Edmond Spaho i përgjigjet Pëllumb Kullës

Nga Edmond Spaho

I dashur Pellumb,

Faleminderit per letren qe me dergoje nga emigracioni.

Me humorin qe te karakterizon, i bije pragut qe te degjonte dera. Portali ku e botove letren ishte i drejteperdrejte keshtu qe nuk mund te gaboja e te mendoja qe nuk e ke me mua. Por edhe ti or burre, bjeri drejt sepse nuk vuan nga mungesa e guximit dhe bashke jemi takuar kur ishe Sekretar Ambasade ne Gjermani. Helbete ti nuk mund te mbash mend cdo njeri qe ke takuar gjate ushtrimit te funksioneve te tua te cilat kane qene jo pak te rendesishme.

Pellumb, une nuk kam bere shkrim si thua zotrote. Kam bere pak rrjeshta koment ne faqen time ne fb per intervisten tende. Nuk te kam quajtur une idiot, kete e ka bere RD e cila me zgjedhjen e saj ka botuar komentin tim. Ne fund te kesaj letre po vendos komentin qe kushdo ta lexoje dhe kuptoje si qendron e verteta.

Une te kam quajtur Ambasador sepse titulli mbetet edhe pasi je larguar nga detyra dhe pavaresisht si e ke kryer ate. Komenti im ne fb dhe botimi ne RD dhe gazeta te tjera, eshte lexuar nga 35 mije qytetare. Miqesisht te keshilloj te mos lexosh komentet qe kane bere lexuesit per ty.

Pellumb ti nuk je marre me thelbin e komentit tim por me etiketime ndaj meje, ne kushtet kur e thua vete qe nuk me njeh. Me quan batakci dhe lopcar. Une jam perpjekuar te edukohem sa me mire, madje edhe jashte shtetit, ne vendin ku je ti. Lopcari mbetet profesion i nderuar Pellumb, po aq sa ai i gaztorit. Per batakci nuk di te kem bere ndonje gje qe ta meritoj. Ketej me njohin ndryshe, por po te me japesh ndonje argument, te siguroj qe do ndryshoj.

Te vijme tek thelbi i debatit. Une te kritikova qe ne kundershtim me statusin e Ambasadorit ti veteofrohesh per te share vendin tend. Madje duke shpifur, ne nje kohe qe ne OKB u dergove per te perfaqesuar vendin. Ambasadoret qe njoh, dhe njoh jo pak, vendin e tyre e kane te shenjte. Madje edhe per vendin ku sherbejne nuk flasin e nuk kritikojne pavaresisht shume paudhesive qe shohin. Besoj me kupton.

Pellumb o mik, ne Shqiperi mund te jete bere kontrabande por nuk e ka bere dhe nuk e ka mbrojtur shteti. Kete e kane thene inspektoret e OKB qe ishin stacionuar ne Shqiperi per te vezhguar embargon. E kane thene edhe drejtuesit e niveleve te ndryshme te OKB qe kane ardhur tek ne ose kur kemi shkuar ne ne OKB. Sikurse ti e di, 99% e kontrabandes me ish Jugosllavine eshte kryer nga Rumania si vend kufitar me Serbine. Ende nuk njoh ndonje Ambasador rumun qe te kete folur per vendin e tij si ke folur ti per Shqiperine.

Ne lidhje me perpjekjet e tua intensive per te ngritur trupen e Estrades ne OKB gjate viteve qe sherbeje si Ambasador, i jam referuar letres qe nje zyrtar i OKB dhe mik I Shqiperise i drejtonte autoriteteve shqiptare ku theksonte qe po i nxirrje bojen vendit me cfare po beje ne detyren e Ambasadorit ne OKB. Une nuk te kam pare ty tu kerkoje ambasadoreve te tjere ne OKB, psh ambasadorit amerikan, qe te luante ne skecet e tua. Une nuk e ve doren ne zjarr se cilin Ambasador mund te kesh ftuar te jete pjese e trupes se Estrades se OKB. Thjesht kam cituar letren. Une ty te mbaj ne estime te larte sepse na ke bere dhe na ben per te qeshur.

U zgjata pak por desha ti sqaroj te gjithe gjerat qe ngrije. Nje keshille, mos perdor ofendime kur polemizon qofte edhe me njerez me pak nivel si puna ime, pasi nuk i shkon nje intelektuali, njeriu te letrave, Ambasadori dhe gaztori kalibri sic je ti.

Meqe ra fjala, mos shkruaj vetem per vitet 1992-1993. Si patriot qe je i shkruaj ndonje fjale edhe Edit se po e con vendin per lesh me kanabis, kokaine, hajduteri dhe kriminele. Ne gjindja ketej presim me goje hapur kur shkruani ju afendikonjte e Amerikes sepse ju ze vend llafi.

Tani po e mbyll, te fala te tereve, te fala edhe atij mikut qe te informon. Eshte mik i mire, e kemi pasur edhe ate ne PD sikurse te kishim edhe ty sa kohe ishe Ambasador.

I juaji,

Edmondi i Verteti.

Komenti im ne fb:

Unë nuk njoh ndonjë ambasador në botë që të vetëofrohet dhe të shpifë kështu për vendin e tij.

Ky mender ambasador të vetmen punë që beri 4 vjet ne OKB, ishin përpjekjet për të ngritur estradën e OKB-s me punonjës të kësaj organizate.

Më kujtohet letra e një miku të huaj të Shqipërisë nga Nju Jork, dërguar institucioneve shqiptare, ku shprehte shqetësimin që me përpjekjet që ‘ambasadori’ po bën për të ngritur estradën e OKB-s, po i nxjerr bojën shtetit shqiptar.

Faji ishte i atyre që dërguan këtë si ambasador në një organizatë aq të rëndësishme sa OKB

 

REMOTE_ADDR:[]

41 komente në “Edmond Spaho i përgjigjet Pëllumb Kullës”

 1. Shvejk says:

  Rrugac si te gjithe rrugacet e tjer ne PD.

  1. Remi says:

   Kur fletë dhe Spaho qe o Pëllumb mos shajë atdheun në OKB të vjen të keshë dy ….njëren t’a shqyhesh se tjetra na duhet për në hale o Spaho S’ke turpë e fletë per sharjet per atdhehun Kure nuk keni lenë ambasadë të huaj pa na sharë kur vetë të huajt habiten ma sharjet tuaja monstruoze per atdheun

 2. Niku says:

  E ke kruar sumen Mondi! Tani ben sikur nuk e ke thene ti ate, por te tjeret!
  Me njerez si ty Shqiperia vecse poshte do te shkoje me siguri!
  Kerko hapjen e dosjes dhe pirdhu nga politika.

  1. Arianiti says:

   O Spaho, po perse je kaq tyc, mor i zi?
   Po nuk e kupton se Pellumb Kulles nuk i plas shume fjala idiot dhe tallet me kete sharje? Kete fjale ti ia faturon gazetes, por shfajesimi yt për të tjerat eshte i mjeruar. As ta zuri per bishti ato marrezite qe thua per planet per te bere estrade ne OKB se nuk ka hajvan ne bote, perfshi dhe shoket e tu qe te besojne se ai do bente estrade me ambasadore. Ai kerkonte shpifjen. Bere nje faqe leter dashurie dhe vleresimi per ate qe ty te bente lolo dhe nuk the asnje llaf se ku ka shpifur e cfare ka shpifur. E shave qe Rumania fuste ne Serbi 90 perqind te naftes kondrabande dhe ky erdhi dhe i raportoi presidentit te tij se po merrej neper goje Shqiperia qe fuste vetem 45 perqind! I jep shembullin pozitiv, ambasadorin rumun qe nuk foli kunder vendit te tij dhe ky “mender ambasadori” yne, e bente lecke Shqiperine! Ku e beri, nuk na e thoshe? Ku mbajti fjalim kunder Shqiperise? Ne deshirat e tua? Po c’mut personi publik je ti, kur citon nje leter qe vjen nga nje mik i Shqiperise dhe ajo leter duket eshte vetem ne koken tende dhe ti nga ajo leter citon c’te te doje bytha. O i ziu deputet! Thua “nje zyrtar i OKBse i dergon leter institucioneve te shtetit shqiptar” qe perfaqesuesi i tyre po felliqte Shqiperine. Thuaj zyrtarin, o tyc! Se je vete zyrtar e duhet te flasesh me emra dhe dokumenta. Cilit institucion te shtetit shiptar? Meqene se flitet per vitin 1994 kur ka ardhur kjo leter, c’beri Berisha me kete leter te ketij miku te Shqiperise? Nuk e zuri per zhelesh ambasadorin e tij e ta kish kthyer ne Tirane, po e la deri sa e zune ate vete per leckash dhe e hoqen me piramidat dhe me votat e shqiptareve?

  2. Peza says:

   Tani e kuptova qe shkrimin tek RD-ja e paska bere kellira Spaho e jo nje tjetet!
   Asgje nuk i ka thene Kulla ketij por i dogji se eshte vete autori!
   More kellire,po Berisha e ka pranuar vete thyerjen e embargos e ti po i lepin bythen?
   Po ambasadoret rumune nuk kishim pse thonim per naften e tyre se nuk po vriteshin bashke atdhetaret e tyre ne Serbi por shqiptaret e Kosoves,pra Berisha beri krim kunder kombit te vet dhe kjo eshte tradheti kombetare?
   Ne se ti plehre nuk e gjykon keshtu doemos,qe te duhet te mbash postin prej legeni!

 3. Humoir says:

  Nuk binte poshtë nga humori, i një niveli vjetërak, sikur ta kishte shkruar vetë Pëllumbi, ai krahë-thyeri, apo bukëshkali. Por në fund e menderose: me Ramën ç’pate?.., apo s’ju rrihet pa u krujt i çikë me të juve.

 4. Paqesori says:

  Plehra !
  Eshte e turpeshme kur grinden ” burrat” me synimin per te treguar se kush eshte me i zoti se tjetri, per te llapur me shume budallalleqe si gjoja intelektuale ! Turpi ju ka zene syte ! Me eshte mbushur mendja se grate shqiptare jane Zonja ! Ju paskeni qene thengjillat e mbuluar te diktatures…Ah mor xhaxhi Enver…po ti paske qene djalli vete qe i paske njohur maskarenjte e si linje te benin GEK !
  Turp, Plehra !

 5. shqiptari i ilirise says:

  O Edmond!
  O fshatar!
  Akoma nuk të ka ikur zhuli i fshatarit,surrati fshatarit,ligësia e fshatarit dhe karakteristika bazë e fshatarit të poshtër që kur ka interes të lëpin v…e b…ës,dhe kur s’ka interes të shkel me këmbë.
  Po si mer guximin mor qenef i thua Pëllumb Kullës “mender” ti mor qenef?!
  Po Pëllumb Kulla e ka vendosur vehten sot e përgjithmonë në panteonin e personaliteteve më të shquara të kulturës sonë kombëtare.Po ti mor qenef e b…lëpirës i Shefave të tu të çdo kohe ku e ke vendosur vehten?
  Ta them unë!Në listën e shërbëtorëve më të zellshëm të njerëzve më të zinj dhe më tradhëtarë të këtij vendi.Ptuuu..!!

  1. Altin says:

   shqiptari i ilirise,
   Akoma nuk e ke nxjerre hunden nga vrima e bythes se ketij Kulles kur ke shkruar kete palavire, prandaj te kane dale
   shryrjet te dhjera dhe me era mut. Parazit haleje! Te mungon fytyra dhe emri, rritu dhe gjej vetveten, kepushe
   pa identitet. Jeni gati ti jepni edhe motrat, edhe grate , edhe bythen tuaj ketij pseudo-vlere, vetem te ndjeni
   pak kenaqesi qe i sherbyet me besnikeri lakeu.

 6. Peço says:

  Ndryshimi midis mënyrës se si shkruan Pëllumb Kulla dhe asaj se si shkruan Edmond Spaho i ndan një det i tërë. Pëllumb Kulla ju drejtohet njerzve që kanë mënd, kurse Spaho ju drejtohet atyre që kurrë nuk mendojnë me mëndjen e tyre. Por Kulla duhet ta kuptojë se në këtë rast është në disavantazh të madh. Kjo për faktin se Kulla duhet të jetë i kujdesëshëm në ato që thotë, kurse Spahos i kërkohet të tregojë sa më shumë pakujdesi në ato që thotë. Nga Kulla kërkohet gjithmonë ushqim i një cilësie mjaftë të lartë, kurse Spahos i kërkohet të servir tallash për bagëti. Spaho mund të servir edhe të pavërteta të hatashme si kjo e përpjekjeve të Kullës për të organizuar një trupë estrade në OKB, dhe kjo nga përkrahësit e tij, që mbi shpatulla kanë vetëm kafkën, i vlerësohet si meritë e madhe, kurse Kullën një gënjeshtër e kësaj përmase e lë pa gjumë netë të tëra. Por të mos zgjatem duke vënë në dukje ndryshimin midis të dyve, se për këtë mund të shkruhen faqe të tëra. Ajo që doja ti vija në dukje zotit Kulla, qëndron në atë që jo çdo të marri dhe budallaj, sado pushtet të ketë, duhet ti përgjigjet. Nuk ka arsye Pëllumb Kulla të merret me fundërrina politike, kur dhe e di se këtyre ju lejohet të thonë çdo lloj paturpsie dhe të mos mbajnë përgjegjësi për asgjë.

 7. Sandrii says:

  Ik a derëzi, se një cop legen je.
  Si vjen as tek këmba, artistit.!👎👎

 8. Ky komunist antikomunist eshte fryre si spec i mbushur nga vjedhja 28 vjecare.
  Me duket i ka filluar nga rezervat e shtetit dhe pastaj si kerrmilli ose si mooti pas kepuces i ngjiti shkallet e vjedhjes.

 9. Kukuleci says:

  Ik more lepires i ndyre i shpellarit.

 10. Franci says:

  Ti Edmond i kerkon Pellumbit nje fakt perse te ka quajtur ” batakçi”.Ti je kaluar batakçiut kur thua qe embargon me ish Jugosllavine mund ta kene thyer individe por jo qeveria shqiptare.Po turp e ke ndopak more mashtrues.Po ne e kemi jetuar dhe e kemi pare me syte tane ndersa ti na citon inspektore te okb.Po per firmen e P D ” Shqiponja ” ke ndegjuar mor kokrra e genjeshtarit.Turp te kesh !

 11. turi says:

  O Spaho, kush ta shkruar pergjigjen?
  Salianji , besoj, ai pushti i Kuvendit, ai ja ka marre doren ketyre Babaleve

 12. shqip says:

  I nderuar mender profesor ! Nuk eshte faj , gabim ky i yti . Ju jeni te semure ne Shqup . O debil ne plote kuptimin e fjales . Propagande kunder vendit ben Berisha , Basha , dhe gjithe shkolla e enukeve ne Shqupin buze lanes . Kaq i trashe nga qafa , menderja , dhe truri i dhjamosur , zor te jesh profesor . O budalla i lindur ! Ju nuk po lini kanceleri pa ja nxire faqen vendit . Aq eshte e vertete , sa kerkoni hapur qe te mos hapen negociatat per anetaresim ne BE . Po gjene mire me kaq . Faleminderit qe ekzistoni . Fale jush
  ( shqupisteve ) , bota dallohet me qarte . Te pakten njerezit arrijne te kuptojne ku mbaron civilizimi , e ku fillon shpellarizmi .

 13. owl says:

  Mondi edhe ketu e nxore koken me Edin.Po si se hape njehere gojen me drogen eSsales qe I ka pohuar vete qe I ka lejuar me dijenine e tij dhe drogen dhe kontrabanden.Na dole ti bure I zgjuar te mbulosh diellin me shosh.per kontrabanden e Saliut.Po kaq shume jeni zhytur ne pislleqe sa me budallallek doni te mbuloni zyllumet e Saliut dhe tuajat dhe u duken njerezit si miza dhe ju kujtoni se njerezit nuk e dine kush jeni ju. Ju jeni vetem llumi I ketij vendi dhe jeni aq naïve qe kujtoni se ja hidhni te tjereve .Po Akoma nuk e kini mesuar qe heret ose vone te gjitha zullumet ne kete bote lahen.

 14. Lennard says:

  Po Mire o Bulldog i Sale-Hales.Kur e pe se te kishte ndryshuar RD shkrimin tend duke te vene ne nje Pozite te Neveritshme,PSE nuk bere Kundershtim ndaj RD???.Apo te pelqeu me shtesat e tyre dhe tashti kerkon te besh te paditurin si “Fshatar i varfer”.Qe aq Di dhe Aq Ben!!!

 15. Labi says:

  Nuk kisha konsiderate per Spahon,por ky eshte shkrim i sinqete,pa cinizme,drejte e drejte. Kulla n’a ke care….po vertet.
  Ti si ambasador i Shqiperise ne OKB duhet te kishe dhene dor3heqjen dhe jo te vazhdoje te merrje rrogen duke share qeverine tende(sado e keqe),
  Ambasadoret duhet te jene percues,asgje me shume. Po ti di kete, ty thjesht ste dolen llogarite e “ nje triumfatori”.

  1. Grigor says:

   Aha mor Lab.
   Te ka ikur treni me kohë dhe paske mbetur ne kembe. Por nuk merret rruga me kembe deri ne Tiranë mor Lab, se eshte shumë dhe deri sa te arrish ti, kane ikur delegatet.
   E di ti mo Labi se çfare eshte PD-ja mo? Ta thom u.
   PD-ja eshte nje parti e cila nuk i ka fituar kurrë zgjedhjet ne Shqipëri. Asnje zgjedhje. More po edhe nje per merak sikur te kishte fituar.
   Prandaj them që e ke marre rrugen ne kembe, sepse nuk ka avokat që mbron dot as Berishen, as Bashën, dhe as kete Spahon.
   Dhe ketu nuk ka rendesi fare se kush eshte Edi Rama dhe çfare eshte PS,-ja. Mut mund të jene.
   Por duhet te kesh parasysh qe ne halene e quajtur PD, muti nuk eshte pastruar që me 1991, kur e dhjeu Sali Berisha, dhe ka 28 vjet që kuterbon tere Shqipërinë. mos bej edhe ti ortak te kjo hale.

   1. Labi says:

    Pd,o kerme e kuqe,eshte parti qe u dha liri shqiptareve.

 16. Korçari says:

  O miu Emond, mos e kruaj me kollosin PËLLUMB KULLA!

  1. Altin says:

   O korcar, duket qe s’e paske per gje ti japesh edhe gruan ose motren(pranohet edhe bytha ne rast beqarlleku),
   kolloseve qe adhuron. fat i madh, per nder! Do shtosh rracen e kolloseve.

 17. Emigranti says:

  zoti pellumb kulla, je nderi i kombit, mos u mer me nje palaco panairi, me nje bythlepires e servil, qe ka par e shikon vetem inmteresin e tij dhe te famijjes. kete zoraxhi, se njeh as fshati i tij, jo qytetaret shqiptar, kudo ku jan,, brenda e jasht vendit.
  jo sot qe ju , zoti pellumb, jini gjall e shendosh, por edhe kur te mos jini, mbas dekadash, veprat tuaja, dote mbeten , brezi qe ju ka njohur, dotetu kujtoi me respekt, per gjithcka qe i kini dhen, jo vetem si regjizor e skenarist. kudo ku kini jetuar e punuar ne kushtet e nje dijtature, hoxhiste, te ciles i bere ball, pamvaresisht nga veshtiresit qe tu krijuan, ju mbetet aktiv, ne art, kultur, si shkrimtar, dramaturg, si politikan , dhe i dhe shum vendit tone, ne diktatur e ne demokraci, duke qen aktiv edhe sot e kesaj dite. me nje publicistik te mrekullushme.

 18. Johani says:

  E more spaho he rrace e ndyre,ambasadori e paska share vendin e tij per ngjarjet tash e 30 vite me pare,kurse dy kryetaret tu bashke me ty dhe gjithe qenefi PD shani e fyeni dhqiperine njelloj si shesheli,a eshte shqiperia vendi juaj apo jo spaho profi i PD-s!

 19. Titi says:

  Shkrim i sinqerte,PELLUMBI U BE SORRE.

 20. Pokeristi says:

  Z.Spaho!
  Per te qene me i sakte,per te pretenduar per ndershmeri personale dhe qyretare,po te sqaroj vetem nje fakt.
  Ne kohen e kondrabandes te naftes dhe armeve shteti shqipetar i asaj kohe me dijenine dhe udhezimet direkte te Saliut u ingranua plotesisht.
  Kur themi plotesisht duhet te kemi parasysh jo ministrine e jashteme a po ministrine e aresimit ,as ate te kultures a po te shendetesise.Por duhet te kuptojme te gjitha ingranazhet e verbera te shtetit,duke filluar nga Sh.I.K-u,Drejtoria e policise,drejtoria e kufirit,drejtoria e rezerves se shtetit.Dhe ketu per te qene me te sakte kishin dijeni persona te caktuar te zgjedhur dhe te kontrolluar nga Sh.I.K-u,perfshi dhe ty Mondi.
  Nje keshille personale z.Spaho!Njeriu me mend ne koke ju shmanget perplasjeve me njerezit me vlera unikale kombetare.Pellumb Kulla eshte nje aset kombetar.Po te jete se e ke te qarte kete nocion,te pakten hesht.

 21. komentuesi says:

  I LEXOVA KOMENTET, me qe ju fut ketij problemi Spahua. E mo spaho, si del me komente, apo si gjithe llogarite e PD. Si se kupton sa e menderos titullin Profesor. Ke kohe te vazhdosh te TURPEROHESH NE breket e Shqupit.

 22. marku says:

  Ato qe donte te thoshte z.P.Kulla nepermjet figurave letrare, i thote shkoqur ne shqip “derri i kenaqur” Spaho ! A nuk thote se ai nuk e ka quajtur Kullen idiot,por kete e ka bere RD-ja me zgjedhjen e vet ?E imagjinoni cfare kafshe ligjevenese kemi kur nuk merakoset as kur e perdorin ? A nuk thote se nuk eshte mbeshtetur nga qeveria kontrabanda e naftes duke e futur perfundimisht minaren ne thes gje qe as shefi i tij nuk e tentoi ? A nuk thote se nuk e fyer z.Kulla por vetem e ka quajtur “mut”? A nuk thote se si mund ta shaje vendin e vet nje ambasador (me “atdhe” Mondi nenkupton shefin e tij) dhe harron se cfare nuk nxjerrin nga goja neper kancelerite perendimore keta atdhetare opozitare ? A nuk mundohet te na mbushe mendjen se ambasadari yne ne OKB qenka njeriu me i rendesishem ku gjithe bota mban syte? A nuk na shpjegon perfundimisht se cfare klase politike kemi,qe sic mundohej z.Kulla te na i shpjegonte me metafora ,padashur paskeshin qene disidente dhe fare pa e ditur as vete paskan qelluar edhe intelektuale!

 23. Niko Shpiragu says:

  Nuk ka njeri te persosur. Edhe z. Pellumb mund te kete gabimet e tija, por ta krahasosh me kete palo njeri me emrin Edmond Spaho eshte nje padrejtesi e madhe . Ai nuk i pergjigjet drejtperdrejt akuzave qe ben z.Kulla per te. Disa mendojne se ai ben mire mbasi nuk merret me vogelsira, d.m. th. ai eshte intelektual klasi dhe merret direkt me themeloren duke e shtjelluar ate pa hyre ne polemika. Po po te shikojme se c’fare na thote na del se ai kete e ben jo se eshte intelektual, por se eshte kokebosh, genjeshtar, mashtrues dhe servil. me keq akoma i pafytyre. Ky sahanlepires i Sales perpiqet te na mbushin mendjen ne shqiptareve qe e dime shume mire te verteten e thyerjes se embargos me urdher direkt te Sales se kjo mundet te jete bere por shteti nuk paska patur gisht. Ne e kemi pare me syte tane se si dhjetra dhe qindra autobote prisnin radhen ne kombinatin e naftes ne Ballsh te mbusheshin me mafte dhe shkonin ne Han te Hotit dhe qe andej ne Mal te Zi dhe Serbi. Ne njohim dhjetra shofere me emra qe blene botet dhe personat shteterore qe e udhehiqnin kete. Ne dime se sa aktiviste te PD dhe trima te saj u pasuruan me naften e popullit. Ne e dime se firma “Shqiponja” qe e bente kete pune te piset ishte firme direkt e PD dhe drejtohej nga Tritan Shehu qe ishte krytari de juro i PD qe merrte urdhera nga kryetari de fakto, i biri i Sheqeres. Te gjithe e dine se po ky i biri i Sheqeres e ka pranuar edhe vet kete, ndersa ky zagari Spaho na e mohoka. Cfare mund te besojme tek ai. Ne e dime qe Z. Kulla eshte njeri i humorit, por nuk mund te na e mbushin dot mendjen ky cpifaraku Spaho qe ai na paska krijuar estraden ne OKB me ambasadore per te tallur vendin e tij. Ky na thote se nuk e paska ofenduar z.Kulla, por a ka ndonje njeri qe te ma mbushin mendjen mua qe fjala “mender” nuk eshte ofendim. Ky eshte mendere per vehte, mbasi na njera ane deklaron se nje ambasador nuk duhet te shaje vendin e tij, por nuk na thote se si ka mundesi qe ky se bashku me laviret e tjera te PD po paguajne te shkruajne artikuj shpifes kunder Shqiperise dhe po perpiqen te negociojne kunder saj per te ulur imazhin e saj dhe per tu mos pranuar ne BE. Per cdo njeri me mend eshte turp te debatoj e komunikoj me keta pisat si ky, por aq me shume per z. Kulla. Injoroje kete dhe tipa si ky z. Pellumb. Ne te njohim ty dhe i njohim shume mire keta debila. Harroje kete trutharin se nuk e vlen ta marresh seriozisht.

 24. Alban Dega says:

  NJE NE NJEZET ME PROFEHORIN SPAHO!?

  Nga njezet komentues vetem nje Profekryehor Sali Berisha eshte ne krah te tij !
  Profehor Edmond Spaho del fitues me 95 per qind te votave kunder .
  Votat i numeroi Lulezim Basha 1:20 = 95 per qind ne favor te Spahos!
  I vertetoi Arben Ristani Damaxhani pasi e thua ate !
  I dekretoi Profesor Doktor Sali Berisha Presidenti i 26 majit 1996!
  Dekreti hyn ne fuqi menjehere !

 25. Alban says:

  KUR FLASIN TITANET …
  DUHET TE HESHTIN HAJVANET !

  – Nje zgerlaqje ne 4D-

  – Con nje kashte e dalin gjashte !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork.

  Popullorce: Pellumb Kulla e zgerlaqi keqazi nje nder liderit kryesore te Partise Babale, Edmond Spaho ne 4D pra ne 4 Dimensione : Para Mbrapa Lart Poshte ose PMLP !
  E shumezoi me zero
  Bashke me te edhe kullen e Vicidolit dhe doren e zeze te UDB-es serbe ne krye te PD-se dhe te Shqiperise Saleh Ramollah Milloshevicin
  Ndaj miqesisht e quajta dje jo Pellumb Kulla po Pellumb Kalaja…
  Kulla eshte shume e vogel, shume e ulet per nje Kala te humorit, sarkazmes, kultures, talentit te Pellumbit !
  Kur zgjohen titanet duhet te heshtin hajvanet! Por hajvani hesht kur duhet te flase dhe flet kur duhet te heshte…Prandaj quhen hajvane !
  Dava hajvanesh! Aq dine aq bejne ! Dhe gjeja qe ka bere me mire tere jeten e vet Edmond Spaho eshte bythelepirja ndaj cdo sundimintari te radhes !
  Nuk mund te bente perjashtim nga ky rregull. U kruajt me nje titán te humorit shqiptar qe e shumezoi me zero pa ia permendur emrin e plote ne rreth 3 mije fjale !
  Jane rreth 250 000 fjale te komentuesve vetem ne komentet e bituara tash dy dite ne Tema, qe nga hajgaret zeruese te Pellumbit me te, e telendisin me fakte dhe me bema te hershme e te sotme edhe me keq !
  Ne gjithe repliken e tij hajvane e mjerane me Pellumb Kullen, i vetmi pseudo-argument ne mbrojtje te furnitorit me arme e me nafte te Sllobodan Milloshevicit dhe makines se tij te luftes dhe terrorit shteteror serb, Sali Berishes, eshte Rumania!
  Kesaj i thone hic me shume e hic me pak se : Con nje kashte e dalin gjashte!
  Eshte nje shprehje filozofike shqiptare qe i shkon fort pershtat Profehor Edmond Spahos !
  Ne vend ti vinte vetullat Profekryehorit te tij nga Vicidoli ai ia nxjerr syte edhe atij edhe vetvetes si nje bythelepires hajvan deri ne
  krupe !
  Edhe me gerdites eshte argumenti tjeter i tij se na qenka specializuar edhe ne Amerike !
  Jo ne Amerike, por edhe ne Hene po ta dergosh, gomari po gomar mbetet!
  Po te keni dyshim dhe durim rilexoni repliken e tij me Pellumb Titanin e humorit shqiptar !

 26. Koci says:

  O patate e Devollit.Pellumb Kulla eshte krijuesi me i mire ne zhanrin e humorit ne Shqiperi Shkrimi per ty shume i sakte.Cfare te shkruaj tjeter per ty dhe Pd.Ju vetem keni bere nje mal me mut per Shqiperine.Mut te cilin jeni te detyruar dhe qe sapo keni filluar ta hani.Prit prit…Mor debil si guxon te debatosh me mbretin e gallates shqiptare.Kaq bole je.Ah po harova qe je cilesia me e keqe e patates se prodhuar ne Devoll.Pastaj kulmi eshte kur pergjigjesh dhe ke qef te therasin PROFESOR o mavri.

 27. bujari says:

  E dija, qe Edmond Spaho ka nje nivel nen mesataren e shqiptareve, por qe te jete kaq genjeshtar,mashtrues, hipokrit, megalloman, servil i peshtire dhe nje maskara i ndyre,kete e mesova nepermjet leterkembimit te Kulles me Spahon. Te lumte z. Kulla se ja nxore ne shesh fytyren ketie kllouni te politikes shqipetare. Atij nuk i vjen turp kur genjen akoma kur thote se kontrabanden e naftes nuk e ka bere qeverija kur edhe shefi i tije e ka pranuar. Po mor i mjeri Spaho, te skuqet ndo pak faqja? Cthem edhe une, ai te kishte pak fytyre nuk do merte mundimin te shfajsonte qeverine e gangesterave (sipas gazetes me te madhe amerikane). Po shqiptaret o z. spaohe ne hene kane jetuar apo ne shqiperi? a po zotrote i konsideron shqipetaret bageti dhe mendja jote e ndritur ju hap syte.Dhe nga ana tjeter justifikohesh duke sjelle shembullin e rumanise, se edhe rumuni e ka thyere embargon .Po rumuni i dha nafte per te vrare rumunet apo shqipetaret o klloun e palaco i politikes shqipetare. Pika qe ste bie dhe mjer ky popull me keta politikane mjeran.

 28. xhuxhi says:

  O Edmond servili. si fshatar qe ke qene te takon te jeshe shume servil. dukesh ne fytyr qe te ka vrare dielli si dhe komunizmi. Mos harro qe ke punuar ne rezervat e shtetit ne kohen e E. Hoxhes. Beri nje here pytje vetes se kush futej te punonte ne rezervat e shtetit ne ate kohe. Erdhi demokracia dhe u bere me shume servil se sa e kishe. Sa here i ke lepire bythen ish Kryeministrit Aleksander Meksit. Sa here ke spiunuar te ky kryeminister ne kohen qe ke qene zv.minister i turizimit qe ja arrite qellimit me servilizmin tend e spiunllikun tend (e zbulova me vone qe ishe ne strukturat e spiunlleqeve) dhe i more detyren ministrit duke e larguar nga puna me A.Meksin. Sa ke vjedhur kur ishe minister ne Turizem. Madje edhe Kontrolli i Larte i Shtetit nxorri vendimin dhe kerkoj qe te largohesh nga puna dhe te mos punosh me ne administraten e Republikes se Shqiperise. Me servilizmin tend arrite qe masa disiplinore e KLSH te mos gjeje zbatim. Sa hotele ke privatizuar duke futur ne xhep dollaret e pjeses tende. O kellire ku krahasohesh ti me z.Pellumbi. A te kujtohen ne enderr hoteli 15 katesh deri tek hotel i ujit ftohte Tepelene, etj,etj. Xhuxhet ne pergjithesi jane shpirte keq dhe servila ne kulm.

 29. Likja says:

  Po pse mor qelbesira e PD-se ku e kur e ka shar Shqiperine P.Kulla, jeni ju qe nuk lini raste pa e share e pa e denigruar kete vend, ssidomos me te huajt

 30. Ivan i madh says:

  Tani doli dhe nxori fytyren e felliqur miushi i halle M. Spaho dhe filloji te mermerit duke e akuzuar te madhin e humori Pellumb Kullen. Se ky valla paska folur kundra shtetit e atdheut meme se i ka nxjere te pa larat e klikes kriminale te bandes PD me kriminel Berishen ne krye. E nqf e ka bere ka mbrojtur Shqiperine dhe popullin shqipetar nga felliqesirat serbe që po i sherbenin me devotshmeri regjimit gjakatar te Miloshevicit kur gjithe bota ishte kundera. Po ju mor miushi i halesh Spaho me banden tuaj cfare po flisni e leshoni deklarata ndaj nderkombetareve kundra Shqiperise duke e nxire zi e me zi per interesat tuaja te mbrapeshta. Sa jeni kethyer edhe kundra nderkombetareve amerikano eurpiane që po istojne me ngulm që te behet reforma ne drejtesi dhe te fuksionoje vetingu e cila ju dhe banden tuaj kriminale te koruptuar dhe tradhetare e nxjer lakuriq si kelyshet e minjve nga ku jeni lindur e ju miushi i haleve E. Spaho. Nuk ke kellqe ti miush halesh që te matesh me shqiponjen e humorit dhe njeriun e hapur per debat Pellumb. Kullen. Tani nga ai presim nje reagimi sipas stilit te tij te humorit jo ndaj jush miushi Edmond Spaho po bandes suaj te felliqur e bastarde që mohoni gjithecka kur miku juaj me cizme krimineli Berisha e pranon vete felliqesiren dhe pa besine që ka bere ndaj popullit shqipetar dhe nderkombetareve.

 31. AstritSHBA says:

  Mos ki merak Titi Pullumbi eshte Pullumb dhe nuk behet kurre sorre,sorra jane ata si edmod “profesori” qe me shkrimet e tyre kerkojne ti paksojne sali qenit te zezat qe i ka bere ketij kombi dhe shqiptareve te kosoves ne castet me te veshtira te jetes tyre.Kete di e gjithe bota se cfar ka bere Sali i pabesi per thyerjen e embargos per furnizimin e makines ushtarake te serbise kundr kosovareve.Si nuk keni turp te thoni se embargon nuk e ka thyer Saliu me kompanine shqiponja te drejtor Tritanit por inspektoret e OKB ne Tirane pse nuk e keni thene kete athere kur paska ndodhur por e thoni tashti qe i ka ardhur rlitari ne fyt saliut dhe kerkoni tja lironi por keshtu ei beni me keq atij horri qe tashti njehet na te gjithe se cka bere ne pozite dhe opozite.Fundi i tij nuk eshte me larg dhe do te marri ate qe meriton.

 32. Gëzhuta says:

  Në ndanë të rrugës pashë dy bajga
  Një prej lope e një prej kali
  Tek shanin njera tjetrën marrëzisht
  Po prite vlerë nga to të morri djalli

 33. rroku says:

  Mos u merzit Pellumb se ska budalla qe ta pranoi se eshte i tille……

 34. Ilir says:

  Or monce, kur ishte gjall ai….Pellumb Kulla ishete Pellumb Kulla. Po ti ne cnenejtore ishe o merhum qe nuk te njinte njeri. Mbylle gojen dhe fute koken ne b… se nuk ke kellqe te mates me nje kollos si Pellumbi. Te fala fizit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *