Pence dhe Pompeo mohojnë se janë autorë të shkrimit shpërthyes ndaj Trump. Reagon presidenti

Zëvendëspresidenti i SHBA, Mike Pence, ka hedhur poshtë spekulimet se është autori i një editoriali anonim dhe dënon sulmin ndaj Presidentit Donald Trump.

Artikulli i New York Times, i cili thuhet se është shkruar nga një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë, thotë se të emëruarit e z. Trump po përpiqen që të mbysin axhendën e tij.

Spekulimet e ashpra rrethojnë se kush ishte përgjegjës por zëdhënësi i Pence mohoi se ishte ai pas këtij shkrimi.

Trump reagoi me zemërim për shkrimin e botuar nga New York Times, e cila ishte shkruar nga një zyrtar i administratës Trump dhe pretendoi se një koalicion i brendshëm i Shtëpisë së Bardhë po punon për të penguar “prirjet e tij më të këqija” derisa të largohet ose mund të shkarkohet nga zyra e tij, shkruan BBC.

Trump e përshkroi shkrimtarin si person që nuk ka guxim dhe gazetën si “të rreme”.

Pak orë pas publikimit të shkrimit, Presidenti Trump reagoi në Twitter: “A ekziston vërtet ‘zyrtari i lartë i administratës’, apo është gazeta e dështuar Nju Jork Tajms që del me një burim të rremë? Nëse ky person anonim pa shtyllë kurrizore vërtet ekziston, gazeta New York Times, për qëllime të sigurisë kombëtare, duhet t’ia dorëzojë atë menjëherë qeverisë”, shkruante ai.

Në një tjetër koment në Twitter, presidenti pyeste me gërma të mëdha: “TRADHTI?”

“Nënpresidenti vendos emrin e tij në opinionet e tij”, shkroi Twitter Jarron Agen, drejtor i komunikimit i Pence dhe zëvendës shefi i stafit.

“Sidoqoftë, duhet të turpërohemi dhe kështu duhet personi që ka shkruar një vepër të rreme, të palogjikshme dhe të dobët. Zyra jonë është mbi akte të tilla amatore”.

Teoria që Pence shkroi artikullin rrjedh kryesisht nga përdorimi i fjalës “lodestar”, një term që do të thotë “yll që udhëheq ose udhëzon” dhe një që shpesh e ka përdorur nënkryetari.

Shefi i Shtëpisë së Bardhë u përplas edhe me New York Times për botimin e saj, duke këmbëngulur se “ata nuk e pëlqejnë Donald Trump sepse janë njerëz shumë të pandershëm”.

Edhe sekretari i shtetit Mike Pompeo ka mohuar se ka shkruajtur opinionin shpërthyes dhe anonim, i cili thot se një “rezistencë” e brendshme po punon për të penguar pjesë të agjendës së Trump.

Pompeo, i cili po viziton Nju Delhi, u tha gazetarëve të enjten: Se nuk është opinioni i tij”, dhe pas spekulimeve u shtanga mbi atë se kush e shkroi artikullin.

Pompeo akuzoi mediat se po përpiqen të minojnë administratën e Trump dhe thotë se ai e gjen “tepër shqetësues”, shkruan “The Guardian”.

Artikulli i titulluar “Unë jam pjesë e rezistencës brenda Administratës së Trump” është shkruar nga dikush që New York Times e përshkruan si një zyrtar i lartë në administratën. Gazeta thotë se autori kërkoi anonimitet dhe se kjo ishte thelbësore për të ofruar një “perspektivë të rëndësishme” për lexuesit e saj.

“Shumë nga zyrtarët e lartë në administratën e tij po punojnë me zell nga brenda për të penguar pjesë të axhendës së tij dhe prirjet e tij më të këqija”, thotë artikulli.

Megjithëse autori thotë se mbështesin objektivat e administratës, ata thonë se sukseset e saj kanë ardhur në dritën e presidentit, i cili përshkruhet si impulsiv, i çuditshëm dhe amoral, diku me “impulse të gabuara” duhet të kontrollohen për të mirën e SHBA.

“Kjo mund të jetë ngushëllim i ftohtë në këtë epokë kaotike, por amerikanët duhet të dinë se ka të rritur në dhomë, ne e njohim plotësisht atë që po ndodh dhe ne po përpiqemi të bëjmë atë që është e drejtë edhe kur Donald Trump nuk do të”.

Opinioni paraqet një kritikë tronditëse të Trump dhe është pa precedent në historinë moderne amerikane. Ish-drejtori i CIA-s John Brennan , i cili ka qenë i ashpër me presidentin, e quajti “mosbindje aktive të lindur nga besnikëria ndaj vendit, jo për Donald Trump”.(TemA TV)

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *