E pyesin për Çamërinë, Tsipras apel gazetarëve: Mos insistoni ta shtroni më, çështja “Çame” nuk ekziston. Shqipëria të përmbushë angazhimet

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras, ka deklaruar se Greqia mbështet hapjen e negociatave të anëtarësimit për Shqipërinë, me kusht që Shqipëria të përmbushë angazhimet e veta.

Duke folur për negociatat mes dy shteteve, gjatë një konference për shtyp Tsipras ka folur edhe për çështjen çame duke u shprehur se një çështje e tillë nuk ekziston.’.

“Greqia mbështet hapjen e negociatave të anëtarësimit për Shqipërinë, me kusht që Shqipëria të përmbushë angazhimet e veta. Shqipëria duhet të bëjë disa ndryshime.

 Të rishikohen kufijtë e detit, varrezat dhe librat e historisë. Duhet të rishikohen edhe të drejtat e pakicës greke.

 Është dëgjuar shumë për këto çështje por s’ka asgjë konkrete. Nuk do të ketë ndryshim kufijsh dhe nuk do të diskutohet çështja çame. Ajo nuk ekziston! Çështjet që do të diskutohen duhet të jenë të zgjedhura mirë dhe me mençuri”, tha Tsipras. (TemA)

REMOTE_ADDR:[]

16 komente në “E pyesin për Çamërinë, Tsipras apel gazetarëve: Mos insistoni ta shtroni më, çështja “Çame” nuk ekziston. Shqipëria të përmbushë angazhimet”

 1. Usa says:

  O Aleks je edhe me gjak shqiptari por je edhe komunist. Si i tille duhet te dish mire se muti mutit cami Napoleon Zarvas, ndoqi dhe vrau camet dhe komunistet greke. Camet i perzuri si bashkepuntore te gjermanit dhe komunistet sepse vete ishte me monarkine. SHBA ne ate kohe shpenzoi per andartet e Zarves plot $500 milion.
  Behu i arsyeshem dhe kthehu ne realitet Alejs perpara sesa te ndysh vehten me shume.

  1. Merlin says:

   Faktikisht ky fisqimi gjysem shqiptart e ka nje te drejte, sepse kjo ceshtje nuk eshte shtruar shume seriozisht nga Rama drogaxhiu, nuk eshte vene fort ne tryezen e e bisedimeve.

   Dhe duke qene se nuk eshte shtuar fort, ky ka te drejte kur thote qe nuk ekziston.

   Nga ana tjeter te mos harrojme se ky sa ka arritur nje marrveshje me fyromin, eshte teper shpejt te filloje em camerine.

   1. theatrical says:

    edhe ceshtja e Kosoves nuk egzistonte,por ja qe Kosova fitoi pavaresine…a mund ta imagjinonte njeri kete deri para 99”?
    sa per ceshtjen çame,ajo nuk mund te (ri)hapet persa kohe politika shqiptare eshte e percare dhe persa kohe shtetin e ka mbytur korrupsioni
    por kjo nuk dmth qe problemi çam nuk egziston,dhe nuk ka per t’u hapur ndonjehere..
    deklarata e Ciprasit (i cili eshte nen presion) me duket e papjekur

 2. njani says:

  Ti nuk ekziston o pleher e janulles sumqira.

 3. Kalec Dega says:

  Po pse akoma se ka firmosur Presidenti shitjen e detit nga Rama e Bushati dhe me pare nga Saliu e Basha?

  Ceshtja Came do na interesonte nese ju do pranonit te gjithe Camet te kthehen ne vendlindje ne token meme Greke.

  1. Merlin says:

   O kalec dega, bir kurve serve, bir kurve i bushtrave serve qe punojne striptiste ne Tirane e Kosove, toka meme e cameve quhet Cameri, dhe nuk quhet ” greqi”.

   Kur ajo toke quhej cameri e banihej ngaq shqiperi, as nuk ekzisotonte koncepti i greqise o fisqim.

   Jam mese dakord qe camet te kthehen ne tokat e tyre.

 4. Ilir says:

  1-Nuk ka pakica greke ne shqiperi,
  2-Nuk ke toke per te marre ,por per te dhene,
  3-Ceshtja came egziston do apo sdo ti t’sipiruk.

 5. Cipras, Cipras,
  Çamerine Cameri e ka bere zoti, or ti vemje,
  Ti e askuuuuush s’e luan dot, a I vrare!
  Ti trashe zerin zuzar, derisa te ecen e ta do puna, O arvanit gjakprishur,
  po Cameria do te percjelle
  Ty e si gjithe te tjeret …
  S’ka dyshim qe Cameria eshte e cameve,
  qe e di eeeene ti.

  Ti fol deri kur te ece….

  1. Flm says:

   “Camerin” e ka bere Turku dhe Thesprotin Zoti …
   ###
   Top-onimi “camuri” u shfaq vetem pas pushtimit Otoman, eshte versioni Turk i zones pereth lumit Thyami – ciami – cam.
   ###
   Top-onoma Thesproti eshte ajo qe ju tremb dhe doni ta zhdukni, ajo tregon qarte historin Helene ta ketyre trevave.
   Mitologjia dhe Historia Boterore e thote qarte qe fiset e Epirit (te Lavdishem) ishin 3 …. Thesprot, Molos dhe Kaon. Nuk thote asgjekundi “cam”, Molos dhe Kaon.
   ###
   Ja perse kjo ceshtje, u zgjidh per gjithmon dhe nuk EGZISTON.

 6. says:

  Merkel i tha Maqedonisë të mos ndryshoje emrin (për momentin).

 7. era says:

  Ceshtja çame mund te mos ekzistoje per juve i qiri Aleksi dhe qeveritaret e shitur shqiptar, por ajo ekziston per shqiptaret e vertete dhe te paret tane qe e hoqen ne kurriz genocidin tuaj. Po mos u bej merak, albanizimi i Ballkanit Perendimor eshte tashme vetem ceshtje kohe dhe atehere ne me te vertete qe do i zgjedhim ceshtjet si rıkompensim per krimet makabre qe keni bere kunder pales çame dhe kthimin tone ne token meme me “mencuri. ” Tashi, go fuck yourself Aleksi.

 8. Merlin says:

  Neo greket jane bastarde dhe sperm shqiptaresh.

  Vetm Mercenaret shqiptare qe kur shtyoen kruengritjen e Orlobit ne 1770 dhe mbajten te pushtuar Peloponezin per 11 vite, dhe me pas me Ali Pashe Tepelene per 40 vite, dhe me pas me Bushatllinjte dhe ushtrite e shqiptarit Muhamed Aliu dhe dja;it te tij Ibrahim Pashes, qe mbajten pjesen me te madhe te greqise se sotshme per 70 vite nen kontroll, parakendoni sa kurva greke dhe arumune, dhe parardhes te neo grekeve te sotshem jane perdhunuar nga shqiptaret.

  Ep[o dreqi e mori, po Arvanitasit, cfare kujtoni se bvene Arvanitasit kur sheshuan dhe bene hi greqine e sotshme jugore gjate mesjetes?

  Neo greket e bardhe dhe qe jane pak sipmatike jane sperme shqiptari

 9. Arnauti fuqiplote says:

  Neo greket rrac bastarde dhe produkt perdhuniemsh gjate shekujve.

  Vetem koloniziemet me armene dhe sllav qe bene Romaket lindire cfare i bene greqise se sotshme??

  Vetm pushtimet latine, dhe me pas shqiptare ( arvanitasit) cfaere vrasjesh dhe perdhumiesh kane shkaktuar??

  Vetem Osmanet dhe mercenaret shqiptare dhe Pashallaret shqiptare cfare i kane bere greqise se sotshme me spermen e tyre??

  Neo greket sperm shqiptaresh dhe jevgjish e arumuensh te krijuar nga fuqite cifute ne 1831 si komb bastard.

  150,000 kurva dhe prostituta greke jane shkerdhyer me ushtare italiane dhe ameriken, dhe kjo me shifra qeveritare, aq sa gjermanet i derguan ankesa vet Hitlerit

  Shqiperine e drejtojne krye plehrat prandaj edhe bota nuk e di qe neo greket jane sperm shqiptari.

 10. Fieraku nga Ferrasi says:

  Avrupa kur i futi ne Be
  I pyeti ketà gerrket
  A Kane problem me fqinjet?
  Kurse neve ne vend qe te na jape token
  Na kerkon edhe detin
  Ky komunisti e di se rjepacaket grreke Kane zene tokat e cameve,apo Jua Ka dhene me 7501?
  Shqiptaret flene
  Gerrket flet
  Nderkombetaret bejne sikur s’ degjojne.

 11. Arjan says:

  Ceshtja came ekziston do apo sdo tsipras dhe strategu rahmuti.Ajo eshte shkruajtur me gjak dhe nuk mund ta zhbeje askush.

 12. undefined says:

  Thyami-Cami……qe nga koha Homerit te tjerat jane perralla me lesh te europianeve per ta mbrojtur kopilin e tyre Greqine

Lini një Përgjigje te Fieraku nga Ferrasi Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *