“Çështja Çame nuk ekziston”, Mesila Doda i përgjigjet kryeministrit grek: Para se të zhduket Çamëria, do zhdukeni ti dhe Rama

Nga Mesila Doda

Ekstremisti i majtë, Cipras, tashmë i garantuar nga Rama edhe si partner strategjik, sot ka deklaruar që Çështja Çame nuk ekziston, se do marrë detin, varrezat, të drejtat për të gjallët e të vdekurit e tyre në këtë vend.

Po sot, partneri strategjik i Edi Ramës deklaron se nuk njeh masakrat, dëbimet, rrëmbimet, vrasjet e vjedhjen e pronave në Çamëri, madje guxon e shkon deri aty sa thotë se do heqë emrin “Çamëri” nga tekstet shqiptare…

Rilindja si vazhdimësi e politikës së kuqe të diskriminimit dhe krimit mbi popullsinë çame po ridimensionohet bindshëm.

Bijtë e etërve që vranë popullsinë çame në Çamëri, së bashku me bijtë e etërve të kuq këtu, në Shqipëri që persekutuan për gjysëm shekulli popullsinë e martirizuar që erdhi të gjente strehë në shtetin amë, sot vendosin t’i zhdukin edhe emrin…

Por, sot duhet ta dinë mirë, e ta mësojë çdo pushtetar përgjegjës në këtë vend, që para se të zhdukni emrin, të drejtën e historinë e Çamërisë, do zhduket shumë më shpejt mbrapshtia, fara e urrejtjes dhe tradhëtisë që ata vetë mbollën e po rrisin përditë mbi kurrizin e Çamërisë martire.

Ne nuk harrojmë!!!

REMOTE_ADDR:[]

40 komente në ““Çështja Çame nuk ekziston”, Mesila Doda i përgjigjet kryeministrit grek: Para se të zhduket Çamëria, do zhdukeni ti dhe Rama”

 1. Toni says:

  Gjalle qenke,, ca bere me ato palmat

  1. Turi says:

   Me kujdes ti me keto zhdukje! Me pare duhet te zhduken te gjithe camet qe lane vendin e tyre me bisht ne shale dhe nuk shtine nje pushke per 80 vjet per tu kthyer ne tokat e tyre. Pastaj te zhduket Shpetim Idrizi qe nuk ka bere asgje per Camerine. Pastaj te zhdukesh ti qe ishe pjese e SHQUP-it per kaq vite qe nuk levizi asnje gisht per Camerine. Te zhduketv Luli dhe dobici i Vicidolit qe ju shiten detin grekerve dhe bashke me te edhe Camerine. Sa per Edi Ramen, ishte ai qe e beri ceshtjen came te njihej nga BE. Prandaj, mendo me perpara se te leshosh bajga nga goja, si te zhduket Edi Rama. Cfarec ke bere ti zotrote per Camerine, po miqte e tu camer? Cfare ka bere burri i jot cam per Camerine? Cameria eshte shqiptare dhe nuk eshte ceshtje e cameve vetem. Te gjithe duhet te bejme nje strategji per ti marre ato toka ne pronesine tone. Po jo me deklarate idioteske. Tsipras dhe te gjithe ata hajdute greker nuk i ze gjumi er Camerine. Jane si ai hajduti qe nga dita ne dite pret qe ti trokase policia ne dere. Keshtu ishin edhe serbet, por kosovaret u cliruan me lufte. Nuk ti fal njeri tokat e vjedhura or tej! Duhet force qe ti marresh prape, sepse na i morren me force dhe nen grykat e topave te Europes e Rusise ato toka.

   1. Doni shtet apo rrumpalle vdekjeprurese says:

    Respekt. Kjo biba ka qen pateric e vegles greko serbe Berisha

   2. Com i Rames says:

    Ore kok pucke …. mos u kap me popullsine se nder shekuj populli eshte masakruar nga bandit. Nderkohe qe shqiptare masakrahoshin ne Preveze, Arte, Filat e gjetke batalioni i trimave shqiptar bente sehir ne kufi. Pun per ty kujt i lepihesh po mos i jep gojes shum dobic .

    1. Grigor says:

     Qe je koqe kandari, je. Atë mbaje. Nuk ta ka fajin Turi pse ke lindur me trurin fushë.

  2. Cam ,po grek edhe yo Shkipetar says:

   2 χαρακτηριστικές περιοχές Ελληνοαλβανών
   Λιούντζη και Ζαγοριά

   Η περιοχη της Λουντζης ειναι μια τετοια χαρακτηριστικη περιοχη ανθρωπων μεικτης καταγωγης
   Βρισκετε μεταξυ Αργυροκαστρου και Τεπελενιου και φυσικά δεν συμπεριλαμβάνεται στη λεγόμενη μειονοτικη ζώνη.

   Ας δουμε λιγα στοιχεια από το βιβλίο

   Published in R. King, N. Mai, S. Schwandner-Sievers (eds.), The New Albanian Migration.
   Brighton-Portland, Sussex Academic Press (2005), p. 173-194.

   https://halshs.archives-ouvertes.fr/file/index/docid/165725/filename/de_Rapper_2005a.pdf

   Λιγα χαρακτηριστικα αποσπασματα απο την παραπανω εργασια …….

   ¨¨¨¨ Είναι επίσης γνωστό ότι, σε αυτό το τμήμα των Βαλκανίων, και
   πίσω στους Οθωμανικούς χρόνους, οι ονομασίες «Έλληνες» και «Ορθόδοξοι Χριστιανοί» ήταν σε μεγάλο βαθμό
   συνώνυμο騨¨¨
   Γιατί άραγε μόνο σε αυτό το τμήμα των Βαλκανίων ίσχυε σχεδόν πάντα το Ορθόδοξος = Ελληνας=Γραικός
   και οχι ας πούμε στην Βουλγαρία και τη Σερβία;;;;;;;
   Θα φανεί παρακάτω το γιατί….

   Συνεχίζει ο συγγραφέας….
   ¨¨¨¨Αυτό που είναι βέβαιο είναι ότι, στη ξενιτειά οι περισσότεροι δήλωσαν Έλληνες:
   αναμνήσεις από το κουρμπέτ που δείχνουν ότι στην Κωνσταντινούπολη οι Lunxhots
   ζώντας μαζί με άλλους ορθόδοξους χριστιανούς από την Ελλάδα και πηγαίνοντας στις ίδιες
   εκκλησίες ήταν μέρος της ελληνικής μειονότητας εκεί.
   Και στην Αμερική, φάνηκε ευκολότερο,
   να δηλώσουν τους εαυτούς τους ως Έλληνες και όχι ως Αλβανοί.¨¨
   Δηλαδή τοσο στην Πολη οσο και στην Αμερική
   αντι αν δηλώνουν »Αλμπάνιας»
   δηλώνανε Γκρικς.

   Συνεχιζει ο συγγραφέας ….
   ¨¨¨¨Μέχρι το τέλος του δέκατου ένατου αιώνα
   οι Lunxhots κινήθηκαν μεταξύ δύο ακραίων θέσεων όσον αφορά την εθνοτική υπαγωγη
   Από τη μία πλευρά, υπήρξαν όσοι εντάχθηκαν στο αλβανικό εθνικό κίνημα,
   και προσπάθησαν να διαδώσουν ένα συναίσθημα της ύπαρξης Αλβανών
   Lunxhéri……
   Από την άλλη πλευρά ήταν εκείνοι που
   επέμεινε στην ελληνικότητα των Lunxhots και αντιτάχθηκαν στην ανάπτυξη μιας
   Αλβανική εθνική ταυτότητα μεταξύ των χριστιανών¨¨»’”””
   Καθόλου τυχαίες οι λέξεις ΕΠΕΜΕΝΑΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΗΤΑ
   και
   ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ ΝΑ ΔΙΑΔΩΣΟΥΝ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΑΛΒΑΝΙΚΟΤΗΤΑΣ……
   Αρα στην περιοχή προυπύρχε ελληνικότητα και όχι αλβανικότητα .

   Συνεχίζει ο συγγραφέας …
   ¨¨¨¨Το 1913 και πολλές οικογένειες εγκατέλειψαν την περιοχή
   κατά τη διάρκεια και μετά τον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο,
   να αποφύγουν να γίνουν πολίτες του νέου Αλβανικού κράτους.
   Αυτοί οι άνθρωποι καλούνται απο την αλβανικη προπαγανδα ως ¨¨φιλογκρεꨨ
   Δηλαδη πολλοί ανθρωποι αναχωρησαν γιατι ακριβως ασθανονταν Ελληνες και ηρθαν στην Ελλαδα.
   Παρολα αυτα ο συνεχιζομενος ελληνισμοςτης περιοχης
   απασχολησε τα αλβανικα καθεστώτα οπως θα φανεί παρακάτω.

   Συνεχίζει ο συγγραφέας….
   ¨¨¨¨¨¨Λόγω των αναχωρήσεων των »»φίλογκρεκ» το 1914
   και της πολιτικής αλβανισμού που ανέλαβε
   το αλβανικό κράτος από τη δημιουργία του, …»’
   Aν πράγματι ηταν ”καθαροι Αλβανοί”
   δεν θα χρειαζοτανε το αλβανικό κράτος να αναλάβει ”πολιτική αλβανισμού””.
   Κάπως έτσι εξαλβανίστηκε συνειδησιακά η περιοχή .

   Συνεχίζει ο συγγραφέας….
   ¨¨¨¨ Ακούμε σήμερα
   από τους ίδιους τους Λουντζιώτες οτι……
   «Το 1945 δημιουργήθηκε μια μουσουλμανική ζώνη ασφαλείας
   μεταξύ Δροπολης[περιοχη μειονοτικών] και Λουντζης
   για να σταματήσει Ελληνισμός της Λιουντζης .
   Εκείνη την εποχή, ο κίνδυνος εξελληνισμού ήταν πραγματικός στο Lunxheri ».
   Στο χωριό Këllëz ανεφεραν «η Lunxheri περιβάλλεται από μια μουσουλμανική ζώνη ασφαλείας από τον Enver
   Hoxha, ο οποίος ήταν ο ίδιος μουσουλμάνος ».¨¨¨¨
   Δηλαδη ακομα και το καθεστως Χοτζα-αριστερο κατα τα αλλα
   προσπαθησε μεσω εποικισμων
   να σιγουρέψει την συνειδησιακή αλλοίωση της περιοχής
   μεσω της αποκοπής της απο τις υπολοιπες νοτιότερες ,και αναγνωρισμενες ως μειονοτικές περιοχές.

   Συνεχζει ο συγγραφέας….
   »»Για παράδειγμα, για να μιλήσουν τα οικογενειακά τους ιστορικά, τα πράγματα γίνονται πολύ λιγότερο σαφεις:
   Πχ η μετατοπιση από τη μια εθνική ταυτότητα σε μια άλλη δεν είναι σπάνια ,
   Έτσι, πολλές οικογένειες αναγνωρίζουν μια ελληνική καταγωγή λίγες γενιές πριν……¨¨¨¨
   Δηλαδη παροτι αισθανοντε σημερα Αλβανοι
   κανουν συχνα λογο για προγονους Αλβανους και Ελληνες
   η για ελληνικη ριζα της οικογενειας …..

   Και καταληγει ο συγγραφεας
   »’Όλα είναι σαν να χτίστηκε η εθνότητα σε αυτη την
   αντίφαση, να είσαι ταυτόχρονα Αλβανός και Έλληνας»»…..

   Ακριβως αυτο ειναι σήμερα μετα από 100 χρονια αλβανικου κράτους….
   και Ελληνες και Αλβανοι.

   Χαρακτηριστικό είναι ότι ο ερευνητής Αραβαντινός
   ανέφερε ότι στα χωριά της Λουντζερίας
   [Κρίνα Κεστοράτι ,Κακοζι,Δοξάτες,Τρανοσίστα,Σαρακινιστα.Στεγοπουλα,Λάμποβο,Λέκλα κλπ]
   μιλιότανε και οι δύο γλώσσες ,πράγμα που σήμερα εχει μεταβληθει σε αμιγή αλβανοφωνία μετα τον αυθαίρειτο ορισμό της λεγόμενης »’μειονοτικής ζώνης»»
   των 99 αμιγως ελληνοφωνων χωρίων
   και την απαγόρευση της ομιλίας της ελληνικής λαλιάς εκτος αυτών των χωριών.
   Ετσι όλοι όσοι ηταν δίγλωσσοι βλεπε Λουντζερία
   μετεβλήθηασαν μέσα σε 4 γενιές σε αμιγώς αλβανόφωνους ,πράγμα που όπως είδαμε παραπάνω μετέβαλε σταδιακά και την συνείδησή τους.

   Η ελληνική εθνική συνείδηση φαίνεται και από όσα αφορούν της περιοχή της Ζαγοριάς γετονική της Λιούντζης .

   Μια γειτονικη της Λιουντζης περιοχη
   με παρομοιο με αυτη παρελθον ηταν αυτη της Ζαγοριάς.

   Ας δουμε ενα υπομνημα που εστειλαν οι κατοικοι της το 1913
   και ενα γραμμα ενος Ζαγορισιου πριν 5 γενιες στους χωριανους του
   και θα καταλαβουμε πολλα για το παρελθον των περιοχων αυτων.

   ..Στις 16 Ιουνίου 1913, οι αντιπρόσωποι των «τμημάτων Ρίζης και Ζαγοριάς» έστειλαν ένα υπόμνημα προς τις Μεγάλες Δυνάμεις.
   Χρησιμοποιούν ιστορικά, γεωγραφικά και εθνολογικά επιχειρήματα για να τεθούν τα σύνορα «της Ελληνικής Ηπείρου και της Αυτονόμου Αλβανίας, της οποίας σχεδιάζεται η δημιουργία».
   Μεταξύ άλλων αναφέρονται και στο φαινόμενο της διγλωσσίας (που με το καθεστώς του Τζάτζη , επι Χοτζα μεταβλήθη σε αποκλειστική αλβανογλωσσία): «Η στενότης των σχέσεων μετά των Αλβανών εισήγαγε την χρήσιν εκτός της Ελληνικής και της Αλβανικής γλώσσης … το εξαγώμενον εκ της χρήσεων της αλβανικής γλώσσης εις τα βόρεια της Ηπείρου καταπίπτει προ της πραγματικότητος της Εθνικής συνειδήσεως των χριστιανών».
   Παρακάτω, προχωρούν στην έκδοση ψηφίσματος μέσω του οποίου ζητούν από την ελληνική κυβέρνηση να εξοπλίσει και να εκπαιδεύσει όλους τους άνδρες από 20 – 40 ετών και μάλιστα τα χωριά τους θα αναλάβουν όλα τα έξοδα. Οι αντιπρόσωποι αυτών των περιοχών εξέλεξαν πενταμελή επιτροπή
   για να τηλεγραφήσει τις αποφάσεις τους στον Ελευθέριο Βενιζέλο:
   1. Ντίλιος Κ. Βασίλειος, εκ Λαμπόβου
   2. Χαρίτος Πέτρος, εκ Νίβανης
   3. Χατζηβασιλείου Θωμάς, εκ Μικράς Τσέτας Λαμπόβου
   4. Μαρκόπουλος Θεοδώσιος, εκ Λέκλης
   5. Γιάσσου Αναστάσιος, εκ Σέπερης….

   Ενα ακομα τρανταχτο παραδειγμα για το πως καποιοι πρωην »μη Αλβανοι»
   εξελιχθηκαν σε Αλβανοι
   με κινητρα ομως ιδιοτελη τις περισσοτερες φορες….

   »»Από ένα γράµµα που προέρχεται από τον αποδηµούντα στην Tolosa της Αµερικής, Μ. Μάρκο από το Τόποβο και στέλνεται στον πατέρα του, βλέπουµε ότι στις αρχές του 20ου αι.
   οι Ζαγορίσιοι ως προς τη συνείδηση ήταν διηρηµένοι σε δύο στρατόπεδα.
   Χαρακτηριστικό του γράµµατος είναι το παρακάτω …..
   »’Σας παρακαλώ όπως αφήσετε τον Ελληνικό φανατισµόν,»’
   Αρα μεχρι τοτε στο χωριο τους υπηρχε »ελληνικος φανατισμος» δηλαδη εντονη Γραικική συνειδηση.

   Τους παρακινουσε ομως να τον εγκαταλειψουν τον »ελληνκό φανατισμό»’
   και εξηγουσε τους λογους
   »»….αφήσετε την Μεγάλην Ιδέα, διότι δεν µας δίδει ψωμι….»»»
   Αυτα ακριβως ηταν σε πολες περιπτωσεις τα κινητρα που κανανε πολλους διγλωσσους χριστιανους ,
   στις Αμερικες και τις Ρουμανιες,
   να το ριξουν στον Αλβανισμο.

   Ενω για τη γλωσσα της περιοχης εχουμε τα παρακατω.

   »»Ως προς το θρήσκευµα όλοι οι κάτοικοι ήταν και είναι χριστιανοί ορθόδοξοι και ως προς την γλώσσα µιλούσαν την αλβανική παραφθαρµένη και λιγότερο την ελληνική µέχρι που µετά το 1913 περιορίστηκε τόσο πολύ που εγκαταλήφθηκε …
   Η µη σωστή χρήση της αλβανικής γλώσσας939 στην περιοχή της Ζαγοριάς, όπως και στις γύρω αλβανόφωνες περιοχές…..»’
   939. Vasil Bici, Ceshtje te dygjuhesise ne shkollat e pakicave, σελ. 70

   Δηλαδή μιλουσανε και ελληνικά
   ενω τα αλβανικά τα μιλούσανε παρεφθαρμένα.
   Βεβαια και αυτοί γίνανε αλβανοφωνοι μετα το 1913 ιδιως μετα την εποχη Χοτζα.

   Κατι χαρακτηριστικο ειναι η διατηρηση επωνυμων με κατάληξη
   σε οπουλος και ακης αλλα στην αλβανοποιημενη μορφη -οπουλι ,-ακ ,
   κατι που συμβαινει ως σημερα στην νοτια Ιταλια
   με επωνυμα ανθρωπων ελληνικής καταγωγής
   σε καταληξεις οπως
   άκης(-ace, -acci,-achi,-aci), -όπουλος(-opolli,-opulo,-opullo,-pollo κτλ), -εας( -ea), -ούδης(-oudi)….

   O μελετητης Αραβαντινός αναφερει – διαχωριζει τους κατοικους Ηπειρου και Αλβανιας σε

   α]Γραικους η Ελληνες
   β]Αλβανους η Σκιπεταρους
   γ]Γραικοαλβανους

   Για τους τελευταιους αναφερει οτι ειναι απογονοι Ελληνων και Αλβανων
   Σε αυτους περιλαμβανει τα χωρια και της Λουντζης και της Ζαγοριας.

   Ο παρακάτω χάρτης έχοντας λιγοστά λάθη [ Το Βουνο ηταν δίγλωσσο και οχι ελληνοφωνο
   οπως αμιγως αλβανοφωνη [και οχι διγλωσση ηταν η επαρχια Μαργαριτιου και εν μέρη Κοσνπολεως ]
   δινει με ασφαλεια ομως τι γενικοτερη εικόνα

   https://zsgiannina.gr/wp-content/uploads/2018/01/883.2-Carte-Glottologique-d-Epire.jpg

 2. says:

  Politik anti Shqipëri në Greqi.

 3. Pellazgos says:

  O me pushtuesin turk ose me Arvanitasit qe dhane jo vetem pasurine (perusine) per Atdheun e tyre Greqine por jeten se ishin Epirote.
  Si mund tju kuptoje dikush ju zonja Doda kur vete Marin Barletti e emeron kete vend Epir dhe Prijesi i Tij Prijesi Epirote kur ju e hiqni kete nga librat shkollore! Pse mohoni historine tuaj ne qofte se e konsideroni veten pasardhes te Pirros,Aleksandros,Axileas,Omiroa te gjithe keta krenare te Origjines Pellasgjike.
  por me duket se nuk doni as marredhenie te mira me Greqine,as zgjidhje te popullit te pafajshem viktime came nga politikat fashiste,naziste,islamike,kjo eshte e verteta.
  Turqia dhe Sllavet jane pushtues,shkaterrues,vrases te kombit tone Ilyro Epirote dhe dihet qe ajo zone ku ka lindur Omiros jo Homer dhe Filosofi i pare i Greqise Thales quhej Ionia.
  Nga kjo vjen edhe emri deti Ion.
  Por me duket se nuk doni te beheni njerez qe ate qe thoni per Turqine ne “historine” tuaj ja ktheni Gteqise dhe Arvanitasve.

  1. zef says:

   Po te lexosh “pordhe me rigon” fillon e shkruan karagjozdheqeee.
   Sipas HERBERT ADAMS GIBONS ne librin (The foundation of the
   ottoman emoire,) viti 1916 Oxford, thote,,,,,,,,,,,qe ne vitin 1345
   nje ushtarak bizantin, JOHAN KANTAKUZENI kerkoi ndime ORHANIT
   OSMAN per tu ngjitur ne fronin perandorak,, duke i ofruar te bijen
   TEODOREN, dhe eshte hera e pare qe osmanet e ORHANIT kapercenin
   HELESPOTINE. Kater vjet me vone Orhanit i kerkohet nje ndihme e dyte
   prej 20 mije ushtaresh qe te mbrohej selaniku prej STEFAN DUSHANIT.
   Te treten here osmanet e kishin mesuar rrugen dhe kete here nuk vinin si mercenar
   por si pushtues, historia e ka ngarkuar me faj BIZANTIN per futjen e turqeve, por
   kjo eshte pak si e pa drejte,, pasi nje aleanze me turqit e kerkoi edhe STEFAN DUSHANI.

   Pra ketu del ne pah qe jane Greket e bizantit dhe Serbet qe u kane hapur oreksin
   osmaneve per ne badhkan dhe sot keto dy kombe na hiqen si mbrojtes te krishterimit.
   Osmanet nxorren nje dekret ( me ane te cilit PATRIARKUT, pasuesve te tij dhe
   peshkopeve qe kishin ne vartesi u njiheshin te gjitha te drejtat qe gezonin me pare
   ,,me GENNADIO,S patriarku i pare i epokes osmane, PATRIARKANA kishte autoritet
   administrativ edhenepermjet denimeve qe mund te ishin gjoba,burgim, madje edhe
   denim me vdekje. gjate shekullitv XVIII, vete patriarku u be servi e shkuar servilit
   i ustait OSMAN ne ceshtjet politike,, duke shkisheruar ata qe nginin krye kundra
   SULLTANIT. Ne shperblim PATRIARKUT i lihej hapesire per te bere tiranin per ceshtje
   feje, POLITIKA ISHTE E TERA TURKE FEJA ISHTE E TERA GREKE.
   Me pak fjale Patriarkane u be shtylla mbajtese e perandorise osmane, dhe kete
   privilegj Patriarkana e perdori duke luftuar kombesine SHQIPTARE duke i asimiluar
   ne vite ortodokset SHQIPTARE duke i quajtur Grek, po te njejten gje beri edhe
   TURQIA duke i quajtur te gjith myslimanet e ballkanit TURQ, ne kete pike kemi
   dy entitete qe dominonin periudhen osmane ate politike dhe fetare te patriarkanes.
   Shqiptaret nuk kane pasur asnjehere ndjenje armiqesie kundra fqinjeve Greke, por
   ishin keta te fundit qene vitin 1854 nen komanden e gjeneralit THEODOROS GRIVAS
   U FUTEN NE SHQIPERI she ishte kjo here ku SHQIPTARET PANE TEK GREKET NJE FQINJE
   PUSHTUES.

   1. Pirro Burri says:

    Jo vetem kaq, por Byzanti sdo kish rene kurre nese patriarku orthodox do kish praniar ndihmen a Papatit por pranoi ti puth doren Sulltanit. Ne Janine e Gjinokaster feudi shqiptar luftonte serbin, grekun dhe napoletano n, ku edhe kapi rob komandantin s lart te urdherit me te fuqishem europian te Hospitaller, jan kta pseudo byzantin qe therrasin ottomanet ne ndihme qe te mposhtej Gjinokastra.
    Serisht kta byth zi aziatik therrasin gjemen per ndihme dhe pranojne zgjedhen ortomane per nje kacidhe me shum.
    Idem u sollen me Romanet, Kryqtaret, Venetet dhe Otomanet…pranojne zgjedhen kundrejt lirise dhe hiqen si trimat e shekullit.
    Nga Kaonia ne Preveze eshte toke e Ipes.

    1. Merlin says:

     Ne mesjete nuk ka pas greke….. zoterit shqiptare lufotnin me mbetje romako bizantine, jo me ” grek”.

     Mos i quani grek betjet e fundit romako lindore, se ju ebni nder ketyre qe sot quhen grek

  2. Feja e shqiptarit eshte arberia says:

   Pse flet shqip ti o jevgjit anadolli ptuuu, o palikari te hyri 300 evroshi

 4. Olimpia says:

  O Mensila fashistja..Shqiperia dhe politika shqiptare ne vitin 44…45…i priti çamet ,i strehoi ,u dha mundesi te vendoseshin ne zonat me te mira te vendit .Nderkohe mijra came studjuan u bene specialiste ,drejtues ,ushtarake .Camet ,si te gjithe shqiptaret ,jane trajtuar ne menyre te barabarte, ndoshta me nire .Sepse shqiptareve te zonave te thella e te varfera nuk u lejohej te afroheshin drejt qendrave nderkohe qe camet u vendosen ne Vlore,Fier,Durres,pra ne zonen me te mire.Nderkohe gjuha jote prej fashisteje me habit si pranohet nga camet .Ata duhet te kuptojne se nuk do te kete me lufte per te marre camerine por eshte diplomacia ajo qe mund tu jape te drejtat qe u takojne .Ne se ti je kaq trime shko merr armet dhe fillo luften ,ne te kunderten mbylle ate gojen helmuese.Ka qene populli shqiptar ai qe ka jetuar e punuar si ne vitet 44..90 si me vone ,jane mbi 1 milione dhqiptare qe votojne te majten prandaj mos bej si histerike o Mensila ,ndryshe perfundon ne ndonje klinike per tu kuruar.Sa per dijeni Rama nuk ka bere asnje vizite ne Greqi dhe asnje kryeminister grek ka ardhur ne Shqiperi sepse kjo qeveri ka qendrim te qarte,jo si Berisha qe zvarritej me servilizem..

 5. AC\DC says:

  Tani qe foli Mesila gruaja e te madherishmit Enkel do i dridhen qimet(e bol……) k.m. grek,dhe jo vetem atij por nga Trampi te Putin, jo per gje por si ti si palla e gjate kane aleat dhe vella sulltan-leshin Erdogan

 6. Turp per kte gjuhe kercenimi rrugesh
  qe injoron vehten ne radhe te pare dhe ben lijen e kunder
  te asaj qe pretendon gjasme .

  Lereni Cetjen e Camerise njerezve me Kulture e inteligjente
  qe ta sjellin atje ku duhet .
  Arroganca dhe gjuha e forces eshte e papranushme .

  1. Bureto says:

   Kjo është e gjitha! Ndonjë komenti si i Zefit, që duket se ka njohuri për historinë, u duhen shtuar komente të tjera me vlerë dhe jo sharje, ofendime, deri dhe idiotizma.
   Problemi i Çamërisë dhe çamëve, është shtruar pandërprerë, qysh kur u konstitua shteti shqiptar në “Kongresin e Lushnjes”, pavarësisht ulje-ngritjeve konjukturale të politikës dhe diplomacisë në kohë. Kujtojmë se pikërisht për këtë problem ambasadori shqiptar në Athinë Mit’hat Frashëri, u detyrua të japë dorëheqjen. Këto probleme, sidomos kur bëhet fjalë për territore, asnjëherë nuk janë të lehta, për më tepër që çështja shqiptare është shumë e ndërlikuar, sepse të tillë e kanë bërë për interesat e tyre, fqinjët me mbështetjen e Fuqive të Mëdha. U deshën afri 100 vjet që një kryeministër britanik, si Tony Blair të deklarojë se për çështjen e Kosovës po shlyejmë një gabim historik, që u bë pikërisht në Londër në vitin 1913. Problemi çam është më i ndërlikuar. Megjithëatë edhe fakti se aktualisht, çështja çame është në axhendën e bisedimeve Shqipëri-Greqi është një progres. Pse ç’mund të presim ne, që Greqia të thotë bujrum, ja ku e keni Çamërinë, dhe problemin çam të zgjidhur? Naivitet! Duhet punë e jashtëzakonshme dhe do të jetë një rrugë shumë e gjatë, të paktën deri në njohjen e të drejtave të plota të çamëve të dëbuar. Qeveria/qeveritë shqiptare në këto bisedime dhe në çdo kancelari europiane, ShBA apo forum ndërkombëtar, duhet t’u kërkojë grekëve reciprocitet dhe vetëm reciprocitet për çdo problem të hapur. Nuk duhet hezituar, se gjithmonë kemi qenë ne që kemi lëshuar, edhe për faktin se kemi qenë e jemi, për fat të jeq, më të dobët në shumë fusha.
   Për ta mbyllur, më duhet të bëj dhe pak ironi me mirditoren Mesila, që si politikane e regjur që është, të arrijë të bëhet ndonjë ditë kryeministre e Shqipërisë dhe inshallah, na e zgjidh dhe këtë problem të madh. I uroj asaj sukses në këtë rrugëtim. Aferim!

 7. mesila says:

  mia mesila ti mera ton elina to kani pera!

 8. NNP says:

  Greket jane mashtruesit me te medhenj ne bote Ata vodhen gjithcka nga civilizimi antik mesdhetar e lindor e i vune vulen greke Historia po ja heq petet lakrorit Aq me shume qe grekewt e sotem jane nje katrahure perzjerjesh aziatike qe asgje nuk i lidh me helenet e vjeter.Esa per ceshtjen came ajo do te egzistoje derisa te zgjidhet me drejtesi e te veje haka tek i zotiNuk jam perte shitur pronat pronaret cam por per kthimin e tyre ne vatrat stergjyshore.

 9. h says:

  Shyqyr qe cameria ishte nen grekun,se ta kishin pasur ne dore
  dodad,berishat dhe rrokat e kishin vjedhur dhe zhdukur me kohe.

  1. h – me pelqen komenti yt. Flet si bytheqir. Flet sikur ke lindur ne bordello nga nje prostitute, qe askush se di kush eshte babai i yt. Pedofil i degjeneruar.

 10. Loku says:

  Kur u bere çame ti o kurva LSI-se qe te palluan ne PD dhe tani na dole çame o rrot kurve. Une nuk jam grek por nuk me duket normale qe kjo kurve te beje sikur i preu barku per ćamet kjo do vetem leke dhe hajdar.

  1. mundet ti shijoje vertet ato qe thoni ju Loku,
   por kaq Direkt ne opinion (pfff) ndoshta nuk do ishte gjuha e duhur vs nji Femre .

 11. derdimeni i LSI-se says:

  Kjo e kuptoi qe ishte e zgjuar kur ishte nuse LSI-je. Si lum burri qe e ka.

 12. luzati says:

  Kjo duket qe do ti mposhte dy kryeministrat ???EShte shume fuqishme.??Do te veme Mesilen te na drejtoje jovetem ne por gjithe Ballkanin

 13. mati says:

  O bo, booo, a jane shqiptare keto komentues ose greke.Po te jene greke nuk theme gje, jane fashistoid ,embrojne gjenocidin kunder nje popullsie civile autoktone qe u cvendos vetem se nuk ishin orrthodhuksa.Po te jene keto komentues shqiptare zoti ua qofte ne koke….. fare e qelbur

  1. Merlin says:

   Greket nuk kane byth me komentu ne portalet shqiptare se jun qihet motra.

   Gjithashtu mos i thauj jevjgiterve neo grek ” fashiste” sepse fashizmi ju shkerdhue motrat neo grekeve dhe neo greket jane teper te zinj te behen fashiste.

   Boll me keto viktimizime o magjyp shqipfoles, se na flliqet fare.

   Sa per keta komentuesit shqipfoles jane, por jane shqipfoles vemje te Rames, krye bythqira, qe shesin edhe shqiperine si miliante qe jane, edhe kur behet fjale per ceshtje kombetare, vetem dhe vetem se foles kryesor eshte kunder Rame drogaxhiut dhe jo me PS-ne

 14. Nuk eshte pidh i keq Mensila me thene te drejten.

 15. komentatori nga cadra e gjyqit per portalin e zenit says:

  mesila ,kur saliu beri marrveshjen e detit me grekun,ku ishe ti ,o patriote e camerise?apo si demet dhe sejkot qe i sherbyen grekut.?!jane mbjelle shume palma ne durres,hajde kruaju njehere.

 16. Toni says:

  Uui zogu i bukur.

  Po kur kakarisje per PDn pse nuk ngrite zerin o kllocj e bukur.
  Kur rrije ne karrigen e PDs, ushtaret Grek me zorret e shqiptarve thurni vargje, ti gëk moj gëk.

  Jo se u vran 26 Shqiptare nga qeverria jote.

 17. Andrea says:

  Kam shume miq me origjine came. Nje keshille miqesore: Per sa kohe qe shani Enverin dhe regjimin e 45-85 per pritjen qe ju bene dhe mundesite qe ju dhane, nuk do e gjeni te drejten tuaj. Miqesisht. Andrea.

 18. Nardi says:

  Kush eshte kjo Mesila?Çfare eshte.

 19. Spiro says:

  Pritesten ndaj deklaratave provokuesit duhet ta beje Ministria e Jashteme dhe Kryeministria.
  Keshtu e erkon etika dhe protokolli diplomatik.

 20. florence says:

  çom, çek, çifut.

 21. bujari says:

  Po ku ke qene moj Mesila qe u kujtove sot per camerin? Ti ke qene deputete e partise demokratike dhe sta kemi degjuare zerin per ceshtjemn came. Po kulmi i marrezise tende eshte se etrit nuk i kane pritur mire ne shtetin ame. Ke mashtron apo genjen moj faqe zeze, ne shqiptaret qe kemi jetuar e banuar ketu ne shqiperi. Camet e ardhue ne vitin 45_46. me gjithe veshtiresit e vendit pas luftes se ll boterore, u strehuan. u punesuan dhe u trajtua njesoje si te gjithe shqipetaret. bles akoma me mire, duke i vendosur ne krahinat me te mira te vendit. Prandaj te kesh turp nga vetja; sepse me ato mendime apo komete qe jep ti,nuke di se cfar epitetesh do te vija, por me qe je femer, po e rezervoj veten.

 22. Te zi si korbi says:

  Kjo eshte nje fundrrin bashke me ate tape pusete idrizin,kto nuk e rruajn fare per Camerine.Sa per janullatasat 300 evrosh ca te thuash leri te shkruajne historira pensionistesh jevgjitash anadolli

 23. Na myten karnat says:

  Keshtu i tha edhe Saliut kjo. E mori Saliu, i dhjeu ne goje e pastaj fshiu bythen.

 24. Partia Came PDIU duhet urgjentisht te mbledhe strukturat drejtuese dhe ta largoje me “ceremoni” kete “nusen” tone prej Dibre, miken me te ngushte te Monika Kryemadhit, si dhe spiunen me te madhe te Sali Berishes ne gjirin e Pastise Came PDIU. Sa me shpejt aq me mire per te gjithe Camet kudo ndodhen.

 25. Genti says:

  Kesaj Mesiles sa here qe Demi i ngul “bririn” uleret per ceshtejn Came ndersa kur militonte ne partine e Liderit te saj Historik nuk e hapi gojen. Sa per ceshtjen Came ka nje organizate dhe nje parti polike te ketij komuniteti qe duhet tu drejtohen gjykatave nderkombetare si p.sh ajo e Hages per te rivendosur ne vend te drejtat njerezore te ketij komuniteti ne baze te dokumenteve qe do vertetonin debimin dhe keqtrajtimin e nje pjese te banoreve te krahines se Camerise me sakte te pjses shqiptare me besim musliman pasi camet ortodokse pra gati gjysma e ture mbeten ne trojet e tyre. Shqiperia zyrtare nuk ka force te ngreje nje ceshtje te tille pasi ka neshkruar traktate nderkobetare dhe ka njohur kufijte e shtetit Grek ashtu si edhe shteti Grek njeh teresine territoriale dhe kufijte shteterore te Shqiperise. Ne kohen e rregjimit komunist kur ndodhi debimin i pjeses muslimane te shqiptareve te camerise nga Greqia duke ditur se ky komunitet nuk do te rikthehej me ne trojet e tij edhe pas protestave te njepasnjeshme qe beri qeveria shqiptare e kohes ne Lidhjen e Kombeve dhe te Aleatet u detyrua tu jape shtetisine shqiptare pasi perndryshe do gjendeshin edhe sot e kesaj dite si rrefugjate lufte. Shqiperia e asaj kohe beri ate qe mund te bente nje vend i cfilitur,i varfer dhe i kercenuar ne kufijte e tij nga fqinj intrasigjente dhe shoviniste. Popullsia shqiptare muslimane me apo pa faj pesoi fatin e miliona njerezve qe u debuan ose masakruan e qe su njohen kurre si sudetet ne Ckosllovaki,si arment ne Turqi etj.etj.

 26. kasemi says:

  Camet kerkojne camerine ne shqiperi. Camet ta kerkojne camerine atje ku eshte, ashtu sic bene kosovaret. E kur vete te jene ne balle, atehere mund te kerkojne ndihmen e shqiperise. Apo duhet qe shqiptaret te luftojne per camet e keto te marrin frutet. Nqs vertete e doni camerine hajde e perpiquni me greket, aty ku eshte cameria, e mos derdellisni kot.

Lini një Përgjigje te Olimpia Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *