Babai i Xhakës: Zviceranët e dinë ç’është shqiponja për shqiptarët

Para ndeshje së Shqipërsië me Izraelin në “Elbasan Arena” ndodhet edhe babai i Taulant Xhakës i cili ka folur për mikrofonat e “Supersport”.

Emocionet që ke?

Normal që emocionet janë nga të dyja anët. Pa marrë parasysh se ku luhet ndeshja në Zvicër apo Shqipëri. Jam shumë i lumtur që gjendem në Elbasan.

Ke qenë ti që ua ke ushqyer dashurinë për futbollin. Ca mendimi ke për Shqipërinë?

Kanë pasur talentin. Shqipëria është shumë e fortë dhe ka lojtarë të mirë në kombëtaren tonë. Këta djem do të kenë sukses me trajnerin Panuçi.

Xhaka dhe Shaqiri. Ca mendimi ke për deklaratat në lidhje me shqiponjën?

Zvicra e di që shqiponja është simboli jonë. Nuk është cilësuar shumë e rëndë. Ishte një gjest emocional dhe jo politik. Nuk ka asgjë të keqe. Por kur mbron ngjyrat e një shteti tjetër duhet të kesh pak kujdes.

Kush është pika jote e dobët, Taulanti apo Graniti?

Nuk mund t’ju përgjigjen. Nuk i dalloj. I kam të dy bijtë e mijë. Pikë të dobët kam pikë të vogël, por edhe Taulantin. Nuk i ndaj dot.

REMOTE_ADDR:[]

1 komente në “Babai i Xhakës: Zviceranët e dinë ç’është shqiponja për shqiptarët”

  1. zaim zajmi says:

    SHQIPONJA ishte pasojë, jo shkak

    Disa segmente të autoriteteve zvicërane dhe media të atij vendi, nuk merren (merreshin) me shkakun e manifestimit të gëzimit me shqiponjën tonë, provokacioni nazist serb (punë edhe për FIFA-n e verbër) përmes thirrjeve “Shqiptarët nën thikë” /ubij zakoli, da siptar ne postoji/, shoqëruar me portretin e gjakpirësit Mladic në mijëra fanella të tifozerisë serbe.
    Xhaka Diamanti dhe Perla Shaqiri, në vend të përgëzoheshin me elozhe adekuate që përballuan gjithë atë presion moral, iu nënshtruan një

    sulmi të kotë nga disa autoritete të kombëtares. Gjithë kjo ndikoi mjaft keq te këta emblema të sedrës sonë kombëtare dhe në lojën kundër Suedisë nuk ishin as hija e shkëlqimit heroik të lojës së mëparshme.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *