Rama i përgjigjet qytetarit për varfërinë: Ja dallimi mes meje dhe teje!

Reagimet ndaj vizitave të fundit të kryeministrit Edi Rama në disa familje të varfra kanë qenë të shumta.

Një ndër to ishte edhe ai i Blerim Shehut, që shkruan:

“Mirëmëngjes Zoti kryeministër! Ju përgëzoj që keni ra me këmbë në tokë dhe dilni e shihni ndonjëherë realitetin shqiptar. Por disa pyetje kisha unë. Ju si mendoni, a do të arrini dot të shuani varfërinë e skamjen që ka pllakosur Shqipërinë me këto vizita që bëni njëherë në 2 javë nëpër këto familje? Jo për gjë, po dhe montazhi dhe përpunimi filmik do kohën e tij.

Ku ishit këto 5 vjet?

Për rastin e asaj familjes nga Shijaku , atë zotërinë e mbaj mend që para dy viteve që vinte te OSHEE, se ja kishin prerë dritat për shkak të mospagimit të faturave. Lutej për t’ia rilidhur, por stafi nuk e bënte këtë gjë se do arrinte objektivat e faturimit që kishin ardhur nga Tirana.

A nuk e dinit që atëhere se ka familje të tilla në këtë gjendje?

A nuk është më mire të ndiqen politika sociale duke i punësuar, duke i përjashtuar nga disa detyrime ndaj shtetit, duke ju lidhur ndonjë ndihmë financiarë si shtresë në nevojë e jo si një , dy apo tre familje? 

Sepse me këtë ritëm, deri në 2021, maksimumi do të rregulloni 100 familje, duke llogaritur dhe sa kohë do që të bëhet një film me metrazh të shkurtër. Jo për gjë, por supozohet se këto gjëra duhet të bëni se jeni dhe parti e majtë.

Gjithsesi përgëzime! Më mirë vonë dhe pak se sa kurrë dhe hiç!”

Përgjigjia e Edi Ramës:

Sa e kam shkelur unë kryq e tërthor Shqipërinë nuk e kanë shkelur të gjithë politikanët e marrë sëbashku në të 30 vitet afro të kësaj historie. 

Ja njoh gjymtyrët dhe damarët këtij vendi dhe jetoj me realitetin e këtij vendi aq sa nuk të vë dot asnjë faj, as ty dhe askujdo që nuk e ka idenë sesa gabon kur mendon të kundërtën. 

Pastaj sa i zoti jam që dhimbja dhe shpresa që më ushqen kontakti i pandërprerë me realitetin, t’i kthej në fuqi ndryshimi dhe janë rezutate konkrete për njerëzit, kjo është temë tjetër. 

Por le të qëndrojmë tek komenti yt. Jo Blerim, unë nuk kam si ta mendoj që do shuaj skamjen me vizitat në shtëpitë e atyre që jetojnë në kushte skamje. 

Por unë nuk mendoj, as që këto vizita nuk janë humbje kohe sic shkruan ti. Arsye që zgjodha komentin tend, nuk është kjo arsyeja, por pyetja jote: Ku isha këto 5 vjet?! 

Ta them unë, isha në krye të qevertisë miku im, ku për 600 mijë qytetarë të pasiguruar dhe vizita tek mjeku i familjes u bë falas dhe u vendos rimbursimi i barnave si për gjithë të tjerët. Isha në krye të qeverisë kur u hoq taksa 10% e barnave dhe shërbimeve mjekësore. Isha në krye të qeverisë kur numri i fëmijëve nga familjet të kategorive të ndryshme në nevojë që përfituan libra shkollorë falas arriti 100640 dhe jam sot në qeveri kur librat po shpërndahen falas nga klasa e parë deri në të katërt. Isha në krye të qeverisë kur përvec librave u vendos kompesimi financiar me lekë në dorë për 59 mijë fëmijë të familjeve që trajtohen me ndihmë ekonomike

. Isha në krye të qeverisë kur u hoq ndihma ekonomike e pjesshme dhe sot ka vetëm ndihmë ekonomike të plotë. Isha në krye të qeverisë kur për 2600 të moshuar u vendos pension social, kur deri atë ditë nuk merrnin dot 1 qindarkë nga shteti. Ti e paske njohur Hysenin dhe të paska ardhur keq kur i kishin prerë dritat njëherë e një kohë, ndërkohë që unë sipas teje spaskam pas ra me këmbë në tokë asaj kohe. 

Dallimi mes meje dhe teje Blerim nuk është se ti ke zemër dhe unë kam një gur aty ku ti ke zemërn, por është se unë kam për detyrë të shoh më larg se ti dhe të më vijë keq jo vetëm për Hysenin dhe Nikon sot, por edhe për fëmijët e tyre nesër. Nëse sot nuk bëhen reformat e dhimbshme për gjenratën e të gjithë prindërve.

REMOTE_ADDR:[]

35 komente në “Rama i përgjigjet qytetarit për varfërinë: Ja dallimi mes meje dhe teje!”

 1. Dreri says:

  Aq sa ke bere ti,Rama fo t’i kishte bere edhe nje pensionist 80 vjecar!
  Ti ke bredhur neper Shqiperi,por jo per popullin por per fushata elektorale!
  Nuk ka nevoje te bredhesh ti neper Shqiperi qe te njohesh realitetin,se ti nuk je ushtar me pushke ne vijen e pare te frontit,por gjeneral qe duhet te drejtosh me tru!
  Zotesia jote duhet te tregohet ,qe t’i besh vartesit qe te zbatojne ligjet,te kontrollojne punen e vartesve dhe didomos te kene ne plan te pare njohjen dhe zgjidhjen e ankesave te qytetareve me ane te te cilave ata do njohin sakte te pa aftet e te korruptuarit!
  Por ti nuk punon keshtu se te duket vetja koke e madhe dhe njeri i pa zevendesueshem!
  Degjo popullin o arrogant dhe ule hunden!

  1. Alban Dega says:

   NE POPULLI ME POPULLIN PER POPULLIN

   Eshte e shkruar ne hyrjen e Kushtetutes Amerikane tash e gati 250 vjet, atehere kur parardhesit tu hanin me thonje te paprere ne nje canak …
   Kryeministri po ben nje veprim te duhur, ndaj njerezve te duhur e me halle te medha, ne kohen e duhur cka nuk e ka bere asnje president e kryeminister shqiptar tjeter deri sot !
   Dhe ndryshe nga te tjeret ai e mban fjalen ! Cfare premton e kryet !
   Eshte nje kryeminister ndryshe !
   Eshte nje shembull qe duhet ndjekur nga cdo sherbetor publik nga kryeplaku e deri tek Presidenti !

   1. aleanca PD-Leshedhi says:

    Me Saliun, me moniken per Meten. Tycat reactive te opozites se leshit, megjithese nuk i pjerdh njeri vazhdojne te bejne zhurme tek tema se e dine qe nuk lexon kush gazetat shqupiste.

    1. Artur says:

     Zoti Rama! Mos u merr me mbrojtjen e vetes tende se nuk je kryeminister privat,por mate shtetin tend me ligjet qe shkelin zyrtaret e tu dhe popullit qe i duhet te rropatet neper gjykatat e korruptuara per vite me radhe sepse ti na e ke mbyllurgojen te ankohemi!
     Cfare shteti ligjor po qeveris kur ligjet shkelen,populli vuan pasojat dhe ti hesht!
     Sa te veshtire e ke qe te urdherosh rrepte e prere qe te gjithe drejtuesit e pushtetit qendror e vendor te bejne cdo dite pritje populli dhe te zgjidhin ne vend ankesat e tyre me goje apo me shkrim?
     A nuk e ke kuptuar se informacioni qe jep populli nepermjet ankesave qe ben eshte jetesor per nje shtet si GJAKU per trupin e njeriut?
     Si mund ta kufizosh ti informacionin vetem ne kryeministri duke bere te mundur qe nje administrate e tere te behet indiferente ndaj qytetareve duke shkelur ligjet?
     Me kete forme ti ke nxjerre jashte loje te gjithe drejtuesit e shtetit api bashkive qe sot e shikojne qytetari si lope per ta mjele e jo si bashkeqeverises sic trumbeton zotrote!
     Kno ndodh se ti je arrogant i pa ndreqshem dhe askush nga ata qe ke rreth vetes nuk te keshillon te ndryshosh !
     Je bere njelloj si Hitleri nazist qe kush i raportonte te verteten e humbjeve ne frontin sovjetik e pushkatonte!
     Keshtu bere ti me deputetin e Kurbinit!

   2. Peza says:

    Eh more Hamdi Dega sahanlepires i diktatures dhe po aq bythelepires sot!
    Na derdellit nga USA dhe na jep mend ne qe vuajme pasojat e nje deliranti ,arroganti,harbuti,mosperfillesi dhe te pa afte si Rama!
    Nuk e krahasoj punen e tij me kriminelin Berisha,por me mundesine qe i dha atij populli per te qeverisur vetem!
    Mburret se ka bere kete edhe ate,por harron te thote pse nuk ka bere ca gjera te tjera,qe jane me jetike per popullin!
    Po te ishte per shpenzime dhe faqe te tera me ligje ,VKM-ra ,prerje shiritesh,debate ne facebook komplet fallco e pa buke,per bredhje neper bote e takime mburrese me lidere te ndryshem etj ky ka plot,por populli fukara nuk ka fituar asgje nga keto!
    Ti e mburr Ramen se nuk ke provuar ne kurrizin tend perbuzjen,padrejtesine dhe korrupsionin e zyrtareve te tij!
    Rama se pari ka nxjerre jashte loje PS-ne,qe nuk funksionon midis zgjedhjeve!
    Nje parti politike,qe nuk arrin te kontrolloje pushtetaret e ssj,ka marre fund si e tille,pra keshtu eshte katandisur PS-ja sot.
    Sot ne Shqiperi nuk gjen nje zyre ku te ankohesh per padrejtesite qe ben pushteti qendror e vendor,sepse te tregojne gjykaten!
    Ka dhjetra zyra te ankesave,drejtori bombastike te maredhenieve me publikun etj,por asnje nuk merret me vleresimin e tyre dhe ndeshkimin e fajtoreve.
    Rama therret denonconi korrupsionin,por nga ana tjeter i ka mbyllur te gjitha rruget qe qytetaret te ankohen e t’i denoncojne ata.
    Ka mbi 4 vjet qe ne shtyp eshte denoncuar nje krim makaber qe i behet nje populli te tere se buka prodhohet me miell serb kanceroz,por Rama as ka folur nje fjale per kete krim shteteror e jo me te godiste ministrin e LSI-se,pergjegjes per kete krim!
    Bile as sot Rama akoma nuk flet!
    Ne veriun tend,o servil i perjetshem i pushteteve,ka me qindra familje te ngujuara nga gjakmarrja,por Rama,ashtu si per miellin kanceroz,asnje fjale nuk ka thene la le me te marre mada!
    Dhe keto familje jetojne di ne mesjete,ndersa Rama i lutet Europes ta integroje midis shteteve moderne!
    Dhe kete e ben jo per popullin,po per imazhin e tij njelloj di dje Berisha!
    Se fundi,ti Dega,duhet ta kuptosh se njerezit e urte dhe idealiste kurre nuk mbeshtetin qeverite apo sundimtaret,por vetem popullin!
    Shembull ke Migjenin e madh qe ti,po te kedh 2 gram tru duhet te mbyllesh halene tende prej bythelepiresi.
    Jo cdo njeri qe kritikon Ramen eshte me Berishen,se para partive edhte populli,Shqiperia o dallkauk i pa ndreqshem!

   3. delete says:

    Dega, mjaft me keto “ne populli” pallavra se eshte fyese per cdo person me dy gram. Te gjithe e dime se si ne Amerike e kudo orientimi eshte “Ne elita me eliten per eliten”. Mos e beni Ameriken ujin i kulluar te burimit se ketu jetojme e po e shohim se si kongresmen, senator e preisident – tamam si keta plehrat tone – futen ne politke pa breke ne byth vetem qe te behen milioner brenda javes. Nderkohe, bagetia punon 30 vjet nga mengjesi ne darke vetem per te pagu nje shpi te qelbur prej derrase apo per te vdek rrugeve ngaqe s’kane dy lek per askuracionin medikal. Po duke u kthyer tek Rame palla….ky miku yt permend statistika qe ngado qe ti rrotullosh prap e nxjerrin Shqiperine nje vend me nje sistem qeverises laskar, pa siguri publike, narkotik ne kocke dhe ne skamje te plote. Per ca u zgjodh ky, per ta lene Shqiperine vendin me te varfer ne Europe, per te shtu shifrat e emigrimit apo per te mbajt kanale te zeza si Berishoviçi, Meta e baxhella e tij ne kolltuk?! Pse nuk krijohet SPAK-u apo te behet kalimi shume i nevojshem per shoqerine shqiptare i nje vettingu derrmues ne politik. Sa vjet ka ne krye ky shtati fyll e menja pyll me mazhorance absolute?….. Keta jane pjese e te njejtes bande i dashur Dega qe neper parlamente e show televiziv behen me popullin por mbrapa dyerve te mbyllara u shtypin morrat njeri-tjetrit. Kshu qe shembullin e “sherbetorit politik e te nje KM ndryshe” perdore tek ata qe e hane sapunin per djath por jo te shqipot e tranzicionit 30 vjecar, tranzicion i cili ashtu sic edhe pasqyrohet ne komentin objektiv te komentuesit “Peza” vazhdon t’i perbuzi, vrasi e leckosi shqiptaret fale politikave te mire-studjuara antishqiptare e te perdorura qe nga byth.iri i pare qe mori qeverine e deri tek ky i fundit me te vetmin objektiv per te mbrojtur interesat e klases qe i ka vene ne krye.

  2. Goja says:

   O mavri me boje!
   Pse duhet te jesh kudo ti o delirant i pa afte e jo te veproje i gjithe shteti si nje organizem i gjalle?
   Ne se je shtetar idealist detyra e pare e qeverise tende duhet te ishte plotesimi urgjent,ne nje kohe i nevojave me jetike te popullit dhe pastaj te tjerat!
   Dhe keto nevoja jetike jane:
   -Cerdhet,kopshtet,shkollat,lulishtet,kendet e lojrave,rruget e shtruara,pastertia e mjedisit,rendi publik etj!
   Dhe keto nevoja jane te domosdoshme dhe jetike per cdo njeri e jo vetem per njerezit qe rastesisht banojne ne qendrat e qyteteve apo atje ku i reklamohet imazhi pushtetareve!
   Ne se nje qeverisje nuk u krijon te gjithe qytetareve te vet njekohesisht te njejta kushte per te gjithe njelloj ,por i ndan qytetaret ne kategori,me justifikimin e gjoja ka radhe investimi,kaq jane mundesite etj ajo eshte antipopullore!
   Por Rama ka 5 vjet qe shpenzoi miliona per qendrat e qyteteve,ndersa ne brendesi jane troke!
   Dhe zorraxhinjte militante te partise na sulen sikur ne te jemi ufo dhe ata vdesin ne mbrojtje te padronit e jo Shqiperise!
   Fakti qe vetem vjet aplikuan per green card rreth 400 mije vete,jo vetem tregon deshtimin e qeverisjes,por erhe te ketij sistemi politik te instaluar me dhune ne Shqiperi pas 90-tes qe nje grusht hajdutesh e kriminelesh u dha mundesine te behen miliardere ndersa shumica e popullit vuajne per buken e gojes?

 2. Herr says:

  Si nuk te degjuam qofte edhe nje here te vetme te pranosh se ke gabuar!
  Na thuaj pse prishe stadiumin me te madh e me te mire ne vend e jo ate “Dinamo” nje karakatine dhe pse ia hoqe emrin e heroit Qemal Stafa?
  A ke pare ne ndonje qytet stadium me nje kulle mbi 20 kate?

 3. Baliu says:

  Ruzvelti ka thene nuk ju besoj statistikave, sepse simbas statistikes nje milioner dhe nje skamnor mesatarisht i kan nga gjysme milioni dollar.

 4. Peza says:

  Meqenese paske bredhur shume fhe njihke varferine,a mund te na tregosh se a ke shkuar ne ndonje familje te ngujuar nga gjakmarrja?
  Pse nuk e ke zene me goje fenomenin e gjakmarrjes qe verteton mungesen e shtetit ne ato zona?
  A e di zotrote se ne ish Jugosllavi kane dhene jeten 650 partizane te Ushtrise Nacional Clirimtare te Shqiperise qe luftuan kunder pushtuesve naziste per clirimin e trojeve shqiptare atje?
  Pse as sot nuk keni kerkuar te ngrihet ne Prishtine nje memorial per nder te tyre,apo edhe ju gjykoni se ata luftuan per titistet?
  Se ne Shqiperi nuk ka mbetur asnje ushtri pushtuese pa simbolet apo varrezat e te reneve te tyre ndonese kishin derdhur gjak partizani?

 5. ELIOT says:

  Per cfare reformash flet ky tyci ;;;; Ben si budallah apo eshte me te vertete ;;;;Rreforma ;;Berisha eshte jashte megjithese ka bere korrupsion ;;Gjukatesit jane bere milionere me koruppsion dhe ky debil n flet per reforma ;;;; Po ka shetitur Shqiperine per te MBLEDHUR votime por.. cfare ka bere per popullin sa vende pun KA hapur sa eshte permiresuar jeta e Shqiptareve ;; REFORMA …I MERRE SHQIPTARET PER LOPE SHIPERIA ME FATIN QE KA SE GJENDET NE MES MALEVE DHE DETIT … SKA NEVOJE PER SHUE REFORMA QE JETA TI NDRYSHOJE SHQIPTAREVE …. SLLOVENIA QE KA ME PAK SE NE DALJEN NE DET ..ESHTE PERMIRESI+UAR SHUME .. DHE ESHTE NGA VENDET ME TE PERMIRESUAR NE BOTE ME REFORMAT ..POR ATJE SKA KORUPSION KOMUNISTA SI J RAMA BERISHA BASHA ..JO ATJE KA DEMOKRACIE DHE EKONOMISTA TE VERTETE JO COBANE QE VENI JU NE QEVERI …REFORMA …ME BEN PER TE QESHUR KY DEBIL HAJDUT ..

 6. says:

  E pritem Nikita Hrushovin me bukë., sot jemi në vështirësi., dhe atë kontrat që nenshkruajm., vjen e modifikuar.

 7. Kalec Dega says:

  Arroganca dhe prepotenca e Kryeministrit te vendit me te varfer dhe prapambetur ne Evrope mund te krahasohet vetem me udheheqesat ne krye te vendeve Afrikane .

  1. Dervish Luzha says:

   SHIHNI PAMJET E KRYEQENDRES SE VENDLINDJES SE SALI MEHMUT ELEZIT PARA 5 VJETESH E SHIHNI SOT !

   Si nata me diten !
   Shihni shpatet e parahyrjes se Valbones te shqyera nga bishat e pangopura e Berishes…
   Vetem dy cfare kane bere!
   Edi Rama i anulloi 9 te tjera !
   Cfare do te kishin bere ato po te lejoheshin !?
   Te pakten 4.5 here, 450 per qind me shume deme e rrenim !
   Shihni Kamin e kromit te kthyer ne Skam per 22 vjet rrjesht !
   Pas 25 vjetesh ka filluar ringjalljen !
   Vizitoni varrezat e 175 tropojaneve te ekzekutuar nga minat me sahat te Sali Berishes cep ne cep te saj per 2 vjet !
   As Edi Rama as Donald Trumpi, as vete Herkuli e Tarzani, askush deri sot nuk ka ringjallur te vdekurit !
   Edi Rama do ti kish vizituar po ka frike se hyn ne gjak me vrasesin e Vicidolit !
   Ka frike se fantazmat e tyre e ngaterrojne me gjaksin ! Behet fjale per nje Kanunar mesjetar si Sali Berisha dhe keshilltaret e tij qe ia kajten nenen edhe me keq se ai vetvetes, vendlindjes se vogel Malesise se Gjakoves shtojzovalle dhe se Bukures se Dheut Shqiperise …

   1. Feniks says:

    O dervish mos ha mish se te prish!
    Kaq gomar je zotrote sa te mos kuptosh se nuk matet vlera e nje kryeministri vetem me ca rregullime siperfaqesore,aq me teper qe Rama cdo gje e ben jo per popullin por per imazhin e tij butaforesk!
    Enver Hoxha ne cdo 5 vjecar ndertonte dhjetra uzina,fabrika,kombinate,hidrocentrale,pallate,shkolla,qindra km hekurudha ,rruge te shtruara,qindra km kanale vadites e kullues,mijra hektare toka bujqesore te bonifikuara e te drenazhuara ,kampe puntoresh e pionieresh,stsdiume,pallate sporti etj etj, por sot o derdimen quhet Diktator!
    Ja pra qe nuk matet kryeministri vetem me ca vogelsira qe ka bere Rama keto 5 vjet,se populli ka shume here me teper probleme se sa shtrimi i sheshevd fe qyteteve etj qe ka bere Rama se sto pervec imazhit mashtrues tek te huajt nuk i sjell gje familjeve shqiptare!
    Qytetaret ne radhe te pare duan te kene prane pallatit,lagjes,zones se tyre te banimit rfuge te shtruara,kende lojrash,lulishte,cerdhe,kopshte e shkolla etj,pastaj i vjen radha te shetisin ne qender te qyteteve!
    Kurse Rames nuk i duhet jeta e qytetareve por imazhii tij mashtrues!

 8. duno says:

  E ke shkelur vella e ke shkelur SHqiperine , me kembe , me bythe me shkelma , ja ke futur koken ne bythe Shqiperise dhe shqiptareve e per kete te lumte bytha jote e palare .Por sado qe te dridhesh e te rotullohesh nje dite do ti paguash te tera. Ne mos ti , femijte e tu , niprit dhe mbesat e tua do paguajne paudhesite qe po u punon sot shqiptareve .

 9. Koço says:

  Edhe Roma nuk është bërë për një ditë apo dhjetera vjet o miku Blerim Sharlatani ,Është e pa falëshme , djallëzore , cinike e turpëshme për cilin do si ti , të cilet paturpesisht mundoheni te eresoni e injoroni me cinizem punën e berë nga kjo qeveri në keto 5 vjet e cila e thenë me ndershmëri e ardhetari e shpetoj ketë vend e ketë popull nga një shkaterim e destabilizim tëresor anti shtet e anti shqiptar , dhe sot në saj të punës , perkushtimit , vizjonit atdhedashurise të vërtete eshte transformuar gjitthcka për mirë dhe eshte vëne politik bërja e kesaj maxhorance ne rrugën ku duhet të ecë ky vënd , si ne drejtim të integrimit , përpjekjeve për bërje shtetit ligjor , rritjen ekonomike , rritjen e prestigjit e dinjitetin të shqiptareve e Shqipërise ne mbarë botën .Një gjë desha ti bej me dijë ketij Blerim Sharlatanit se :Njeriu Mosmirnjohes ” Mosmirnjohesi” eshtë njeriu më i poshtëri dhe meriton përbuzje . Kjo Qeveri me zotin Edi Ramen, Kryeminister të këtij vendi , për gjatë këtyre viteve kanë bëre e po bejnë perpjkje titanike , fruti i kësaj pune shumë shpejt do bëje qe Shqiperia të jetë ballë lart dhe e permirësuar edhe me rritje të nivelit ekonomik të masave të gjëra . Zoti Rama është një Lider i vleresuar dhe i mbështetur Boterisht i cili meriton Respekt e Mirenjohje mbarë Kombëtare , përjashto disa faqezinj e kukuvajka edhe si ti me gjithë BabALET E SHQUPIT TË SAHLI TERORISTIT, SHKATËRIMTARIT TË KËTIJ VËNDI .

  1. ELIOT says:

   Koco nuk jetonke ne Shqiperi ti more burre ;;; Ose te paguan Rama per ti bere qefin ;; Roma nuk u be per 5 VJET ;;Por RAMA E beri kalane ne dajt per 5 jave se ke pare apo ben si qorrrrrr ;;; Edhe Jule Cezari se beri KALANE ne ROME per 5 Vjet megjithese mblodhi Taksa nga e GJITHE bota koqe idioti … NUK E SHIKON SE VENDI ESHTE KORRUPSION DHE POPULLI ESHTE KEQ E ME KEQ APO TE KA DHEN TU NJE VEND PUNE QE E FITON LEKUN KOT .. DHE JA FUT PORDHES …… EGOIST ….. MENDO PER POPULLIN PASTAJ MBRO NJE SKIZOFREN NJE ARROGANT SI RAMA …. ME RAMEN ME BERISHEN BAHEN SHQIPERI DO TE ZBESI ESHE M POSHTE SE SJANE PE TE DREJTUR SHQIPTARET .JANE TIPA TE NDYRE QE E KANE MENDJEN VETM ETE RRJEPIN POPULLIN … KAQ ESHTE E QARTE …..MERCI …HEJ KOCO … NICOLA SAKOZI PUNOI 20 VJET SI MINISTER DHE PRESIDENT I FRANCES DHE SE KA NJE KALA SI AJO QE BERI RAMA PER 5 MUAJ ..MA LEKET QE I FITOI ME PALLATE NE TIRONE .POR QE I BERI PA LAJA DHE ABUZOI POPULLIN .NE VEND TE BENTE PARQE LULISHTE ME PEME PER FEMIJET ..BERI PALLATE DHE MORRI DOLLARET PER VILEN E TIJE ..SE KE KUPTUAR APO …

 10. VERITAS says:

  Përgjigje me erë, nga që më shumë është pordhë e kryeministrit se sa qarje halli e shqiptarëve.

 11. Goni says:

  Zoti kryeminister!
  A ke informacion se ne Shqiperi ka me mijra vete,sidomos femije qe jane te ngujuar nga gjakmarrja?
  A ka njerez me te varfer e me te mjere se keta ketu?
  Nga ato qe mburresh se ke bere keto vite,cfare ka shkuar per ushqimin,shkollen,dritat,ujin,argetimin,sigurine e jetes,drejtesine etj te tyre?
  Cdo qenie e gjalle ha 3 here ne dite o sundimtar e nuk eshte jeta mesatare matematike,qe ti ke dhene ndihma sociale 2600 veteve dhe medoemos ksne marre efhe keta perqindjen e tyre?
  Jeton per vete zoti Rama e jo per popullin!
  Ti nuk je burre shteti por sundimtar qe mbush xhepat e tu!
  Bark ngopuri nuk e kujton bark pa ngopurin!
  Ti nuk je per kryeminister por per analist llafollog neper tv!
  Ate e ben mire pa i rene ne qafe njeriu ne buken e gojes!

 12. Nora says:

  Krm leshi nuk pranon asnje kritike kemi punuar kemi bere po’ atehere pse eshte kjo gjendje ne shqipri akoma 100mije leke pension 3mije leke ne dite Ca’ mund te haje pensionisti o pallosh

 13. Vini says:

  Pse i kerkon Rames te flase per gjakmarrjen se ai as me goje nuk e ka zene ate e jo me te jape llogari!

 14. Rrema says:

  Zoti Rama!
  A eshte ne programin tuaj te bashkeqeverisjes me qytetaret pritja e popullit dhe zgjidhja e ankesave te qytetareve nga te gjitha strukturat e pushtetit qendror e vendor atje ku lindin konfliktet?
  Ne se jo atehere ne cilat raste qytetari do ta konsideroje veten si bashkeqerises me pushtetin kur ate nuk e perfillin per telashet qe i sjellin zyrtaret tuaj?
  Te propagandosh se bashkeqeveris me qytetaret dhe te mos perfillesh ankesat e tyre eshte njelloj qe te sillesh si Don Kishoti me mullinjte e eres!

 15. petrit says:

  Si Dreri dhe Blerimi te dy me pergjigjet apo reagimin qe bejne tregojne qe ju mungon shikimi dhe liogjika ose kane syze qe i pengon te shohin realitetin .Efktet pozitive te qeverisjes se Rames jane aq te shumta sa nuk i numuron dot.Rama eshte njeriu qe kur ne Shqiperi filloi te flitej se:” ky vend nuk behet'” si kryetar bashkie i Tiranes tregoi se ky ved eshte i bukur dhe mund te behet dhe u shpall ne 5 kryebashkiaket me te mire te Botes apo u harruan keto arritje,konsolidoi PS dhe arriti te fitoje zgjedhjet u be kryeminister dhe e shpetoi Shqiperine nga grmina ku po shkonte,cdo dite e me shume po i shton bukurite Shqiperise,po insiston te behet shtet,mgjs shume probleme nuk jane ne doren e tij aktualish mbetet udheheqesi qe jep shprese se Shqiperia do te behet.

  1. Dreri says:

   O petrit byyhelepiresi!
   Akoma nuk e ke marre vesh se nuk jetojme ne socializem ku ishte parimi “interesi i pergjithshem mbi ate personal”?
   Sot eshte parimi “interesi personal ne plan te pare” o servil i qeverise.
   Rama mund te kete bere shume gjers,por nuk ka bere ca te tjera qe kane vlere me shume se ato!
   Rama ka zhdukur shtetin ligjor dhe ka instaluar ate “maliq-or”!
   Pse nuk ben pritje populli administrata qendrore e vendore sot?
   Pse nuk zgjidh kjo administrate ankesat e popullit sipas ligjeve?
   Kush i kontrollon rrogtaret e shtetit e te bashkive kur nuk degjojne ankesat e qytetareve qe ballaqohen cdo dite me padrejtesite dhe korrupsionin e tyre dhe Rama na tregon portalin mashtrues kryeministror?

 16. Truri says:

  Zoti kryeminister!
  Mire qe dallimin midis qytetarit dhe vetes e bere,po dallimin midis vetes dhe nje diktatori ,a mund ta besh?
  Jo per gje,por nuk te kemi degjuar ndonjehere qe te pranosh se ke gabuar gjate qeverisjes tende keto 5 vjetet e fundit!
  E dime qe je me zanat piktor dhe qe nuk ke haber te nivelit te larte ne jurisprudence,finance,ekonomi,polici,diplomaci etj,por nuk e kuptoj se pse i ben debatet me popullin ne facebook dhe u pergjigjesh te gjitheve me rromuze si brigadier kooperative!
  A ke njeri qe te keshilloje ty qe te mos harxhosh kohen kot me rromuze me njerezit perderisa nuk ke zgjidhur asgje me kete menyre?
  Keto te tuat ne populli i quajme llogje kavaje!

 17. jona says:

  MORE EDI RAMA GOMAR TI ,,GOMAR KUSH TE VUNI ,,,SOT A NESER TE VALON DRUNI,,,,jep doreheqjen edi rama je I paafte,,ti nuk merr vesh nga ekonomia ,,,ti don vetem te vjedhesh ,,,,nuk ke bere shkolle per ekonomi as ti ,,as veliaj,,as berisha,,,,keni hyre ne politike per te vjedhur,,,,,,ju doli boja edhe juve …

 18. Titi says:

  Dhe Zaho nuk ja beson me keto pallavra ketij palloshi.U rrit tani dhe ai.

 19. Martini says:

  Edi nuk ke asnje te drejte te flases per varferine ti.Mos te mendo se te gjithe jane budallenj.Edhe per Erjon Veliajn ksm dyshime ne sa ka te drejte apo jo te flase per varferine e te tjereve.Ben mire te kos futesh ne kete ujra.

 20. Doni me per Belulin.. says:

  Ky vazhdon akoma te binde miletin se …gomari (i tij) fluturon…
  Nuk flet hic fare per vjedhjet, tenderat, koncesionet, PPP-te, etj.
  Ku jane peshqit e medhej qe do binin ne rrjeten e reformave?
  Ky ja ka kaluar (per nga mashtrimi) edhe para ardhesve..

 21. Lumi says:

  Zoti Rama; sharjet dhe qarjet Jane bere te modes ne kete vend, sidomos nga njerez qe vet nuk kane bere asgje. Nuk them se keni bere mrekulli por ky vend po ndryshon. Une jam nga ata qe mar ilace dhe cmimet kane rene shume. Aktualisht jam ne vlore te njerezit e mi, qe kane disa femije e pothuaj te gjithe punojne. Por si thote populli,; nuk duhet pritur vetem nga duart e tjetrit. Po pritem punesim nga Kryeministri s’kemi per tu punesuar kurre. Cdokush qe perpiqet e leviz vet, me siguri e gjen nje zgjidhje.

  1. Bumi says:

   Na re te marrte ….lumi!
   Nuk lk i kerkon njeri Rames te na fute ne pune,te na jape shtepi etj!
   Rames i kerkojme qe shteti i tij te mos shkele ligjet,te mos bene padrejtesi,te degjoje ankesat e popullit ndaj zyrtareve te korruptuar,qe shteti alo bashkite te mos vjedhin popullin,qe shteti t’i trajtoje te gjithe shqiptaret njelloj e jo me kategori sic ben kryebashkiaku Veliaj!
   Rama te mos dale per here duke prere shirita,por te shkoje atje ku ka me shume nevoje!
   Rama te mos harxhoje miliona per pedonale reklame,por te krijoje kushte per jetese atje ku banojne qytetaret!
   Rama ta mbledhe Erion Veliajn qe te takoje qytetaret dhe zgjidhe ankesat e tyre,qe UKT te mos vjedhe qytetaret me fatura te jashteligjeshme etj!
   Keto i kerkojme Rames o idiot funksional e jo pasuri!

 22. Trimi says:

  Te akuzosh nje kryeminister atrogant e propotent qe leviz vetem i pashoqeruar me bodigarde, nderkoh ishi juaj shqupist nuk mund te dale pa lelek antiplumb e pastaj hajde logjike kush eshte popullori e kush eshte arroganti. Nuk ben hajr ky vend sa vemjet e mbeturunat sahanlepirese qe llapin neper portale per nje kothere buke.

  1. Hulu says:

   Hajde “trimi” i xha jahos,sa i zgjuar qenke!
   Edhe ti i pranon kritikat tona,por meqenese aq tru ke nuk kupton cfare zhgarravit!
   Qe kur fillon e mat Ramen me Berishen ketu ka marre fund llogjika jote prej dallkauku mesjetar!
   Asnjehere dhe per asnje vend popujt nuk do te jene te kenaqur me pushtetaret e tyre,sepse gjithmone kerkesat do te jene ne rritje ndryshe kalbet shteti!
   Shiko sot ku behen protesta me shume ne vendet e zhvilluara me demokraci si France,Angli,Gjermani etj apo ne Shqiperi?
   Kudo protestat dhe grevat e urise i organizojne sindikatat,ndersa ketu ato i bejne opozitat se sindikatat nuk ekzistojne!
   Pse nuk ka sindikata ketu?
   Se jemi shtet diktatorial,qe ka zhdukur ne embrion filizat e demokracise!
   Si te kete sindikata ketu kur nuk te degjon njeri,kur pushteti blen votat dhe drejtuesit e tyre me nje thes miell apo me nje punesim ne shtet?
   Nje kryeminister qe pranon se nuk lexon shtypin nuk eshte me kryeminister,por pasha,sundimtar!
   E ky eshte Rama,qe ka hequr nga praktika e pushtetit pritjen e popullit dhe trajtimin e ankesave te tij!
   E si do ta marre vesh Rama se kush vjedh,kush eshte i pa afte e i korruptuar,po nuk u ankua njeri?

  2. Leshi says:

   Qe Rama leviz pa roje eshte puna e tij.
   Mua nuk me shtohet ushqimi ne shtepi se Rama leviz apo jo me roje!
   As me plas fare!
   Rama te luaje rolin e burrit te shtetit e jo te pronarit te tij!
   Perse del ne facebook e grricet me njerezit ky kryeminister!
   A nuk ka pune tjeter ky qe harxhon kohen me llogje kavaje qe nuk zgjidhin gje?
   Keshtu beri edhe lal Eri qe cdo dite per 3 muaj
   mbillte peme si brigadier kooperative dhe kurre nuk ben pritje populli apo te merret me letrat e 1 milion qytetareve qe tallen nga administrata e tij e pa afte dhe e korruptuar!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *