Fluturimi më i shkurtër në botë merr pak më shumë se një minutë

Fluturimi nga Vestreje të Papa Vestreja në Skoci midis ishujve Orkney, është fluturimi më i shkurtër që zgjat pak më shumë se një minutë, dhe në disa rrethana dhe 53 sekonda.

Ai shpesh përdoret mësuesit, policët, bankierët dhe studentët, dhe turistët nëse është e nevojshme, citon CNN që botoi një listë të fluturimeve më të shkurtra.

Në maj, nis një fluturim po ashtu nga më të shkurtërit e linjave ajrore të botës, nga Aruba në Karaibe deri në Punta Fiho në Venezuelë. Fluturimi zgjat 15 minuta, thotë CNN. Ndërsa një fluturim prej 10 minutësh është ai nga St Martin në Anguilla, i cili organizohet nga Anguilla Air Service.

Më pas vjen fluturimi më i shkurtër ndërkombëtar komercial: 5 minuta nga St Martin në St. Barts.

Rruga mes dy fshatrave indonezianë Kegate dhe Apovoa është vetëm dy kilometra e gjatë, por linja ajrore në mes tyre është e nevojshme për shkak një lugine thellë pyjore.

Kjo është një pjesë shumë e izoluar e Indonezisë që rrethon malet. Pasagjerët flutyrojnë me një Pilatus PC-6 Turbo Porter me 10 vende.

Rruga më e shkurtër midis dy qyteteve kryesore është nga Kinshasa (Republika Demokratike e Kongos) në Brazzaville (Republika e Kongos). Distanca është 26 kilometra. /tesheshi.com/

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *