Biseda e Ramiz Alisë me Nënë Terezën në 1990: Nuk ju jap dot shtëpi, nuk ma lejon Kushtetuta

Ramiz Alisë-kryetar i Presidiumit të Kuvendit Popullor u takua me Nënë Terezën pak ditë para se të shpallje zyrtarisht plurazmi politik. Në procesverbalin përkatës të datës 4.12.1990 shënohet takimi me “bamirësen e njohur me origjinë shqiptare”. Në rendin e ditës së takimit ishte sjellja e 4 motrave për të hapur misionin bamirës. Misioni bamirës i Nënë Terezë kishte këtë kohë në 94 shtete të botës: 2 mijë motra, 440 shtëpi, por asnjë në atdheun e saj të helmuar nga komunizmi. Ramiz Alia nuk i jepte një shtëpi për misionin e saj. Gjoja e pengonte kushtetuta. Në shtetin më antikushteures të Europës, Ramiz Alia fliste për kushtetutë e ligje. Interesant është se Nën Tereza mbante mend në gjuhën shqipe shprehjen “lutu për mua”.

Ekstrakt nga biseda e Ramiz Alisë me Nën Terezën

Ramiz Alia: Ju kam ndjekur vazhdimisht sepse jeni jo vetëm Nën Tereza e Kalkutës, por edhe Nënë Tereza e Shqipërisë.

Nënë Tereza: Unë jam shqiptare dhe në të njëjtën kohë, lidh Shqipërinë me Indinë. Kam 62 vjet që jetoj në Indi dhe kam shtetësinë indiane. Kam shkuar atje që në moshën 18 vjeç.

Ramiz Alia: Po Shqipërinë nuk e keni harruar.

Nënë Tereza: Shqipërinë nuk e kam harruar, por atje nuk kam me kë të flas shqip.

Ramiz Alia: Fjalë shqip dini?

Nënë Tereza: Di, për shembull “lutu për mua”, etj. Ju kam shkruar juve disa fjalë në gjuhën shqipe për herë të parë pas kaq vitesh.

Ramiz Alia: I kam marrë letrat. Ju falënderoj shumë. Ishin letra plot dashuri e ngrohtësi për popullin shqiptar edhe për mua.

Më tej debati zhvillohet rreth kërkesës së Nën Terezës për të çelur misionin e saj bamirës. Ajo i kujton Ramiz Alisë se në Moskë kishin organizuar një mision ku i shërbenin 600 të moshuarve apo gjymtuarve. Alia ia kthen përgjigjen se në Shqipëri shteti i bënte të gjitha se kishin kushte, doktorë, infermierë, shëndetësi falas, etj. Vijimi i bisedës:

Nënë Tereza: Thjesht për t’u kujdesur e për t’i shërbyer këtyre njerëzve (të sëmurët e fatkeqët-shënim). As para, asgjë tjetër nuk kërkojmë. Jam shumë e lirë.

Ramiz Alia: Edhe ne nuk kemi (të sëmurë e fatkeqë-shënim), jemi të lirë. Prandaj i thashë nënës, më do për president të mirë apo për president të keq?

Nënë Tereza: Unë lutem për ju!

Ramiz Alia: Që të jem president i mirë unë nuk kam rrugë tjetër.

Nënë Tereza: Po të më jepni mua një shtëpi, ju do të jeni një president i mirë, jo i keq. Populli i Shqipërisë, shqiptarët, më duan shumë.

Ramiz Alia: E di, por bie në kundërshtim me ligjet.

Nënë Tereza: Për punë të tillë bamirësie, dashuria nuk ka ligje.

Ramiz Alia: t’jua them unë ligjin. Sot që u mor vesh që ka ardhur Nënë Tereza në Shqipëri, islamikët e Arabisë Saudite kërkuan të vijnë në Shqipëri të ndihmojnë për hapjen e xhamisë. Si të bëj unë?

Nënë Tereza: T’ju them unë, do t’i jap Nën Terezës një xhami për një kishë.

Ramiz Alia: Jo, nuk i them do ashtu se nuk më lejon kushtetuta, nuk më lejojnë ligjet. Unë do t’u them atyre kur të ndryshojë ligji. Pse ju thashë juve për më 4 mars, sepse parashikoj që në shkurt do të kemi zgjedhjet dhe do të ndryshojmë kushtetutën. Kështu që edhe ligjërisht unë jam ballëhapur përpara të gjithëve dhe të parën gjë që do e bëj, do të jetë për Nënë Terezën. Domethënë i pari favor do të jetë për Nënë Terezën.

Nënë Tereza: Është kohë e gjatë shumë deri në mars.

Ramiz Alia: Janë vetëm 3 muaj. Do ta rregullojmë, ne kemi një institucion për fëmijë e të rritur, të hendikapuar. Ne kemi mjekë e infermierë, po motrat tuaja mund të japin një ndihmë atje. Kjo do të jetë gjë e mirë. (Kastriot Dervishi)

REMOTE_ADDR:[]

8 komente në “Biseda e Ramiz Alisë me Nënë Terezën në 1990: Nuk ju jap dot shtëpi, nuk ma lejon Kushtetuta”

 1. demo says:

  Pastaj shqiperine e mori lumi me gjithe ligjet tuaja/

 2. yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyt rrace rropsise
  gjak antishqiptari .
  Flisni gjuhen e shqiptareve dhe ne realitet veproni ate qe keni ne gjake ,
  antishqiptarine bastarde te mallkuar muzllumuza

  1. zaim zajmi says:

   SHUMË POHIM me MEND.

   Tek ajo që na dha emër, ky cinik enverist i bie daulles kushtetutë.
   Kushtetuta e gomarllëqeve antishqiptare.
   Idiotësira!
   Të ndristë shpirti motra jonë TEREZA

 3. says:

  E mbushi vëndin me rroba të vdekurish.

 4. Kiu says:

  Aq mire zbatohej kushtetuta ne komunizem, sa Ramizin e Nexhmijen mezi i denuan per kafe. Te gjithe ligjet e tjere i kishin zbatuar 100%. Jo si hajdutet e kusaret e soten qe fshijne b*then me ligjet dhe kushtetuten…

 5. lala says:

  Kuptoni o kafshe ”Nuk ma lejon kushtetuta” kishte ligje shtet dhe kushtetute. S’mund te shkelen ligjet pa u bere ndryshimi i kushtetutes nga ”derrat” qe kemi zgjedhur kuvendin popullor jo ”Parlament”

 6. shqip says:

  Keta kushtetuten e kane si ” letra higjenike ” qe thote Sali kafsherori . Prandaj dhe i duken çudira talebaneve . Lexojeni mire o shpellare ! Nuk po i thote qe nuk ju a jap nje shtepi . Po i thote qe , duhet te ndryshojme legjislacionin , dhe keshtu jemi brenda ligjshmerise . Di ndonje ufo ketu te na thote ; qe po , pasi erdhen motrat nuk ka me ” les miserables ” . Ja ku kane kalur tre dekada . I keni pare pamjet rrenqethese qe percjell tv ? E pra ne ate kohe , behej fjale vetem per tre muaj . Aq me teper qe buka nuk mungonte kaq ekstremisht se sa sot .

 7. Pellazgos says:

  Nje gje kishte te mire diktatura,qe zhduku nga faqja e dheut te semuret fanatike te besimeve dhe perrallave te tyre.
  Te dha emer zoti me comentin zaimi zajmi se ske patur as emer as mbiemer.
  Ke qene pjese e tre Perandorive per 3 mije vjet ate te Helenizmit,te Romes,te Bizantit Greke dhe shumica e popullsise myslimane e tregon fare mire se cfare Identiteti kini ju,te bastarduar.
  Te dha emer zoti zajmi se Justinianin si Perandore,Aleksandrin,Akilin,Pirron e Avokatit Ngjeles kane qene thjesht fshatare te padegjuar prandaj jua zgjodhen kete Misionare me qellime politike te Papes dhe Natos.
  Spiunlleku dhe strategjia ja shume menyra zoti zajmi.
  Nuk ju harroi fashizmi qe nga Romaket se ju humben per 1100 vjet Bizant Greke dhe pse nuk kishin as kane minoritet italiane ne Epir,cmimi me prapavija politike Nobel eshte me efikas per te futur ne bela popujt dhe per te na shjaterruar plotesisht Identitetin.

Lini një Përgjigje te Nene Terezes si Shqiptare e pengonte Kushtetuta kermen Alia sipunin serbo-grek nderkohe Grekun Janullatos e po ! Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *