Marin Mema: Më quani idealist të sëmurë, por për vendin tim do jem gjithmonë i tillë

Nga Marin Mema

Shqipëria është një vend i bekuar nga perëndia, por i mallkuar nga politika !!

Në një territor kaq të vogël sa jemi tkurrur, korrupsioni sot e mot është gradë, është pushtet, është arritje, është tallje me të ndershmit dhe të pamundurit.

Janë të njëjtët që fshehin kokën dhe shmangin drejtësinë duke u përdredhur e shitur dëngla, gjoja parimore.

Pikërisht kjo duhet ndryshuar, kjo mendësi që e ka kthyer Shqipërinë në një vend ku asgjë nuk kryhet pa u përlyer, pa patur miq e shokë, pushtet e mundësi. 

Ku i pamunduri është edhe më i pamundur, ky pensionisti konsiderohet barrë dhe ku përballë zyrtarëve të gjithëpushtetshëm, qytetari është një qenie pa zë. 

Ku askush nuk dënohet, por qytetarët mund të dhunohen. Shqipëria ka plot burra e gra, djem e vajza, gjyshër e gjyshe që mundet ta bëjnë këtë vend !! 

Të gjithë ata që e duan munden !! Mjafton të shohim të ardhmen bashkë, pa ngjyra politike, pa flamurë, pa ndarje e përçarje… Boll jemi vrarë e masakruar kaq shumë sa më shumë po i bëjmë vetes sesa po na bëjnë të tjerët !!

Ndoshta këto ideale janë të tepruara, sepse e di që një bazë e mirë e tyre tallen me to, tallen me mua, me ty, me të gjithë ne që e duam pa interes këtë vend, që kërkojmë më shumë nga e sotmja dhe e ardhmja e tij.

Më quani idealist të sëmurë, por për vendin tim do të jem gjithmonë i tillë !!

REMOTE_ADDR:[]

26 komente në “Marin Mema: Më quani idealist të sëmurë, por për vendin tim do jem gjithmonë i tillë”

 1. qejfliu says:

  Cudi qe s’kishe gje per greket sot. Mos e humb rastin o loqe

  1. Alfred Preka says:

   Po te dhemb ty fort për grekët? Mos e thirr Marinin me emrin tënd…

  2. shqiptariii says:

   Qejflio , une u çudita si nuk kishte gje per motren tende se ajo eshte per tu studiuar . Te fala

  3. Report.al says:

   Qejfli…qenke qejfli koqet me qe e permend…por injoranca nuk brire por duket sa koqe je. Besson qe cdo dite qe shikon veten ne pasqyre shikon vetem nje koqe ne vend te kokes…bej qejf koqe qejfliu spese koqe me dukesh por rrote k… je!!!!

 2. Zigur Qarri says:

  Z.Mema,nuk dini gjë për platformën dixhitale të bashkëqeverisjes ‘shqiperiaqeduam.al?Kjo është një shoqëri aksionere popull-shtet,
  ku qytetarët mund të shkruajnë për çdo problem që ata kanë,dhe do të marrin menjëherë zgjidhje për hallet e tyre.

 3. AC/DC says:

  Te gjithe idotet e quajne veten idealist. Ose te zgjuar,ose patriote ose njerez te mire. Por jane thjesht kokrra injorantesh, dhe dihet qe injoranca eshte nena e te gjithe te keqijave. Shembulli me i mire eshte Albanistani

  1. Idealisti says:

   Po ti plere e qelbur si arrite ne kete perfundim. Apo ajo qe deklaron Marini shkon ndesh me agjenden tende prej gjakprishuri te korruptuar dhe spiuni te rregjur. Ptuuuu kellire.

 4. faro says:

  Ke shime te drejte Marin.
  Idealistet jane fundosur. Mediat jane dorezuar tek agjenturat. Perfitimin me te madh e kane atehere kur shajne sa me shume SHQIPERINE dhe popullin e saj. Mos guxo te lavderosh popullin dhe gjuhen e tij te lashte, se mediat te debojne!

 5. luani says:

  Po si skeni turp ju plehra qe mundoheni te cvlersoni punen e kontributin e ketij djali,ne vend qe ta inkurajoni dhe mbeshtesni punen e tij,po ju as vete nuk e dini se kujt i sherbeni,qelbesira

 6. Fieraku nga Ferrasi says:

  Bravo Marin Mema
  Zoti te bekofte!

 7. Roland says:

  Po fol o burre se na ngrive gjakun ..!!!.. se ne tek ajo fytyra jote prej gay i kishim shpresat ….. bythlepires je edhe ti o lum , e det …..qurravitesh per pese leke te qelbura

  1. aldo says:

   ca ketu jane qesharake , te frustruar ne jeten reale, servile , impotente e te mbaruar, vijne ketu e derdhin poshtersi ndaj njerezve te mire e te vertete. Keshtu jane ca ketu gelbaze e jetes dhe jashteqitje e kohes. Per fat jeni vetem pak , shume pak. Respekt Marin. Qente e fshehur e te verbuar le te lehin, te ndershmit te verteten duhet te ecin perpara.

  2. arba says:

   Respekt Marin djali. Zoti te dhente force se shume shqiptare te vertete I ke pas.

 8. Vjollca says:

  Marin! Ty te pelqejne te gjithe Shqiptaret
  Vazhdo, idealizmi eshte dhunti e njerezve fisnike. Po nuk dashurove me shpirt vendin tend, mos prit ta duan te tjeret

 9. Alfred Preka says:

  Po te dhemb ty fort për grekët? Mos e thirr Marinin me emrin tënd…

 10. Zorro says:

  I nderuari Marin!
  Te jap te drejte,por me duket habi qe ti akoma punon ne Top channel!
  Dikur ai tv ishte komplet idealist ndersa sot zvarritet.
  Edhe emisioni juaj dikur mjaft popullor dhe idealist,kur e provova vete vjet me doli ndryshe!
  Per gati nje vit ju dhashe nje dosje plot me fakte qe UKT vjedh qytetaret,mbase kjo vjedhje mund te shkoje ne miliarda leke ne vit,gazetaret e Fiks fare u hoqen si te pa afte ose te pa interesuar qe investigimi te conte ne denoncimin e nje afere gjigande shteterore!
  Une u tregoja ujkun ndersa ata me tregonin gjurmet!
  Doemos se me denoncimin tim kishin te benin me perballjen me shtetin dhe bashkine e Erion Veliajt,kur e kane me te lehte te investigojne prostitucionin.
  Po keshtu veproi edhe STOP-i!

 11. - says:

  z Marin ju falenderojm per palodhshmerine qe i perkushtoni vendlindjes tende.Te zbulosh te verteten historike dhe gjeografike te atdheut tende ne baza faktesh reale eshte nje arkiv e identitetit kombtare.Z Marin keto te dhena qe ti fakton nepermjet realitetit origjinal te mbijetuar nga dhjetra shekuj me pare ,duhet ti depozitosh jashte kufije shqiptare ,per arsyeje mos degradimi nga kopuket politikan shqiptare.

 12. Bum says:

  Te jesh idealist do te thote te jesh patriot ,atdhetar i vendit tend,te tjeret jane armiq te Shqiperise!
  Marin!
  Tento t’i besh nje interviste kryeministrit Rama,ne se eshte idealist dhe si e mbeshtet idealizmin e tij!
  Per mua asnje politikan shqiptar pas 90-tes nuk ka qene dhe nuk eshte idealist!

 13. Jak Boston says:

  Respekte Marin.
  Dashuria per vendin tone dhe njerezit e tij eshte pervecse dashuri e paster eshte ne te njejten kohe dhe fisnikeri e mirefillte.
  Ka njerez qe s’kane asnjeren prej tyre, por qe jane me keq akoma pasi jane vene ne sherbim te se keqes dhe keta jane gjakprishurit.
  At qe jane atdhetare jane disa, por jo mjaft per ta vene trenin ne levizje ne rastin e Shqiperise.
  Marini eshte me shume se atdhetar, ai eshte atdhetar dhe fisnik.
  Fisnikeria ka te beje me genin ose xhinsin sic e quajme ne shqip.
  Kur behen bashke atdhetaria dhe fisnikeria nuk del gje tjeter pervec se nje dashurues pa kushte dhe pa shterim i atdheut dhe njerezve te tij edhe ne kohen kur atdheu eshte ne lengim per nje kohe te gjate dhe shpresat per sherim jane te pakta, prape dashuria vazhdon e vazhdon deri ne fund te jetes kuptohet me brenga te medha, por vazhdon.
  Marin nuk je vetem dhe nuk do te jeshe kurre vetem.
  Rrofshin burrat e mire te shqiptarise se per te keqinjte ska nevoje Shqiperia per ata, por ata per Shqiperine, pra jane parazite qe ushqehen ne kurriz te shqipetareve dhe Shqiperise.

 14. GJUHA JONE SA E MIRE says:

  Te lumte Marin
  Shqipëria duhet te kishte me shume njerez si ty, qe te zhdukte njehere e pergjithmone keto hale te ndyra.
  Vazhdo punen dhe mos u ndal,

 15. Marku says:

  Zoti Marin eshte nje burre fisnik dhe patriot I vertete .
  Puna e panderprere dhe shpresa per nje shtet shqipetare te se drejtes duhet te jene busulla orientuese e cdo shqipetari te vertete. Edhe Agim Ramadani shkruante keto vargje shume vite para se Kosova
  te behej e pamvarur :
  ” Mu shterrshin syte ne se pushoj
  Lirine tande me e andrrue
  Mallku qofte gjaku im
  Ne se m’vrasin pa luftue”.
  Agim Ramadani arriti ti shkele me force pushtuesit e tokave shqipetare si dhe piramidat qe ato vendosen,
  Po ashtu bene edhe Adem Jashari, Bekim Berisha ,
  Xhelal Hajda ,Zahir Pajaziti e shume e shume te tjere.
  Shpresojme qe zoti Marin te vazhdoje te punoje ne favor te ceshtjes kombetare shqipetare, si dhe ne zbardhjen e historise legjendare te kombit fisnik shqipetare .
  Rrespekt.

 16. mark says:

  marin ke vene nje pikenisje ne fillim te shkrimit ,por je 50 % i sakte. pse???????????.
  kete 50% tjeter gjeje dhe ribeje perseri shkrimin……………………………………………..
  a e konceptojne lirine shqiptaret dhe a jetojne si te tille………………………………..
  mos shkruaj si Konica para 100 e ca vjetesh, je shume i vogel te matesh me te !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 17. naim says:

  Per momentin Marin je me i madhi dhe me i talentuari ,gazetr,moderator….vazhdo keshtu.Mos o trishto kur te shajne shqipfolesit tradhetare te shqiptarise ose ata 300EU. Suksese.

 18. Pellazgos says:

  Ky vend qe quhet Albania dhe ne qe jemi banore te ketij state te Repoblica Popolare to Albanias i themi akoma derit daje.
  Nacionalizmi eshte detyre e kombit dhe qytetareve qe e ndjejne se jane pjese e ketij kombi,por shteti Albania i krijuar aksidentalisht nga dobesimi i Turqise dhe me ndihmen e kolonizatoreve angleze te quajture amerikane,tregon fytyren e vertete te kesaj shoqerie imperialiste qe nuk respekton as vlerat minimale te njeriut,por thjesht me ane te parase dhe armeve po shkaterrojne kete bote te bukur te ndertuar nga Greqia e Lashte dhe Ne Epirotet,Ilyret,Maqedhonet qe jemi direkt pjese e ketij kombi te Lashte kemi qene viktime e Osmaneve dhe te turqve te rinj te sotem qe lotojne kur vjen Sulltani Erdogan apo festojne hapur zgjidhjen e tij si Sulltan.
  Keta jane te shumte dhe si te tille eshte veshtire qe ky vend te clirohet dhe te behet i pamvarur nga zgjedha Osmane qe nga renia e Kostandinopolit ne 1453in dhe ne ditet tona.
  Do thote dikush qe ne jemi “Shqipetare” ne Albanistane (keshtu njifet ne bote se ka identitet arabe) por vetem qe kemi Emra Turq,festojme Barjamin,Namazin,Novruzin Besen e kemi tek Allahu dhe jemi “sterniperit” Pellazge apo te Orthodhoksit Kastriotis.
  Edhe Estrada e Ballshit eshte me me interes se sa “historia” e ketij Pashalleku te krijuar nga armiqte e Epiroteve qe ndertojne Xhamija qe jane bajoneta kunder nesh.
  “Komb” per koke te kombit,per tu patur zili.
  Zoti Ngjela flet per Pirro burrin,Aleksandrin,Justinianin Akilin etj por kur vjen puna mbi te gjithe kemi nje misionare si Teresa e indokrinuar nga fashistet me qellime politike,percarese,shkaterruese po deperton ne nje vend qe nuk i takon fare pa minoritet italiane,pa gjak italiane.
  Bile qe nga koha Romake per 750 vjet eshte cudi si nuk ka patur kembe Italiani ketu por edhe Epirotet Greke per turqit e rinj qe vetequhen “shqipetare” jane te ardhur nga planeti Mars.
  Se nga kane ardhur emertimet e Toponimeve Greke ne te gjitha vendet Arxeo-llogjike ne Albanistane nje “Zot” e di.
  Por me e cuditshmja eshte qe flasin per Periodho Helenike por popullsia ishte kineze.
  Zoti Marin Barleti e ka te shkruar qe ky vend quhej Epir dhe popullsia Epirote,ju si turq te rinj pse nuk nderoni “te paret tuaj” dhe kini frike nga Vorio Epiri i ndare nga Fuqite Imperialiste ne emer te nje state myslimane te Repoblica Popolare Albania.

 19. Pellazgos says:

  Zoti naim (emer turk i thote te gjitha).
  Idhea list este fjale Greke dhe per momentin e Marinit,talentuarit,gazetarit,moderatorit,tradhetarit,suksese,spiun (spy) siguroj security etj jane fjale te huaja.
  Idealist dhe shtet myslimane nuk shkon zoti naim.

 20. Fatmiri says:

  Marin Mema – gazetari qe asnjehere nuk me ka zhgenjyer. Tu lumte pena!

  Mesazh per Marinin – Injoranteve mos u vere vere veshin, “le te jetojne deshtimin e tyre – ky eshte denimi i mjaftueshem per ta.

  Fatmiri – Prishtina

Lini një Përgjigje te Report.al Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *