Faktet e reja: Kush i arrestoi në Shqipëri dhe dekonspiroi te Milosheviçi luftëtarët e UÇK gjatë ’93-’97, roli i SHIK-ut të Gazidedes dhe Berishës?!

Kush i dekonspiroi nga Shqipëria shumë nga luftëtarët e parë të UÇK-së?

Si u firmos marrëveshja në vitin 1991?

A ka dorë Shërbimi Sekret Shqiptar(SHIK) i Gazidedes dhe vetë Berisha në listat e zotëruara nga UDB në 1993, permes te cilave u arrestuan dhe u eleminuan shume nga nismetaret e UÇK?

Përse u arrestua Zahir Pajaziti dhe shumë figura të tjera dhe kush e dekonspiroi levizjen e tij tek serbet, qe solli dhe vrasjern e tij? Kush nuk e donte në Shqipëri UÇK-në…?!

Ndiqni të plotë videon e dokumentarit të gazetarit Marin Mema.

REMOTE_ADDR:[]

32 komente në “Faktet e reja: Kush i arrestoi në Shqipëri dhe dekonspiroi te Milosheviçi luftëtarët e UÇK gjatë ’93-’97, roli i SHIK-ut të Gazidedes dhe Berishës?!”

 1. Kalec Dega says:

  Jo bre jo, byrazeri te tradhetoje byrazerin, sban vaki!

  1. Edkari says:

   Ministri i mbrojtjes Kosoves Ahmet Krasniqi ne shtator 98 ndodhej ne Shqiperi.
   Nje dite u ndalua nga policia dhe Shiku i Fatos Klosit dhe i thane te dorzonte armen
   qe mbante me vete.e dorzoj dhe ministri ashtu dhe truproja i tij.
   Po ate dite ne mbremje i afrohen tre persona dhe e vrasin ne mes te Tiranes.
   Kushe e vrau Ahmet Krasniqin?

 2. Ndreka says:

  Per gjithcka fajin e ka Edi Rama. Po nuk u vune para pergjegjesise shkaketaret te tjerat jane peralla me mbretit.

 3. Vlonjati says:

  vetem me ndihmen e pakursyer te DR BERISHES ,Amerika brenda nje plani 3 vjecar,ndertoi skemen e shkaterimit total te dinastise cnjerezore SERBE …do duhen nja 200 vjet akoma qe ortodokset kriminela te marin kembet e prera nga NENA AMERIKE

  1. Shqip says:

   Ore kumbulla vlonjate nuk eshte ashtu more bir. Po makinen Serbe per te vrare kosoven kush e furnizoi me nafte ?
   A e njeh firmen shqiponja me shokun Tritan presh shehu ?
   Sali jot ka gjynahe shume or lum miku……nuk I lahen dot edhe Po ta besh kurban.
   Po te jesh burre vlonjati nuk mendon keshtu.
   Loja per kosoven u be me kazanin e serbo rusit helenit turkut e corben e hengri se e kishte
   .ngrene me pare Banda udebashe shqiptare e dihet kush.
   Lexoni mos flisni pa tru se dilni bosh dhe lereni emocionet.i beni nder fisit.

  2. Shqip says:

   Ore kumbulla vlonjate nuk eshte ashtu more bir. Po makinen Serbe per te vrare kosoven kush e furnizoi me nafte ?
   A e njeh firmen shqiponja me shokun Tritan presh shehu ?
   Sali jot ka gjynahe shume or lum miku……nuk I lahen dot edhe Po ta besh kurban.
   Po te jesh burre vlonjati nuk mendon keshtu.
   Loja per kosoven u be me kazanin e serbo rusit helenit turkut e corben e hengri se e kishte
   .ngrene me pare Banda udebashe shqiptare e dihet kush.
   Lexoni mos flisni pa tru se dilni bosh dhe lereni emocionet.i beni nder fisit.
   Flm

 4. Vlonjati says:

  vetem me ndihmen e pakursyer te DR BERISHES ,Amerika brenda nje plani 3 vjecar,ndertoi skemen e shkaterimit total te dinastise cnjerezore SERBE …do duhen nja 200 vjet akoma qe ortodokset kriminela te marin kembet e prera nga NENA AMERIKE ..Sado te mundohet cobanaqi rama nuk i ngre dot me SERBOT ,Amerika i ka ne xhep per shume kohe akoma.

 5. Ilir says:

  E verteta eshte qe shteti Shqiptar gjate viteve 1992-1997 ka mbeshtetur fuqimisht qeverine ne mergim te Kosoves, me president Ibrahim Rugoven dhe Kryeminister Bujar Bukoshin.

  Komunistet si gjithmone tentojne te fusin percarjen. Provat? Pse Partia e punes se shqiperise filloi te ushtroje ndikim ne Kosove vetem ne vitin 1991 dhe jo me pare?? Pergjigja eshte per te percare udheheqjen politike Kosovare dhe per te krijuar kaos, qe i sherbente vetem komunisteve.

  E verteta eshte qe autoriteti i Ibrahim Rugoves mbi Shqiptaret ka qene absolut dhe i njohur nga perendimi. Te gjithe keto qe shajne linjen zyrtare te Tiranes ne fakt jane anti-Rugovist te betuar dhe marksiste leliniste, te mbeshtetur nga Partia e Punes se Shqiperise, jo per qellime patriotike, por per te krijuar kaos.

  Me cuditi fakti qe nuk ishte intervistuar z. Bujar Bukoshi, kryeminister legjitim i Kosoves ne periudhen ne fjale.

  1. Roberto says:

   Percarjen e kane futur gjithmone ata qe ti ke ne zemer o Ilir. Berisha ka punuar gjithmone kundra shtetasve shqiptare.I ka perndjekur me shikun famekeq te Gazidedes person i cili duhet te jape llogari per vrasjet qe ka bere dhe zhdukjet e personave qe ishin kundra Berishes etj etj.Une se di se nga vjen ti por te tregosh per krimet e Berishes,per percarjen qe ai ka futur gjithmone ne popull dhe sidomos tek personat si puna jote qe i besojne qorrazi jane pa fund prandaj kot ta zgjas sepse ti nuk do i kuptosh deri sa akoma edhe sot vazhdon me komunizmin qe ka vdekur prej kohesh. Vazhdon ti dhe partia jote pasi nuk ka asnje alternative tjeter dhe pellet dite per dite te njejtin avaz.

   1. Ilir says:

    Goxha gjalle ishte ai sigurimsi i kunderzbulimit ne interviste, apo nuk e pe? Ramizin ne zemer e kishte.

    1. Roberto says:

     Sigurimsat u i njoh.Ka patur te mire qe vertet i kane sherbyre atdheut me pasterti por normal qe ka patur dhe plehra qe shfrytesonin postin apo donin te dukeshin sa me demokrate etj etj.Une po deshe ti jap dhe me emra por tani kjo gje nuk ka rendesi. kur them i kam njohur vertet i kam njohur se c’plehra kishte brenda por nuk i pergjithesoj sepse pyll pa derra nuk ka. Pse ato qe ka bere SHIKU i Gazidedes a e di ti qe nuk ka justifikim per krimet e bera??Apo s’ka gje se jane bere ne demokraci jo ne komunizem.Ju kete nuk kuptoni.Sa per ate sigurimsin e kunderzbulimit nuk me plas fare nese kishte ne zemer Ramizin apo babain e Ramizit.Sa per dijeni kunderzbulimi Shqiptar ka qene shume i pregatitur por kur Saliu erdhi ne pushtet pothuajse i dogji te gjithe zbulusat tane neper bote sepse ja shiti Amerikes,Europes,botes.KURRE ne asnje vend nuk ndodh kjo gje.E di ti apo jo??? Ata oficere zbulimi qe kane punuar neper bote kane sakrifikuar c’do gje,deri familjet e tyre per ceshtjen e Atdheut.Ne te gjithe boten keta zbulues jane prezent.Pse ti kujton se Amerika rri pa oficere zbulimi neper bote?? Edhe ne Shqiperi i ke.Edhe Itali,Greqia,ish Jugoslavia Europa, bota etj etj pa zbulusa nuk ben dot.Asnje nuk thote qe zbuluesit Amerikane ishin te Trampit,Obames.Klintonit,apo Bushit etj etj.Ata jane nje investim dhjetra e dhjetra vjecar i shtetit Amerikan neper bote e keshtu me rradhe.E njejta gje ndodh edhe me ne por tani na duhet ta fillojme nga 0 sepse Berisha i shiti ata njesoj si shiti naften ne Serbi apo ushtaret e UCK te bandat e Sllobodan Milloshievicit.Kaq besoj se te mjafto ty Ilir qe te kuptosh pak rreth kesaj qe flet.

     1. ilir says:

      Degjo o fatos, fatkeqesia me e madhe qe i ka ndodhur KOMBIT SHQIPTAR pas pushtimit Otoman ka qene KOMUNIZMI. Sigurimi i Shtetit ishte arma e komunizmit, keshtu qe cdo sigurims jo vetem qe nuk i ka sherbyer atdheut, por ka bere krim ndaj atdheut dhe kombit. Gabimi i Gazidedes ka qene qe sigurimsat vetem i hoqi nga puna por harroi ti pushkatonte, sikurse e meritonin. Ndersa percarjen o Fatos ta thash e keni fut ju komunistet/sigurimset, futet hundet ne Kosove ne 1991 para se te iknit, i trainuat dhe pastaj i dekonspiruat tek serbet, per te krijuar kaos o fatos.

      Dhe e fundit o fatos, ne cilen minute ne kete dokumentar dikush thote se i paska dekonspiruar shiku apo Berisha?????????????? Pse tenton te thuash gjera qe nuk i ka thene asnje ne kete pacavure-dokumentar????? Si e provon ti fatos se i paska dekonspiruar berisha????

      Nqs ka nje njeri qe mundohet te shese ketu o fatos je ti o fatos qe mundohesh tu shesesh njerezve Berishen si njeri te serbeve o fatos, nderkohe qe sherbetori i serbeve je ti o fatos me propaganden qe ben.

  2. Mul Noka dhe Paloka says:

   Ilir, te rrosh vetë, sepse …… disa gjera që mund të kesh patur me perpara, nuk i ke me.
   Ore, ti mbase nuk i ke patur fare, por unë te njoh që prej ketij komenti e ketej. Me perpara, nuk e di.
   Nuk mjafton vetëm të shkruash gjera. Duhet edhe te lexosh, por shumë ama. Edhe te shikosh televizor pa folur, por leximi eshte kryesor.
   Sepse nuk mesohet historia me muhabete “mbas darksh”, siç thotë kukesiani.

   1. Ilir says:

    Sa e vogel eshte qe bota, dolem te njohur edhe ketu! Nga tia nis leximit thua ti?

 6. Korabi says:

  Nje BRAVO te madhe per komunistet dhe kelyshte e tyre te vrasin naten dhe te qajne diten, kjo dihet disa kosovar kane qene spiune te UDB s disa i kane vrar shoket e tyre Marksistet dhe bolsheviket qe jetoshin ne shtetet perendimore , disa te tjere si Ilir konushevci Ahmet krasniqi dhe te tjere SHIKU ,, i Fatos KLosit me stilin e vjeter sic kane bere partizanet tone trime kunder njeri njetrit …. Dhe si perfundim FAJIN E KA SALIU,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

 7. Ilir says:

  O “iliri” kush ta ka thene kete gje? Babi, mami apo edukatorja. Kush u tha luftetareve te UCK terrorist. Kush nuk e donte Rambuene. O je i vogel o je i mete o je serb

  1. Ilir says:

   Nqs do ta dish ma ka thene vete Bujar Bukoshi, Kryeminister ne mergim i qeverise se Kosoves, udhehequr nga presidenti Ibrahim Rugova. Intelektual i kalobrit te larte jo analfabet si thaqi.

   Dhe po, ato qe vrane ne mes te tiranes bashkeatdhetaret e tyre Ilir Konushevcin dhe Ahmet Krasniqin (shiku i klosit dhe gjarpri) terrorist jane.

   Ndersa, po te isha serb, do isha me ty dhe hashimin pro ndarjes se kosoves dhe pro marreveshjes me Vuciqin. Po nuk jam serb, jam shqiptar, ama jo shqiptar si puna jote qe kercen vallen e serbit.

 8. Tnt says:

  Duket qe komentijet pa e pare emisionin. Ne rast se do kisht 44 min kohe do reagonit ndryshe. Marini eshte nje adolishent qe nuk di te sjelle fakte, vazhdon ben emisione me zgjedhje deshmimtaresh. Ne fund te emisionit ti je me konfuz se sa ishe perpara ne gjykimin se kush i ka spiuniar shiku Berisha apo UDB-ja… Asnje fjali qe te ndricoje te verteten dhe ky gazetari qe po shkruan Historin me deklarata rrugeve eshte bere idhulli budallenjeve…. Historia o Marin gjytyrymi shkruhet me dosje, me fakte, me dokumenta autentik, jo intervista. Prandaj boll na ke ca koken me ate emisionin idiot…

  1. Ageron says:

   Pikerisht une e pash emisionin dhe nuk jam fare konfuz ne fund. E kuptova qe pyetjet jane bllof dhe tentojne te japin nje orientim siperfaqesor qe asnje nga te intervistuarit nuk e thote. Gjithashtu kuptohet edhe qellimi pse eshte bere emisioni: per te akuzuar palen qe eshte kundra marreveshjes thaci vucic (Berisha), per ti sherbyer propagandes se sotme serbe, qe keto dite nisi si ofensive lufte!

   A eshte paguar marini nga udb???

   1. also says:

    Ne fakt Marini eshte i vetmi qe ka fol per shqiptaret deri ne moll te kuqe. Udb eshte saliu dhe shpura e tij qe sduan te vertetat. normal qe djegim te vertetat. po mire mo kur u arrestua zahiri ? kush i dekonspiroi luftetaret e uck , kush e beri kondrabanden? a ju jeni flamurtare partite te semure e te mbaruar. bravo marin.

    1. Ageron says:

     Ore ti qenke koqe fare, ne mos qofsh vete marini. Ska gje se ti jap une pergjigjet.

     1. Dekonspirimi: ne cilin vit u trainua grupi i pare i Kosovareve me shqiperi? Ne 1991 kur ishte president ramiz alia thekson ai sigurimsi i zbulimit. Kur u kthyen a u dekonspiruan? Po. Ne cilin vit????? Ne 1991. Kush ishte president, a ishte Ramiz Alia? Si i paska dekonspiruar Berisha ne 1991 (kur nuk ishte ne pushtet) ato qe ka trainuar ramiz alia? Kjo per sa i perket dekospirimit.

     2. Edhe njeri nga te intervistuarit e nis fjalen me “ska rendesi dekonspirimi, ajo qe donim ne ishte mbeshtetje nga tirana zyrtare”! E ka fjalen per pas 1992. Po kush ishin keto qe duhet ti mbeshteste Tirana zyrtare, ishin pjese e linjes zyrtare te Presidentit Ibrahim Rugova? JO. Madje ishin edhe kundra rruges paqesore te Rugoves. Tirana zyrtare 92-96 ka mbeshtetur haptazi qeverine e Rugoves, dhe nje pjese e qeverise ne mergim e Kosoves, perfshi Bujar Bukoshin, Kryeminister i qeverise ne mergim ishte stacionuar zyrtarisht me Tirane.

     3. Pse nuk i pyeti marini keto, cfare mendimi kane per Rugoven? Te gjithe jane kundershtare te Rugoves, dhe metodes se tij pacifiste. Keto gjasme ishin per lufte, po ne fakt ishin bajoneta te Partise se Punes se Shqiperise per te krijuar Kaos dhe asgje me shume. Familja Kelmendi psh. (ai tipi me kapele) jane njerez te Enver Hoxhes. Le ta pyese Marini.

     4. Pse u kujtua sot marini per kete emsion? Sepse sot shqiptaret jane ndare ne kampe. Thaci – Rama – Vucic pro coptimit te Kosoves, dhe Berisha – Albin Kurti kundra coptimit te Kosoves. Ke akuzon si pro serb Marini??? Berishen. Ke i bie qe mbeshtet? Thaci – Rama – Vucicin. Po si mundet atehere qe marin patrioti, qe nxjerr zbuluar planin e saliun se ka mbeshtetur serbet, eshte pro planit serb Thaci – Rama – Vucic?

     5. E fundit, kush nga te intervistuarit thote se tirana zyrtare i ka tradhetuar? Ato ankohen per mos mbeshtetje, jo per tradheti!!!!!

     Pres pergjigje per kete!

  2. e verteta says:

   tnt cka po te ha ai i motres nga te vertetat ? keto i kane shkruar edhe dy gazetare amerikane apo harrone ? nuk ka shume qe eshte publikuar libri. lexoje se ju te mbaruarit as nuk lexoni. Genjen thua vellai i heroit Zahir Pajaziti ? genjen Rexhep Selimi qe eshte i VV pra i Albin Kurtit ? apo Humolli ish komandant tjeter qe eshte me Rramushin ? apo genjen Qerim Kelmendo qe qe eshte kunder tyne ? krejt edhe pse sot perfaqsojne partite te ndryshme e drejtojne akuzen bec te nje periudhe 92-97. apo keta jane krejt mashtrus dhe e dini ju ? ahahahhahaha te mjere. Prokuroria ne Shqiperi duhet te hape dosjen e te zbardhe agjentet e udb ne shqiperi e kosove. krejt me dal, krejt

 9. ALBAN DEGA says:

  FATKEQESIA KOMBETARE

  – Me gjuhen e fakteve

  – Nga Alban Dega , Nju Jork

  – Si Berisha !

  …. Jane nje shpure qyqesh qe krijojne nje kor sa injorant aq edhe fatkeq… Tamam nje kor qyqesh qe jane gati te japin edhe jeten per “nenen parti” . E heqin veten te djathte pa pasur asgje ne xhep pervec dashurise per “liderin e pavdekshem” dhe milionave te siguruara me korrupsionin dhe tenderat e Padrinos ne kembim te besnikerise dhe servilizmit te tyre pa kushte.
  Kane vetem emra te ndryshem: Lulezim Basha, Flamur Noka, Arben Ristani, Fatmir Mediu, Oerd Bylykbashi, Edi Paloka, Fatri Balliu, Aleksander Frangaj, Blendi Fevziu, …” Klan”, “ Gazeta 55” , “ABC” … Gjithcka tjeter eshte pike per pike si Berisha.
  Flasin si Berisha. Kercenojne si Berisha. Shajne si Berisha, Cirren si Berisha. Per te menduar nuk behet fjale. Kane vetem mendte, me mire te themi mendesine enveriste te Berishes
  Lehin dite e nate per antikomunizem duke harruar shprehjen lapidare te disidentit te sprovuar Vaclav Havel se “nuk ka komunist me te keq se komunistin antikomunist”.

  Haraci i mercenarit

  Me nje mentalitet tipik komunist japin mesime morali kur imoraliteti eshte “virtyti” me i larte i tyre… Flasin per demokraci kur shpirti i tyre eshte prangosur pas nje partie dhe lideri qe pervec emrit asgje nuk kane te perbashket me demokracine…
  Perbetohen per liri kur pervec servilit, sherbetorit dhe skllavit politik nuk dijne te bejne pune tjeter. Clironi shpirtin dhe mendjen tuaj nga prangat o fatkeqesi e vetvetes dhe e Berishes, qe po e demaskoni edhe me keq me genjeshtrat tuaja. Nuk e kuptoj si Berisha pranon te paguaje mercenare te tille qe po ia marrin krejt fytyren… ( !? )
  Nese jeni “vullnetare me zor ” te 97-es coni perpara akrepat e ores edhe plot 13 vjet se nuk u shpeton dot as Berisha. Genjeshtrat tuaja i kane kembet edhe me te shkurtera se mendja juaj xhuxhe o “Skuadronet e Vdekjes” se Ajatollah Ruhollah Gazidedes me emrin e vetem real “Fatkeqesia Kombetare….”
  Genjeshtrat e tyre i kane kembet shume me te shkurtera se rrenat e tyre dhe te padronit te tyre qe u kthen permbys jo vetem shikimin e botes por edhe te vertetat! A e keni informuar akoma Berishen se ku ndodhet Gerdeci !? Po se ku ndodhet Vicidoli!? Ka shume e shume vite pa e shkelur…. Po ….. Po… Nuk kane faj te gjoret. Nuk dine se cfare bejne. Eshte haraci i mercenarit

  Shifrat enigmatike dhe
  pasojat tragjike….

  Cfare kuptimi ka shifra e UDB, e KGB-se dhe sherbimit sekret francez XY, qe ia permendi ish- deputeti Spartak Braho ne Komisionin e Ligjeve te Kuvendit Popullor!?
  Si dhe pse e spiunoi tek Beogradi Xhelil Gjonin, te vetmin qe nuk e arrestoi dot bashke me bllokmenet e tjere !? Cili e rekrutoi i pari dhe sa u shit tek tjetri!? Jane pyetjet e tij jo te miat.
  Jane bere gati kater vjet nga deklarata e deputetit Braho ne nje forum ligjor te Kuvendit Popullor dhe as Kryeministri e asnje zedhenes i tij nuk ka hedhur ose pergenjeshtruar akuzat shume te renda te tij ndaj Berishes. Nje akuze gjithnje quhet e vertete persa kohe ajo nuk eshte pergenjeshtruar me fakte apo nuk eshte provuar e kunderta e saj ne gjykaten e drejtesise …..!
  Me shqetesojne seriozisht keto pyetje !? Nuk behet fjale per nje hafije a spiun ordiner a kaskete 80 lekeshe te ish- Sigurimit te Shtetit komunist. Behet fjale per nje udheheqes partie politike ne pushtet dhe per Kryeministrin e Republikes se Shqiperise qe ka ne dore fatet e vendit ! E di pse?!
  Se pari, sa here lexoj lajme nga Shqiperia sot me kujtohen mallkimet e nenes sime te viteve 70 per ” Qoftelargun e asaj kohe qe “eshte ka e drejton vendin sikur t’ia kete inat popullit te vet”
  Se dyti, as UDB serbe, as KGB-ja ruse nuk do ta drejtonin kaq mbrapsht Shqiperine si qeveria e korruptuar e sotme …
  Se treti, emerimi i Bashkim Gazidedes, nipit te shefit te UDB-se per Kosoven ne ate kohe, si kryetar i sherbimit sekret shqiptar – SHIK, te cilin lideri dhe heroi i demokracise Z. Azem Hajdari e ka akuzuar mese njehere per shitjen e te gjitha dosjeve teper sekrete te paraardhesve te tij UDB-es serbe…

  Zi e me zi per Shqiptari

  Se katerti, kontrabanda e naftes dhe hapja e rubinetave te saj per makinen serbe te luftes dhe terrorit ne Bosnje, Kosove, cka perben nje shkelje flagrante jo vetem te ligjeve shqiptare, por edhe te atyre nderkombetare dhe te Kartes se OKB-se!?
  Se pesti, ftohja dhe acarimi i marredhenieve me ish- Kryetarin e LDK-se dhe te Kosoves njekohesisht , Zotin Ibrahim Rugova ne vitet 1993- 1997, kur ai asnjehere nuk e vizitoi Tiranen.
  Se gjashti, arrestimi i kryeheroit te Kosoves Adem Jashari dhe liderve te tjere te rezistences ilegale ne Kosove ne vitet 94-96 ndersa takohej me Milloshevicin
  Se shtati , rrembimi , torturimi, ekzekutimi ne tortura dhe zhdukja e kufomes se atdhetarit kosovar Remzi Hoxha nga SHIK-ui i Gazidedes dhe mbrojtja me te gjitha mjetet e rrembyesve dhe torturuesve te tyre Sefgjini e kompani nga drejtesia shqiptare nen pretekstin me absurd te mundshem ” per te mos paguar demshperblime per denim te gabuar” duke i dhene vetes edhe rolin e krye-Kryegjykatesit te Shqiperise e duke penguar organin e akuzes shqiptare me emerimin e tij ne poste te larta ku ndodhen burimet kryesore te te ardhurave te shtetit shqiptar

  Nga katrahura ne katrahure

  Se teti, akuzat e befta dhe te pabesa kunder UCK-se dhe rezistences se armatosur ne kohe si “organizate terroriste…. marksiste- leniniste…. si dore e zgjatur e Beogradit” ne kulmin e saj per te dekurajuar luftetaret e lirise.
  Se nenti, organizimi i katrahures 97 qe shkaktoi mbi 10 000 viktima, mbi 4 miliarde dollare deme ekonomike e financiare popullit dhe e shkermoqi krejt shtetin shqiptar duke e futur ne trazira vdekjeprurese e rrenim deri ne zhberje…
  Se dhjeti, organizimi i grushtit klasik te shtetit te 14 shtatorit 1998. Ai shkeli jo vetem kodin e jetes, por edhe kodin e vdekjes. U keqperdor ne menyren me makaber deri edhe arkivoli me kufomen e heroit te dmeorkacise Azem Hajdari per te shqyer dyert e Kryeministrise, per cka ka protestuar mese njehere edhe vete bashkeshortja e Azemit te ndjere. Po te mos ishin paralajmerimet e Uashingtonit, do ta kishte futur Shqiperine ne nje katrahure te re… duke perdorur edhe mercenare te UDB-se serbe ne castet me vendimtare per Luften Clirimtare te Kosoves,
  Se 11-ti, rekomandimet e mbrapshta per Delegacionin e Kosoves ne Konferencen e Rrambujese per te mos nenshkruar ate marreveshje, cka i solli fitim kohe dhe i sherbeu vetem Beogradit dhe Milloshevicit…

  Nga dhuna ne terror

  Se 12, tragjedia e Gerdecit e 15 marsit 2008 shkaktoi mbi 500 viktima, midis te cileve 26 shqiptare te pafajshem te vdekur , fakira qe punonin si skllever pa asnje sigurim shoqeror e pa asnje mase sigurie teknike e jetesore ne fabriken e vdekjes se qevezise Berisha. “ Kjo Mafia ka dale krejt jashte kontrollit” shkroi gazeta me e madhe ne Botes “ The New York Times”
  Perparimi i regjimit te Berishes eshte i dukshem: nga “Qeveri e gangstereve” ne 97-en kalon ne nje “Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit” !!!
  Se 13-ti, zullumi antikombetar i Berishes dhe qevezise me te korruptuar ne historine e Shqiperise po ashtu shenon lartesi te reja. Ne prag te zgjedhjeve te reja parlamentare ata miratojne marreveshjen atdheshitese te Otrantos me Athinen, e cila akoma mban ne fuqi me ligj gjendjen e luftes me Shqiperine, tashme nje vend aleat e e anetar i NATO-s.
  Po te mos ishte kushtrimi atdhetar i Kolonelit te flakur nga detyra Myslim Pashai dhe vendimi i Gjykates Kushtetuese, Shqiperia do te kishte sot rreth 350 kilometra katrore me pak ose dhjete Shen Nauma me shume ne nje pellg ku flitet per nje det prej triliona fuci nafte e biliona tone metrik gazi natyror. Secili prej bashkepunetoreve te Berishes ne kete akt tradhetie kombetare gradohen ne majat e diplomacise, ushtrise. Spikat emerimi i“ Kolonelit te Asfalise greke me tre gishta” Arben Imami ne krye te Ministrise se Mbrotjes se Shqiperise!

  Nga vjedhja e pasurive dhe votave tek …

  Se 14-ti Berisha dhe qeveria e tij e korruptuar e atdheshitese nuk lene mjet pa perdorur per ta kaluar sa me shpejt kete akt atdheshitjeje Greqise para zgjedhjeve. Po ashtu ministrat e tij dhe krejt peshkaqenet e korrupsionit hidhen ne gare per te shperblyer mercenaret e Berishes
  me tendera pa fund. Brenda 30 diteve te fundit te mandatit te pare te Berishes dhurohen mbi 50 tendera hidrocentralesh, rrugesh… me vlere prej rreth gjysem miliardi euro vetem per klanin e korruptuar rreth Berishes.
  Se 15-ti, vjedhja masive e mundit e djerses, pasurive te taksapaguesve shqiptare, pasohet nga vjedhja masive votave te tyre ne zgjedhjet e 28 qershorit te vitit 2009.
  “ Votat u numeruan keq ose shume keq ne 30 per qind te tyre” thekson raporti i vezhguesve te Evropes dhe Amerikes demokratike. Per cudi a per leverdi reciproke ata i japin note kaluese kesaj demokracie ala Ahmedinaxhad ne zemer te Evropes e Berisha qeveris me me pak vota popullore dhe me pak se nje te dhjeten e votave te trukuara e sakatuara edhe nga modeli Hollandezo- Spanjoll i Kastriot Islamit!

  Qevezia e hajnave

  Se 16-ti,si rezultat i ketyre vjedhjeve krijohet edhe qeveria e hajnave me ne krye Padrinon Sali Berisha. Ish- ministri i Transportit dhe i Puneve te Jashteme Lulezim Basha i akuzuar jo vetem nga opozita, por edhe nga Prokuroria e Pergjithshme per vjedhje qindra milioneshe ne autostraden kombit emerohet ne krye te Ministrise se Brendshme. Nje i akuzuar per shkelje rendi e ligji emerohet ne krye te forcave te rendit e ligjit!!!
  Ish- Ministri Mbrojtjes Fatmir Mediu ne kohen e tragjedise Gerdeci, i akuzuar ligjerisht per korrupsion, shperdorim detyre dhe vrasje massive te shqiptareve … emerohet si Minister Mjedisi ne vend te dergohet per stazh drejtesie ne birucat e Bences !

  Fjalet plumba dhe ….

  Se 17-ti dhunes fizike te Berishes dhe regjimit te tij ndaj shqiptareve i shtohet edhe dhuna verbale, sharjet prej rrugaci, kercenimet dhe shperthimet skizofrenike kunder opozites shqiptare dhe liderit te saj Edvin Rama, kunder cilitdo qe i kundervihet paranojes diktatoriale te Sali Berishes, qe eshte kthyer ashiqare ne Luigjin e 14-te te Shqiperise “Ligji jam une” dhe klani im. Te tjeret jane “shiftaret e njerkes”!
  Se 18-ti, shkelja flagrante e barazise se shtetasve shqiptare para ligjit , duke i ndare ne shqiptaret e Sales dhe ne shiftaret e njerkes eshte dhunimi me i madh jo vetem i Kushtetutes shqiptare, qe askush si Sali Berisha nuk e ka kthyer ne nje pacavure pa kurrfare vlere. Eshte po ashtu edhe shkelja me flagrante e Konventave Nderkombetare per te Drejtat dhe Lirite Njerezore. Eshte edhe ushqimi me dru i zjarrit te revoltes popullore.
  Se 19-ti, kjo shkelje e flagrante e barazise se shtetasve shqiptare para Kushtetues dhe Konventave te te drejtave e Lirive Themelor te Njeriut shoqerohet me vete zvetnimin njerezor te kryeministrit shqiptar dhe qevezise se tij perballe greves se urise se dhjetra deputeteve te opozites para selise se tij. Bashke me kete degjenerim te cdo ndjenje njerezore vdes edhe iluzioni se ne shpritin e mendjen e kryeminsitri shqiptar ka mbetur qofte edhe nje gjurme e Betimit te Hipokratit, si ish- mjek.

  Parzmorja e hekurt e diktatorit ne vend te bluzes se bardhe te doktorit

  Se 20-ti, ne vend te bluzes se bardhe te mjekut, qe pat premtuar se do ta rivishte sapo ta kerkonin interesat e demokracise dhe subjektit kryesor te saj demosit, popullit shqiptar. Tashme ai imazh ka vdekur pergjithnje. E vetmja gje qe ka mbetur gjalle dhe e fuqishme ne shpirtin mendjen dhe praktiken e Sali Berishes eshte shpirti fanatik komunist, enverist, stalinist i tij.
  “ Une do te qendroj ne pushtet edhe 30 a 35 vjet… aq sa te me jape ymer ai lart” deklaron Kim Jong Ili i Shqiperise. Komentet jane te teperta. Sali Berisha do te shfaqej keshtu me parzmoren e hekurt te nje diktatori komunist pranojak qe ashtu si babai i tij shpirteror ekzekutoi publikisht kater shtetas te pafajshem , qe shikon kudo armiq, puciste, bastuna, stilolapsa revolvere, pilula me helme.
  Tragjedia e 21 janarit 2011 hoqi edhe iluzionin e fundit lidhur me antikomunistin 24 karat komunist Sali Berisha.
  Perfundimisht ai doli para popullit dhe para Botes sic eshte ne te vertete, si ekzekutor publik i qytetareve te vete te lire, faji i vetem i te cileve ishte se kerkonin liri e demokraci, nje jete me te mire per veten, per femijet dhe femijet e femijeve te vet.

  Si ta nxjerrim vdekjen nga politika shqiptare !?

  Duke vrare kater prej nesh, ai na ka vrare secilin e te gjithe ne. Secili prej nesh mund te ishte ate dite aty ku ishin ata, ne betejen per liri e demokraci sipas modelit me te te perparuar e me te sprovuar ne Bote, asaj amerikane.
  Bashke me plumbat e urdheruar te zbrazen mbi kater prej nesh, ne politiken e Sali Berishes ka hyre vete vdekja.
  E vetmja gje qe e nxjerr vdekjen nga politika, thote Nobelisti Gabriel Garcia Markez , eshte denimi me vdekje i politikes se vdekjes.
  Po aq ne mos edhe me sakte e tha edhe mendimtari kombetar shqiptar Akademiku Rexhep Qosja, dikur miku e perkrahesi me i vendosur i Berishes: Kush perdor dhunen ne politike nga dhuna do te vdese!
  E tha hapur e teper njerezisht edhe diplomati i larte amerikan Countryman i cili e filloi konferencen e shtypit sot ne Ambasaden amerikane ne Tirane me ” trishtimin” per vrasjen e 4 shqiptareve me 21 janar 2011.
  Kambanat bien per ata qe kane veshe te degjojne! Ato po bien cdo dite e me fort!

  SHENIM : KY ARTIKULL ESHTE SHKRUAR NE FILLIM TE VITIT 2008. PERDITESUAR ME 27 MAJ 2011. RIBOTOHET PA ASNJE NDRYSHIM.

  1. Loku says:

   Paske harruar te shtosh ku e ke botuar artikullin, por mos u lodh se e them une: e ke botuar tek website i sllobodan miloshevicit!!!

   1. Alban Dega says:

    NUK KIDHTE HAPESIRE !

    E kishte zene Sali Milloshi, Bashkim Ajatollah Gazidede, Mul Noka e Corp.

    1. Loku says:

     Haha, ne fakt atje jane keto akuzat e tua. Vetem bin ladenin e kishe harruar ketu, se tek sllobodani e ke shtuar. Tani Berisha -Gazidede me ke ishin me Milloshevicin apo me Bin Ladenin? Apo me te dy? Shtjelloje pak te lutem.

 10. M t q r says:

  E i lumo ti per mendet e tua!
  A kidhte hapsire!???

 11. Korabi says:

  Ti kelysh serbie me nofken ALBAN DEGA apo Bytha ;; ua rrosh topet te gjith shqiptarve te vertet dhe patriot. Kam pas menduar se kelysht e serbise ne klubin serbo-bolshevik JUSUF GERVALLA te New Yorkut kane ngordhur ,

 12. Shkelzeni says:

  Qe Sali Berisha Aleksander Meksi.Gazidede Tritan Shehu etj.Jane vene ne sherbim te armiqve te Shqiperise.Kjo ska asnje dyshim dhe eshtrat e deshmoreve kosovare do te gjejne prehje kur keta te denohen.Po hajde me thoni cperfaqson Edi Rama i cili te pskten me kalamanllekun e tij me Visho Ajazin.Zbatuesin e planeve te Gazidedes e Berishes dhe ja u ben peshqesh NATOS.Po pse ore kaq te forte jane akoma keta kundershtaret tane?

 13. Lexova, per kurreshtje, komentet dhe per hir te se vertetes u ndjeva keq, bile shume keq! Komentues te ndryshem, nuk dine te shkruajne shqip! Jane gjysem analfabete! Mire ata nga Kosova se fllasin dhe shkruajne serbisht me mire, por shqiptare te Shqiperise, jane katandisur ne kete “far feje”. Jane analfabete! Jane injorante dhe te pa edukuar! Fjalori qe perdorin, eshte i denje per nje race tjeter,jo shqiptare! Militante te tille nuk i duhen askujt! Edukohuni te dashur shqiptare, edukohuni ,se vetem te tille do te beheni Europiane!

 14. ziza says:

  Ma mire e tregoi Thaci se kush se donte UCK ne Shqiperi. Thaci e ka vuajtur ne lekure te vete, ndjekjen e Berishes dhe Gazidedes, nuk e tha rastesishte ate deklarate. Ishte berisha qe e furnizoi makinerine serbe me nafte gjate luftes ne Kosove, ishte berisha qe e vrau Remzi Hoxhen dhe varri edhe sot e kesaj dite nuk i dihet, e shume e shume te zeza tjera ka ba Berisha .

 15. Abdylmutalip Dardani says:

  ata ne foto jane taleban

Lini një Përgjigje te Alban Dega Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *