“Biletat e kripura të një vendi të varfër”, ja si po i zbraz stadiumet FSHF (dhe një paralele me Skocinë)

Kombetarja shqiptare arriti qe ta nise me fitore kompeticionin me te ri “Liga e Kombeve” duke mposhtur ne sfiden e pare ne “Elbasan Arena” skuadren e Izraelit.

Nje gol spektakolar i realizuar nga mesfushori, Taulant Xhaka, i dha tre piket e para skuadres qe drejtohet nga trajneri Kristian Panuçi.

Goli i Xhakes dhe pritjet e mrekullueshme te gardianit kuqezi, Thoma Strakisha, ishin e vetmja gje e bukur ne ate mbremje ne qytetin e  Elbasanit – i cili nuk kishte ate atmosferen e mrekullueshme qe ne jemi mesuar te shohim gjate sfidave qe luan Kombetarja shqiptare.

Ecuria e dobet ne ndeshjet e fundit ishte nje arsye qe nuk kishte tifoze – por kryearsyeja e boshatisjes se stadiumit ishin çmimet e çmendura qe Federata Shqiptare e Futbollit kishte vendosur per ate takim.

Bileta me e lire per ta pare takimin me Izraelin ishte 1.000 (10 mije lek) ndersa me e shtrnjta kalonte çdo limit pasi kushtonte 18.000 ( 180 mij lek)- dhe kjo solli qe impianti i “Elbasan Arenes” te mos ishte mbushur as gjysma.

Dhe per te treguar qe FSHF eshte kthyer ne nje institucion qesharak mjafton te shikoje zbritjen qe ata ben 2 ore perpara ndeshjes duke bere 50% zbritje.

As kjo nuk u mjaftoi per te sjelle sadopak njerez ne stadium qe fatkeqsisht pas Kategorise Superiore qe numri eshte shume i paket per shkak te sfidave te turpshme qe zhvillohen – FSHF po degradon dhe ndeshjet e Kombetares.

Mire eshte qe te marrin pak shembull nga ndeshja qe do luajne neser ne “Hampden Park” te Gllasgout, kunder Skocise.

Bileta me e lire per ndeshjen Skoci-Shqiperi eshte pese paund ( 7 mij lek), ndersa me e shtrenjta 30 paund ( 42 mij lek).

Çmime krejtesisht normale dhe te perballueshme per kedo dhe ketu flasim per nje vend qe ka nje ekonomi shume here me i zhvilluar se Shqiperia.

Kjo tregon politikat qe ka nje Federate per te kthyer stadiumet ne nje vend ku te gjithe te kene mundesi te shohin ndeshjet- ndersa ketu tek ne kemi ne Federate qe nuk ben asgje per te afruar tifozet ne stadium, por vetem te mbushin xhepat e tyre! (F.Baze, TemA)

REMOTE_ADDR:[]
                 Loading...