Civilët improvizojnë gotat si maska për mbrojtjen nga gazi, Idlibi përgatiten për betejën e fundit

Hudhayfa al-Shahad lidhi një got me ngjyra të mbushur me pambuk dhe qymyr druri në fytyrën e një fëmije dhe shtrëngoi një qese plastike rreth kokës së tij duke improvizuar një maskë gazi për të shpëtuar nëse sulmet kimike bien përsëri mbi Idlib të Sirisë.

Civilët në bastionin e fundit më të madh të Sirisë po bëjnë rezistencë duke kundërshtuar sundimin e presidentit Bashar al-Assad, po përgatisin ushqim dhe gërmojnë strehimore përpara një ofensive të pritshme të ushtrisë.

Ata gjithashtu po vënë besimin e tyre në diplomacinë fqinje të Turqisë për t’i kursyer ato nga veprimet ushtarake, të cilat mund të bëhen një fatkeqësi humanitare.

Ne po përgatitim atë që mundemi më pak, maska ​​të vogla primitive që mund t’i vendosim në gojën e fëmijëve në rast se na godasin me kimikate“, tha Shahad 20-vjeçari për Reuters nga fshati i tij në jug të qytetit Idlib ku ai ndan një shtëpi me gruaja e tij shtatzënë, tre fëmijë dhe rreth 15 njerëz të tjerë.

Përgatitjet ushtarake siç kemi parë janë në lëvizje… Ne si civilë kemi filluar përgatitjen e shpellave,” tha ai, duke treguar shishe qelqi me perime turshi të vendosura në muret e lagura të vendit të gërmuar duke e quajtur atë një shpellë.

Rreth 3 milionë njerëz jetojnë në kështjellën rebele në Sirinë veriperëndimore, e cila përfshin shumicën e provincës Idlib dhe pjesët e afërta të Latakia, Hama dhe Aleppo.

Gjysma e tyre ikën nga lufta ose u transferuan atje nga qeveria pasi u larguan nga pjesa tjetër e Sirisë, sepse presidenti Assad ka marrë vazhdimisht territorin e rebelëve.

​Banorët e Idlibit kanë frikë dhe Uashingtoni ka paralajmëruar Asadin kundër përdorimit të armëve kimike në ndonjë ofensivë, duke premtuar një përgjigje nëse ai e bën këtë.(TemA TV)

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *