Protestat dhe anulimi i vizitës së Vuçiç në Skënderaj, reagon BE

Bashkimi Evropian ka reaguar në lidhje me vendimin e autoriteteve të Kosovës për të mos i lejuar presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç, që të vizitojë fshatin Banjë të komunës së Skenderajt.

Zëdhënësja e BE-së Maja Kocijançiç tha se Bashkimi Evropian shpreh keqardhje për vendimin e autoriteteve të Kosovës.

Kërkojmë nga të gjithë përgjegjësit për rendin që të garantojnë sigurinë dhe kalimet (qarkullimin) e lirë gjatë ditës”, ka thënë ajo.

“Angazhimi i plotë për ruajtjen e paqes dhe sigurisë së njerëzve në Kosovë dhe popullit serb, mençuria dhe qetësia, janë ato që nevojitet tani”, ka thënë Kocijançiç.

Sipas saj, vizita e Vuçiçit ka kaluar qetë me angazhimin e të gjithë aktorëve përgjegjës, deri në momentin e bllokimit të rrugës për vizitën në Banjë të Skenderajt.  (TemA)

REMOTE_ADDR:[]

25 komente në “Protestat dhe anulimi i vizitës së Vuçiç në Skënderaj, reagon BE”

 1. xhulio says:

  Turp, injorancë, e pafalshme,ku Kosova me këtë që bëri Haradinaj,u kthye vite mbrapa. Sot e gjith bota lufton për paqe dhe jo për luftëra. Injoranca e një kryeministri çon një komb në urrejtje. Vuçiç është një president krejtësisht i distancuar nga Milosheviçi e tjerë,është tolerant dhe aq sa kemi dëgjuar kërkon të bashkëpunojë për një klimë paqeje. Në Kosovë akoma thuhet se Serbia na bëri krime, në Shqipëri thuhet se komunistat bënë krime,po, ato që bënë krime u dënuan nga të gjitha organet ligjzbatuese të shtetit përkatës. Kosovës nuk i bëri krime populli,por regjimi i Millosheviçit,sot në shqipëri,mbas tetëdhjetë vjetësh thuhet se drejtojnë komunistët,jo, sot në Shqipëri dhe Kosovë drejtojnë të pa aftët,prandaj dhe ndonjë pseudo demokrat si berisha,kurti dhe haradinaj fërkojnë duart kur në vënd të diallogut e paqes,tregojnë se mëria e tyre shkon deri në ekstazë politike cinike. Mos harroni vëllezër,se viti 97,ishte viti ku Shqiptari vrau Shqiptarin, ai vit nxiti urrejtjen,ku qindra nëna,motra,vëllezër humbën njerëzit më të shtrejtë. Lum ai president apo cilido politikan,i kujdo bindjeve politike qoftë, që bën thirrje për paqe dhe harmoni. Ç’do me thënë të ndalosh një president të një shteti për të takuar bashkombësit e tij, krejt vulgare dhe qëllim dashakeqëse. Shqiptar e Kosovar,politikanët ikin e vijnë,popujt japin e marin, të këqijtë mbesin.

 2. Elbasani says:

  Europa te mos mesoje viktimat e pergjegjesive te saj gjithe pompozitet , por te kerkoje falje per gjenocidin serb ne zemer te kontinentit.
  Bravo Skenderaj!
  Nje shuplake surratit prestigjit te rrenuar te Europes, prepara botes.
  Sa per kete qelbesiren serbe, Jane te kota komentet.

  1. Flm says:

   O El-basan, ..
   Personi Aleksander Vucic nuk eshte fajtor i “genocidit” ashtu sikur nuk eshte edhe Merkeli fajtore e holokaustit Gjerman.
   ###
   Perse kemb-ngulni akoma ne retorika mesjetare dhe fantazma te se kaluares dhe nuk bashkpunoni per Paqe ???
   Vucic-in e ka njofur vet Europa dhe i ka dhene merita si aktor per paqen dhe stabilitetin, perse Kopilat e Sulltan Muratit nuk respektojne vendimet dhe Opinionin e Europianeve ???? Mos kjo i sherben destabilitetit qe me kaq makth pret aksi Ruso-Turk ??
   ###
   Duketet qarte qe kete logjik te semur keni perdorur historikisht prandaj ju terheq veshin Europa dhe prandaj ju “futi tanket” Miloshevici.

 3. Jimi says:

  Sa te shqetesuar qe jane europianet!? Ka nje jete tere qe serbet e mbajten te izoluar Mitrovicen e veriut, duke bllokuar uren mbi lumin Iber dhe asnjehere nuk u shqetesuan per kete, sot per cudi ngrejne tonet!?

 4. Fieraku nga Ferrasi says:

  Moj kocijancic
  Te Kane vrare ,perdhunuar ndonjehere njeri
  Mos deri aty plaget Jane akoma te hapura.

  1. Merlin says:

   Sa qejf e ke perdhunimin o jevg i fierit….

   Ato perdhuniet qe kane ndodh ne luften e 1998-1999 kane qene diku tek 2,000…. jo ndonje shifer e madhe, me pas shqiptaret vrane 1,600serve dhe spastruan 150,000 te tjere.

   Ceshtja qendron tek 10,000 shqiptaret qe u vrane ne ate lufte.

 5. Baliu says:

  Mbahu Vuqiq mos ke droje se ke djem ne Buroj. Leke Ujkani dhe Hashumi si dy vllazen prej nje brumi.

 6. #varijanullen says:

  BE= kurva e vjeter, Vari Karin Be, pranveren tjeter nuk ekziston,,, te clirojme Shqiperine dhe Kosoven nga kopilat sllavogrek/ortodoks dhe vetem Shqiperia Natyrale Etnike qeteson dhe zjidhet problemi ne balkan.

  1. Merlin says:

   Shume shqiptare ortodokse nuk jane dakord me ty.

   Ne rradh te pare mos fut neo greket ne te njejten legen em servet sepse nuk eshte ashtu, dhe nga ana tjeter ,mos quaj kopila ortodokse asnjerin, sepse ne rradh te pare shqiptaret kane qene vete ortodokse dhe ne radh te dyte 1/4 e Shqiperise jane ortodokse.

   1. #varijanullen says:

    E kisha fjalen per OJQ e janulles 3 % e popullates sipas regjistrimit te fundit te ISTAT… e perserise ortodoksia shqiptare nuk ka lidhje me janulla, kirila apo uturaket e kremlinit…

  2. gjithashtu malok says:

   o idiot i janulles, po shqiperia etnike eshte ortodokse. cdo ideologji tjeter ka ardhur me vone. myslimanet edhen me turqin, materialistat ne te cilet bej pjese dhe une erdhen me komunizmin. islamizmi nuk ka lidhje fare me shqiptarizmen, por dhe materializmi edhe pse nje ideologji e drejt, nuk esht se na ndihmon Shum ne shqiptareve. po mos te kish shqiptre ortodoks, sdo kish fare shqiperi.

 7. Mitrovica u spastru nga shqiptaret, me BE qe merr rroga kolosale ne Kosove, Serbia- Kasapi Ballkanit s’ka kerku falje as formalisht, une them t’i bojme qefin BE shqiptaret t’i kërkojnë falje bShke me boshnjaket, ose per Merita te vecante te serbve si kriminela
  ta pranojme Serbine si kapoja e dikurshme e Jugosllavise, se ne ket rast…..Serbia duket qene pasha bie rehat, nuk na rrjep, vetem na perdhunon…
  Une kam zgjedh ta qaj BE me llahinga
  (Per vllahutat e, hahne, kociance, kushnerer etj qe majmen me rroga dhe me ‘valixhe’…)

  1. Arnauti fuqiplote says:

   GHjate kohes se Titos, servet nuk kane qene ne krye te jugosllavise, me thene ate qe eshte, vetem me ardhejn e milshevicit, bastardit, servet u vene vertete ne krye.

   Servet u bene kasap, sepse u treguam ne te percare dhe to dobet sic jemi edhe sot, ndposha me shume se kurr.

   Te shukoish figurat e medha politike dhe ushtarake me prejardhje shqiptare, qe kane ndikuar goxha historine boterore, eshte qesharake sesi nje tufe gabelesh si servet arriten tju imponohen shqiptareve….

   Duhet nje parti ne re ne Shqiperi qe te militarizoje shqieprine sa me shopejt qe te jete e mundur, tw shkerdhefsha BE-en dhe kurvate europes perenidmore.

 8. Ilir says:

  Nuk kemi degjuar qe qeveria dhe zyrtaret serbe,te kerkojne falje per te gjitha per masakrat ndaj popullit kosovar,si minimo,te shtrijne sinqerisht doren e bashkepunimit,por kekojne akoma te grabisin territore,.Po nuk kerkuan falje,e Po nuk rimborsuan demet shkaktuar popullit,pe mua nuk meritojne asgje,vetem stepat.

 9. says:

  Thaçi kur të vizitojë luginën e Preshevës., s’do thyej protokollin.

 10. Lëvizja për formimin e ushtrisë shqiptare says:

  Europa vdiq ne Bosnje dhe Kosovë. Masakra, përdhunime, shfarosje masive dhe dengla europjanesh te paaftë, rraciste, e korruptuar. U desh ndërhyrja e nje shteti nga nje kontinent tjeter qe te zgjidhte humnerën europjane. Sot vazhdon e njejta muzike europiane idiotsie, fashizmi dhe impotence. Per Europën Viktimat nuk meritojnë asnjë ” Me fal” nga persekutorët e tyre. Një dështim dhe diskretitim total. 5 vende antare te BE, qe nuk njohin pavarësinë e Kosovës, kur e njohin 100 vende të tjera anembanë globit. Bisedime mediokre që nuk kanë çuar askund. Bosnja aty ku e lanë para 20 vjetësh.
  Mendoj që për të siguruar stabilitetin dhe zhvillimin e gjithe Europës , Europa nuk mjafton. Duhet përsëri ndërhyrja e vendeve të tjera si Amerika, për të rimorkjuar Europën që të kapërcejë këtë shkallë, ku ka ngecur prej 20 vjetësh.
  Sa për ne shqiptarët duhet të përgatitemi që të mos jemi të pambrojtur përballë një katastrofë të re europjane. Duhet t’a nisim duke prerë kokat e kermave tribale si Berisha dhe të ndërtojmë nje shtet modern etnik që di të vetmbrohet, të negociojë dhe të sigurojë interesat e bashkombesve të vet. Askush nga fqinjët tanë greke apo serbe, nuk i kanë ulur as armët dhe as pretendimet e tyre shekullore për shfarosjen e popullit shqiptar dhe me e keqja aleatët tanë europjane dhe amerikane, na kanë hequr çdo lloj të drejte të vetmbrohemi apo të kemi ushtri, e mbështetur kjo dhe nga politikanet tanë sharlatane, jashtëqitje tradhëtarë si Berisha apo karagjoze si Rama.
  Duhet të na shërbejë gjithmonë si kujtesë, Kosova por mbi të gjitha Sebrenica ku qytetarët 10 minuta para gjenocidit serb, pinin kafe të qetë në qendër të qytetit, “të garantuar” nga Europa dhe misionet e paqes së OKBse.

  1. Merlin says:

   Gjate luftes 20 mujore ne Kosove u vrane 10,000 shqiptare, shume prej tyre femije dhe gra, por nuk ishte shfarrosje, sepse vetem 0.4 % e popullsise u vra, qe te jemi te sinqerte. duhet te jemi te qarte me termat, edhe perdhumet jane te ekzagjerura, nuk eshte mire te viktimizohemi… ne Bosnje po kane ndodhur perdhunime shume, eshte e vertete, poir kjo ka ndodhur sepse vet servet jane produkt perdhunimesh acvare, turkomane, otomane etj ( leco cfare i benin Avaret serveve, apoi per Sali Agen, qe te kuptosh sepse servet jane produkt perdhunimesh)

   Ne rradh te pare nese do fusesh Berishen si kerme dhe tradhetar, ( qe jam mese dakord) duhet patjeter dhe te fumesh edhe moterqirin Rama, edhe Nanon, edhe Meten edhe nja 10,000 te tjere.

   Ne rradh te dyte, europianet jane pederaste dhe te degjeneruar, dhe per kete arsye nuk mund te jene ” fashiste” sepse fashimzi bazohet ne lufte dhe burreri.

   Ne rradh te trete, vertet hyri Amerika, por ki parasysh se Ameriken dhe europen perendimore i udheheq e njeta klike bankare cifute, prandja mos kuto se kane udheheqje te ndryshme keto 2 entiete politike.

   Ne rradh te 4rt, vertete, hyri Amerika ne 1999, por kishte nja 20 vite qe e beri kete plan, mbaje parasysh kete pike.

   Ne radh te 5te, le te heqime kete idene idiote se Greqi do shfarrosjen e shqiptareve, sepse eshte injorance e madhe, te lutem shume, ne greqi jetojne 500,000 shqiptare si zoterinj dhe jetojne shume mire dhe te respektuar, tjeter gje ajo qe ndodhi me camet 70 vite perpara.

   E vetmja pike ku jam emse dakord me ty, eshte qe ” aleatet tane te dashur ” europiane dhe amerikane na kane hequr te drejten te vet mbrohemi me politikent plehra qe kane vene ne krye dhuek zhytur vendin ne korrupsion dhe shkateruan gjiothe ushtrine.

   Ushtria shqiptare ringrihet, duke ardhur nje parti e re ne krye, dhe duke u shfarrosur kjo kaste politike nga skena shqiptare, dhe duke u konfiskuar miliardat e tyre.

   1. Xhixhi says:

    Kjo fraza e fundit me pelqeu shum. : tu konfiskoj miliardat . At her po qe ky vend mund te krijoj 1 ushtri moderne

 11. beni says:

  Be pret integrim,por integrim për shum ekstremiste radikale të majtë apo të djathtë do të thot të humbasin priviligjet!!!
  Si mundet të jetojnë së bashku në be kur kta jan e kanne veetem
  gjuhën e urrejtjes!!!
  Është kush është Vuçic,deri më sot politika serbe nuk ka pas një njeri me pozitiv ndaj Shqipërisë dhe shqiptarve!
  Europa është e të gjithve jo gardhe mesjetare,siç duan amerikanët?
  Çdo president ka të drejtë të vizitoj pakicat etnike!
  Pakicat jan një urë ndërlidhje mes popujve ku jetojnë dhe armonizon mardhënjet mes shteteve!
  Politikat ekonomike,janë një mister për përpilimin e politikave rajonale dhe nuk ka armiqësi të përjetshme,por vetëm të përkohshme,se ashtu e kërkon ekonomia,kemi pranuar sistemin e ri atë kapitalist!!!!

  1. Merlin says:

   Te shkerdhefsha motren ty dhe gjithe kurvave serve.

   Servet duhen shfarros nga faqja e dheut o te qifsha robt, asnnje negociate nuk duhet pas me ta.

   Te qifsha Vucic buzpishin , BE-ne kurve dhe gjithe kurvat serve qe kane mbush klubet ne shqiperi dhe kosove.

   1. beni says:

    T’u ruash bythen turk i qelbur!

 12. Merlin says:

  E pate o shqiptare kush eshte BE-ja???

  Kete Be qe e doni ka shume dhe qe tju pranojne sa me shume europiane, shani kot me kot Turqine, pa lidhje, shani kot me kot perandorine osmane, kur ne sundonim ballkanin dhe gjithe ato milione km katrore kur qeverisnim perandorine osmane.

  Zgjidhja nuk eshte tek BE-ja o shqiptare, qe ehste origanizate kurve, imorale, e mubhsur me kurva dhe bij kurvash dhe pederaste, dhe zezake qe qijne femrmat e tyre, por tek NE!!!

  Vetem nje parti e re, konfiskimi i i milirda eurove te kesaj kaste politike demoniake dhe rimilitarizimi i Shqiperise eshte zgjidhja per vazhdimine ekzistences se kombit shqiptar

 13. Alban Dega says:

  NJE KRYEMINISTER PA KRYE !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Nje vale histerie nacionaliste perfshiu sot jo vetem Kosoven por edhe Shqiperine .
  Shpejt do te degjojme edhe kenge me sharki e batare kallashash ne oda burrash!!!
  Bravo pa fund kane shperthyer ne faqe gazetash e rrjete sociale per kryeministrin e Kosoves
  Ramush Haradinaj !?
  Bravo per cfare !?
  Ministria e Jashteme e Kosoves i leshon vizen dhe lejen Presidentit te Serbise Vucic te vizitoje Kosoven perfshi edhe fshatin e Banjes ne Drenice !
  Disa qindra shqiptare ne Skenderaj me plot te drejte protestojne kunder kesaj vizite te nje prej kasapeve dhe telallit te Milloshevicit dhe Sheshelit, Aleksander Vucic ne Kosove.
  Protesta paqesore e demokratike eshte nje e drejte themelore e njerezve ne mbare Boten !
  Aq me teper ne Drenicen e zhuritur dhe rrenuar me dhjetera here nga hordhite e Pashicit, Rankovicit, Titos e Sllobodan Milloshevicit !
  Deri ketu gjithcka eshte ne rregull e ne perputhje me ligjin !
  Pikerisht ne kete moment kryeministri i Kosoves urdheron policine te ndaloje hyrjen e Presidentit serb Vucic ne ne Banje pasi ai kishte 24 ore qe ishte futur ne Kosove !
  Menjehere shperthen histeria e bravove dhe lavderimeve per “ aktin heroik” te kryeministrit Haradinaj !
  Bravo e heroizem per cfare ?!
  Qe na beri hore ne syte e gjithe Boten ?!
  Ministria e Jashteme e Kosoves i jep vizen Vucicit per te vizituar Kosoven dhe Banjen …
  Policía e Kosoves e ndalon te futet aty dhe krijojne incident krejt pa nevoje e pa mend ne krye ne kundershtim me cdo rregull e norme nderkombetare, qe ngre tensionet mjaft te tensionuara midis Kosoves e Serbise !?
  Nje qeverisje kuturu. Njeri i bie thumbit tjetri patkoit. Njeri e lejon! Tjetri e ndalon !
  Nje kryeminister qe nuk di ABC-ne e diplomacise dhe politikes !
  Nje kryeminister karaduze, patriot folklorik qe per 5 minuta Lista Srpska ia con kembet perpjete !
  Nje kryeminister nga nje familje e nahije heronjesh, nje vater mikpritese e burrnie si Decani qe shkel edhe traditen e saj bujare !
  Turp politik!
  Marrezi diplomatike !
  Shkelje tradite!
  Karaduzllek halabakesh !
  Patriotizem tipik folklorik vec pa sharki e zharave kallshnikovesh ne oda burrash me zjarr shlivovice ne tru …
  E sic e ka thene Faik Konica i madh “ Nacionalizmi eshte streha e fundit e te gjithe maskarenjeve “ !
  Nuk meriton Bravo dhe as nuk eshte akt heroik as patriotik nje vepim qe jo vetem nuk ndihmon, por e demton shtetin e Kosoves dhe ceshtjen shqiptare !
  Krejt e kunderta!
  Kryeministri i Kosoves dhe keshilltaret e tij politike sot vendosen e vepruan pa krye !

Lini një Përgjigje te beni Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *