VIDEO: Shkelën rregullat e qarkullimit, ndëshkohen 179 shoferë brenda 48 orëve në Tiranë

Policia në Tiranë ka vijuar kontrollet në rrugë të ndryshme, ku vetëm në 48 orë janë ndëshkuar 179 shoferë pasi kanë shkelur rregullat e qarkullimit rrugor. 

Njoftimi i policisë:  

Me fillimin e muajit Shtator, rritet ndjeshëm si numri i mjeteve në qarkullim ashtu edhe lëvizjet e tyre , duke krijuar trafik të rënduar dhe konfuzion, veçanërisht pranë tregjeve industriale dhe institucioneve arsimore, por ajo që mbetet më shqetësuese është “nxitimi pa motiv” për të shkelur rregullat e qarkullimit rrugor, duke krijuar një mjedis të pasigurt për veten dhe të tjerët. 

Rrugorët e kryeqytetit përgjatë 48 orëve të fundit janë orientuar në drejtim të verifikimit të shkeljeve që kanë të bëjnë me mosrespektimin e sinjalizimit rrugor të ndritshëm dhe atij vertikal🚥⛔, parakalimet e gabuara në afërsi të kryqëzimeve, si dhe parkimet e gabuara brenda komplekseve dhe blloqeve të banimit, të cilat janë një shqetësim i përditshëm për banorët. 

Në funksion të kontrolleve 🚔 të lartpërmendura janë evidentuar dhe ndëshkuar 📸✍ 179 drejtues mjetesh, nga të cilët : 

45 për shkelje të sinjalizimit të semaforit 

60 drejtues mjetesh për parakalim të gabuar 

74 mjete për parkim të gabuar, kryesisht në trotuar dhe në vendkalim këmbësorësh. 

Gjithashtu përgjatë verifikimeve janë arrestuar në kushtet e flagrancës 8 drejtues mjetesh nga të cilët, 5 për drejtim mjeti në gjendje të dehur dhe 3 për drejtim mjeti të papajisur me leje drejtimi. 

Duke ju uruar një fundjavë të mbarë, 👮‍♀ Rrugore e Tiranës ju këshillon për më shumë kujdes dhe përgjegjshmëri gjatë përdorimit të mjetit. (TemA) 

REMOTE_ADDR:[]

3 komente në “VIDEO: Shkelën rregullat e qarkullimit, ndëshkohen 179 shoferë brenda 48 orëve në Tiranë”

 1. tito says:

  Duhet te kuptoni qe edhe kjo menyre nuk i ve ne vije te drejte keta njerez sepse e kane per edukate. Ne cdo semafor e kryqezim duhet me se sben kamera dhe gjoba te shkoje direkt me poste. Pastaj pjesa tjeter e rrugeve le te monitorohet si ne video. Sidomos me parkimet mbi trotuar, ne rruge te ngushta si dhe dyshe.

 2. Moni says:

  Shkoni tek rrethrrotullimi i Z. Zi dhe tek ai i Doganes dhe do gjeni 200 makina njekohesisht qe nuk respektojne prioritetin majtas, pra jane te gjithe per tu gjobitur. Ne dite jane me mijera kundravajtje vetem ne keto 2 rrethrrotullime, pa llogaritur te tjeret.

 3. spartak says:

  O Polici Rrugore . O Mitat Tola . O Drejtor i Përgjithshëm i Policisë . O Ministër i Brendshëm . A po doni me u faru gjithë shqiptarët nga aksidentet dhe vrasjet , apo qysh .
  Ka zgjidhje , po deshët me vepru si patriotë e shqiptarë .
  Mbushini me tabela , pa përjashtim të gjithë Rrugët Hyrëse të qyteteve , ku sipas Kodit Rrugor lejohet vetëm shpejtësia 40 KM/orë . Ndërmirrni aksionin kombëtar për të evidentuar tabelat e shpejtësisë në gjithë rrugët e vendit , duke hequr absurditete të tepërta dhe duke vendos ato të duhurat të neviojshme ( jo tabela kot , me mbush xhepa policash rrugorë hajdutë ) .
  Bombardojeni këtë popull për dy javë me njoftime e informacione në TV , Radio , fletë palosje e broshura , ku ti spjegohet dhe informohet se :
  1.Po tejkaloi shpejtësinë e vendosur në tabela më tepër se 10 Km/orë karshi asaj që tregohet dhe duhet në atë segment , herën e parë e ka 1000 Lekë ( të Reja ) gjobën , herën e dytë 10.000 Lekë , ndërsa herën e tretë , këtyre psikopatëve t’ju digjet patenta në vend ( ta shikojnë me sytë e tyre ) , dhe vetëm mbas 1 viti , ditë më ditë , duhet të kalojnë testin e Komisionit Mjekësor me 4 mjekë psikologë , e pastaj të futen prap në prova patente .
  2. Po u kap dhe fotografua , jo duke fol , por me celular në dorë në rrugë duke ngarë mjetin , herën e parë të gjobitet me 1000 Lekë ( të Reja ) , herën e dytë me 10.000 Lekë dhe herën e tretë , këtyre psikopatëve t’ju digjet patenta në vend ( ta shikojnë me sytë e tyre ) , dhe vetëm mbas 1 viti ditë më ditë duhet të kalojnë testin e Komisionit Mjekësor me 4 mjekë psikologë , e pastaj të futen prap në prova patente .
  3. Të sanksionohet norma e lejuar e testimit të alkoolit si gjithë Europa ( as ma shumë e as ma pak , por jo sipas qejfeve të njerit apo normave të tjetrit ) dhe të informohen mirë të gjithë se me sa alkol ( 1 teke raki , 1 gotë birrë e vogël , një gotë verë ) , mund të jenë brenda normave të testit e nuk do ndëshkohen , por po u tejkalua norma e testit , gjoba e parë të jetë jo 1000 por 5000 Lekë ( të Reja ) dhe për pije , s’do ketë shans për gjobë të dytë por direkt i digjet patenta para syve , dhe vetëm mbas 1 viti ditë më ditë duhet të kalojnë testin e Komisionit Mjekësor me 4 mjekë psikologë , e pastaj të futen prap në prova patente .
  Se do me pi njeriu dhe ti thajë shpirtin tjetrit duke i shtyp fëmjën , është papërgjegjshmëri e pa imagjinueshme , e pa falshme dhe përbën krim me dashje .
  4. Po u kap dhe fotografua duke shkelur semaforin me të kuqe , të veprohet njëlloj sipas tre fazave ( gjobë 1000 Lekë , 5000 Lekë dhe djegjen e patentës në vend ) , dhe vetëm mbas 1 viti ditë më ditë duhet të kalojnë testin e Komisionit Mjekësor me 4 mjekë psikologë , e pastaj të futen prap në prova patente .
  5. Njëlloj veprohet edhe për drejtuesit e motorave , të cilët në jo pak raste janë vrarë e sakatuar edhe vetë , kanë vrarë e sakatuar të tjerë dhe lemerisin qytetarët ditë e natë nëpër rrugët e qyteteve , me ulërima e shpejtësi marramendëse .
  6. Mjetet e mëdha dhe veçanërisht autobuzët urban e interurban nuk duhet lejuar të tolerohen as edhje një grimë , mbasi kanë përgjegjësi të mëdha për jetën e mbi dhjetra e dhjetra pasagjerëve , të cilët mund të jenë edhe 40-50 fëmijë të 40-50 familjeve të
  ndryshme shqiptare .
  Në të gjitha rastet , kur digjet patenta , drejtuesi nuk ka të drejtë dhe nuk mund ta prekë më timonin me ec as edhe 1 metër . Nuk ka vend dhe nuk pin ujë asnjë lloj zëvëndësimi i përkohëshëm . Ta gjejnë vetë se si do e heqin dhe marrin makinën nga vend ngjarja .
  Nuk bëhet ndryshe dhe nuk ka asnjë shkelje të të drejtave . Persona të pa përgjegjshëm , që potencialisht bëhen shkak për vrasje njerëzish , përpara se t’i dënoj e fus në burg dhe në gjakmarrje me të tjerët , ma mirë i paralajmëroj dhe ju heq të drejtën e përdorimit të mjetit me të cilin shkakton krim e tragjedi .
  Organizojini dhe plotësojini detyrat që dalin për realizimin e këtij objektivi , mos toleroni as edhe një njeri të vetëm në zbatimin e këtyre sanksioneve ( sikur edhe vetë presidenti apo kryeministri të jenë , sepse dhe ato nuk do kundërshtojnë gjobën ) dhe do shikoni rezultatin fantastik të aksidenteve pothuajse zero brenda jo më shumë se dy javësh .
  Edhe për armët . Nuk veprohet sipas teorisë së Saimir Tahirit , me LUTJE për dorëzim vullnetar , kur përditë po ndodhin krime , si vrasje , plagosje e kanosje deri edhe në mes të qyteteve . Po bëhemi si FAR WEST në filmat Western .
  Por , besoj se nuk don shumë mend për me kuptu impaktet negative që kanë për krejt vendin , për ekonominë , turizmin , investimet e vendit e të huaja , etj , fenomenet e aksidenteve vdekjeprurëse dhe të vrasjeve , plagosjeve , kanosjeve e vjedhjeve .
  Nuk bëhet me lutje . Ai me armën kryen krime , e unë ti lutem . Besoj se kushdo shqiptar nuk do ta pranonte e miratonte indiferentizmin dhe lutjen ndaj kriminelëve . Këtu ka dy kategori . Kriminelë të afirmuar e permanentë dhe kriminelë të momentit të nxitur e rrëmbyer nga gjaknxehtësia e reagimit momental . Dhe edhe të tilla kanë ndodhur jo pak , për konflikte pronash , bashkjetesa e divorcesh të dhunëshme e sidomos nga adoleshentë e të rinj në rrugë , shkolla , lokale , etj , deri edhe rasti i fundit , kur i prekuri në sedër Ritvan Zykaj , shkoi e mori armën që kishte fshehur në shtëpi dhe bëri hatanë tek 14 vetë ( 8 prej të cilëve të vdekur ) .
  Nuk ka më .
  Pregatit planin Tekniko-Organizativ , ( sepse do jetë punë jo e vogël dhe me përgjegjësi ) , instrukto dhe fut në veprim të plotë të gjithë Komisariatet dhe sektorët që do merren me grumbullimin ( evidentimin e depozitimin ) e armëve dhe mjeteve të tjera dëmtuese , mirato , nëse është e nevojshme edhe ndonjë NEN shtesë , sidomos mbi efektivët që kanë të drejtë arme dhe vendin e kohën e mbajtjes së tyre ( jo pak krime janë kryer dhe me armë shërbimi dhe nga efektivë policie e ushtrie ) , armët e gjahut po pati nevojë , dhe hidhu në veprim fillimisht informues me të gjitha mjetet dhe format .
  Caktoi afatin e fundit të dorëzimi të ç’do arme , të ç’do gëzhoje e jo më fisheku , të ç’do grami tritol e dinamit e jo më kallëpi , të ç’do centimetri fitil e jo metra , dhe tregoi se , sa dhe si do jetë dënimi pas kalimit të këtij afati ( vetëm me dokumentim e dënim në 1 seancë gjygjësore ) . Pas këtij afati , mos prit as sekondin më tepër , por të parin që ja gjen armën në xhep , në mjet , në lokal , në shtëpi apo tek hauri i barit , mbërtheje mirë dhe dokumento provën , e menjëherë çoje pa hezitim direkt në birucë e brenda javës në derë të gjykatës .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *