesirat komuniste me qellim pas 90 me ligjet dhe politikat e tyre djallezore arriten qe vertete te inkriminojne pothuajse gjithe shoqerine shqiptare qe te perligjnin korrupsionin e tyre. Po ky klysh serbi MOs te na jape leksione per shperndarje te pasurise, se popullit Shqiptar boll ka vuajtur nga antishqiptaret. Keto krimba duhet te zhduken nga jeta publike, qofte dhe sI analiste te thjeshte.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *