“New York Times” i vuri në diskutim peshën si president, reagon Trump: Drejtësia të hetojë mbi autorin e artikullit kritik

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Presidenti amerikan, Donald Trump po i kërkon Departamentit të Drejtësisë që të hetojë autorin anonim të artikullit në gazetën “New York Times”, ku vihej në diskutim nëse ai është i përshtatshëm për të qenë President.

Zoti Trump përmendi si arsye për hetimin “sigurinë kombëtare” dhe i bëri thirrje Prokurorit të Përgjithshëm, Jeff Sessions që ta fillojë një përpjekje të tillë.

“New York Times” përmes një deklarate tha se kishte besim se Departamenti i Drejtësisë “nuk do të përfshihej në një shpërdorim të tillë të hapur të pushtetit nga qeveria”.

Të enjten, zyrtarë të lartë të administratës së Presidentit Trump e denoncuan artikullin e botuar në faqen e opinioneve dhe mohuan çdo lloj përfshirje në shkrimin e tij.

Autori i prezantuar nga gazeta si zyrtar i lartë i administratës së Presidentit Trump, kritikon “amoralitetin” dhe stilin e tij të udhëheqjes. Ai thotë më tej se ka një numër njerëzisht brenda administratës që po punojnë për të frenuar “instinktet më të këqia” të presidentit.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]
        
        Loading...
        

1 komente në ““New York Times” i vuri në diskutim peshën si president, reagon Trump: Drejtësia të hetojë mbi autorin e artikullit kritik”

  1. Usa says:

    Po urdheron drejtesine? Fjala e lire ne USA eshte e mbrojtur me ligj mister Orange. Mendon se je ne Korene e Veriut qe mund te urdherosh sipas qefit?!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *